You are on page 1of 3

Osnovna škola: Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Učitelj/učiteljica: Redni broj sata:


Razred: 4. Datum:
PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
Nastavni sat: Kajkavsko Kaj, Dragutin Domjanić
Domena/koncept: A. Hrvatski jezik i komunikacija
OŠ HJ A.4.6. Učenik objašnjava razliku između zavičajnoga govora i hrvatskoga
Ishod: standardnog jezika.
OŠ HJ A.4.3. Učenik čita tekst i prepričava sadržaj teksta služeći se bilješkama.
OŠ HJ A.4.6. uočava važnosti mjesnoga govora i prepoznaje njegovu
komunikacijsku ulogu na pojedinome prostoru (raznolikost hrvatskih govora,
jezične zajednice u Hrvatskoj i izvan granica Republike Hrvatske
čita i sluša tekstove na kajkavskome, čakavskom i štokavskom narječju i
Razrada ishoda:
prepoznaje kojemu narječju pripada i prepoznaje narječje kojem pripada
njegov govor
OŠ HJ A.4.3. objašnjava nepoznate riječi: na temelju vođenoga razgovora,
zaključivanja na temelju konteksta, s pomoću rječnika nakon čitanja teksta
Međupredmetna osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
tema: goo A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu.
Međupredmetna
Priroda i društvo
povezanost:
Vrednovanj
/
e za učenje:
Vrednovanje:

Vrednovanj
e kao Lista za samoprocjenu
učenje:
Vrednovanj
/
e naučenog:

Metode učenja i
čitanje i rad na tekstu, razgovor, usmeno izlaganje, pisanje
poučavanja:
Udžbenik Zlatna vrata 4
Nastavna sredstva
Radna bilježnica Zlatna vrata 4
i pomagala:
Pisanka, ploča, DDS
Mjesto izvođenja: učionica
Kurikulumi međupredmetnih tema
Literatura:
Kurikulum nastavnog predmeta Hrvatski jezik

Tijek nastavnog Razrada sata: Trajanje:


sata: 1. Uvodni dio 10 min
Motivacija
Učitelj/ica prikazuje učenicima isječak serije Gruntovčani (30
sekundi): https://www.youtube.com/watch?v=akwfoD0y0AY
Nakon što su pogledali isječak, učitelj/ica učenicima postavlja
pitanja:
Jeste li uspjeli zapamtiti neke riječi koje su korištene u razgovoru?
Znate li značenje tih riječi?
Poznajete li nekoga koji govori takvim narječjem?
Znate li kako se zove takvo narječje?
Najava
Poslušajte pjesmu Kaj, pjesnika Dragutina Domjanića.
2. Središnji dio
Situacija usmenoga ili pisanoga jezičnog izražavanja
DDS-Slušaonica
Jeste li potpuno razumjeli ovu pjesmu? Zašto?
Učenici uz pomoć učitelj/ice čitaju pjesmu. Služe se riječima koje se
nalaze nakon pjesme u udžbeniku na 70.stranici.
Zadaci za razvoj određenoga jezičnog izraza
Učitelj/ica nakon pročitane pjesme učenicima postavlja pitanja.
O čemu pjesnik govori u prva dva stiha? Što pjesnik osjeća prema
svojem kraju? U kojoj strofi govori o ljudima svojega kraja? Kako se
osjeća među njima? 25 min
U kojim je stihovima riječ o ljubavi prema zavičajnom govoru?
Pročitaj. Objasni kako zavičajni govor može grijati srce? Što grije
tvoje srce? Koja je tema ove pjesme?
Možemo li ovu lirsku pjesmu nazvati domoljubno-pejzažnom? Zašto?
Zadaci za uvježbavanje oblika jezičnoga izražavanja
Učitelj/ica razgovara s učenicima o hrvatskom književnom jeziku i o
hrvatskim narječjima.
Učitelj/ica zapisuje na ploču.
Ova pjesma je pisana kajkavskim narječjem. Kajkavsko narječje
prepoznajemo po riječi KAJ.
3. Završni dio
Zadaci za primjenu usvojenoga jezičnog izraza
Učenici su podijeljeni u parove.
Učitelj/ica dijeli učenicima kajkavske narodne pjesme: Bratec Martin
i Miš mi je polje popasel.
10 min
Svaki par iz zadane pjesme treba izvući primjere rime te jednu strofu
pjesme prepisati književnim jezikom.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samoprocjenu
Prilog 1.
Domaća zadaća
Radna bilježnica, 30. i 31. stranica.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
– gleda filmski isječak
– motivira učenike filmskim isječkom -odgovara na pitanja
– postavlja pitanja – sluša, piše
Nastavne
– navodi na zaključke – analizira tekst uz pomoć
aktivnosti:
– piše učitelja/ice
– daje upute – objašnjava svoja razmišljanja,
– potiče na kreativnost i stvaralaštvo izvodi zaključke
– kreativno se izražava
Dodatni zadaci
(problemski, Istraži i napiši po čemu je prepoznatljiv tvoj zavičaj.
istraživački i sl.)
Prilagodbe za Udžbenik za pomoć u učenju str. 70. i 71.
učenike s Radna bilježnica za pomoć u učenju str. 30. i 31.
teškoćama: Plan ploče za učenike s teškoćama – Podrška učiteljima na e-sfere
Aktivnosti za
rad s darovitim Izradi rječnik kajkavskoga narječja.
učenicima:
Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/c6f1d680-1357-42f6-
interaktivni sadržaji: a6a8-5cc098809f87/
Povežite se s učenicima četvrtog razreda osnovne škole koji žive u
Projektni zadaci: zavičaju u kojemu se govori kajkavskim narječjem. Dopisujte se,
organizirajte videokonferencije…Zamolite učitelja/icu za pomoć.

Plan ploče
Kaj
Dragutin Domjanić

Ova pjesma je pisana kajkavskim narječjem.


Kajkavsko narječje prepoznajemo po riječi KAJ.
Tema pjesme: ljubav prema rodnom kraju.

Prilog 1. – Lista za samoprocjenu


TREBAM
U POTPUNOSTI DJELOMIČNO
POMOĆ
Prepoznajem kajkavsko narječje.
Mogu se izraziti na kajkavskom
narječju.

TREBAM
U POTPUNOSTI DJELOMIČNO
POMOĆ
Prepoznajem kajkavsko narječje.
Mogu se izraziti na kajkavskom
narječju.

TREBAM
U POTPUNOSTI DJELOMIČNO
POMOĆ
Prepoznajem kajkavsko narječje.
Mogu se izraziti na kajkavskom
narječju.

TREBAM
U POTPUNOSTI DJELOMIČNO
POMOĆ
Prepoznajem kajkavsko narječje.
Mogu se izraziti na kajkavskom
narječju.

You might also like