You are on page 1of 7

Univerzitet u Sarajevu

Pedagoki fakultet
Odsjek za razrednu nastavu
Akademska godina: 2013/2014.
Godina studija i semestar: etvrta godina, VIII (osmi) semestar
Nastavni predmet: Metodika nastave muzike kulture IV

Pisana priprema za realizaciju nastavnog


asa iz Muzike kulture

Nastavnik:
Doc. dr. Merima auevi

Student:
Amela Mari

Asistent:
Mr. Mirsada Zeo

Sarajevo, april 2014. godine

OPI PODACI
kola:
O.. Skender Kulenovi
Razred i odjeljenje:
I3
Dan, datum i vrijeme:
14.04.2014. (ponedjeljak)
Uiteljica/mentor:
Enisa Terovi
Realizator nastavnog asa/student:
Amela Mari
SPECIFINI PODACI
Nastavni predmet:
Muzika kultura
Nastavno podruje:
Pjevanje i sviranje
Nastavna jedinica:
aputanje Nikola Hercigonja
Tip nastavnog asa:
Usvajanje novog gradiva
Nastavne metode:
Metoda razgovora, usmenog izlaganja,
ilustracije, imitacije i demonstracije
Oblici nastavnog rada:
Frontalni, grupni, individualni i u paru
Nastavna sredstva:
Slike,ilustrirani plakati krialjke i
strofa,sintisajzer, nastavni listii
CILJ I ZADACI RADA NA ASU
Cilj:
Obrazovni zadaci:

Funkcionalni zadaci:

Odgojni zadaci:

Usvajanje pjesme: aputanje


kompozitora Nikola Hercigonja
- Usvajanje teksta pjesme u skladu
sa ritmom, tempom i dinamikom
- Kultivisanje djeijeg glasa (dikcija,
artikulacija, intonacija)
- Bogaenje rjenika
- Korelacija sa likovnom kulturom
- Upoznavanje sa pojmom repeticija
- Razvoj muzike memorije
- Razvoj motorike kroz pokret,
dramatizaciju i sl.
- Razvoj osjeaja za visinu, jainu i
trajanje
- Razvoj osjeaja za ritam i melodiju
- Razvoj djeijeg glasa (dikcija,
artikulacija, intonacija)
- Buenje interesa i razvoj
pozitivnog odnosa prema djeijem
muzikom stvaralatvu
- Formiranje pozitivnih osobina
( potovanje, vjernost,istrajnost,

timski rad, upornost...)


Razvijanje socijalizacije
Razvoj vjernosti i odanosti

DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG ASA


Uvodni dio asa:

Ulazim u razred i predstavljam se


uenicima. Dobar dan djeco. Ja sam
Amela Mari i danas u se druiti sa
vama.
Danas emo se mi igrati jedne igrice.
Uenici ustaju i prave krug.
U krugu se nalazim i ja. Ueniku koji se
nalazi pored mene na uho apnem jednu
rije. Taj uenik prenosi rije drugom
ueniku koji se nalazi pored njega, na
uho, tako da niko ne uje.
Na kraju posljednji uenik na glas govori
rije, koja mora da bude ista kao ona koju
sam ja prenijela.
Uenici se nakon igre vraaju na mjesta.
Pitam uenike ta se to sve apaue. ta
mi to prenosimo drugome aputanje?
Zato apuemo, zato neke stvari ne
govorimo na glas?
Da li vi apuete nekome svoje tajne?
Kome vi to apuete? Da li vi odajete
nekome tajnu koju vam drug apne?
Smiju li se tajne odavati?
Kakvi smo mi to ako odajemo tajne?

Glavni dio asa:

Najavljujem cilj asa govorei da emo


uiti pjesmu koja se zove aputanje te
piem naslov na tabli.
Sada emo vidjeti ta se to sve apue.
Sada u vam ja odsvirati ovu pjesmu, a vi
me paljivo sluajte. Dva puta odsviram i
otpjevam pjesmu. Kako vam se svidjela
pjesma? Kako ste se osjeali dok ste je
sluali? O emu se govori u ovoj pjesmi?
Koji vam se dio pjesme posebno svidio?

Kako se to tajne apuu?


Da bi vam bilo lake otpjevati ovu pjesmu
pripremila sam za vas plakate na kojima
se nalaze tekst i ilustracije pjesme.
Postavljam plakat na tablu,a oznaava se
itam tekst
te ga analiziramo i
razgovaram o nepoznatim rijeima.

Zavrni dio asa:

LITERATURA:

Sada u vam odsvirati i otpjevati prvu


strofu a zatim emo je zajedno otpjevati.
Isto ponavljam sa drugom i treom
strofom zajedno sa uenicima. Ukoliko je
potrebno ponavljam svaki dio vie puta.
Nakon to su savladali tekst i melodiju
pjesme po dijelovima, pjevamo pjesmu u
cjelini.
Sviram i pjevam pjesmu zajedno sa
uenicima onoliko puta koliko je
neophodno za njeno savladavanje. Nakon
toga dijelim uenike u grupe prvo
djevojice, pa djeaci. Zatim uenici
izvode pjesmu po redovima.
Pitam da li neko eli samostalno da pjeva
pjesmu ili u paru, dok ja sviram.
Nakon
toga,
dijelim
uenicima
instrumente, zveke i tapie. Jedan red
svira tapiima drugi red zvekama.
Uenici se mijenjaju za instrumente.
Dva uenika izlaze, jedan svira zveke a
drugi tapie, dok ja sviram i pjevam.
Uenici treba da naslikaju sebe i svog
druga sa kojim apuu tajne na putu od
kue do kole.
Zahvaljujem se na panji.

Okvirni nastavni plan i program za devetogodinju osnovnu kolu u Federaciji


BiH
Selma Ferovi i Indira Meki Radni udbenik za prvi razred devetogodinje
osnovne kole

Zapis na tabli

Rad u koli
aputanje
Nikola Herceginja

Izgled partiture pjesme

You might also like