You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA

NASTAVNI PREDMET: Bosanski jezik i književnost


NASTAVNA OBLAST: Jezik- Pravopis
NASTAVNA JEDINKA: Pišemo imena ljudi, gradova i sela

TIP ČASA: obrada, utvrđivanje, ponavljanje, vježbanje, kombinovani

razgovor, usmeno izlaganje sa objašnjenjem, rad na tekstu


NASTAVNE METODE: demonstracija, ilustracija, dramatizacija, igra, imitacija,
grafičkih radova, ilustrativnih radova

OBLICI RADA: frontalni, individualni, grupni, rad u paru, individualizirani

slika, aplikacija, ilustracija, grafoskop, tekst,


NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: prirodni materijal, kartoni riječi, kaseta, osnovna sredstva
flanelograf, plakat, nastavni listić

KORELACIJA SA DRUGIM matematika, moja okolina, bosanski jezik i književnost


PREDMETIMA: muzička kultura, tjelesni i zdravstveni odgoj

CILJEVI NASTAVNOG SATA: Vježbati pisanje vlastitih imena ljudi, gradova i sela

Razvijanje ljubavi i interesa za maternji jezik, osjećaja da je važno znati


Odgojni: pravilno pisati vlastita imena, poštivanje tuđih, drugačijih vlastitih imena,

Vježbati pisanje vlastitih imena ljudi, znati da se vlastita imena pišu


velikim početnim slovom, da znaju razliku između imena predmeta i imena
Obrazovni: ljudi, gradova, sela, pravilno prepisati tekst

Razvijanje pažnje, mišljenja, pamćenja, uočavanje i razlikovanje imena


Funkcionalni: predmeta od vlastitih imena ljudi, primijeniti stečena znanja u pisanju
vlastitih imena ljudi

TOK NASTAVNOG SATA

*Igra „Na slovo, na slovo..“


Učenici su podijeljeni u grupe. Svaka grupa dobija po jedno slovo na kojem treba
da napiše što više imena ljudi i naziva predmeta.

Slova su:
Uvodni dio:
- predmeti - predmeti - predmeti
J S K
- imena - imena - imena

Nakon igre i razgovora najavljujem cilj časa: ponavljamo upotrebu velikog slova
u pisanju vlastitih imena
Danas smo na času razgovarali o pisanju velikog slova u nazivima naseljenih
mjesta tj.gradova i sela. Ponovila sam sa učenicima o pisanju velikog slova u
imenima ljudi.
Objasnila sam da su nazivi gradova i sela takođe imena, te da se sve piše velikim
slovom, bez obzira da li imaju jednu ili dvije riječi u svom imenu( Sarajevo i
Sanski Most).

*Čitam tekst. (PRILOG)


Razgovaramo o tekstu, izdvajamo vlastita imena i imena gradova, sela i naselja,
Glavni dio:
pa ponavljamo pravilo pisanja istih. (veliko početno slovo)

*Slijedi samostalan rad učenika.


Učenici imaju zadatak da pravilno napišu riječi koje počinju velikim početnim
slovom. (sve riječi su napisane velikim štampanim slovima)
Učenici rade, a nakon rada provjeravamo tačnost napisanih rečenica.
Još jednom ponavljamo pravilo kod pisanja vlastitih imana ljudi i imana gradova,
sela- naselja.

*Domaća zadaća: samostalno napisati nekoliko rečenica u kojima će biti imena


Završni dio: naselja.

Zapis na tabli
Pišemo imena ljudi, gradova i sela

Tekst za pisanje: Pravilno napisan tekst:


KERIM ŽIVI U KOVAČIMA. Kerim živi u Kovačima.
U BUTMIRU ŽIVI MOJA NANA SELMA. U Butmiru živi moja nana Selma.
PUTOVAO SAM U KONJIC I MOSTAR. Putovao sam u Konjic i Mostar.
OBIŠAO SAM RODBINU U SELU GORA I Obišao sam rodbinu u selu Gora i Ilijašu.
ILIJAŠU. Pored Sarajeva je Ilidža.
PORED SARAJEVA JE ILIDŽA.

Tekst za čitanje:

Ja stanujem u Sarajevu. Moja najbilja drugarica Dunja stanuje u Zenici.


Raspust smo provele u Mostaru kod moje tetke Alme.
Zajedno smo putovale u Goražde.
Sljedeće ljeto putujemo u Bihać i Travnik.

You might also like