You are on page 1of 43

1.

RAZRED
HRVATSKI JEZIK
NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI
TEMELJNE KOMPETENCIJE

CILJ NASTAVNE JEDINICE


ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Odgonetni zagonetku.
ita zagonetku:
Malen sam i siv,

Knjievnost
Pria
Mi u kolskoj knjinici, Nada Ivelji
interpretacija prie
- obradba
- pria
- spoznati, doivjeti i iskazati doivljaj
prie
- kompetencija na materinjem jeziku
- kompetencija uenja uiti kako uiti
- drutvene i graanske kompetencije
- smisao i inicijativa za poduzetnitvo
- kulturoloki senzibilitet i izraavanje
- spoznati, doivjeti i iskazati doivljaj
prie
- kognitivni: spoznati, doivjeti i iskazati
doivljaj prie, imenovati likove,
zapaziti osnovne etike osobine likova,
itati, otkrivati smisao proitanog,
tumaiti, razgovarati, promatrati,
zamiljati, zakljuivati
- psihomotoriki: imitirati i uskladiti finu
motoriku ruke pri pisanju, pravilno
pisati slova, rijei i reenice
afektivni: pratiti, aktivno sudjelovati,
potovati govornika i miljenje drugih,
pozitivno se odnositi prema uenju i
kolskim obavezama, cijeniti i
prihvaati pravila koja vode
samopouzdanju i ustrajnosti u radu,
pokazati interes za nastavu hrvatskog
jezika
- demonstracija, razgovor, itanje,
pisanje, igra
- frontalni oblik rada, individualni,
individualizirani
- udbenik-poetnica Pelica, I. dio
- ploa, kreda
Medijska kultura - knjinica
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA

Slua. Odgovara. Pria to zna o


kunom miu.

Ali jako, jako iv.


Trim, skaem,
Po rupama se skrivam,
U crtiu maka rado izazivam.
Pita: to znate o miu? Kakva je to
ivotinja?
NAJAVA
Najavljuje priu Mi u kolskoj knjinici.
INTERPRETATIVNO ITANJE
Interpretativno ita priu
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenicu
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja: Jesi li poeljela biti s
miiem? Zato?
INTERPRETACIJA
Razgovor, rad na tekstu
Vodi interpretaciju. Postavlja pitanja:
Kako se zove mii iz prie? Kuda on
eta? to voli grickati? to je privuklo
miia kada je drugi put posjetio
knjinicu? to je bilo naslikano na toj
arenoj knjizi? Zato tu knjigu nije
izgrizao? to je uinio kada je trei put
doao u knjinicu? Zato se nije bojao?
Boravi li mii sada esto u knjinici?
to tamo radi?
SINTEZA
Zajedno s uenicom stvara plan ploe.
Objanjava:
Nacrtaj kako je izgledao svaki miiev
posjet knjinici.
STVARALATVO
Odlazak u kolsku knjinicu. Pokazuje
knjige i slikovnice. Uenica posuuje
slikovnicu po elji.
DOMAI URADAK
Oboji crte.
PLAN PLOE
NADA IVELJI
MI U KOLSKOJ KNJINICI
PRIA
MI IMA KNJIGU.

Slua, zamilja
Sreuje dojmove

Izraava svoje dojmove o prii.

Odgovara na pitanja o tekstu

Ponavlja, predlae.
Crta.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI
TEMELJNE KOMPETENCIJE

CILJ NASTAVNE JEDINICE


ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

Knjievnost
Igrokaz
Uzbuna na radnom stolu, Jadranka
uni-Bandov interpretacija igrokaza
- obradba
- igrokaz
- razlikovati igrokaz kao tekst
namijenjen izvoenju na pozornici
- kompetencija na materinjem jeziku
- kompetencija uenja uiti kako uiti
- drutvene i graanske kompetencije
- smisao i inicijativa za poduzetnitvo
kulturoloki senzibilitet i izraavanje
- razlikovati igrokaz kao tekst
namijenjen izvoenju na pozornici
- kognitivni: prepoznati igrokaz,
razlikovati igrokaz kao tekst namijenjen
izvoenju na pozornici, itati igrokaz,
otkriti smisao napisanih reenica,
imenovati likove, uoiti osnovne etike
osobine likova, izraziti doivljeno,
odgovarati na pitanja, promatrati,
usporediti, zakljuivati, uoavati veze i
odnose
- psihomotoriki: imitirati i uskladiti finu
motoriku ruke pri pisanju, pravilno
pisati slova, rijei i reenice
afektivni: pratiti, aktivno sudjelovati,
potovati govornika, primjenjivati
pravila o uljudnoj komunikaciji,
pozitivno se odnositi prema uenju i
kolskim obavezama, sudjelovati u
stvaranju vedre atmosfere
- demonstracija, razgovor, itanje,
pisanje, igra

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Priamo priu
Uenici daje jedan po jedan predmet
(olovka, biljenica, knjiga). Objanjava
zadatak: Smisli kratku priu (nekoliko
reenica) o pojedinom predmetu.
Pita: Kome trebaju ovi predmeti? Kamo
ih odlae kada ih ne nosi u kolu?
Pazi li na urednost?
NAJAVA
Najavljuje igrokaz Uzbuna na radnom
stolu jadranke uni-Bandov
INTERPRETATIVNO ITANJE
Interpretativno ita igrokaz
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenicu
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja: Jesi li uivala? Slii li
djeak iz prie tebi?
INTERPRETACIJA
Razgovor, rad na tekstu
Vodi interpretaciju. Postavlja pitanja:
Jesu li olovka, biljenica i knjiga
zadovoljne na radnom stolu? Tko se
prvi pobunio? to olovku mui? to se
dogodilo biljenici? Na to se ali
knjiga? Kakav je ivot ovog kolskog
pribora? Tko je odgovoran za to? Kakav
je ak? Kada e ak spremiti sobu?
Treba li sobu spremati samo kada netko
dolazi? Sprema li ti svoju sobu? Koja
su jo tvoja zaduenja?
SINTEZA
Zajedno s uenicom stvara plan ploe.
Slikovne reenice
Zadaje: Objasni znaenje rijei :
neuredan, nepaljiv, neodgovoran.
Pripovijedanje u prvom licu
Objanjava zadatak: Zamisli da si jedan

- frontalni oblik rada, individualni,


individualizirani
- udbenik-poetnica Pelica, I. dio, str.
97.
- ploa, kreda
- Priroda i drutvo dom
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA

Uenica govori nekoliko reenica o


svakom predmetu, uz pomo uiteljice
stvara kratku priu.
Pripovijeda o sebi i vlastitom
ponaanju.

Slua, zamilja
Sreuje dojmove

Izraava svoje dojmove

Odgovara na pitanja o tekstu

Ponavlja, predlae.
Objanjava znaenja rijei.

Uenica pria priu o olovci, knjizi i

predmet iz igrokaza. Ispriaj kako ivi,


to te mui, kako se osjea, to eli.
to je bilo kad je stigla Ana? Ispriaj
STVARALATVO
Uz pomo predmeta emo odglumiti
igrokaz.
DOMAI URADAK
PLAN PLOE
JADRANKA UNI-BANDOV
UZBUNA NA RADNOM STOLU
IGROKAZ

biljenici u prvom licu.


Pria.
Glumi.

