You are on page 1of 3

Osnovna škola: Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Učitelj/učiteljica: Redni broj sata: 169.


Razred: 4. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Nastavni sat: Oluja, Erwin Moser


Domena/koncept: B. Književnost i stvaralaštvo
OŠ HJ B.4.2. Učenik čita književni tekst i objašnjava obilježja književnoga
teksta.
Ishod:
OŠ HJ B.4.4. Učenik se stvaralački izražava potaknut književnim
tekstom, iskustvima i doživljajima.
OŠ HJ B.4.2. objašnjava osnovna obilježja pjesme
prepoznaje pjesničke slike (slika u pokretu, slika u mirovanju),
personifikaciju i onomatopeju u književnome tekstu
Razrada ishoda:
OŠ HJ B.4.4.koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i
temeljnim znanjima radi oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja
kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
uku B.2.3.
3. Prilagodba učenja
Uz podršku učitelja, ali i samostalno, prema potrebi učenik mijenja plan
Međupredmetna tema:
ili pristup učenju.
odr A.2.2.
Uočava da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost.
Međupredmetna
Priroda i društvo
povezanost:
Vrednovanje za Razumiješ pročitanu pjesmu? Znaš li odrediti temu i rimu u pjesmi?
Vrednovanje:

učenje: Pažljivo čitaj upute.


Vrednovanje kao
Međuvršnjačko vrednovanje tijekom rada u paru.
učenje:
Vrednovanje
/
naučenog:
Metode učenje i
čitanje i rad na tekstu, razgovor, usmeno izlaganje, pisanje
poučavanja:

Nastavna sredstva i Udžbenik Zlatna vrata 4, Radna bilježnica Zlatna vrata 4


pomagala: Pisanka, ploča, DDS
Mjesto izvođenja: Učionica
Kurikulumi međupredmetnih tema
Literatura:
Kurikulum nastavnog predmeta Hrvatski jezik

Tijek nastavnog sata: Razrada sata: Trajanje:


1. Uvodni dio 8 min
Motivacija
Učitelj/ica igra igru Asocijacije. Učenici otvaraju zadana
polja i zatim daju odgovor na određeni stupac ili konačan
HUČI BUČI VRUĆINA PADA odgovor.
BURA PUCA LED KAPLJICE
PUŠE SIJEVA OBLACI PLJUŠTI
VJETAR GRMLJAVINA TUČA KIŠA
OLUJA
Najava
Nakon igre učiteljica najavljuje pjesmu Oluja, E. Mosera.
2. Središnji dio
Interpretativno čitanje pjesme.
Emocionalno – intelektualna stanka
Objava doživljaja
Koje je osjećaje u vama pobudila ova pjesma?
Interpretacija pjesme
Učenici samostalno rješavaju zadatke na str. 174. i 175.
Sinteza
27min
Učitelj/ica razgovara s učenicima o pjesmi i zapisuje
osnovne podatke na ploču.
Koliko pjesma ima strofa? Koliko svaka kitica ima strofa?
Što su to pjesničke slike?
Izdvojite dvije pjesničke slike.
Vrednovanje kao učenje
Učenici slijede upute sa 175. stranice; međuvršnjačko
vrednovanje, a zatim slijedi i samoprocjena.
3. Završni dio
Stvaralački rad
10min
Pisanje – stvaram: Napiši pjesmu o oluji. Neka svaki stih
započne slovom iz riječi oluja.
Domaća zadaća
Riješiti zadatke u radnoj bilježnici str. 134. i 135.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
Postavlja pitanja. Odgovara na pitanja.
Čita pjesmu. Sluša.
Daje upute za samostalan rad. Analizira pjesmu uz pomoć
Nastavne aktivnosti: Navodi na zaključke. učitelja/ice.
Usmjerava na suradnju, Objašnjava svoja razmišljanja, izvodi
međuvršnjačko vrednovanje i zaključke.
samovrednovanje Piše.
Sudjeluje u radu s drugim učenicima.
Dodatni zadaci
(problemski, Otkrij koji oblaci stvaraju grmljavinsku oluju.
istraživački i sl.)
Udžbenik za pomoć u učenju 2 str. od 172. do 173.
Prilagodbe za učenike s
Radna bilježnica za pomoć u učenju str. 136. i 137.
teškoćama:
Plan ploče za učenike s teškoćama – Podrška učiteljima na e-sferi
Aktivnosti za rad s
Opiši olujno nebo. Koristi se što više pridjevima i usporedbama.
darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/0f0a4f48-a298-45a6-
interaktivni sadržaji: b870-120ad175c928/

Plan ploče
Oluja
Erwin Moser
Pjesma ima dvije strofe. Prva strofa sastoji se od 13 stihova, a druga od 14 stihova.
Pjesme u kojima pjesnik dočarava ljepote krajolika i iznosi svoje raspoloženje naziva se
pejzažna lirska pjesma.
Pjesničke slike: Munje sijevaju,
Gromovi pucaju.

You might also like