You are on page 1of 11

Odsjek za glazbenu pedagogiju

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA

Obrada d-mol prirodne ljestvice

(Naslov nastavne jedinice)

Pula, 23. ožujka 2022.


Osnovni podatci

Ime i prezime: Mateja Turčić

Godina studija: Preddiplomski Diplomski

I. II. III. IV. I.

Ak. godina: 2021. / 2022.

Naziv kolegija: Metodički praktikum i praksa

Nositelj/ica: Izv. prof. dr. sc. Sabina Vidulin

Nastavni sat

Mentor/ica: Suzana Goldin, prof., uč. savjetnik

Nastavni predmet: Solfeggio

Odgojno-obrazovna ustanova i razred

Osnovna škola

Razredna Predmetna nastava Gimnazija Osnovna glazbena škola


nastava
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 1. 2.a 3. 4. 5. 6.

Nastavno područje: Melodije, ljestvica

Nastavna cjelina: Ljestvica

Nastavna Obrada d-mol prirodne ljestvice


jedinica:

Cilj obrade nastavne jedinice: upoznati učenike sa strukturom d-mol prirodne


ljestvice koju sačinjavaju tetrakordi, stepeni i
polustepeni, glavni stupnjevi te vođica

Korelacija s drugim predmetima/područjima: Harmonija, teorija glazbe

Tip sata: Obrada novog Ponavljanje Vježbanje


gradiva

2
Ishodi učenja

ZNANJA Utvrditi i ponoviti strukturu F-dur ljestvice


(činjenična i
teorijska) Upoznati učenike sa strukturom d-mol ljestvice
Učenik će:
Učvrstiti znanje o predznaku ljestvice

VJEŠTINE Pjevati primjere iz glazbene literature


(spoznajne,
psihomotorične, Razvijati zvukovnu predodžbu o molskom tonalitetu te
socijalne) odnosima među tonovima
Učenik će:
Pjevati ljestvicu intonacijski čisto

SAMOSTALNOST Samostalno odgovarati na pitanja


Učenik će:
Samostalno pjevati melodijske primjere

Samostalno pjevati pjesmu

ODGOVORNOST Aktivno sudjelovati u nastavnom procesu


Učenik će:
Pratiti upute nastavnika

Odgovorno pristupiti rješavanju zadataka

Načini aktivnost učenika tijekom nastavnog procesa, zainteresiranost


vrjednovanja na satu, brzina usvajanja novog gradiva
učeničkih
postignuća:

Postupci razgovor, poticanje aktivnog slušanja, postavljanje pitanja


motivacije
učenika:

3
Artikulacija nastavne jedinice

Etapa Učitelj: Učenik: Oblici rada Nastavne Nastavna


nastavnog sata metode sredstva i
i vremenska pomagala
struktura

Uvodni dio Daje Odgovara na Frontalni oblik Metoda slušne Klavir, ploča,
učenicima pitanja, demonstracije, kreda
10 min upute, ponavlja za Metoda
postavlja učiteljem pisanja,
pitanja, vježbe metoda
demonstrira upjevavanja, razgovora,
vježbe pjeva metoda
upjevavanja, usmenog
pjeva s izlaganja
učenicima i
svira klavir

Središnji dio Postavlja Odgovara na Frontalni oblik Metoda Klavir, ploča,


pitanja i pitanja, piše u razgovora, kreda, notni
20 min navodi učenike kajdanku, Metoda tekst
na odgovor, pjeva glazbeni pisanja,
demonstrira primjer Metoda rada
učenicima na (notnom)
glazbeni tekstu, metoda
primjer i usmenog
vokalize izlaganja,
metoda slušne
demonstracije

Završni dio Postavlja Pjeva pjesmu, Frontalni oblik Metoda slušne Klavir, notni
pitanja, pjeva odgovara na demonstracije tekst
15 min pjesmu pitanja

4
Razrada nastavnog sata po etapama

UVODNI DIO

Opis uvodnog dijela Pitanja/upute

U uvodnom dijelu učitelj najavljuje razgibavanje tijela za Dobar dan! Za početak ćemo se
vrat, ruke, ramena, trup i noge, a nakon toga slijedi malo razgibati. Možete svi ustati!
vježba disanja i na kraju upjevavanje.

