You are on page 1of 10

Pripremu izradila: Antea Jukić

Datum: 13. ožuljka 2023.

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Škola: Osnovna škola Strožanac Mjesto: Split

Razred: 2.c

Nastavni predmet: Glazbena kultura

Nastavna jedinica: Narodna pjesma Mlin

Domena: B. Izražavanje glazbom i uz glazbu


C. Glazba u kontekstu

Cilj: Izvoditi narodnu pjesmu Mali ples tekstualno, melodijski i ritmički točno.

Odgojno-obrazovni ishodi:
OŠ GK B.2.1. Učenik sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe.
OŠ GK B.2.2. Učenik pjeva/izvodi pjesme i brojalice.
OŠ GK B.2.3. Učenik izvodi glazbene igre uz pjevanje, slušanje glazbe i pokret uz glazbu.
OŠ GK C.2.1. Učenik na osnovu slušanja glazbe i aktivnog muziciranja prepoznaje različite
uloge glazbe.

Razrada odgojno-obrazovnih ishoda:


OŠ GK B.2.1. Učenik sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe, uspoređuje vlastitu izvedbu s
izvedbama drugih učenika te vrednuje vlastitu izvedbu, izvedbe drugih i zajedničku izvedbu.
OŠ GK B.2.2. Učenik pjeva/izvodi pjesmu i pritom uvažava glazbeno-izražajne sastavnice
(metar/dobe, tempo, visina tona, dinamika).
OŠ GK B.2.3. Učenik izvodi glazbene igre s ritmovima te prati glazbu pokretom uvažavajući
glazbeno-izražajne sastavnice.
OŠ GK C.2.1. Na osnovu slušanja glazbe i aktivnog muziciranja prepoznaje različite uloge
glazbe (svečana glazba, glazba za ples i sl.).

Poveznice na više odgojno-obrazovnih ishoda različitih predmeta i očekivanja


međupredmetnih tema:

OŠ TZK A.2.1. Učenik izvodi prirodne načine gibanja i mijenja položaj tijela u prostoru.
uku A.1.4. Učenik oblikuje i izražava svoje misli i osjećaje.
osr A.2.3. Učenik razvija osobne potencijale.

Nastavna pomagala:
 oznake za ritamski diktat
 računalo, projektor, ppt
 klavijature
 narodna nošnja

Nastavna sredstva:
 ppt (tekst pjesme)
 narodna nošnja
 koreografija

Nastavne metode: metoda razgovora, metoda usmenoga izlaganja, metoda demonstracije,


metoda čitanja i rada na tekstu, metoda usvajanja pjesme po sluhu, metoda razrednoga
muziciranja

Nastavni oblici:

 frontalni oblik rada


 individualni oblik rada
 grupni oblik rada

Izvori za pripremanje:
 Ministarstvo znanosti i obrazovanja (2019.): Kurikulum za nastavni predmet
Glazbena kultura za osnovne škole i Glazbena umjetnost za gimnazije u
Republici Hrvatskoj. Zagreb: Narodne novine.
 Ministarstvo znanosti i obrazovanja (2019.): Kurikulum za nastavni predmet
Tjelesne i zdravstvene kulture za osnovne škole i gimnazije u Republici
Hrvatskoj. Zagreb: Narodne novine.
 Ministarstvo znanosti i obrazovanja (2019.): Kurikulum za međupredmetnu temu Učiti
kako učiti za osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj. Zagreb: Narodne novine
 Ministarstvo znanosti i obrazovanja (2019): Kurikulum za međupredmetnu temu
Osobni i socijalni razvoj za osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj. Zagreb:
Narodne novine
 Dobrota, S. (2012), Uvod u suvremenu glazbenu pedagogiju. Filozofski fakultet Split,
Odsjek za učiteljski studij
 Jandrašek, V., Ivaci, J. (2020), Razigrani zvuci 2, Radni udžbenik Glazbene kulture u
drugom razredu osnovne škole. Školska knjiga, Zagreb
Organizacija sata:

Redni Faza rada i Metodičko Odgojno-obrazovni Vrijeme u


broj sadržaj oblikovanje ishodi minutama
1. UVODNI DIO: metoda OŠ GK B.1.3. 10'
Glazbena demonstracije, Učenik izvodi
motivacija metoda razgovora, glazbene igre s
ritamski diktat metoda razrednoga ritmovima te prati
muziciranja glazbu pokretom
uvažavajući
glazbeno-izražajne
2. GLAVNI DIO: sastavnice. 22'
Najava pjesme metoda usmenoga
izlaganja
OŠ GK B.1.2.
Učenik pjeva/izvodi
metoda
pjesmu i pritom
Upjevavanje demonstracije,
uvažava glazbeno-
metoda razrednoga
izražajne sastavnice
muziciranja
(metar/dobe, tempo,
visina tona,
Demonstracija metoda
dinamika).
pjesme demonstracije

OŠ GK B.1.1.
Tekstualna analiza metoda rada na Učenik sudjeluje u
pjesme tekstu. zajedničkoj izvedbi
metoda razgovora glazbe, uspoređuje
vlastitu izvedbu s
izvedbama drugih
metoda učenika te vrednuje
Melodijska obrada demonstracije, vlastitu izvedbu,
pjesme metoda razrednoga izvedbe drugih i
muziciranja, metoda zajedničku izvedbu.
razgovora
OŠ GK C.2.1.
Ritamska obrada metoda
Učenik na osnovu
pjesme demonstracije,
slušanja glazbe i
metoda razrednoga
aktivnog
muziciranja, metoda
muziciranja
razgovora
prepoznaje različite
uloge glazbe.
3. ZAVRŠNI DIO: metoda 13'
Mali ples uz demonstracije,
OŠ TZK A.2.1.
pokrete metoda razgovora,
Učenik izvodi
metoda usmenoga
prirodne načine
Izražavanje pjesme izlaganja, metoda
gibanja i mijenja
pjevanjem uz razrednoga
položaj tijela u
pokret muziciranja
prostoru.
Tijek izvođenja nastavnog sata:

Pozdravljam učenike i predstavljam im se.

1. UVODNI DIO:
GLAZBENA MOTIVACIJA – ritamski diktat. Ritamski se diktat sastoji od četiriju fraza, a
pisan je u 2/4 mjeri (Notni primjer 1). Učenicima kažem: Za početak ćemo se poigrati
ritmom. Ja ću nešto otpljeskati, vi ćete ponoviti, a onda ćemo porazgovarati. Tko će ponoviti
zadatak? (Prozivam učenika.) Neutralnim slogom (NA) uz pljeskanje izvodim prvu frazu dva
puta nakon čega je učenici ponavljaju također dva puta. Pitam učenike: Koliko smo tonova
čuli? (tri) Jesu li svi tonovi bili jednaki? (Nisu svi tonovi bili jednaki.) Po čemu su se
razlikovali? (Razlikovali su se po trajanju.) Kada govorimo o trajanju tonova, kakvi oni mogu
biti? (Tonovi po trajanju mogu biti dulji ili kraći.) Koje ste tonove čuli? (Prva dva su bila
kraća od drugoga.) Prozivam učenika koji je točno percipirao tonove da izađe ispred ploče i
zalijepi odgovarajuće slikovne prikaze (manji format slike plesača – kraći tonovi, veći format
slike plesača – dulji tonovi). Ponavljam prvu frazu i dodajem drugu. Na isti način usvajamo,
treću i četvrtu nakon koje ponavljamo diktat u cijelosti. Volite li životinje? Kojih sve životinja
ima na selu? Nakon što oni nabroje pitam ih znaju li kako se te životinje glasaju? otom im
puštam na kompjuteru snimku glasanja životinja i1i seoskoga dvorišta i zajedno pričamo o
kojoj je životinji riječ. Volite li vi pomagati u poslovima na selu?

GLAVNI DIO:

NAJAVA PJESME – kratko najavljujem pjesmu koju ćemo učiti na satu. Danas ćemo se malo
raspjevati i rasplesati učeći narodnu pjesmu Mlin. Je li vam pjesma poznata? (Da/Ne) Što
je narodna pjesma? (Pjesma nastala u narodu.)

