You are on page 1of 3

OSNOVNA ŠKOLA: RAZRED:

UČITELJICA/UČITELJ: NADNEVAK: REDNI BROJ


SATA:
PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA IZ HRVATSKOGA JEZIKA

NASTAVNA JEDINICA: Shel Silverstein: Drvo ima srce

CILJ SATA: Slušati/čitati i interpretirati priču Shela Silversteina Drvo ima srce.
ISHODI UČENJA:
OŠ HJ B.4.1. Učenik izražava doživljaj književnoga teksta u skladu s vlastitim čitateljskim iskustvom.
OŠ HJ A.4.1. Učenik razgovara i govori u skladu s komunikacijskom situacijom.
OŠ HJ B.4.2. Učenik čita književni tekst i objašnjava obilježja književnoga teksta.
OŠ HJ B.4.4. Učenik se stvaralački izražava potaknut književnim tekstom, iskustvima i doživljajima.
TIJEK NASTAVNOGA SATA
KONCEPTI,
OBLICI, DOMENE,
KORELACIJA,
NASTAVNE ETAPE SADRŽAJ METODE, OČEKIVANI
MEĐUPREDM
SREDSTVA ISHODI
ETNE TEME

1. EMOCIONALNO- Doživljajno-spoznajna motivacija ostvaruje se govorenje i osr A.2.1. Hrvatski jezik i


-INTELEKTUALNA poticajnim pitanjima: Stavite ruku na prsa i slušanje osr A.2.2. komunikacija
MOTIVACIJA poslušajte svoje srce. Što čujete? Tko sve ima OŠ HJ A.4.1.
osr B.2.2.
srce? Imaju li srce sva živa bića? Ima li stablo
(drvo) srce? Što znači kad ti, primjerice,
roditelji kažu da si njihovo srce? Što znači
nekomu pokloniti srce?

2. NAJAVA I Učiteljica/učitelj najavljuje čitanje priče Shela slušanje


LOKALIZACIJA Silversteina Drvo ima srce. Na ploču zapisuje
TEKSTA ime pisca te naslov priče. Lokalizacija teksta
temelji se na kratkim podatcima o književniku.
Shel Silverstein američki je pjesnik, glazbenik,
strip-crtač, scenarist i pisac dječjih knjiga.
Rodio se 25. rujna 1930. godine, a umro je 10.
svibnja 1999. godine. Njegove su knjige
prevedene na više od 30 jezika.

Učiteljica/učitelj izražajno čita priču Shela


3. IZRAŽAJNO Silversteina Drvo ima srce poštujući vrednote slušanje
ČITANJE TEKSTA govorenoga jezika, a izražajnost obogaćuje
pravilnom intonacijom, jačinom, brzinom,
stankama i bojom glasa. ikt A.2.1.
Priču je moguće reproducirati sa zvučne
ikt A.2.3.
čitanke
https://hr.izzi.digital/DOS/52955/99771.html.

4. EMOCIONALNO- Učenicima se omogućuje kratko vrijeme kako


-INTELEKTUALNA bi doživljaje i asocijacije koji su se javili
STANKA tijekom slušanja misaono i emocionalno
oblikovali u prve iskaze.

osr A.2.1.
5. OBJAVLJIVANJE Učenici objavljuju svoje doživljaje koji su se govorenje i
osr A.2.2.
DOŽIVLJAJA javili tijekom slušanja. slušanje
Kako se osjećate nakon slušanja priče? Što vas
je razveselilo, a što rastužilo?

