You are on page 1of 1

Predmet: Bosanski, hrvatski, srposki jezik i književnost

Nastavna jedinica: Vježba čitanja –Igrokaz -Dva listića


Tip nastavnog časa: vježba
Cilj sata:-Upoznati učenike s igrokazom, razvijanje govorne komunikacije,
bogaćenje rječnika
a) odgojni – razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi i scenskom izrazu,
slobodno izražavanje i doživljavanje, razvijanje urednosti i organiziranosti
b) obrazovni – imenovati i razlikovati osnovna obilježja igrokaza,
razumijevanje teksta, izražavanje doživljaja teksta
c) funkcionalni - razvijanje scenskog izražavanja, mišljenja,
zaključivanja ,bogaćenje rječnika
Nastavne metode: razgovor, objašnjenje, posmatranje, aktivnost učenika,
samostalan rad
Oblici rada: frontalni, grupni i individualni oblik rada
Nastavna sredstva: osnovna, nastavni list

STRUKTURA ČASA

Uvodni dio časa


Učenici su nacrtali jedan crveni i jedan žuti listić i na njima napisali zašto vole/ ne
vole jesen.
Razgovaramo o radovima učenika.
Isticanje cilja časa.

Glavni dio časa

Čitamo igrokaz naglas.


Sređivanje dojmova o igrokazu.
Učenici usmeno izražavaju svoje doživljaje igrokaza
Odgovaramo na pitanja iz Čitanke.
Prema čemu možemo zaključiti da je ovaj tekst igrokaz? Koji se likovi pojavljuju u
igrokazu? Bismo li mogli ovaj igrokaz prikazati na sceni?
Šta znamo o igrokazu?
Čitanje po ulogama.

Završni dio časa

Zamislite šta o čemu su još mogli razgovarati listovi.


Pokušajte to iskazati na sceni.
Napomena: Učitelj/ica može odabrati i neki drugi tekst koji se nalazi u zborniku
tekstova SP-BK.

You might also like