Kod vježbe disanja, učenici će sjediti, a leđa im trebaju


biti ravna. Nastavnik daje upute za dalje. Učenici Sada sjednite uspravno, ali leđa
stavljaju ruke na trbuh te su usredotočeni na sljedeće vam obavezno moraju biti ravna!
upute nastavnika. Učenici uzimaju dubok zrak kroz nos Stavite ruke na trbuh. Svi ćemo
za 4 sekunde (možemo računati za njih) te se fokusiraju duboko udahnuti na moj znak 4
na način na koji njihov trbuh nabubri. Nakon toga, morat sekunde. Ja ću brojati na prste, a
će pustiti da zrak prođe tako da zvuči kao zvuk zmija, a to nakon toga ćemo se glasati kao
„siktanje“ mora trajati što je dulje moguće. Ponavljamo zmije glasom s. Idemo zajedno –
nekoliko puta. jedan, dva, tri, četiri! Sssssss.

Ponovi!

Napravit ćemo 5 vježbi upjevavanja. Sada ćemo se upjevati. Poslušaj


prvu vježbu i ponovi za mnom na
Prva vježba je upjevavanje mumljanjem na jednom tonu i moj znak.
to je tonalna vježba za fonaciju. Izvodi se konsonantom
m.

Druga vježba je za legato pjevanje, a izvoditi ćemo ju


pomoću raznih slogova (ma-me-mi-mo-mu) na tonovima
iste visine.

Treća vježba je u silaznoj ljestvici u nizu od pet tonova


koja se izvodi sporo vokalom o.

Četvrta vježba je na uzlaznoj ljestvici ili nizu od pet


tonova, a izvodi se vokalom a.

Peta vježba je za staccato gdje je svaka nota kratko


odsječena i mora se jasno čuti, a izvodi se slogom na.

Nakon upjevavanja nastavnik na ploču zapisuje F-dur


ljestvicu. Koju sam ljestvicu napisala na
ploču?
Ponavljamo F-dur, a nastavnik postavlja pitanja kako bi
se učenici prisjetili i ponovili. Učenici zapisuju i govore Koliko predznaka ima F-dur
koji predznak ona ima te koji su njezini tonovi. Kada to ljestvica? Koji?
napišemo pjevamo F-dur ljestvicu apsolutnom
solmizacijom uz klavirsku pratnju koju svira nastavnik. Recite mi koji su tonovi F-dur
Prvi tetrakord (f-g-a-b) se pjeva od f1 do b1, a drugi ljestvice!
tetrakord se pjeva za oktavu dublje. Ponovimo nekoliko
puta. Nakon pjevanja F-dur ljestvice ponavljamo i Idemo ju otpjevati svi zajedno.

5
njezine karakteristike (označavamo tetrakorde, glavne Ponovimo!
stupnjeve i polustepene) uz pomoć učenika.
Koje polustepene ima F-dur?

Koji su njezini glavni stupnjevi?

Tko želi označiti tetrakorde?


Kako glasi prvi tetrakord, a kako
drugi?

SREDIŠNJI DIO

Opis središnjeg dijela Pitanja/upute

Kada ponovimo osnovne karakteristike F-dur ljestvice,


nastavnik ponovno svira F-dur dok učenici pjevaju
apsolutnom solmizacijom, zaustavlja se na VI. Stupnju F-
dur ljestvice i nastavlja svirati d-mol uzlazno i silazno te
se vraća na ton d (re). Na kojem slogu smo se
zaustavili, a na kojem smo
završili s pjevanjem?

Zaključujemo da je to slog re.

A koji bi to bio ton?

Nakon što zaključimo da je to bio ton d, nastavnik


učenicima svira nekoliko puta d-mol prirodnu ljestvicu,
najprije bez harmonijske pratnje, a poslije i s klavirskom Poslušajte kako zvuči ljestvica
pratnjom. koju ćemo danas učiti, a to je d-
mol prirodna ljestvica.
Nastavnik svira d-mol prirodni, a učenici slušaju.

Nakon što učenici poslušaju kako zvuči d-mol prirodni


važno je naučiti i izgovoriti njegove tonove. Tko bi znao reći tonove d-mol
ljestvice, ako započinje tonom d?

Vi ostali slušajte!

Koji predznak ima d-mol prir.


Ako je paralelan s F-durom?

Nakon učenika koji se javi, svi zajedno izgovaramo


tonove ljestvice uzlazno i silazno glazbenom abecedom.
Idemo sada svi izgovoriti
glazbenom abecedom d-mol
prirodni. To ponavljamo, a drugi
put izgovaramo solmizacijskim
slogovima uzlazno i silazno
ljestvicu.

6
Zna li netko kako bi glasila
solmizacija d-mol prirodne
ljestvice.

D-mol prir.ljestvicu nastavnik slušno demonstrira


učenicima. Prvi put pjeva glazbenom abecedom, a drugi
put solmizacijom, prilikom čega učenici slušaju jer će i Poslušajte sada kako zvuči ova d-
oni ponoviti. mol prirodna ljestvica. Vi ćete
ponoviti nakon mene.

