You are on page 1of 1

Mjesečna tema: SAOBRAĆAJ 20.

čas
Sedmična tema : Ja u saobraćaju
Datum realizacije
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Prethodnik i sljedbenik do 20
Tip sata-obrada
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik,radna sveska,kartice sa brojevima
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa zadacima
Zadaci:
 obrazovni-znati odrediti neposrednog sljedbenika i prethodnika datog broja;predstaviti brojeve na brojevnoj
liniji;označiti prethodnika i sljedbenika broja;povezati brojeve prema osobinama
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja; demonstrirati
položaj prethodnika, broja i sljedbenika;razvijati sposobnosti za komunikaciju, razmjenu informacija i
iskustava;razvijati interes i smisao za istraživanje, otkrivanje i rješavanje problema kroz igru
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost,kritičnost
Cilj nastave:
 usvojiti prethodnik i sljedbenik do 20
TOK AKTIVNOSTI

 DNEVNI SASTANAK - Razgovarati o aktuelnostima. Kakvo nam je danas vrijeme, zna li neko koji je
danas dan?Koji će biti sutra, koji je bio juče?Koji je ovo mjesec? Da li su nam svi učenici u školi? Ko nam
nedostaje?
UVODNI DIO ČASA:
Sat započinjem tako što tri učenika pozovem na prostor ispred table ili za jutarnji sastanak. Učenike uputim da stanu
jedan iza drugog. Postavljam pitanja:
-ko je ispred,
-ko je u sredini,
-ko slijedi iza njega?
Najavljujem cilj sata.
GLAVNI DIO ČASA:
Učenici u Udžbeniku nakon čitanja naslova uočavaju motivacioni zadatak na 25. strani.
Čitamo brojeve koji su napisani na ilustraciji, vršimo njihovo međusobno upoređivanje i uočavamo odnose, a na
broju 15 vršim generalizaciju.
Naizmjeničnim izlaskom pred tablu učenici rješavaju 1. i 2. zadatak na tabli.
Učenici prepisuju zapis sa table.
Učenike dijelim u grupe po troje.
Učenik koji je broj stane u sredinu i kaže koji broj želi biti, njegov sljedbenik kaže koji je tada on broj i stane iza njega
i isto tako njegov prethodnik ispred njega. Nakon igre učenici u sveske zapisuju zapis od tri broja u nizu (prema želji)
i označavaju koji je prethodnik, a koji sljedbenik.
Učenici samostalno rješavaju u Radnoj svesci zadatke na 15. strani. Pratim rad učenika, dajem upute i vršim korekcije
ako je potrebno.
Dodatna aktivnost
U vrsti

U vrsti stoji 14 učenika i svaki ima kartončić sa brojem oko vrata. Jedan učenik izađe i izgovori svoj broj sa kartona.
Npr.-Ja sam broj 12. Tražim svog prethodnika.
Potom izlazi dijete koje oko vrata ima br 11 (traženi broj) i izgovara: -Ja sam broj 11 i prethodnik sam broja 12.
Ponoviti.
ZAVRŠNI DIO ČASA:
Ponavljamo šta smo naučili na času.Zadajem domaću zadaću.

You might also like