You are on page 1of 6

Osnovna Nastavni

Matematika
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
učiteljica: sata:
Razred: 1. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Nastavni sat: Valjak i stožac – uvježbavanje i ponavljanje


Domena/koncept: C. Oblik i prostor
MAT OŠ C. 1. 1. Izdvaja i imenuje geometrijska tijela i povezuje ih
Ishod:
s oblicima objekata u okruženju.
Razrada ishoda: MAT OŠ C. 1. 1. Imenuje i opisuje valjak i stožac.
osr B. 1. 2. Razvija komunikacijske kompetencije.
Međupredmetna
uku Na poticaj i uz pomoć učitelja procjenjuje je li uspješno riješio
tema:
zadatak.
Međupredmetna Hrvatski jezik – globalno čitanje
povezanost: Likovna kultura – modeliranje
Domaća zadaća
Vrednovanje za Radna bilježnica, zadatci na str. 11.
Vrednovanje:

učenje: Učenik će modelirati valjak i stožac od plastelina te imenovati


svako tijelo.
Vrednovanje kao
učenje:
Vrednovanje
naučenog:

Metode učenja i razgovor, izlaganje, objašnjavanje, demonstracija, crtanje,


poučavanja: rad s udžbenikom, rad na računalu
Radna bilježnica, str. 11; modeli valjka i stošca,
DDS Valjak i stožac, računalo/tablet
Nastavna sredstva i
https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/a796fe38-20ba-
pomagala:
46fd-8488-51cc3543839a/
zbirka zadataka str. 18
Mjesto izvođenja: učionica
radna bilježnica i zbirka zadataka Moj sretni broj 1;
Literatura:
e-sfera DDS Valjak i stožac

Tijek Razrada sata: Trajanje:


nastavnog 1. Uvodni dio
sata: Motivacija 10 min
Učitelj/učiteljica provjerava domaću zadaću te ukazuje na
važnost uvježbavanja nastavnih sadržaja kod kuće te na
redovito izvršavanje zadanih zadataka.
Na klupi se nalaze modeli valjka i stošca te njihovi slikovni
prikazi. Učenici/učenice opisuju što vide te prepoznaju i
izdvajaju model tijela i pripadajući slikovni prikaz.
Radi čestih pogrešaka u razlikovanju modela piramide i stošca
kao i njihovog slikovnog prikaza potrebno je prikazivati ta tijela
u različitim bojama, veličinama i položajima (Prilog 1).
Najava cilja sata: Danas ćemo uvježbavati opisivati i imenovati
valjke i stošce te nizati različite nizove.
2. Središnji dio
Uvježbavanje i ponavljanje 25 min
Učenici/učenice će ponoviti prethodno naučene sadržaje s
pomoću:
DDS/Valjak i stožac/e – učionica
Potaknuti prethodnim primjerima izražavat će svoja zapažanja
iz svakodnevnog života i navoditi primjere predmeta sličnih
valjku i stošcu, uočiti da navedena tijela mogu biti različitih
oblika, veličina i u različitim položajima i da se s obzirom na
boju i veličinu mogu nizati različiti nizovi.
Učenici/učenice rješavaju zadatke iz radne bilježnice na str. 11.
Igra: Čaša u dizalu
Potreban materijal:
 20 plastičnih čaša u istoj boji
 1 plastična čaša u drugoj boji istog oblika kao i prvih 20
Na čašu u drugoj boji složiti ostalih 20 jednu na drugu s
otvorom prema gore.
Na znak igrač uzima čašu s vrha i stavlja je na donje mjesto.
Ponavlja postupak sa svakom čašom dok početna čaša u drugoj
boji opet ne dođe na početno mjesto (na dnu).
Igra traje 1 minutu. Pobjednik je onaj igrač koji izvrši zadatak u
što kraćem vremenu.
Listić (Prilog 2)
1. zadatak uočit će pravilo nizanja i objasniti ga.
2. zadatak uočit će uljeza u nizu i objasniti svoj odabir.
3. zadatak važno je prepoznati tijelo koje se nalazi između dva
zadana tijela. Osim što treba pravilno imenovati tijelo, mora
prepoznati između kojih tijela se nalazi te razumjeti izraz
“između“ što je predmatematička vještina za snalaženje na
brojevnoj crti.
3. Završni dio
Vrednovanje 10 min
Učenici/učenice će modelirati valjak, stožac i piramidu od
plastelina.
Na ploči treba napisati: VALJAK PIRAMIDA STOŽAC
Tim redoslijedom će složiti svoja modelirana tijela.
Ukoliko na kraju sata ostane vremena učenici/učenice mogu
odigrati igru iz Zabavnog kutka/Geometrijska tijela/
Spoji tijelo i ime.
Nastavne Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
aktivnosti: Pregledava domaću zadaću. Pripremaju domaću zadaću.
Priprema valjak i stožac i njihove Imenuju model valjka i stošca.
slikovne prikaze. Usmjerava na Pravilno izdvajaju slikovne prikaze.
zaključke. Promatraju i sudjeluju u razgovoru.
Upućuje na uporabu DDS/e- Na fotografijama i videu
učionica. prepoznaju i imenuju predmete
Navodi učenike i osvješćuje bitna oblika valjka i stošca.
svojstva geometrijskih tijela. Promatraju 3D prikaze.
Usmjerava na zaključke.
Ukazuje na potrebu uvježbavanja Slijede upute i rješavaju zadatke.
zadataka u radnoj bilježnici. Ispravljaju netočna rješenja.
Individualizirano prati učenički rad.
Daje upute te prati rješavanje listića. Rješavaju zadatke na listiću.
Zadaje zadatak za vrednovanje. Primjenjuju znanje modeliraju
valjak i stožac i rješavaju zadatak.
Upućuje na DDS/Zabavni kutak. Igraju igru.

Domaća zadaća: Zbirka zadataka Moj sretni broj 1, str. 17.


Dodatni zadaci Što se sve može valjati? Ispričaj.
(problemski,
istraživački i sl.) mozaBook/Medijska zbirka/Moj sretni broj 1/Valjak i stožac
Moj sretni broj 1 – radna bilježnica za pomoć u učenju
matematike u prvom razredu OŠ
Prilagodbe za učenike Sadržaje je u DDS moguće prilagoditi veličinom fonta (tri veličine)
s teškoćama: te fontom za disleksiju.
DDS Valjak i stožac/Zabavni kutak/Geometrijska tijela/Pronađi
put.
e-sfera Podrška/Rad s darovitim učenicima NL 11
Aktivnosti za rad s
darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/a796fe38-20ba-
interaktivni sadržaji: 46fd-8488-51cc3543839a/

Plan ploče

VJEŽBANJE
Prilog 1
Prilog 1: Prikaz stošca i piramide (različiti položaji, veličine i boje)
Prilog 2: Listić

You might also like