You are on page 1of 9

Univezitet u Sarajevu

Pedagoški fakultet
Odsjek za razrednu nastavu
Akademska godina:2019./2020. godina
Godina studija i semestar: četvrta godina, VII (sedmi) semestar
Nastavni predmet: Metodika nastave muzičke kulture III

Pisana priprema za realizaciju nastavnog časa iz Muzičke kulture

Profesor: Student:
prof. dr. Merima Čaušević Fatima Durdžić
Viši asistent:
mr. Mirsada Zećo

Sarajevo, juni, 2020. godine


OPĆI PODACI:

Škola: Osnovna škola „Skender Kulenović“

Razred i odjeljenje: I

Dan, datum i vrijeme:

Učiteljica/mentor:

Realizator nastavnog časa/student: Fatima Durdžić

SPECIFIČNI PODACI:

Nastavni predmet: Muzička kultura

Nastavno područje: Pjevanje i sviranje

Nastavna jedinica: „Proljeće“, V. Astardžijeva

Tip nastavnog časa: Usvajanje novog gradiva

Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora,


metoda ilustracije, metoda demonstracije

Oblici nastavnog rada: Frontalni, individualni, rad u parovima, grupni oblik


rada.
Nastavna sredstva: Tabla, sintisajzer, nastavni plakat, hamer papir,
knjiga vijesnika proljeća.
CILJ I ZADACI RADA NA ČASU:

Cilj: Usvajanje pjesme „Proljeće“ V. Astardžijeva

 Memorisanje teksta i melodije pjesme “


Obrazovni zadaci: Proljeće“
 Bogaćenje rječnika
 Upoznati učenike sa karakterom pjesme
 Kultivisanje dječijeg glasa
 Objašnjavanje manje poznatih riječi u tekstu
pjesme
 Usmjeravanje učenika na usklađenost pjevanja
sa pratnjom instrumenta.
 Sposobnost brze reprodukcije nove pjesme

Funkcionalni zadaci:  Razvijanje muzičke memorije


 Razvijanje muzikalnosti kod učenika
 Razvoj muzičke percepcije kroz uočavanje
karaktera melodije pjesme
 Razvijanje i poticanje misaonih sposobnosti
(pamćenja i mišljenja)
 Razvoj govora
 Razvoj slušnog senzibiliteta;
 Razvoj izražajnih i intelektualnih sposobnosti
 Razvijanje auditivne i fine motorike
 Razviti interes i ljubavi prema dječijem
Odgojni zadaci: muzičkom stvaralaštvu (pjevanje i sviranje);
 Formiranje pozitivnih osobina kao što su
upornost, istrajnost, strpljivost;
 Razvijanje upornosti i samostalnsti pri vježbanju
izvođenju pjesme
 Razvijanje ljubavi prema prirodi
 Razvijanje kreativnosti
 Razvijanje timskog rada i suradnje

DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG ČASA:

" Dobro jutro. Ja se zovem Fatima Durdžić, studentica sam


na Pedagoškom fakultetu i danas ću se družiti sa vama na
Uvodni dio časa:
času Muzičke kulture. Nadam se da ćemo se lijepo zabaviti a
i nešto novo naučiti. Za početak ćemo zajedno ispričati jednu
priču, a ova knjiga će nam u tome pomoći.

Koje godišnje doba je završilo prije nekoliko dana? (Zima)


Bila je jako hladna i puna snijega. Oblaci su bili teški i sivi.
Proljeće je reklo: „Dosta mi je zime i zato eto mene“.
Šta nam je potrebno da istopi pahulje snijega i otjera tamne
oblake? (Sunce)
Sunce je izdalo nalog svakom cvijetu: „Spavanja je dosta, iz
kreveta skači s mjesta i niči!“ Iz pokrivača prva, mada nešto
slaba, izvukla se polahko... Ko? (Visibaba)
Sve nas je očarala svojim bijelim cvjetovima i nagovijestila
da topli dani nisu tako daleko.
Većina nas bi najradije zasukala svoje rukave i ubrala barem
jednu malu visibabu, zar ne? Da vidimo, ko bi ubrao

