You are on page 1of 2

Predmet: Bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost

Nastavna jedinica: IKT Zima se razboljela , Grigor Vitez, dalji rad


Tip nastavnog sata: usvajanje novih znanja
Ciljevi časa:
a) odgojni – razvijanje ljubavi prema prirodi i životu uopće; razvijanje sposobnosti
uočavanja ljepote u dolasku proljeća.
b) obrazovni – čitanje i razumijevanje pjesme u cjelini i po strofama; doživljaj i
razumijevanje osjećanja koje budi pjesma.
c) funkcionalni – shvatanje odlaska zime i dolaska proljeća kao jedne cjeline; upotreba
novo usvojenih riječi; razvoj pažnje i mišljenja.,bogaćenje rječnika novim riječima
Nastavne metode: razgovor, čitanje i rad na tekstu, pisanje
Oblici rada: frontalni, individualni oblik rada
Nastavna sredstva: osnovna,

TOK SATA
Uvodni dio časa
Interpretativno čitanje pjesme-učenici ili recitovanje napamet ako ju je neko od učenika naučio.
Isticanje cilja časa:
I danas ćemo razgovarati o pjesmi Zima se razboljela.
Glavni dio časa

Provjeriti koliko su učenici razumjeli pjesmu i kako su je doživjeli.


Ko se razbolio u ovoj pjesmi?
Kako se zove ta bolest?
Koga je sve uznemirilo zimino zdravlje?
Kako je tu brigu pokazivao zvončić?
Kome je jaglac nazdravljao?
Kako je lijeska ispraćala Babu Zimu?
Šta je pritom izgovarala?
Čime je kukurijek zvektao?
Želite li da zima ozdravi?

Uočavanje boja u pjesmi- bijela, žuta, zlatna, zelena.


Pričat ćemo priču o bojama. Ja ću priču započeti. Svako od vas dodat će jednu rečenicu.
Započinjemo priču: Posjetio nas je neobičan slikar. Svojim je bojama promijenio grad. Sve je
postalo neobično…

Rad u parovima
Pronađite stihove u kojima pjesnik dočarava zvukove:

Zvuk zvončića:___________________________________
Zvuk jaglačeve trube:_____________________________
Zvuk lijeske:_____________________________________
Zvuk kukurijeka:__________________________________
Izvještavanje o radu parova.
Osnovno osjećanje u pjesmi.

Završni dio
Po čemu su slične pjesma Zima se razboljela i stihovi keje ću vam pročitati?

Proučila Zima knjige


Kako zadat zimske brige.
Al’ ne nađe u knjigama
Šta će Zima sa brigama:
Pred proljeće stalno sreće
Ispod snijega neko cvijeće,
Kako krišom, ne bez mašte,
Zauzima zimske bašte.
Zimi cvijeće baš ne prija,
Valjda - cvjetna alergija.

Na času LK ili OZ učenici mogu napraviti Zimu iz muzičke kutije.

Kutak za zimu: ZIMA IZ MUZIČKE KUTIJE


(muzička pratnja: Vivaldi: „Četiri godišnja doba“, odlomak – “Zima“)
Ko sve spava zimski san?
Spava li cvijeće i drveće?
Priprema: muzika (Vivaldi: “Zima“), kutija za panoramu, grančice bora ili jele, suho lišće, so,
riža, isitnjen stiropor, vata, kamenčići, boje, fl omasteri, glinamol, makaze, ljepilo...
Slušajte muziku i pripremajte panoramsku kutiju (iskružite na sve četiri vertikalne strane
velike prozore), zamišljajte zimu i pravite zimsku panoramu. Pravite postolje od glinamola
za bor, jelu, suho drveće, pravite grudvice snijega (od bijele vate, stiropora soli), pravite
snješka, snježnu stazu, djecu na sankanju, lijepite pahuljice ili ih zakačite za poklopac na
panoramskoj kutiji ... Kada završite - zalijepite na bočne otvore prozirnu foliju i opišite vašu
ZIMU IZ MUZIČKE KUTIJE

Čulom vida doživljavamo vizualne pjesničke slike.


Čulom sluha doživljavamo zvučne izraze-slike.

U pjesmi je iskazana radost zbog dolaska proljeće.


Ritam pjesme je umjeren.
Ritam u pjesmi pojačavaju zvučni doživljaji pjesme.

You might also like