Učenici čitaju priču po dijelovima i traže


6. INTERPRETACIJA značenje riječi koje su im manje poznate (str. udžbenik Književnost i
KNJIŽEVNOGA 76). Pretpostavlja se da će učenicima biti stvaralaštvo
TEKSTA manje poznate sljedeće riječi: čitanje OŠ HJ B.4.2.
pokoji – poneki
verati se – penjati se, pentrati se
ogrisci – ostatci jabuke. Književnost i
Riječi objašnjavaju učenici kojima su one stvaralaštvo
poznate, a ako nema takvih učenika, to čini osr A.2.1. OŠ HJ B.4.1.
učiteljica/učitelj. govorenje i osr A.2.2.
Učiteljica/učitelj potiče učenike na analizu slušanje osr B.2.1.
priče postavljajući pitanja i kreirajući
komunikacijske situacije. osr B.2.2.
Tko je u priči „Drvo ima srce“ bio hrabar? Tko
je što komu oprostio? Kako se dječak ponašao
kad je kao mali posjećivao stablo? Potkrijepite
svoj odgovor dijelovima teksta (citatima).
Kako se dječak ponašao prema stablu kad je
ostario? Zašto se drvo odricalo i davalo
dječaku sve što je tražio? Što je sve dječak
tražio i dobivao od drveta? Jesu li odluke i
postupci likova bili razboriti? U kojemu se
trenutku drvo osjećalo ispunjenim? Što ga je
ispunjavalo? U kojim je situacijama dječak bio
sretan? Kako se dječak promijenio tijekom
vremena? Izdvojite dijelove teksta u kojima
prepoznajete požrtvovnost i prijateljstvo.
Kojom rečenicom završava priča? Ima li priča
sretan ili nesretan završetak? Koja je tema
priče?

Je li drvo uistinu bilo sretno? Kako je moguće


7. SINTEZA da je drvo bilo sretno zato što je dalo sve što
osr A.2.1.
je imalo? Je li dječak volio drvo? Kojim je govorenje i
oblicima ponašanja pokazao ljubav prema slušanje osr A.2.2.
drvetu? Dječak se stalno vraćao drvetu, a ono osr B.2.1.
ga je uvijek dočekivalo s radošću. Drvo osr B.2.2.
simbolizira osobu koja je razborita, odriče se,
daje, prašta. Tko se tako ponaša prema
vama? Navedite primjer. Znate li što znači
pojam „bezuvjetna ljubav“? Roditeljska je
ljubav prema djetetu bezuvjetna.

Učenici su u skupinama. Na temelju poticajnih


8. STVARALAČKI pitanja ostvaruju zadane aktivnosti. osr A.2.1. Hrvatski jezik i
RAD 1. skupina: rad u skupini osr A.2.2. komunikacija
Odredite značenje riječi služeći se rječnicima osr B.2.1. OŠ HJ A.4.1.
na internetu: vjernost, mudrost, dobrota. govorenje i osr B.2.2.
2. skupina: slušanje
Navedite događaje iz svoga života u kojima osr B.2.4.
prepoznajete vjernost, mudrost, dobrotu kod uku A.2.3. Književnost i
sebe ili koga drugoga. Navedite životne uku B.2.4. stvaralaštvo
situacije u kojima su te osobine došle do OŠ HJ B.4.4.
uku D.2.2.
izražaja.
3. skupina:
Sljedećim riječima pridružite osobe ili
događaje na koje vas podsjećaju: hrabrost,
praštanje, odricanje, davanje, razboritost,
ispunjenost, solidarnost, požrtvovnost,
prijateljstvo.
Slijedi izlaganje po skupinama.
PLAN PLOČE DOMAĆA ZADAĆA
Shel Silverstein Učenici pišu tekst prema
Drvo ima srce poticajnim pitanjima:
Što je vrjednije u životu,
– priča sposobnost davanja ili
‒ tema: prijateljstvo dječaka i drveta primanja? Osjećaš li se bolje
‒ likovi: kad primaš ili kad daruješ?
dječak – kao malen jako voli drvo, s vremenom postaje nerazborit u svojim Navedi situacije iz svoga života.
zahtjevima, a kao starac se ponovno vraća drvetu
drvo – sretno i ispunjeno zbog darivanja, hrabro, požrtvovno, razborito, odriče se,
daje, prašta
‒ poruka: Prijateljstvo podrazumijeva primanje i davanje.

Prijedlog za rad s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama


Učenik s usporenim jezičnim razvojem može objasniti Učenik s ubrzanim jezičnim razvojem može istražiti i
zašto su dječak i drvo na kraju bili sretni i prisjetiti se objasniti pojam davanja:
situacija u svome životu kad je bio sretan: - davati instrukcije
- u društvu neke osobe - davati krv
- u igri s prijateljima - davati otkaz
- nakon uspješno odrađenoga zadatka… - davati lažni iskaz
- davati zahtjev za upis u klub
- davati upute…

You might also like