visibabu?
Pa mnogo nas, ali to nećemo raditi. Pustiti ćemo ih da žive i
da rastu, a mi ćemo posmatrati njihovu ljepotu.
Nakon visibabe pojavit će se i... Znate li kako se zove ovaj
cvijet? To je jaglac. Neki su ga okusili i prije proljeća u
nekom od sirupa protiv kašlja. Ko je bio bolestan preko
zime? Jeste li pili neki sirup? Možda je to bio baš sirup od
jaglaca. To ćemo zaboraviti, ti su dani iza nas. Sada će nas
on oduševiti svojim žutim cvjetovima na šumskom
proplanku ili vrtu. Osim žutih cvjetova, možemo pronaći i
crvene, ružičaste te plavoljubičaste cvjetove.
Čujete li? Jesu li nam ovo i ptice došle? (Cvrkut ptica u
pozadini) Šta bi bilo proljeće bez ptičije pjesme? Prva nas je
svojom pjesmo uveselila ševa. I ptice selice se vraćaju iz
toplih krajeva, obnavljaju ili ponovo svijaju svoja gnijezda.
Sve su one zapjevale u glas: „Evo sunca, evo proljeća!“
Najavljujem cilj časa:
Danas ćemo učiti pjesmu “Proljeće“ kompozitora V.
Astardžijeva. Učenicima govorim: ja ću vam sada odsvirati
Glavni dio časa:
pjesmu, a vi pažljivo slušajte.
Uz pratnju instrumenta (sintisajzera) odsviram i otpjevam
pjesmu dva puta, da bi učenici doživjeli kompoziciju u
cjelini.
Zatim slijedi razgovor o pjesmi.
Sviđa li vam se ova pjesma?
O čemu govori pjesma?
Ko to najavljuje proljeće u ovoj pjesmi?
Da li vi volite proljeće?
Jeste li ikada vidjeli visibabu?
A jeste li čuli ševu kako pjeva?

Potom na tabli postavljam nastavni plakat tj. ilustraciju i


tekst pjesme.
Sviđa li vam se ova ilustracija?
Šta vidite na ovoj ilustraciji?
Odgovara li ova ilustracija našoj pjesmi?
Ko će nam prebrojati koliko ova pjesma ima dijelova?
Jedan dio u pjesmi nazivamo strofom.
Koliko u našoj pjesmi imamo strofa? ( U našoj pjesmi
imamo tri strofe).

Recitujem pjesmu naglas, potom učenike pitam da li ima


nepoznatih riječi, te ukoliko ima, objasnim im.
Nakon razgovora, učenicima govorim da ćemo prvo naučiti
pjevati pjesmu dio po dio.
Prvo sviram i pjevam prvi dio. Nakon toga svi zajedno
pjevamo prvi dio i na taj način učimo pjesmu do kraja, dio
po dio. Ovu pjesmu dijeliti po strofama, na tri dijela. Ako je
potrebno ponavljam svaki dio nekoliko puta.

Nakon što su naučili pjesmu po dijelovima, govorim im da


ćemo sada otpjevati cijelu pjesmu. Zajedno sa učenicima
počinjem pjevati pjesmu, a zatim puštam njih da samostalno
nastave sa pjevanjem. Pjesmu sviram u cjeilini.

Kada smo svi savladali tekst i melodiju pjesme pjevat će


pjesmu po redovima, prvi, drugi i na kraju treći. Poslije
otpjevane pjesme po redovima, pjesmu će pjevati samo
djevojčice, a zatim dječaci.
Nakon toga pitam učenike da li želi neko samostalno ili u
paru da otpjeva, te učenici izlaze pred tablu i pjevaju uz
moju pratnju na instrumentu.
Za kraj pjesmu pjevamo tako što svi učenici ustanu i lagano
plešu uz pjesmu.
Bili smo jako vrijedni i veseli, pa kako i ne bismo kad nam je
Završni dio časa: proljeće došlo. Sada ćemo naše osjećaje prenijeti i na papir.
Napravit ćemo naše šareno cvijeće u susret proljeću. Svako od
vas će dobiti po jednu laticu i ima zadatak da je oboji onom
bojom koja odgovara osjećajima koje u vama budi proljeće.

PRILOZI:

Pjesma:

PROLJEĆE

VISIBABA MALA,

ZVONITI JE STALA,

CIN, CIN, CIN,

DON, DON, DON,

ČUJTE MALI ZVON

TRATA, RATA RATA

JAGLAC TRUBLJU HVATA,

HOJA HAJ

HOJA HAJ,

ZIMI SAD JE KRAJ.


MALA PTICA ŠEVA,

VESELO NAM PJEVA,

FIRULI,

FIRULU,

PROLJEĆE JE TU.
LITERATURA

1. Ferović, S., Indira Meškić (2013), Muzička/glazbena kultura; Udžbenik za prvi


razred devetogodišnje osnovne škole; Sarajevo Publishing, Sarajevo.

ZAPIS NA TABLI

Školski rad

Nastavni plakat

You might also like