You are on page 1of 2

ŠKOLA NADNEVAK

UČITELJ/UČITELJICA RAZRED 2.
NASTAVNI PREDMET HRVATSKI JEZIK REDNI BROJ SATA 3.

PISANA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

NASTAVNO PODRUČJE Književnost


NASTAVNA TEMA Dijelovi pjesme
NASTAVNA JEDINICA Dar, Jozo Bozo – interpretacija pjesme
KLJUČNI POJMOVI pjesma
OBRAZOVNA  po obliku razlikovati pjesmu od proznog teksta
POSTIGNUĆA
TEMELJNE KOMPETENCIJE  kompetencija na materinskom jeziku
 kompetencija učenja - učiti kako učiti
 društvene i građanske kompetencije
 smisao i inicijativa za poduzetništvo
 kulturološka senzibilizacija i izražavanje
CILJ NASTAVNE JEDINICE
 po obliku razlikovati pjesmu od proznog teksta
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
 Kognitivni: po obliku razlikovati pjesmu od proznog teksta, slušno prepoznati rimu, spoznati
sadržaj pjesme, izraziti doživljaj pjesme, primjenjivati nove izraze i riječi, izražavati se potpunim
rečenicama, zapažati, zaključivati.
 Psihomotorički: usvajati pokrete uz pomoć upute, automatizirati kretnje fine motorike ruke
pri pisanju, pravilno pisati slova, riječi i rečenice.
 Afektivni: pokazati interes za nastavu hrvatskoga jezika i čitanje, pokazati zajedništvo,
toleranciju, međusobno uvažavanje.
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
 razgovor, demonstracija, čitanje i pisanje,  višemedijski nastavni materijal
usmeno izlaganje, rad na književnom  Udžbenik Zlatna vrata 2, str. 4.
tekstu  Radna bilježnica, str. 5.
 frontalni, individualni, rad u paru  hamer papir

MEĐUPREDMETNA  Likovna kultura – kontrast crta po karakteru (Što volim raditi)


POVEZANOST
MJESTO IZVOĐENJA učionica

TIJEK NASTAVNOG SATA


Nastavne aktivnosti učitelja/učiteljice Aktivnosti učenika/učenica
DOŽIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Poruke na leđima
Svakom učeniku na leđa stavlja bijeli papir. Šeću učionicom u tišini i prijateljima na leđa
Zadaje: Prošećite učionicom i prijateljima napišite neku pišu lijepe poruke.
lijepu poruku. Istaknite u čemu je dobar i zašto ga
cijenite, volite. Svatko mora imati napisane barem tri
poruke. Kada svatko ima napisane barem tri poruke,
Pita: Kako ste se osjećali kada ste pročitali poruke? Što skidaju papir i čitaju.
su vaši prijatelji istaknuli kao vaše najbolje osobine? Izražavaju svoje osjećaje.
NAJAVA
Najavljuje pjesmu Dar, Joze Boze.
INTERPRETATIVNO ČITANJE Slušaju, zamišljaju.
Interpretativno čita pjesmu.
EMOCIONALNO- INTELEKTUALNA STANKA Sređuju dojmove.
U tišini kratko promatra učenike.
OBJAVLJIVANJE DOŽIVLJAJA Izražavaju svoje dojmove o pjesmi.
Pita: O čemu ste razmišljali dok ste slušali pjesmu?
INTERPRETACIJA Čitaju. Odgovaraju na pitanja o tekstu.
Razgovor, čitanje, rad na tekstu Odgovore potkrjepljuju čitanjem stihova.
Vodi interpretaciju: U čemu je posebna čar s našim
darovima? Po čemu smo to svi različiti? Jesmo li uvijek
svjesni svojih pozitivnih osobina? Što nam je činiti ako
ne znamo u čemu smo dobri? Što treba učiniti kada
mislimo da dalje više nikako ne ide? Kojih se čarobnih
riječi moramo prisjetiti?

SINTEZA
Zajedno s učenicima stvara plan ploče. Zaključuju, predlažu. Prepisuju.
Prijepis Čitaju.
Pita: Koji vam je dio pjesme najljepši? Pročitajmo ih.
Zadaje: Prepišite posljednja četiri reda druge kitice. Prepisuju.
STVARALAŠTVO
Pet pozitivnih osobina na dlanu Crtaju dlan. Pišu svoje pozitivne osobine.
Priprema veliki tvrđi papir (plakat).
Zadaje: Nacrtajte svoj dlan. U svaki prstić napišite
jednu svoju pozitivnu osobinu. Dlan izrežite. Zalijepite
ih na veliki papir koji vas čeka na ploči.
Domaća zadaća Riješite zadatke iz radne bilježnice.

PLAN PLOČE / POWERPOINT

Jozo Bozo
Dar

Svi smo u nečemu dobri!

Svatko od nas je poseban i tako treba biti,


i zato se nemoj sramiti, ni od koga kriti.
Jer ako se jako trudiš i jako nešto želiš,
postići ćeš ono čemu se veseliš.

Bilješke

You might also like