PRIRODA I DRUTVO
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Ja sam uenik/uenica
Ja sam uenica
- obradba
- uenica, uenik, uiteljica, uitelj,
razred
- odrediti sebe kao uenicu
- odrediti sebe kao uenicu, imenovati
svoje uiteljice, odrediti to rade
uenici, to rade uitelji/uiteljice,
odrediti uionicu kao prostor u kojem
uenici ue i rade, razlikovati temeljni
pribor kojim se uenici slue u koli i
njegovu funkciju
- razvijati sposobnosti promatranja,
uoavanja, usporeivanja i opisivanja,
razvijati sposobnost usporeivanja
crtea i stvarnog, razvijati sposobnost
koncentracije i pozornosti
- razvijati ugodno razredno ozraje,

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST

razvijati zanimanje za kolu, poticati


urednost i uvanje kolskih knjiga i
kolske imovine
- izlaganje, razgovor, demonstracija,
crtanje
- frontalni, individualizirani
udbenik, radna biljenica
- hrvatski jezik: sluati sugovornika,
govoriti, primati krau slunu poruku
- likovna kultura: nacrtati sebe kao
uenicu, nacrtati svoju kolsku torbu

TIJEK NASTAVNOG SATA


Priprema za rad
Pred uenicu stavlja razliite predmete
(biljenicu, knjigu, pernicu, olovku, gumicu, au, lutku, licu i sl.)
Postavlja pitanje: to od navedenog moe biti u kolskoj torbi?
Uenica imenuje predmete i zakljuuje to od navedenog moe biti u njezinoj
kolskoj torbi.
Obradba novog gradiva
Uenica otvori svoju kolsku torbu i imenuje predmete koje je ponijela u kolu.
emu slue ti predmeti?
Uiteljica objanjava da kolska torba treba biti uredna te da knjige, biljenice i
ostali kolski pribor trebaju biti uredno sloeni.
Nakon imenovanja predmeta, uenica otvara udbenik na strani 8. Promatra sliku
u udbeniku i opisuje to radi uenik i kojim je predmetima okruen.
to vidi na slici?
to radi uenik?
to se nalazi oko njega?
emu slue svi ti predmeti?
Uiteljica razgovara s uenicom to nju ini uenicom, po emu se razlikuje od
druge djece koja ne idu u kolu. Uenica pria kako se pripremala za kolu i je li
osjeala uzbuenje, strah, radoznalost.
Opii svoj prvi dan u koli, kako si se osjeala? Zato?
Uenica promatra slike u udbeniku str. 9. Promatra i opisuje djecu.
Opii sliku. to djeca nose na leima? to rade uenici? Gdje se uenici nalaze?
Tko doekuje uenike pred kolom?
Zakljuujemo da su djeca pred kolom uenici. Uiteljica doekuje uenike na
ulaznim vratima, ona e ih provesti kroz kolu do razreda. Uenica otvara mala
papirnata vrata. Opisuje prostoriju koju vidi na slici. Opii prostoriju u kojoj se
nalaze uenici. Zakljuujemo da je to uionica. Uiteljica objanjava da je
uionica prostor u kojem uimo, pjevamo i crtamo.
Kako izgleda naa uionica? Uenica gleda oko sebe. to sve vidi u uionici?
Imenuj i opii predmete u naoj uionici. to misli, emu oni slue Uenica
opisuje uionicu i usporeuje je s uionicom na slici. Imenuje predmete u uionici,
pokazuje, opisuje i objanjava emu slue.
Koje predmete vidi na stolu uiteljice? Imenuj i opii te predmete. Uiteljica
navodi koji predmeti slue uenicima, koji uiteljici, a koji su zajedniki.
Uiteljica potie uenicu da razmisli o tome to uenici rade u koli i koja je uloga

uiteljice. Potie uenicu na na zakljuak da uenici zajedno s uiteljicom ine


razredni odjel koji ima svoju uionicu. Uenica imenuje svoj razred.
Uopavanje
Uenica odreuje sebe kao uenicu. Uenica imenuje uiteljicu, zakljuuju da
uenici i uiteljica zajedno ine razredni odjel te da uenici ue u uionici.
Ponavljanje i uvjebavanje
Uenica crta sebe kao uenicu, kolsku torbu i kolu.
Procjenjivanje uinka rada
Uenica rjeava zadatke u radnoj biljenici te odgovara na pitanja u udbeniku.
DOMAI URADAK
Uenica e nacrtati svoju uionicu.
PLAN PLOE

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
MEUPREDMETNA POVEZANOST

Ja sam uenik/uenica
Pravila ponaanja u koli
- obradba
- pravila ponaanja
- ustanoviti razliku izmeu pristojnog i
nepristojnog ponaanja
- primjenjivati osnovna pravila
pristojnog ponaanja (pozdravljanje,
ispriavanje, iskazivanje molbe)
- objasniti to uenik smije raditi u koli
- razvijati sposobnosti promatranja,
uoavanja, usporeivanja i opisivanja,
razlikovanja
- razvijati sposobnost logikog
zakljuivanja
- razvijati odnos potovanja prema
uenicima u razredu
- iskazivati odnos potovanja prema
uiteljici
- izlaganje, razgovor
- frontalni, individualizirani
udbenik, radna biljenica
Sat razrednog odjela: razredna pravila

TIJEK NASTAVNOG SATA


Priprema za rad
Uiteljica ita dijelove iz knjige Bonton. Potie razgovor o lijepom i runom
ponaanju. Razmjenjuju se miljenja o tome koje je ponaanje prihvatljivo, a koje
nije.
Obradba novog gradiva
Uz pomo slika u udbeniku opisujemo i objanjavamo kako se obraamo i
pozdravljamo uiteljice/uitelje i starije osobe.
Pogledaj slike u udbeniku i opii ih. Koji se uenik ponaa pristojno? Zato?
Uenica zakljuuje koja slika pokazuje pristojno, a koja nepristojno ponaanje.
Navodi situacije u kojima se nala proteklih kolskih dana i kako se ponaala.
Pria kako su se drugi ponaali prema njoj.
Uiteljica objanjava da se u koli pristojno ponaamo i ljubazno pozdravljamo
jedni druge. Kada doemo u kolu pozdravljamo s dobro jutro ili dobar dan, a
kada odlazimo kui s dovienja. Kada se elimo ispriati kaemo oprosti, a kada
neto trebamo molim. Pristojno je rei hvala.
Opii slike u udbeniku. Koji uenici pristojno doekuju uiteljicu?
Usporeujui slike, uenica zakljuuje kako se uiteljica doekuje za urednim
radnim stolom. Uiteljica uputi uenicu da je potrebno pravilno sjediti,
meusobno suraivati i dogovarati se. Razgovaramo o ponaanju uenika u
uionici i tijekom odmora u prostoru kole. Naglaavamo da je na razred mala
zajednica u kojoj uimo, druimo se i pomaemo jedni drugima te da je vano
zajedniki dogovoriti razredna pravila ponaanja. Uiteljica najavljuje da emo u
razredu zajedniki dogovoriti pravila kojih emo se pridravati tijekom kolske
godine. zapisujemo nekoliko ideja koje uenica iznosi i crtamo ih. Nainjeni plakat
stavljamo na vidljivo mjesto u uionici.
Uopavanje
Zakljuujemo da u koli zajedniki uimo, druimo se i pomaemo jedni drugima
te da se meusobno potujemo.
Ponavljanje i uvjebavanje
Uiteljica zadaje poticajne situacije u kojima uenica treba odglumiti pristojno
ponaanje u odreenim kolskim situacijama (pozdravljanje odraslih, iskazivanje
molbe).
Procjenjivanje uinka rada
Uenici rjeavaju zadatke u radnoj biljenici i odgovaraju na pitanja u udbeniku.
DOMAI URADAK
Uvjebati pristojno pozdravljanje.
PLAN PLOE

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
MEUPREDMETNA POVEZANOST

Blagdani
Dan neovisnosti
- obradba
- blagdan, Dan neovisnosti
- sudjelovati u obiljeavanju blagdana
- razumjeti pojam blagdan
- sudjelovati u obiljeavanju blagdana
- odrediti blagdan Dan neovisnosti
- imenovati nau domovinu
- prepoznati simbole Republike
Hrvatske
- poticati razvoj usmenog i slikovnog
izraavanja
- razvijati sposobnost opisivanja i
logikog zakljuivanja
- poticati elju da se radost blagdana
podijeli s drugima
- razvijati osjeaj pripadnosti prema
svojoj domovini Republici Hrvatskoj
- izlaganje, razgovor, crtanje
- frontalni, individualizirani
udbenik, radna biljenica
hrvatski jezik-tekstovi o domu i
domovini
glazbena kultura-Sluati himnu Lijepa
naa domovino
likovna kultura-crtati hrvatsku zastavu

TIJEK NASTAVNOG SATA


Priprema za rad
Uiteljica na plou nacrta tortu.
to je nacrtano na ploi? Kako se priprema torta?
Uiteljica potie uenicu da iznosi svoj doivljaj roendana. Uenica opisuje
proslavu roendana.
Kako ti slavi roendan? Kako se osjea na roendan?
Danas obiljeavamo vaan dogaaj za nau domovinu. Slavimo roendan nae
domovine.
Kako se zove naa domovina?
Obradba novog gradiva
Uenica promatra slike u udbeniku, uiteljica objanjava da je roendan vaan
dogaaj za svako dijete i njegovu obitelj. Dan kojim obiljeavamo vaan dogaaj
je blagdan. Roendan je osobni blagdan.
Opii slike. Prepoznaje li blagdane kojima obiljeavamo neke vane dogaaje.

