You are on page 1of 1

Mjesečna tema:“JESEN I PONOVO SMO U ŠKOLI“ 12.

čas
Sedmična tema : Ponovo smo u školi
Datum realizacije : 29.9.2016. – ČETVRTAK
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Upotreba zagrada u sabiranju i oduzimanju do 10
Tip sata-vježbanje i ponavljanje
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik,radna sveska
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa zadacima
Zadaci:
 obrazovni- znati interpretirati motivacioni zadatak;uočiti faze zadatka;samostalno riješiti
zadatke;povezati ranije stečena znanja;riješiti numeričke zadatke;računati u skupu brojeva do 10
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja; razvijati
radne navike;upotrijebiti matematički jezik i simbole; glasovno obrazlagati način rješavanja
zadataka;koristiti zagrade;zaključiti da zagrade olakšavaju računanje
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost, kritičnost
Cilj nastave:
 znati koristiti zagrade u sabiranju i oduzimanju do 10

TOK AKTIVNOSTI

 DNEVNI SASTANAK - Razgovarati o aktuelnostima. Kakvo nam je danas vrijeme, zna li neko
koji je danas dan?Koji će biti sutra, koji je bio juče?Koji je ovo mjesec? Da li su nam svi učenici u
školi? Ko nam nedostaje?

UVODNI DIO ČASA- Ponavljamo šta smo radili predhodni čas, provjera i analiza domaće
zadaće.Pripremila sam brojni izraz sa zagradama koji zapisujem na tabli. Učenici ga prepisuju, ali ne smiju
ga računati dok ne dam znak. Na moj znak počinju rješavati zadatak. Prvi učenik kojem konstatujem da je
tačno riješio zadatak je pobjednik.
(6+4)-3=
Najavljujem cilj sata.
GLAVNI DIO ČASA-Nakon što ponovimo postupak računanja koristeći zagrade učenici na tabli rješavaju
zadatke koje nakon toga prepisuju u svoje sveske.
AMAR- Radi na istom zadatku prilagođavajući zadatak
(5+4)-2= 3+(2+4)= njegovom interesovanju, mogućnostima
(3+7)-5= 9-(8-7)=
(10-4)+1= 3+(6-6)= Koristi kartice sa brojevima i slikovni prikaz skupa kako bi
(9-7)+4= 10-(8-2)= povezao ispravnost npr.
(10-0)-10= 5+(0+5)=
(1+5)+2= 8-(8-8)= + 4
(4+2)+3= 10-(2+4)=
+ 3
3+(9-3)= (9-5)-4=
5+(4+0)= (8-3)+5=

Nakon toga učenici samostalno rješavaju zadatke u svojim sveskama. Kada završe sa radom provjeravam da
li su dobro uradili.

ZAVRŠNI DIO ČASA-Ponavljamo šta smo radili na času.


Zadajem domaću zadaću-Radna sveska-8.str.-3. i 4.zadatak.

You might also like