You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ MATEMATIKE

Osnovna škola: „Voljevac“


Razred i odjeljenje: IV 1
Dan i datum realizacije: srijeda, 13. 03. 2019.godine
Realizator: Jasmin Kokić

NASTAVNI PREDMET: MATEMATIKA

NASTAVNA TEMA: MNOŽENJE I DIJELJENJE BROJEVA U HILJADICI

NASTAVNA JEDINICA: Dijeljenje brojeva u hiljadici jednocifrenim brojem

TIP NASTAVNOG SATA: ponavljanje

OBLICI RADA: frontalni, individualni i grupni

NASTAVNE METODE: metoda razgovora, metoda objašnjavanja, metoda

demonstracije, aktivnog učenja, samostalnih radova

NASTAVNA SREDSTVA, IZVORI ZNANJA: radna sveska, udžbenik, internet, tabla,


kreda, markeri, nastavni listići

CILj I ZADACI NASTAVNOG SATA:

Cilj nastavnog sata: ponavljanje, vježbanje dijeljenja dvocifrenog i trocifrenog broja sa


jednocifrenim

Zadaci:

Obrazovni: Ponavljanje stečenog znanja o dijeljenju dvocifrenog broja sa jednocifrenim;


Ponavljanje znanja o načinu pismenog dijeljenja trocifrenog sa jednocifrenim brojem;
Osposobiti učenike da sigurno i sa razumijevanjem, sa zapisivanjem rješavaju različite vrste
matematičkih zadataka, do nivoa automatizacije;

Funkcionalni: razvijanje sposobnosti posmatranja, uočavanja, logičkog mišljenja i


zaključivanja kod dijeljenja dvocifrenog i trocifrenog broja jednocifrenim , rješavanje istih
zadataka,
razvijati kod učenika smisao za logičko povezivanje matematičkih sadržaja sa realnim
životnim situacijama i prepoznati značaj i važnost primjene matematike u svakodnevnom
životu i radu; njegovanje kritičkog mišljenja.

Odgojni: razvijanje radne atmosfere i pozitivnog odnosa prema radu matematike kroz
zajednički i samostalan rad na zadacima; usavršavati marljivost i ustrajnost, postupnost,
samostalnost i urednosti u radu. Poštovati pravila rada i njegovati govornu kulturu
matematičkog izražavanja i komuniciranja; jačanje samopouzdanja i samoaktualizacije.
STRUKTURA NASTAVNOG SATA

Uvodni dio sata (5-10 min): U uvodnom dijelu sata pregledam zadaće i razgovaramo o
mogućim nejasnoćama i pogreškama u zadacima iz zadaće. Slijedi razgovor o predhodnim
časovima na kojima smo radili dijeljenje dvocifrenog i trocifrenog broja sa jednocifrenim.
Učenici govore neka svoja zapažanja, poteškoće pri rješavanju istih zadataka isl.

Glavni dio sata (35 min):

Najavljujem cilj časa: " Danas ćemo djeco ponoviti dijeljenje dvocifrenog i trocifrenog broja
sa jednocifrenim"

Zatim pišem na tabli naslov: "Dijeljenje dvocifrenog i trocifrenog broja sa jednocifrenim


brojem"

Na tabli zapisujem dva zadatka i rješavam ih uz usmeno objašnjenje postupka rješavanja.

1. 78 : 3 = 26 Govorimo: 7 podijeljeno na 3 je 2; 2 puta 3 je 6; 7 minus 6 je 1; spuštamo 8;


18 18 podijeljeno na 3 je 6; 6 ×3 je 18; 18 minus 18 je 0.
0

2. 608 : 8 = 76 Govorimo: 6 podjeljeno sa 8 ne može; pridružujemo nulu ; 60 podijeljeno


48 sa 8 ne može ali se broj 8 sadrži 7 puta u broju 60; 7 puta 8 je 56;
0 60 minus 56 je 4, spuštamo 8; 48 podijeljeno sa 8 je 6; 6 puta 8 je
48; 48 minus 48 je 0.

Nakon riješenih zadataka dijelim učenicima unaprijed pripremljene nastavne listove. Učenici
rade zadatke, dok ja obilazim i pratim rad, sugerišem na moguća rješenja i objašnjavam
ukoliko je potrebno.
(NASTAVNI LIST U PRILOGU)

Učenici koji završe predaju mi nastavne listove koje pregledam, pronalazeći moguće
pogreške, na iste sugerišem i pojašnjavam na tabli iste zadatke.

Završni dio časa (5 min):


Zajedno sumiramo naučeno i pokazano znanje!
Pišem na tabli zadatke za zadaću!

Računaj i provjeri rezultat: 88 : 5 = 91 : 7 = 164:4 = 287:6 = 474:7 =

You might also like