Svake godine 1. studenog posjeujemo grobove pokojnika i palimo svijee, to je


blagdan Svi sveti. Djeca s veseljem iekuju svetog Nikolu. Blagdan Isusova
roenja je Boi. U drutvu s prijateljima veselimo se za blagdan Novu godinu. U
proljee je Uskrs. Tada izraujemo pisanice. Ljeti slavimo blagdan Velika Gospa.
Uiteljica objanjava da su neki blagdani vjerski, a neki dravni. Objanjava da je
Dan neovisnosti dravni blagdan koji slavimo 8. listopada. Dan neovisnosti
obiljeavamo isticanjem hrvatske zastave. Uiteljica pokazuje uenici zastavu i
potie je da je opie.
Koje su boje na zastavi? to se nalazi na sredini zastave? Kako izgleda grb
Republike Hrvatske?
Uiteljica objanjava da svaka zemlja ima sveanu pjesmu o domovini. Sveana
pjesma koja pjeva o domovini zove se himna. Sluamo himnu republike Hrvatske.
Kako si se osjeala tijekom sluanja himne? O emu se pjeva u naoj himni? Kako
se naziva Hrvatska u himni? Uiteljica upuuje uenicu kako se valja ponaati za
vrijeme sluanja himne.
Uopavanje
to je blagdan? to obiljeavamo na Dan neovisnosti?
Zakljuujemo da je blagdan dan kojim obiljeavamo vane dogaaje. Imenujemo
neke blagdane. Ponavljamo da je Dan neovisnosti blagdan kojim obiljeavamo
proglaenje neovisnosti Republike Hrvatske, roendan domovine.
Ponavljanje i uvjebavanje
Ponovno sluamo himnu i promatramo i crtamo grb Republike Hrvatske.
Procjenjivanje uinka rada
Uiteljica postavlja pitanja, a uenica odgovara na njih.
to je blagdan? nabroji tri blagdana. to radimo na blagdan Svi sveti? Kako se
zove naa domovina? to je Dan neovisnosti? Kako se obiljeava Dan neovisnosti
DOMAI URADAK
Promotri na putu do kue koliko je zastava istaknuto na kuama i zgradama.
PLAN PLOE

ESTI RAZRED
HRVATSKI JEZIK
NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI
TEMELJNE KOMPETENCIJE

CILJ NASTAVNE JEDINICE


ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

Knjievnost
Izgled i ponaanje lika
Interpretacija teksta Tri bora, Lili B.
Rado
- obradba
- obiljeja lika
- odrediti osnovna obiljeja lika po
ponaanju i izgledu
- kompetencija na materinjem jeziku
- kompetencija uenja uiti kako uiti
- drutvene i graanske kompetencije
- smisao i inicijativa za poduzetnitvo
kulturoloki senzibilitet i izraavanje
- odrediti osnovna obiljeja lika po
ponaanju i izgledu
- povezati dogaaj i lik, odrediti
osnovna obiljeja lika po ponaanju i
izgledu, smjestiti dogaaje u prostor i
vrijeme, poticati i razvijati govorno
izraavanje, sposobnost promatranja,
uoavanja i opisivanja, uoiti poruku
koju djelo alje itatelju, komunikacijom
poveavati uenikovo samopouzdanje,
poticati uenike u samostalnom radu,
razvijati sposobnost promiljanja o
svojim i tuim postupcima, razlikovati
dobre i loe osobine i postupke.
- razgovor, usmeno izlaganje, rad na

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Na plou pie tri rijei ( udomiti,
praporac, prozboriti) u pravokutnike i tri
znaenja rijei (zvono, progovoriti,
zbrinuti) u krugove. Objanjava
zadatak: Poveite rijei u pravokutniku
sa znaenjem rijei u krugu.
razgovara s uenicima, objanjava.
NAJAVA
Najavljuje priu Tri bora, Lili B. Rado
INTERPRETATIVNO ITANJE
Interpretativno ita priu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenike.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanje: Kako vam se svidjela
pria?
INTERPRETACIJA
Postavlja pitanja: Tko su likovi prie?
to je tema prie? Gdje se odvija radnja
ove prie? Koje je godinje doba u prii?
to je elio najvei bor? to je elio
manji bor? to je elio najmanji bor?
Tko je borove zamolio za pomo?
Zato? to je najvei bor ogovorio kada
ga je ptiica zamolila za pomo? to je
manji bor ogovorio kada ga je ptiica
zamolila za pomo? to je najmanji bor
ogovorio kada ga je ptiica zamolila za
pomo? Tko je stigao na saonicama?
to je najmanji bor odgovorio kada ga
je Djed Boinjak pitao zar ne eli
postati boino drvce? to se dogodilo
na kraju prie? to biste rekli o
postupcima borova?
Upuuje uenike u rjeavanje zadataka
te s njima analizira uratke.
SINTEZA
Zajedno s uenicima stvara plan ploe.
Prema potrebi pomae kod
prepriavanja prie.

tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
Povezuju rijei sa znaenjem rijei.
Obrazlau.

Sluaju, zamiljaju.
Sreuju dojmove.

Izraavaju svoje dojmove.

Uenici odgovaraju na pitanja, prema


potrebi ponovno itaju odreene
odjeljke, rjeavaju zadatke u itanci.

Ponavljaju , predlau.
Prepriavaju priu.

STVARALATVO
Zadaje: Rijeite 16. zadatak.
Rjeavaju zadatak.
Crtanje tri bora i ptiice u biljenicu.
Crtaju.
DOMAI URADAK
Nauite itati priu.
PLAN PLOE
TRI BORA
Lili B. Rado
Tema: Tri bora.
Mjesto radnje: breuljak.
Vrijeme radnje: zima, prosinac, vrijeme prije Boia.
Likovi: tri bora, ptiica, Djed Boinjak.
Osobine likova:
Najvei bor: lijep, umiljen, ohol.
Manji bor: umiljen.
Najmanji bor: skroman, plemenit, brian, sretan, malen, tanak.
Ptiica: plaha, tuna, umorna, promrzla, ozlijeena.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Knjievnost
Odreivanje teme u poeziji i prozi
Interpretacija prie Adam i igrake,
Joko Martinovi
- obradba
- tema
- zamijetiti i odrediti temu
- odreivati pojedinosti u tematskosadrajnome sloju
- odrediti osnovna obiljeja lika po
ponaanju i izgledu
- poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- uoiti poruku koju djelo alje itatelju
- bogatiti rjenik
- usavravati izraajno itanje

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Jeste li imali najdrau igraku prije nego
ste krenuli u kolu? Tko vam je
kupio/poklonio tu igraku? Imate li kod
kue puno igraaka? Jeste li ikad
poklonili svoje igrake nekome?
- razgovara s uenicima

- razgovor, usmeno izlaganje, rad na


tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- sluaju
- razgovaraju

NAJAVA
Najavljuje priu Adam i igrake
IZRAAJNO ITANJE
Izraajno ita priu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenike.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja: Kako vam se svidjela
pria?
to je tema ove prie? Tko su likovi u
ovoj prii?
INTERPRETACIJA
Kakav je Adam djeak? Kada je Adam
najsretniji? Zato su Adamovi roditelji
kupovali toliko igraaka? Zato su se
Adamovi roditelji zabrinuli? Kakav je
Adam postajao ukoliko mu se elje ne
bi ostvarile? Kamo su nosili igrake
kada u sobi vie ne bi bilo mjesta za
njih? to se dogodilo kada je baka ila
neto potraiti u podrum? Tko je
pronaao baku u podrumu i pozvao
hitnu pomo? to je Adamov tata uinio
nakon tog dogaaja? Kamo su stigli
Adam i njegov tata s kamionom punim
igraaka? Koju igraku su imala djeca u
sirotinjskoj etvrti? Je li Adam bio tuan
bez svojih igraaka? to je Adam na
kraju nauio?

