You are on page 1of 2

Mjesečna tema:“JESEN I PONOVO SMO U ŠKOLI“ 6.

čas
Sedmična tema : Ponovo smo u školi
Datum realizacije :
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Predstavljanje brojeva na brojevnoj liniji
Tip sata-vježbanje i ponavljanje
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa
zadacima
Zadaci:
 obrazovni-znati identificirati, nacrtati i opisati brojevnu pravu
i poziciju brojeva na njoj;označiti brojevnu liniju;povezati broj sa njegovom tačkom na brojevnoj liniji
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja, moći
demonstrirati predstavljanje broja na brojevnoj liniji;demonstrirati deseticu kao skup jedinica
pomoću različitih didaktičkih materijala;formirati stavove i zaključke;rješavati samostalno zadatke
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost,kritičnost
Ciljevi nastave-
 Znati predstaviti brojeve na brojevnoj liniji,tačno rješavanje zadataka.

TOK AKTIVNOSTI

 DNEVNI SASTANAK - Razgovarati o aktuelnostima. Kakvo nam je danas vrijeme, zna li neko
koji je danas dan?Koji će biti sutra, koji je bio juče?Koji je ovo mjesec? Da li su nam svi učenici u
školi? Ko nam nedostaje?

UVODNI DIO- Pregled i analiza domaće zadaće.


Ističem na tablu brojevnu pravu do 10.
Pronađi broj na brojevnoj liniji
Igra se u paru. Jedan učenik govori neki broj od 1 do 10. Drugi učenik iz para trči do brojevne linije
pokazuje taj broj i govori iza i ispred kojeg broja je taj broj. Igra traje dok svi parovi ne obave zadatak.
Najavljujem cilj sata.
GLAVNI DIO- Zajedno sa učenicima analiziram brojevnu liniju i objašnjavam kako ćemo je koristiti u toku
godine.
-o brojevnoj crti učenici će steći dvije nove spoznaje:
1.Brojevna crta je prava crta na kojoj su u jednakim razmacima označene tačke (pokazati) i
2.Tačkama brojevne linije pridruženi su brojevi (također pokazati).

._____._____._____._____.____
1 2 3 4 5
Modifikovana igra ,,Care, care...''
Na podu učionice crtam nekoliko linija sa podiocima do 5. Linija ima koliko i parova. Svaki par ima po
jedno plastično kinder jaje.
Kao upute za kretanje koristim zadatke iz Moje matematike za I r. (str.55.)u kojima se sve životinje kreću
unaprijed (2 zečija...), osim raka, koji se kreće unazad i to koristim za oduzimanje.
Nakon toga, dva učenika izlaze ispred table i zatežu konopac na koji kačam brojeve: 1,2,3,4,5
-na tabli crtam jednu pravu liniju i raspoređujem tačke u jednakom razmaku, te pišem brojeve od 1-5, kao i
na konopcu
-zajednički zaključujemo zašto se linija koju smo dobili zove brojevna linija
-naglašavam učenicima:
LINIJA NA KOJOJ SU BROJEVI- zove se BROJEVNA LINIJA/BROJNA CRTA.
-razgovaramo o trakama s brojevima kakva je npr. krojački metar, nizu brojeva na linijaru, trokutu i sl.
-ukazujem na to da su brojevi na njima zapisani u jednakim razmacima
-pokazujući brojevnu crtu (na tabli) objašnjavam: brojevna linija je prava crta na kojoj su u
jednakim razmacima označene tačke (pokazati) i tačkama brojevne crte pridruženi su brojevi (također
pokazati)
-objašnjenje ponavljam kako bi svi uočili ono što je bitno
Za učenike prvog razreda to je dovoljno i ne treba tražiti da to reproduciraju ili uče napamet. A da bi to
naučili, postavljaju im se pitanja: pokaži na brojevnoj crti tačku kojoj je pridružen broj 2, broj 4 itd.

Učenici uočavaju brojevnu liniju u Udžbeniku na 9. strani.


Usmenim putem vršim analizu 1. zadatka.Učenici crtaju u sveske brojevnu liniji od 1 do 10 i zajednički
rješavamo na tabli 2. zadatak iz Udžbenika. Prelazim na 10. stranu u Udžbeniku i objašnjavam deseticu kao
skup jedinica.Na konkretnom didaktičkom materijalu iz okruženja formiramo desetice kao zbir 10 jedinica.
Generalizaciju gradiva vršim uz pomoć objašnjenja u Udžbeniku.
Učenicima dajem zadatak s ciljem da nacrtaju po slobodnom izboru jednu deseticu (objekti po slobodnom
izboru), a zatim da nacrtani skup prikažu i brojevima kao skup jedinica.
Učenici samostalno rade u svojim sveskama.
Pratim rad učenika, dajem upute i vršim korekcije ako je potrebno.
ZAVRŠNI DIO-Ponavljamo šta smo radili na času.
Zadajem domaću zadaću-Udžbenik, 2. i 3. zadatak (10.str.).

AMAR- Radi na istom zadatku prilagođavajući zadatak njegovim


mogućnostima i interesovanju.

 Upisuje onoliko krugova na liniju koliko mu kaže zadati broj.

1 ________________
2 ________________
3 ________________
4 ________________
5 ________________

You might also like