D-mol prir.ljestvicu otpjevamo dva puta uz klavirsku


pratnju. Idemo svi otpjevati d-mol.

Nastavnik najavljuje da ćemo danas naučiti d-mol


prirodnu ljestvicu, zapisuje na ploču naslov, a isto
učenici zapisuju u kajdanke. Sada ste čuli d-mol prirodnu
ljestvicu, a to je i današnji
naslov. Zapišite u kajdanke.

Zapisujem violinski ključ, i predznak (snizilicu b), a


učenici potom govore tonove d-mol ljestvice.
Zapišite u kajdanke d-mol
prirodna ljestvica. Kakvim
slovom pišemo mol ljestvice?

Zaključujemo da mol ljestvice pišemo malim slovom,


nastavnik na ploču označava polustepene, tetrakorde i
glavne stupnjeve d-mol prirodne ljestvice uz pomoć
učenika. Znate li koji bi bili glavni
stupnjevi d-mola?

Koji je prvi, a koji drugi


tetrakord d-mola?

Zaključujemo da su glavni stupnjevi I. – d, IV. – g i V. – a Označite u kajdankama!


te da prvi tetrakord glasi d-e-f-g koji je molski, a drugi a-
b-c-d isto molski tetrakord.

Idemo označiti i polustepene koji se u d-mol prirodnoj


ljestvici nalaze između 2. i 3. stupnja te 5. i .6. stupnja.

7
Slijedi pjevanje vokaliza u d-molu. Poslušajte i pogledajte u note
sada sljedeći niz tonova d-mola,
a vi ćete ponoviti za mnom.

Prvi put pjevamo glazbenom


abecedom, a drugi put
solmizacijom.

Nakon vokaliza pjevamo vježbe u kojima učenici i


zamišljaju tonove d-m0la. Kod vokaliza cijele note ćemo
pjevati, a četvrtinke ćemo zamišljati.
Pogledajmo sljedeće nizove
tonova. Ovdje ćemo pjevati
solmizacijom cijele note, a
zamišljati ćemo kako zvuče
tonovi koji su u notnim
vrijednostima četvrtinke.

Slijedi pjevanje primjera u d-molu.

Pogledajmo sljedeći primjer u d-


molu.

Koja je mjera? Koji je predznak


na početku? U kojem je ključu?

Što vidimo odmah na početku


takta? Kakva je to pauza i koliko
traje?

Kod ovakvog primjera najprije analiziramo primjer, pa Imamo li još negdje u primjeru
čitamo ritam neutralnim slogom, potom solmizacijom pauze? Gdje, u kojem taktu?
bez ritma i na kraju solmizacijom u ritmu. Učenici Koliko traju?
obraćaju pozornost na osminsku pauzu i osminku koja se
u primjeru često ponavlja. Idemo pročitati ritam
neutralnim slogom.

Sada ćemo pročitati primjer


solmizacijom bez ritma i nakon
toga solmizacijom u ritmu.

8
Nastavnik slušno demonstrira glazbeni primjer. Poslušajte najprije kako on zvuči
pa ćemo zajedno.

Sada možemo i otpjevati primjer


uz kucanje doba u
dvočetvrtinskoj mjeri.

ZAVRŠNI DIO

Opis završnog dijela Pitanja/upute

U završnom dijelu ponovili bismo naučeno uz nekoliko


pitanja.
Koju ljestvicu smo danas pjevali?

S kojom dur ljestvicom je ona


paralelna?

Koliko ima predznaka i koji je?

Navedi glavne stupnjeve.

Gdje se nalaze polustepeni?

Koji je prvi, a koji drugi


tetrakord?

Otpjevati ćemo d-mol solmizacijom dva puta, a nakon


toga vokalize u d-molu. Sada ćemo se još jednom vratiti
na vokalize u d-molu i otpjevati,
ali sada će svatko jednu sam.

Za kraj učenici primjer će otpjevati učenici koji žele.

9
Plan ploče

d-mol prirodna ljestvica

10
Prilozi

Slušni primjeri

Rb. Poveznica snimke/naziv CD-a i broj snimke Minutaža

1.

2.

3.

Ostali prilozi (fotografije, notni zapisi, nastavni materijali i sl.)

Popis korištene literature:


Golčić, I. (1993.). Priručnik za II razred solfeggia za glazbene škole. Zagreb:
HKD sv. Ćirila i Metoda.

Osvrt i dopuna priprave:

Potpis supervizorice:
Izv. prof. dr. sc. Sabina Vidulin

11

You might also like