Sluaju, zamiljaju.
Sreuje dojmove.

Izraava svoje dojmove.

Uenici odgovaraju na pitanja, prema


potrebi ponovno itaju priu, rjeavaju
zadatke u itanci.

SINTEZA
itanje.
itaju priu
STVARALATVO
Zadaje: Rijeite 22. zadatak.
Rjeavaju zadatak.
DOMAI URADAK
Ponovno proitaj priu
PLAN PLOE
Adam i igrake
Joko Martinovi
Tema: Adam i igrake.
Likovi: Adam, tata, mama, djed i baka.
Adam je nauio poklanjati, a to je ljepe od stalnog primanja.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA

Knjievnost
Izgled i ponaanje lika
Interpretacija basne Magarac i konj
- obradba

TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

- lik
- odrediti osnovna obiljeja lika
- odrediti osnovna obiljeja lika po
ponaanju i izgledu
- povezati dogaaje i likove
- smjestiti dogaaje u vrijeme i prostor
- poticati i razvijati govorno izraavanje
- uoiti poruku koju djelo alje itatelju
- bogatiti rjenik

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

- razgovor, usmeno izlaganje, rad na


tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Navedite zajednike i razliite osobine
magarca i konja.
- razgovara s uenicima, pie na plou

NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA


- sluaju
- razgovaraju

NAJAVA
Najavljuje basnu Magarac i konj
IZRAAJNO ITANJE
ita basnu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenike.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja:
O emu govori basna? Tko su likovi u
ovoj basni? Kako ste se osjeali
sluajui ovu basnu?
INTERPRETACIJA
to je tema ove basne? to vas je
naljutilo u ovoj basni? Kakav je konj bio
prema magarcu? Kako se konju osvetilo
njegovo ponaanje prema magarcu?
Kako su putovali konj i magarac? to je
magarac zamolio konja? Je li konj
pomogao magarcu? to se dogodilo
magarcu? to je uradio gospodar? to
je konj na kraju nosio na svojim leima?
to je konj na kraju pomislio? Kakav je
konj?
SINTEZA

Sluaju, zamiljaju.
Sreuju dojmove.

Izraavaju svoje dojmove.

Uenici itaju basnu, odgovaraju na


pitanja, prema potrebi ponovno itaju,
rjeavaju zadatke u itanci.

itanje.
itaju basnu.
STVARALATVO
Zadaje: Pokuajte prepriati basnu.
Prepriavaju basnu.
DOMAI URADAK
Ponovno proitaj basnu.
PLAN PLOE
Magarac i konj
Matija Antun Reljkovi
Tema: Nepruanje pomoi u nevolji.
Likovi: magarac i konj.
Tijek dogaanja:
Konj ne eli pomoi magarcu.
Magarac ugiba.
Konj nosi sav teret.
Pouka: Kako daje, tako e i dobiti.
Osobine konja: ohol, nemilosrdan, bezosjeajan, nepoten, ravnoduan,
samokritian.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Sluanje: Pjesma zadrugara
Kako ste se osjeali gledajui film?
Zato?
- razgovara s uenicima

Medijska kultura
Igrani film
Obradba filma
- obradba
- opis
- usvojiti pojam igrani film
- prepoznati temu filmske prie
- uoiti redoslijed glavnih dogaaja u
filmu
- odrediti mjesto i vrijeme radnje te
osnovna obiljeja lika
- shvatiti vanost zvuka i boje
- razvijati sposobnost razumijevanja
meuljudskih odnosa
- poticati i usmjeravati uenike na
odabir filmova primjerenih njihovoj dobi
- razvijati etike i estetske vrijednosti
- razgovor, usmeno izlaganje, rad na
tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- sluaju
- razgovaraju

NAJAVA
Danas emo razgovarati o igranom
filmu Vlak u snijegu
INTERPRETACIJA
Tko su glavni likovi u filmu? Kakav je
Ljuban? Kakva je draga? Kakav je Pero?
Koje ste osobine djece uoili kada su
birali domaina zadruge? Koje ste
osobine djece uoili kada su se igrali
svatova? Koje ste osobine djece uoili
kada su ostali sami u zatrpanom vlaku?
Koji se jo likovi, osim djece, pojavljuju
u vlaku? Kakav je uitelj? Kakav je
kondukter? Koja su mjesta radnje u

Uenici odgovaraju na pitanja, rjeavaju


zadatke u udbeniku.

filmu? Koje je vrijeme radnje filma?


Kako su odjeveni likovi filma? Je li film
bio zvuni ili nijemi? Je li film bio crnobijeli ili u boji? Koje smo zvukove uli u
filmu? to je po tvom miljenju poruka
filma?
SINTEZA
Rjeavanje prvog zadatka u etvrtoj
Uenici odreuju tijek dogaaja u filmu.
skupini zadataka tijek dogaaja.
STVARALATVO
Zadaje: Pokuajte prepriati tijek
Prepriavaju tijek dogaaja u filmu.
dogaaja u filmu.
1. Ljubanova pria o svai.
2. Troje malih s Jabukovca.
3. Igra svatova.
4. Zadruga Sloga.
5. Izlet u Zagreb.
6. Bolesni uitelj.
7. Povratak kui.
8. Vlak zapada u snijeg.
9. Posvaana djeca.
10. Draga se razboljela.
11. Djeca naputaju Peru.
12. Sukob Ljubana i Pere u snijegu.
13. Djeja sloga pobjeuje snijeg.
DOMAI URADAK
Nacrtaj vlak u snijegu.
PLAN PLOE
Vlak u snijegu
FILM
Redatelj: Mate Relja
KNJIGA
Pisac: Mato Lovrak
Likovi: Ljuban (dobar, posluan, poten, zabrinut), Draga (omiljena, pristojna),
Pero (bahat, nepoten, dosjetljiv), djeca (vesela, podmitljiva, organizirana,
odluna, uplaena, hrabra, samostalna, uporna, snalaljiva), uitelj (dobar,
pristojan, odluan, tuan, zabrinut), kondukter (zabrinut, oduevljen, razdragan).
Tema: vlak zatrpan u snijegu.
Vrijeme radnje: 1935. g.
Mjesta radnje: selo, kola, Zagreb, vlak.
Igrani film, zvuni, u boji.
Najvanije je prijateljstvo i sloga.

MATEMATIKA

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

Jedinice za novac
Jedinice za novac
- obradba
- jedinice za novac
- osposobiti uenike za sluenje
novcem
- upoznati jedinice za hrvatski novac
- usporeivati novane iznose
- raunati s novanim jedinicama
povezujui matematike sadraje sa
stvarnim ivotom
- razvijati pozornost i sposobnost
pamenja
- razvijati sposobnost matematikog
miljenja i logikog zakljuivanja
- razvijati sposobnost primjene
steenog znanja
- razvijati potroaki stav uenika
- razvijati i poticati znatielju
- razgovor, izlaganje, objanjavanje,
demonstracija, rad s udbenikom,
praktini rad
- frontalni rad, individualni i
individualizirani
- udbenik, radna biljenica, zbirka
zadataka, ploa, aplikacije novanica i
kovanica, raunalo

MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
Uvodni dio sata: priprema za rad
Uenici e u uvodnom dijelu sata, karama izrezivati plastificirane novanice i
kovanice.