UPJEVAVANJE – pitam učenike: Što pjevači rade prije pjevanja? (Zagrijavaju svoje
glasnice, upjevavaju se.) Najavljujem aktivnost upjevavanja. Upjevavam učenike vježbom u
intervalu kvinte. Na ploču lijepim slogove na koje ćemo se upjevati (NA NE NI NO NU).
Otpjevam im i odsviram vježbu, a na moj je znak učenici ponavljaju.

DEMONSTRACIJA PJESME – izvodim pjesmu Mlin u cijelosti vokalno uz akordičku pratnju


(Notni primjer 3). Pitam učenike: Kakav je osjećaj u vama izazvala pjesma?
(Sretan/Ravnodušan/Tužan) Zašto? (Ovisno o odgovorima učenika.)

TEKSTUALNA ANALIZA PJESME – pokrećem Power Point prezentaciju i otvaram slajd s


tekstom pjesme. Čitam tekst pjesme u cijelosti. Kažem učenicima da pročitaju tekst u sebi.
Pitam ih: Ima li nepoznatih riječi? (Da/Ne) Nepoznatim riječima protumačim značenje
(*moguće nepoznate riječi: klipi klipi klipi klap – oponašanje pljeskanja). Koliko strofa ima
pjesma? (Pjesma ima 2 strofe.) Koliko stihova ima svaka strofa? (Svaka strofa ima po 2
stiha.) Nakon analize teksta pjesme opet čitam tekst, a učenici, kada su već sigurniji,
počinju čitati zajedno sa mnom (Igra lovca). Prozivam jednoga učenika da jasno pročita tekst
pjesme svima.

MELODIJSKA OBRADA PJESME – pjesma se sastoji od dviju strofa. Svaka strofa je jedna
logička glazbena cjelina. Pjevam i sviram prvu strofu dva puta, nakon čega je na moj znak
učenici ponavljaju onoliko puta koliko je potrebno dok je ne usvoje melodijski, ritmički i
tekstualno točno. Nakon što usvoje prvu strofu, pjevam im i sviram drugu, također dva puta.
Na moj znak učenici je ponavljaju. Na kraju ponavljamo pjesmu u cijelosti.

RITAMSKA OBRADA PJESME – pitam učenike: Što je ritam? (Ritam je pljeskanje slogova.)
Da bi učenici shvatili definiciju ritma, otplješćem im slogove svoga imena (An–te-a) nakon
čega prozivam nekoliko učenika da isto učine sa svojim imenom. Prelazimo na ritam pjesme.
Otvaram slajd na kojem je tekst pjesme rastavljen na slogove uz podrctane teške dobe (pjesma
je u 2/4 mjeri pa je teška doba samo prva u taktu). Ritam usvajamo Igrom lovca. Ja
započinjem s pljeskanjem ritma (dajem intonaciju pjesme na instrumentu), uz pjevanje
pjesme, a učenici se postupno uključuju. Nakon što je usvojen ritam, prelazimo na usvajanje
takta pjesme. Pitam učenike: Što je takt? (Takt je kao kucanje sata ili koračanje vojske.)
Započinjem s izvođenjem takta, uz pjevanje pjesme, a učenici se postupno uključuju. Ritam i
takt pjesme izvodimo na svim strofama pjesme.
2. ZAVRŠNI DIO:

$pitam učenike: Što vi radite kada ste radosni?

Kako biste vi izrazili  osjećaj radosti?


Skladatelj je izrazio osjećaj glazbom, a mi ćemo slikom. Dam im papir i kolaž i rečem da izraze osjećaj radosti.
Plan ploče:

NANENINONU

Plan Power Point prezentacije:


MLIN NA VO-DI PJE-SMU PJE-VA
KLI-PI KLI-PI KLI-PI KLAP
MA-LI MI-ĆO MLI NAR PRA VI
BRA ŠNO ME LJE NOĆ I DAN

HI-TRO ME-LJI MI-ŠO RE-ČE


KLI-PI KLI-PI KLI-PI KLAP
MA-MI-CA ĆE KO-LAČ PE-ĆI
ME-KAN SLA-DAK U-KU-SAN
Notni primjeri:

You might also like