You are on page 1of 2

PRIJEDLOG PRIPRAVE ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Osnovna škola:
Učiteljica/učitelj: Razred: 1. Nadnevak:
Nastavni predmet: Glazbena kultura Redni broj nastavnog sata: 14.
Domena: A: SLUŠANJE I UPOZNAVANJE GLAZBE
B: IZRAŽAVANJE GLAZBOM I UZ GLAZBU
C: GLAZBA U KONTEKSTU
Nastavna jedinica: U ponoći zvonce malo
Odgojno-obrazovni ishodi  B.1.1 sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe
učenja:  B.1.2 izvodi pjesmu uvažavajući glazbeno – izražajne sastavnice
 B.1.4. svira uz pjesme koje izvodi
 A.1.2 temeljem slušanja razlikuje pojedine glazbeno-izražajne sastavnice
 C: 1.2 iskazuje doživljaj glazbe
Razrada ishoda: Pjeva/izvodi pjesmu i pritom uvažava glazbeno-izražajne sastavnice.
(znanja, vještine i Sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe, usklađuje vlastitu izvedbu s
sposobnosti, stavovi i izvedbama drugih učenika te vrednuje vlastitu izvedbu, izvedbe drugih i
vrijednosti) zajedničku izvedbu.
Temeljem slušanja, razlikuje pojedine glazbeno-izražajne sastavnice.
Iskazuje doživljaj glazbe riječima i pokretom.
Ključna pitanja za
utvrđivanje ostvarenja
odgojno-obrazovnih ishoda
učenja:
Ključne riječi: solist, pripjev
Odgojno-obrazovna  Učiti kako učiti: služi se udžbenikom Razigrani zvuci
očekivanja međupredmetnih Učiti kako učiti: Učenik oblikuje i izražava svoje misli i osjećaje.
tema:  Osobni i socijalni razvoj:
Razvija sliku o sebi. Uključuje se u ponuđene aktivnosti s vršnjacima.
 Osobni i socijalni razvoj: Pridonosi skupini.
 Zdravlje: Prepoznaje i uvažava različitosti.
Mjesto izvođenja – nastavni učionica
prostor:
Nastavne strategije, metodei demonstracija, razgovor, usmeno izlaganje, čitanje i rad s tekstom
tehnike:  pjevanje, slušanje glazbe
Nastavni oblici rada: frontalni rad, individualni rad, rad u skupinama
Izvori znanja, nastavni udžbenik Razigrani zvuci, DDS
mediji i pomagala:
Međupredmetna povezanost:
Hrvatski jezik: Početno čitanje
Pid: Zima
PRIJEDLOG MOGUĆEG TIJEKA NASTAVNOG SATA Realizacija
ishoda učenja
Uvodni dio sata – Glazbena igra Zapamti ritam
Za glazbenu igru Zapamti ritam treba prirediti matrice poznatih pjesama. Uz pjesmu
koju pjevaju učenici pljeskom izvode ritam ili dobe. Kada nakratko utišamo zvuk (na B 1.1.
kraju neke fraze) učenici nastave pjevati uz izvođenje ritma ili doba. Ako su točno
izvodili, nakon vraćanja zvuka mogu nastaviti samo pjevati.
Pjevanje pjesme U ponoći zvonce malo
1.Motivacija - pjesme za predbožićno vrijeme.
Podsjetimo učenike da dolazi predbožićno vrijeme u kojemu ćemo pjesme koristiti za
stvaranje posebnog blagdanskog ugođaja u učionici. Dio pjesama mogu izabrati učenici.
Naročitu pažnju ćemo posvetiti pjesmama koje se tradicionalno pjevaju u zavičaju
učenika. B.1.2.
2. Demonstracija pjesme vlastitim izvođenjem ili reproduciranjem snimke.
3. Izražavanje dojmova o pjesmi.
4. Zapamćivanje melodije, ritma i teksta pjesme Igrom jeke.
Tijekom učenja pjesme možemo osmisliti i uvježbati uvod i međuigru (sviranje između
kitica) pjesme: tjeloglazbom, udaraljkama ili glasom.
5. Pjevanje pjesme u cijelosti uz matricu.
Slušanje skladbe Franza Grubera Tiha noć
1. Prvo slušanje - izražavanje doživljaja skladbe, određivanje izvođača i ugođaja
skladbe.
Nakon prvog slušanja učenici zapaze - višeglasno pjevanje (mješoviti pjevački zbor) te
miran i svečan ugođaj skladbe.
B.1.4.
2. Drugo slušanje - određivanje tempa i dinamike u skladbi.
Prije drugog slušanja možemo pročitati hrvatski prijevod stihova skladbe. Tempo je
spor, a oznaka za dinamiku srednje glasno.
Pjevanje pjesme U ponoći zvonce malo uz igrokaz Razgovor s pastirima
A.1.2.
RAZGOVOR S PASTIRIMA
ANĐEO: Probudite se, pastiri, dobri ljudi!
C.1.2.
PASTIRI: Kakva nas to svjetlost budi?
ANĐEO: Anđeo sam. Nose me krila laka satkana od mjesečevih zraka.
PASTIR I.: Strah me hvata!
PASTIR II.: I mene! I mene!
PASTIR III.: Sakrijmo se iza one stijene!
ANĐEO: Ne bojte se. Nosim vam Božji glas. Nebeski kralj se rodio i pastir sviju vas.
PASTIRI: Požurimo k njemu tada! U kojem je dvorcu sada?
ANĐEO: U štalici koju zvijezda obasjava. Tiho, tiho, u jaslama spava!
Jadranka Čunčić Bandov
1. Uvježbavanje igrokaza.
2. Izvođenje igrokaza s pjevanjem.
Na početku igrokaza možemo otpjevati prve dvije kitice, a na kraju druge dvije kitice
pjesme U ponoći zvonce malo.

You might also like