Najava cilja sata: Uit emo o hrvatskom novcu.


Sredinji dio sata:
Obraivanje nastavnog gradiva
Uenici e na raunalu promatrati novanice i kovanice te ih opisivati. Izdvojit e
novanice i izgovarati njihovu vrijednost. Uoit e da se na novanicama nalaze
slike hrvatskih gradova i poznatih ljudi iz hrvatske prolosti ( 5 kuna, zelena,
hrvatski plemi Fran Krsto Frankopan i Petar Zrinski, Stari grad Varadin; 10
kuna, siva, biskup Juraj Dobrila ( Istra), Arena u Puli, tlocrt Motovuna u Istri; 20
kuna, crvena, Ban Josip Jelai, dvorac grofa Eltza u Vukovaru, Vuedolska
golubica; 50 kuna, plava, knjievnik Ivan Gunduli, Dubrovnik, proelje Kneeva
dvora,; 100 kuna, crvenkasto smea, ban puanin Ivan Maurani, Baanska
ploa, katedrala sv. Vida u Rijeci; 200 kuna, smea, politiar Stjepan Radi,
Osijek, Stara tvra u Osijeku; 500 kuna, maslinasto zelena, otac hrvatske
knjievnosti knjievnik Marko Maruli, Dioklecijanova palaa u Splitu; 1000 kuna,
plavkasto siva, otac domovine Ante Starevi, spomenik prvom hrvatskom kralju
Tomislavu, proelje katedrale u Zagrebu). Na isti e nain upoznati kovanice.
Uoit e da se kovanice dijele na kune i lipe, na kovanicama kuna nalaze se crtei
ivotinja, a na kovanicama lipa crtei biljaka.
(1 lipa kukuruz, 2 lipe vinova loza, 5 lipa hrast lunjak, 10 lipa duhan, 20 lipa
maslina, 50 lipa velebitska degenija; 1 kuna slavuj, 2 kune tunj, 5 kuna mrki
medvjed ).
Uenici promatraju ilustraciju u udbeniku. Uiteljica navodi uenike da uoavaju i
proitaju cijenu pojedine stvari na ilustraciji. Uenici e odgovoriti na pitanja:
Kolika je cijena flomastera? Koliko e novaca ostati djevojici nakon to kupi
flomastere?
Uenici e upoznati vrijednost kune u odnosu na lipe.
Generalizacija e se provesti uz pomo udbenika.
Uvjebavanje i ponavljanje
Uenici e rabei aplikacije novanica i kovanica odvajati odreene svote novca
prema zadatcima koje e im zadavati uiteljica te u paru provjeravati tonost
izvrenog zadatka. Potom e izdvojenoj koliini novca dodavati novanice i
kovanice do zadane koliine (npr. uenici e izdvojiti 27 kuna i dodati koliko im
nedostaje do 50 kn).
Zavrni dio sata: procjenjivanje uinka rada
Uinak nastavnog rada procijenit emo igrom kupovanja i naruivanja koju e
uenici izvoditi u paru. Jedan uenik je kupac koji plaa odreeni raun, ma drugi
uenik po potrebi vraa ostatak.
DOMAI URADAK
- radna biljenica
PLAN PLOE

OSMI RAZRED
HRVATSKI JEZIK
NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Knjievnost
Odreivanje teme u poeziji i prozi
Interpretacija pjesme Hrvatska
domovina, Antun Mihanovi
- obradba
- tema
- zamijetiti i odrediti temu
- odreivati pojedinosti u tematskosadrajnome sloju
- sluno i vizualno prepoznati rimu
- poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- uoiti poruku koju djelo alje itatelju
- razvijati osjeaj pripadnosti domovini i
narodu

- upoznati osobine naroda


- bogatiti rjenik
- usavravati izraajno itanje
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
- promatranje reprodukciju Oton
Ivekovia Dolazak Hrvata i razgovor o
dolasku Hrvata u dananju domovinu
- itati crtice o starim Hrvatima
- razgovara s uenikom, objanjava
Pradomovina im je bila u Poljskoj uz
rijeku Vislu.
Bavili su se stoarstvom i ratarstvom.
ivjeli su slobodni, u rodovima i
plemenima na elu sa starjeinom
upanom.
Vjerovali su u puno bogova: bog Volos,
gromovnik Perun.
Proslavljali su dolazak proljea, ljeta,
jeseni palei vatre-kresove.
Bili su vrlo gostoljubivi prema
strancima.
Bili su slabo naoruani: kopljem, lukom
i strijelom.
Ratne zarobljenike nisu trajno
zadravali u ropstvu.
Bili su hrabri, izdrljivi i mudri u borbi.
Legenda govori da su Hrvate do
Jadranskog mora doveli petero brae i
dvije sestre.
NAJAVA
Najavljuje pjesmu.
O Hrvatima je pjevao A. Mihanovi u
pjesmi Hrvatska domovina.
IZRAAJNO ITANJE
Izraajno itati pjesmu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenika.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA

- razgovor, usmeno izlaganje, rad na


tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- slua crtice
- razgovara

Slua, zamilja.
Sreuje dojmove.

Postavlja pitanja:
Izraava svoje dojmove.
Koje je osjeaje u tebi pobudila pjesma?
(ponos, ushienje, pripadnost, srea,
oduevljenje, sveanost, ljubav. zato?
Kako zovemo pjesme koje pobuuju
takve osjeaje? (domoljubne i
rodoljubne).
INTERPRETACIJA
Proitaj pjesmu i rijei I. korak u itanci
Uenik odgovara na pitanja, prema
(doivljaj pjesme). Kako si se osjeao?
potrebi ponovno ita pjesmu, rjeava
to je tema pjesme?
zadatke u itanci.
Ponovno itaj pjesmu i rijei II. korak (o
pjesmi). Analiza uratka. Pomae
ueniku.
Rijei III. korak (himna). (kako se
ponaamo tijekom izvoenja himne, u
kojim se situacijama izvodi).
SINTEZA
Izraajno itanje pjesme
Izraajno ita pjesmu.
STVARALATVO
Zadaje: Rijei IV. korak.
Rjeava zadatak.
Na raunalu napisati hrvatsku himnu i
staviti je na zid uionice.
DOMAI URADAK
Ponovno proitaj pjesmu.
PLAN PLOE
Hrvatska domovina
Antun Mihanovi
Vrsta: domoljubna i rodoljubna pjesma.
Tema: Hrvatska domovina.
Himna je sveana pjesma o domovini i narodu.
Naziv himne: Hrvatska domovina (Lijepa naa domovino).
Pjesnik: Antun Mihanovi
Skladatelj: Josip Runjanin

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA

Knjievnost
Personifikacija
Interpretacija teksta Baanska ploa
- obradba

TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Pokazati sliku Baanske ploe i
razgovarati.
Jesi li vidio ovaj spomenik? Gdje?
Kako se on naziva?
Po emu je znaajan?
Kojim je pismom pisan?
NAJAVA
O starom hrvatskom spomeniku doznat
e iz prie Branka Pilaa, Baanska
ploa.
INTERPRETATIVNO ITANJE
Interpretativno ita priu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenika.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja: to si doznao o
starom hrvatskom spomeniku?
INTERPRETACIJA
Upuuje uenika u rjeavanje zadataka

- personifikacija (poosobljenje)
- upoznati personifikaciju kao pjesniku
sliku
- upoznati personifikaciju kao pjesniku
sliku
- stvarati personifikacije na zadani
poticaj
- primati primjerene prozne tekstove
(recepcija)
- odreivati pojedinosti u tematskosadrajnome sloju
- pratiti odnose meu likovima i
raspravljati o njima
- uoiti poruku koju djelo alje itatelju
- bogatiti rjenik
-poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- usavravati izraajno itanje
- razgovor, usmeno izlaganje, rad na
tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
Odgovara na pitanja, razgovara.

Slua zamilja.
Sreuje dojmove.

Izraava svoje dojmove.

Uenik odgovara na pitanja, prema

te s njim analizira uratke.


Proitati priu naglas. Razgovor o
nepoznatim rijeima.
Ponovno proitati priu i rijeiti zadatke
u itanci.
SINTEZA
Zajedno s uenikom stvara plan ploe.

potrebi ponovno ita pjesmu, rjeava


zadatke u itanci.

Ponavljaju , predlau.

STVARALATVO
Pokazati uglatu glagoljicu i usporediti s
Pie. Izrauje Baansku plou.
dananjim hrvatskim pismom,
hrvatskom latinicom.
Napisati svoje ime glagoljicom.
Od glinamola izraditi Baansku pou.
DOMAI URADAK
Pri odlasku kui uenik e otii u kolsku knjinicu pogledati Baansku plou.
PLAN PLOE
Baanska ploa
Branko Pila
Tema: susret Djeaka s Ploom.
Vrijeme radnje: ljeto.
Mjesto radnje: Jurandvor, otok Krk.
Likovi: Djeak ( znatieljan, radoznao, zauen, dobroudan, sretan, pristojan) i
Ploa (usamljena, uvrijeena, znamenita, slavna, zadovoljna, priljiva).
Dogaaji:
Susret
Baanska ploa pria o sebi
Rastanak
Pjesnika slika kojom se stvarima, ivotinjama, biljkama i pojavama pridaju
ljudske osobine zove se PERSONIFIKACIJA.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Posluati Istarski ples, Tihomila Vidoia
Kakav je tempo i ugoaj? (tempo: brz,
ugoaj: veseo)
Gdje se plee ovaj narodni ples? (Istra i

Knjievnost
Vidni i sluni doivljaj
Interpretacija pjesme Moja zemlja,
Drago Gervais
- obradba
- vidni i sluni doivljaj
- zamijetiti i izdvojiti vidne i slune
pjesnike slike
- primati (recepcija) pojedine pjesnike
slike i tekst u cjelini
- zamijetiti i izdvojiti vidne i slune
pjesnike slike
- imenovati i razlikovati osnovna
obiljeja pjesme
- sluno i vizualno prepoznati rimu
- poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- razvijati osjeaj pripadnosti domovini i
narodu
- bogatiti rjenik
- usavravati izraajno itanje
- upoznati zaviajni govor
- uivati u pjesmi
- razgovor, usmeno izlaganje, rad na
tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- slua
- odgovara na pitanja
- razgovara

Hrvatsko primorje)
NAJAVA
Najavljuje pjesmu.
Posluaj pjesmu koja pripada istom
kraju.
IZRAAJNO ITANJE
Izraajno itati pjesmu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenika.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja:
Koje je osjeaje u tebi pobudila pjesma?
Zato?
Jesi li razumio pjesmu? O emu pjeva
pjesma?
Gdje se nalazi Uka? Kojim je narjejem
napisana pjesma?
to opisuje pjesnik
Odakle promatra kuice? (iz daljine)
Po emu to zakljuujemo?
Kolike su kuice? Pronai usporedbu.
INTERPRETACIJA
Proitaj pjesmu i rijei I. korak u itanci
(doivljaj pjesme). Kako si se osjeao?
to je tema pjesme?
Proitaj prvu kiticu i rijei 4., 5. i 6.
zadatak. Proitaj drugu kiticu i rijei 7. i
8. zadatak. Proitaj treu kiticu i rijei 9.
i 10. zadatak. Proitaj etvrtu kiticu i
rijei 11. i 12. zadatak.
Analiza uratka. Pomae ueniku.
SINTEZA
Izraajno itanje pjesme
STVARALATVO
Rijei 13. zadatak.
DOMAI URADAK
Ponovno proitaj pjesmu.
PLAN PLOE
Moja zemlja
Drago Gervais (erve)
Vrsta: pjesma
Tema: moja zemlja

Slua, zamilja.
Sreuje dojmove.

Izraava svoje dojmove.

Uenik odgovara na pitanja, prema


potrebi ponovno ita pjesmu, rjeava
zadatke u itanci.

Izraajno ita pjesmu.


Rjeava zadatak.

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Knjievnost
Vidni i sluni doivljaj
Interpretacija pjesme Lastavice, Fran
Galovi
- obradba
- vidni i sluni doivljaj
- zamijetiti i izdvojiti vidne i slune
pjesnike slike
- primati (recepcija) pojedine pjesnike
slike i tekst u cjelini
- zamijetiti i izdvojiti vidne i slune
pjesnike slike
- imenovati i razlikovati osnovna
obiljeja pjesme
- sluno i vizualno prepoznati rimu
- poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- bogatiti rjenik
- usavravati izraajno itanje
- upoznati zaviajni govor
- uivati u pjesmi

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Posluati skladbu Lastavicam, Ivana
Zajca.
O emu pjeva pjesma? (povratak ptica
u rodni kraj). Kakav je tempo i ugoaj
(umjeren, osjeajan).
NAJAVA
Najavljuje pjesmu.
Posluaj pjesmu.
IZRAAJNO ITANJE
Izraajno itati pjesmu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenika.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja:
Koje je osjeaje u tebi pobudila pjesma?
Zato?
Jesi li razumio pjesmu? O emu pjeva
pjesma?
Kojim je narjejem napisana pjesma?
to opisuje pjesnik? Kako se pjesnik
osjeao vidjevi lastavice? to lastavice
trae? to ih je pjesnik upitao? Zato se
pjesnik divi lastavicama?
INTERPRETACIJA
Proitaj pjesmu i rijei 1. i 2. zadatak u
itanci (doivljaj pjesme). Kako se
pjesnik osjeao? to je tema pjesme?
Proitaj prvu kiticu i rijei 3., 4. i 5.
zadatak. Proitaj drugu kiticu i rijei 6.,
7., 8., 9., 10. i 11. zadatak.
Analiza uratka. Pomae ueniku.
SINTEZA
Izraajno itanje pjesme
STVARALATVO
Rijei 12. zadatak.
Pisanje sastavka na kajkavskom
narjeju.
DOMAI URADAK
Ponovno proitaj pjesmu.

- razgovor, usmeno izlaganje, rad na


tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- slua
- odgovara na pitanja
- razgovara

Slua, zamilja.
Sreuje dojmove.

Izraava svoje dojmove.

Uenik odgovara na pitanja, prema


potrebi ponovno ita pjesmu, rjeava
zadatke u itanci.

Izraajno ita pjesmu.


Rjeava zadatak.

PLAN PLOE
Lastavice
Fran Galovi
Vrsta: pjesma
Tema: lastavice

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Knjievnost
Odreivanje teme u prozi
Interpretacija teksta uma, Sanja Pili
- obradba
- tema
- zamijetiti i odrediti temu
- upoznati personifikaciju kao pjesniku
sliku
- primati primjerene prozne tekstove

- odreivati pojedinosti u tematskosadrajnome sloju


- upoznavanje aktualnih ekolokih
problema
- uoiti poruku koju djelo alje itatelju
- bogatiti rjenik
-poticati i razvijati govorno izraavanje,
sposobnost promatranja, uoavanja i
opisivanja
- usavravati izraajno itanje
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA

- razgovor, usmeno izlaganje, rad na


tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
Odgovara na pitanja, razgovara.

NAJAVA
Uiteljica ita dio prie.
Jednog jutra uma je sila s uma.
Naprosto je iznula. Strano se naljutila.
Na vuka? Ne. Na crvenkapicu? Ne. Na
ptice? Ne. uma se naljutila: pogodite
na koga?
Napii svoje miljenje. Analiza i
objanjenje uratka.
INTERPRETATIVNO ITANJE
Interpretativno ita priu.
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
U tiini kratko promatra uenika.
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
Postavlja pitanja:
O emu govori pria?
to je tema prie?
Zato se uma naljutila?
Na koga se naljutila?
to joj se dogodilo?
Koji su znakovi bolesti?
to su uzronici bolesti?
ime je ovjek izazvao bolest?
to nam pria poruuje?
INTERPRETACIJA
Objanjava nepoznate rijei: netragom,
gnjiliti, trusiti, ugljikov monoksid, aa,

Slua, pie, objanjava.

Slua zamilja.
Sreuje dojmove.

Izraava svoje dojmove.

Uenik odgovara na pitanja, prema


potrebi ponovno ita pjesmu, rjeava

olovo, kisele kie, ispuni plinovi,


hektometri, kemikalije, akumulatori.
Upuuje uenika u rjeavanje zadataka
te s njim analizira uratke.
Proitati priu naglas. Razgovor o
nepoznatim rijeima.
Ponovno proitati priu i rijeiti zadatke
u itanci.
SINTEZA
Zajedno s uenikom stvara plan ploe.
STVARALATVO
Temperama naslikati umu opisanu u
tekstu.
DOMAI URADAK
Rijeiti 11. zadatak.
PLAN PLOE
uma
Sanja Pili
Tema: Oneienje prirode
Tijek dogaanja:
Bolesna uma
uma vie, ljudi ne uju
Ozdravljenje
Ljubav moe sprijeiti bolest ume
Poruka: uvajmo prirodu!

zadatke u itanci.

Ponavljaju , predlau.

Crta, slika

NASTAVNO PODRUJE
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA


MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
Sluanje: Pjesma zadrugara
Kako ste se osjeali gledajui film?
Zato?
- razgovara s uenicima

Medijska kultura
Igrani film
Obradba filma
- obradba
- opis
- usvojiti pojam igrani film
- prepoznati temu filmske prie
- uoiti redoslijed glavnih dogaaja u
filmu
- odrediti mjesto i vrijeme radnje te
osnovna obiljeja lika
- shvatiti vanost zvuka i boje
- razvijati sposobnost razumijevanja
meuljudskih odnosa
- poticati i usmjeravati uenike na
odabir filmova primjerenih njihovoj dobi
- razvijati etike i estetske vrijednosti
- razgovor, usmeno izlaganje, rad na
tekstu
- frontalni, individualni, individualizirani
- radni udbenik
NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA
- sluaju
- razgovaraju

NAJAVA
Danas emo razgovarati o igranom
filmu Vlak u snijegu
INTERPRETACIJA
Tko su glavni likovi u filmu? Kakav je
Ljuban? Kakva je draga? Kakav je Pero?
Koje ste osobine djece uoili kada su
birali domaina zadruge? Koje ste
osobine djece uoili kada su se igrali
svatova? Koje ste osobine djece uoili
kada su ostali sami u zatrpanom vlaku?
Koji se jo likovi, osim djece, pojavljuju
u vlaku? Kakav je uitelj? Kakav je
kondukter? Koja su mjesta radnje u
filmu? Koje je vrijeme radnje filma?
Kako su odjeveni likovi filma? Je li film

Uenici odgovaraju na pitanja, rjeavaju


zadatke u udbeniku.

bio zvuni ili nijemi? Je li film bio crnobijeli ili u boji? Koje smo zvukove uli u
filmu? to je po tvom miljenju poruka
filma?
SINTEZA
Rjeavanje prvog zadatka u etvrtoj
Uenici odreuju tijek dogaaja u filmu.
skupini zadataka tijek dogaaja.
STVARALATVO
Zadaje: Pokuajte prepriati tijek
Prepriavaju tijek dogaaja u filmu.
dogaaja u filmu.
1. Ljubanova pria o svai.
2. Troje malih s Jabukovca.
3. Igra svatova.
4. Zadruga Sloga.
5. Izlet u Zagreb.
6. Bolesni uitelj.
7. Povratak kui.
8. Vlak zapada u snijeg.
9. Posvaana djeca.
10. Draga se razboljela.
11. Djeca naputaju Peru.
12. Sukob Ljubana i Pere u snijegu.
13. Djeja sloga pobjeuje snijeg.
DOMAI URADAK
Nacrtaj vlak u snijegu.
PLAN PLOE
Vlak u snijegu
FILM
Redatelj: Mate Relja
KNJIGA
Pisac: Mato Lovrak
Likovi: Ljuban (dobar, posluan, poten, zabrinut), Draga (omiljena, pristojna),
Pero (bahat, nepoten, dosjetljiv), djeca (vesela, podmitljiva, organizirana,
odluna, uplaena, hrabra, samostalna, uporna, snalaljiva), uitelj (dobar,
pristojan, odluan, tuan, zabrinut), kondukter (zabrinut, oduevljen, razdragan).
Tema: vlak zatrpan u snijegu.
Vrijeme radnje: 1935. g.
Mjesta radnje: selo, kola, Zagreb, vlak.
Igrani film, zvuni, u boji.
Najvanije je prijateljstvo i sloga.

DRUTVO
NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI

CILJ NASTAVNE JEDINICE

ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

Stanovnitvo
Slinosti i raznolikosti ljudi
- obradba
- nabrojiti glavne rasne skupine i
svjetske vjere
- imenovati svjetske jezike i obrazloiti
njihovu vanost
- odrediti obiljeja stanovnitva s
obzirom na rasu, jezik, pismo, kulturu i
vjeru
- odrediti obiljeja stanovnitva s
obzirom na rasu, jezik, pismo, kulturu i
vjeru
- razvijati geografske (kartografske)
vjetine
- razvijati logiko zakljuivanje
- izgraivati pravilan stav prema rasnoj
podjeli, potovati bogatstvo jezine
podijeljenosti svijeta, razvijati pravilan
odnos prema vjerama i slobodi vjerskog
opredjeljenja
- izlaganje, razgovor, crtanje
- frontalni, individualizirani
- udbenik, atlas, zidna geografska
karta svijeta

MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
Priprema za rad
Uiteljica upuuje uenika da otvori udbenik na stranici 19. Uenik opisuje to se
nalazi na fotografijama u udbeniku, rjeava uvodni zadatak.
Obradba novog gradiva
Uiteljica objanjava i razgovara s uenikom. Uenik postavlja pitanja, razgovara
s uiteljicom, zapisuje gradivo u biljenicu.
Rasa je velika skupina ljudi odreena vanjskim izgledom.

Prema boji koe, obliku lica, izgledu i boji kose te visini i grai tijela moemo
razlikovati pojedine rase.
Tri su osnovne rasne skupine: bijela, uta i crna.
Osim bojom koe, narodi se razlikuju jezikom i pismom. Jezike koji slue za
meunarodno komuniciranje nazivamo svjetskim jezicima. Najpoznatiji od njih je
engleski jezik. Jezik s najvie izvornih govornika jest kineski jezik, ali on ne spada
u svjetske jezike jer se govori samo u Kini.
Veina vjernika na Zemlji pripada jednoj od etiri najzastupljenije vjere:
kranstvu, islamu, hinduizmu i budizmu.
Kranstvo je najire rasprostranjena vjera na svijetu. Temelji se na Isusovu
uenju zapisanom u Novom zavjetu. Novi zavjet do je Biblije svete knjige
krana. Simboli kranstva su kri i riba.
Islam je vjera muslimana nastala na Arapskom poluotoku. Simbol islama sastoji
se od mjeseca i zvijezde.
Hinduizam i budizam su mnogoboake religije (prevladavaju u zemljama istone
Azije).
Najstarija vjera u jednoga Boga jest idovstvo (judaizam).
Uopavanje
Uenik usmeno odgovara na pitanja.
to je rasa?
Prema kojim obiljejima moemo razlikovati rase?
Nabroji tri osnovne rasne skupine.
Koje jezike nazivamo svjetskim jezicima?
Koji jezik ima najvie izvornih govornika?
Koje su etiri najzastupljenije vjere?
Koja je vjera najire rasprostranjena?
Na emu se temelji kranstvo?
Navedi simbole kranstva.
to je islam?
Od kojih se znakova sastoji simbol islama?
Kako se naziva najstarija vjera u jednoga Boga?
Ponavljanje i uvjebavanje
Uenik rjeava zadatke u udbeniku.
Procjenjivanje uinka rada
Uenik pismeno odgovara na pitanja.
DOMAI URADAK
Uenik e nauiti obraeno gradivo.
PLAN PLOE

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI

CILJ NASTAVNE JEDINICE

ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Meunarodne organizacije
Meunarodne organizacije
- obradba
- meunarodne organizacije, UN,
UNICEF, UNESCO, EU
- opisati vanost UN-a i najvanijih
organizacija svijeta
- navesti dva do tri primjera prava
djece iz deklaracije o pravima djeteta
UNICEF-a
- obrazloiti vanost prirodne i kulturne
batine u Republici Hrvatskoj pod
zatitom UNESCO-a
- navesti datum ulaska Hrvatske u EU
- upoznati vanost i znaenje nekoliko
najveih i najvanijih meunarodni
organizacija
- upoznati vanost i znaenje
najvanijih organizacija svijeta,
upoznati Konvenciju o pravima djeteta
te kulturne i prirodne znamenitosti RH
koje su pod zatitom UNESCO-a
- razvijati komunikacijske i geografske
(kartografske) vjetine

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

- osvijestiti potrebu i vanost zatite


vrijednih kulturnih i prirodnih
znamenitosti
- naglasiti vanost poznavanja prava
djeteta radi ostvarivanja tih prava u
svakodnevnom ivotu
- razvijati suosjeanje prema
potlaenima i obespravljenima
- izlaganje, razgovor, crtanje
- frontalni, individualizirani
- udbenik, atlas, zidna geografska
karta svijeta

MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
Priprema za rad
Uiteljica upuuje uenika da otvori udbenik na stranici 19. Uenik opisuje to se
nalazi na fotografijama u udbeniku, rjeava uvodni zadatak.
Obradba novog gradiva
Uiteljica objanjava i razgovara s uenikom. Uenik postavlja pitanja, razgovara
s uiteljicom, zapisuje gradivo u biljenicu.
Meunarodnim organizacijama je cilj zbliiti drave, promicati mir i toleranciju,
gospodarski napredak i meusobno razumijevanje.
UN (Ujedinjeni narodi) je najvea svjetska organizacija. Osnovna joj je zadaa
tititi mir i sigurnost u svijetu, tititi prava i slobode drugih. UN je protiv ratova i
zalee se za miroljubivo rjeenje sporova meu dravama.
Kao dio UN-a osnovane su i mnoge organizacije kao to su UNICEF i UNESCO.
UNICEF (United nations international children's emergency found) je organizacija
kojoj je cilj zatita djece i majki. UNICEF pomae ouvati ivot i zdravlje najmlaih
bez obzira na rasu, vjersku pripadnost i dravu u kojoj ive.
UNESCO (united nations educational, scientific and cultural organization) je
organizacija koja se brine za obrazovanje svih ljudi i protiv nepismenosti u svijetu.
Zalae se za ouvanje prirodne i kulturne batine. Plitvika jezera, stari dio
Dubrovnika i Dioklecijanova palaa u Splitu su pod zatitom UNESCO-a.
EU (Europska unija) je organizacija europskih zemalja. Broji 28 zemalja lanica.
Hrvatska je postala 28. zemlja lanica 1. srpnja 2013. godine. Jedna od njenih
zadaa je stvoriti jedinstveno trite u Europi. Novac kojim se koristi veina
lanica zove se euro ().
Uopavanje
Uenik usmeno odgovara na pitanja.
to je cilj meunarodnim organizacijama?
Koja je osnovna zadaa UN-a?
Koje manje organizacije su osnovane kao dio UN-a?
to je cilj UNICEF-a?
to je UNESCO?
to je EU?
Koliko lanica broji EU?
Kada je RH postala lanica EU?
Navedi jednu od zadaa EU.

Navedi naziv novca kojim se koristi veina lanica EU.


Ponavljanje i uvjebavanje
Uenik rjeava zadatke u udbeniku.
Procjenjivanje uinka rada
Uenik pismeno odgovara na pitanja.
DOMAI URADAK
Uenik e nauiti obraeno gradivo.
PLAN PLOE

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
CILJ NASTAVNE JEDINICE

ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI

Afrika
Suvremena Afrika
- obradba
- gospodarska nerazvijenost, rudna
bogatstva
- upoznati osnovna obiljeja
stanovnitva i gospodarstva suvremene
Afrike
- opisati vjersku, rasnu i jezinu
raznolikost te izdvojiti suvremene
probleme stanovnitva i navesti
primjere mogueg rjeenja
- obrazloiti probleme niske

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

gospodarske razvijenosti, navesti


prostore bogate prirodnim bogatstvima
te uoiti vrste i vanost tropskih kultura
u izvozu
- razvijati geografske (kartografske)
vjetine
- razvijati logiko zakljuivanje
- izgraivati pravilan stav prema rasnoj
podjeli, potovati bogatstvo jezine
podijeljenosti svijeta, razvijati pravilan
odnos prema vjerama i slobodi vjerskog
opredjeljenja
- izlaganje, razgovor, crtanje
- frontalni, individualizirani
- udbenik, atlas, zidna geografska
karta svijeta

MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
Priprema za rad
Uiteljica upuuje uenika da otvori udbenik. Uenik opisuje to se nalazi na
fotografijama u udbeniku, rjeava uvodni zadatak.
Obradba novog gradiva
Uiteljica objanjava i razgovara s uenikom. Uenik postavlja pitanja, razgovara
s uiteljicom, zapisuje gradivo u biljenicu.
U Africi veina stanovnitva pripada crnoj rasi, govori se vie stotina jezika, a
najrairenije vjere su islam i kranstvo. Rodnost u Africi je jako visoka. Veina
afrikih drava pripada siromanim dravama svijeta. Glavni problemi afrikog
drutva su velik udio mladog stanovnitva, neobrazovanost, velika
nezaposlenost, nestaica vode i hrane.
Afrika izvozi kakao, kikiriki, aj, kavu i tropsko voe. Poljoprivredni proizvodi za
izvoz uzgajaju se na plantaama. Najvee su plantae kave. Obiluje rudnim
bogatstvima, naftom i zemnim plinom. Ima svjetsku vanost u proizvodnji zlata i
dijamanata.
Visoke temperature i vlanost pogoduju razvoju bolesti kao to su malarija, uta
groznica, bolest spavanja i AIDS ( izaziva je virus HIV-a). Komarci prenose malariju
i utu groznicu, a cece muhe bolest spavanja.
Uopavanje
Uenik usmeno odgovara na pitanja.
Ponavljanje i uvjebavanje
Uenik rjeava zadatke u udbeniku.
Procjenjivanje uinka rada
Uenik pismeno odgovara na pitanja.
DOMAI URADAK
Uenik e nauiti obraeno gradivo.
PLAN PLOE
NASTAVNO PODRUJE

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI
TEMELJNE KOMPETENCIJE
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
NASTAVNE AKTIVNOSTI UITELJICE
DOIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA
NAJAVA
INTERPRETATIVNO ITANJE
EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA
STANKA
OBJAVLJIVANJE DOIVLJAJA
INTERPRETACIJA
SINTEZA
STVARALATVO
DOMAI URADAK
PLAN PLOE

NASTAVNO PODRUJE

NASTAVNE AKTIVNOSTI UENIKA

NASTAVNA TEMA
NASTAVNA JEDINICA
TIP SATA
TEMELJNI POJMOVI
OBRAZOVNI ISHODI
TEMELJNE KOMPETENCIJE
CILJ NASTAVNE JEDINICE
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
MEUPREDMETNA POVEZANOST
TIJEK NASTAVNOG SATA
DOMAI URADAK
PLAN PLOE

You might also like