You are on page 1of 11

NASTAVNA PRIPREMA

Naziv škole O.Š. „Porodice ef. Ramić“

Ime i prezime nastavnika Sanela Husić

Razred V

Broj učenika 10-15

Nastavni predmet Kultura življenja

Naziv nastavne cjeline Kultura odijevanja

Naziv nastavne jedinice Odijevanje

Nastavna jedinica
Vrste materijala za izradu odjeće

Prethodna nastavna jedinica


Historija odijevanja

Slijedeća nastavna jedinica


Estetski elementi i boje u odijevanju

Objekat nastavnog sata Kabinet za kulturu življenja

Korelacija sa drugim nastavnim


predmetima Likovna kultura,Hemija,Osnove tehnike

1. Kapić, S., (2008) Kultura življenja za 5 i 6


Literatura razred devetogodišnje osnovne škole,
Bosanska riječ Tuzla;
2. Neidhardt, T., Numić, Z., Kultura življenja
za 5 razred devetogodišnje osnovne škole,
Bosanska riječ Sarajevo;
3. Neidhart, T., (1999), Kultura odijevanja
(priručnik), Pedagoška akademija Sarajevo;
4. Ristić, N. (1966), Odijevanje-domaćinstvo
za VII razred osnovne škole, Zavod za
izdavanje udžbenika Sarajevo.
5. Kapetanović, J. , Kulenović, L. ,
Mulahalilović, S. (1985) , Domaćinstvo za 6. I
7. Razred osnovne škole, Svjetlost, Sarajevo
osanska riječ Tuzla;

Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva

Socijalni oblici u odgojno-


obrazovnom procesu: Frontalni i individalni

- metoda demonstracije
- metoda usmenog
izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjava
Nastavne metode: nje
- metoda samostalnih praktičnih vježbi
učenika

- osnovna (tabla, kreda, spužva)


- alati i materijali (koža i platno)
Nastavna sredstva: - tekstualna (udžbenik)

Da učenici steknu znanja o platnu i koži,


razviju vještine rukovanja alatima za obradu
kože i platna, te primjene stečeno znanje i
Cilj nastavnog sata vještine u svakodnevnom životu.
Zadaci nastavnog sata

- sticanje znanja o sirovinama za


dobivanje platna i kože, njihovoj
A) obrazovni (znanje i upotrebi i načinu obrade,
razumijevanje koje učenici - osposobljavanje učenika za prenošenje
trebaju usvojiti) crteža na materijal,
- osposobljavanje učenika za obradu
materijala.

B) funkcionalni (vještine i - da učenici razviju sposobnost kako da


razlikuju materijale za izradu odjeće
sposobnosti za koje očekujemo - da učenici putem ove vejžbe razviju
da će ih učenici razviti) vještine rezanja i šivenja materijala.

- ova vježba potiče učenike da razvijaju


C) odgojni ( vrijednosti, stavovi i svoju kreativnost
ostale pozitivne osobine ličnosti - učencici kroz ovu vježbu razvijaju
za koje očekujemo da će ih tačnosti, preciznosti, odgovornosti,
učenici razvijati) - učenici stiču radne navika i volju za
radom.
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO SATA


( Trajanje najviše 10 minuta, služi za fizičku i emocionalnu pripremu učenika, motivaciju, aktualiziranje
prethodno ostvarenih postignuća i najavu glavnog dijela sata)

U uvodnom dijelu časa, uz pomoć kutije iznenađenja, učenike upoznajem sa


nastavnom jedinicom. U kutiji iznenađenja se nalaze različiti materijali. Učenici
izvlače po jedan materijal a zatim razgovaramo o materijalima koji su izvukli. Potom
ističem cilj časa:

Cilj ovog časa je da steknete znanje o materijalima za izradu odjeće i razvijete


vještine obrade materijala,i da ta stečena znanja i vještine primjenite u svakodnevnom
životu.

GLAVNI DIO SATA


(Traje najviše 30 minuta. Realizacija cilja sata)

Na početku centralnog dijela časa prezentiram učenicima novu nastavnu jedinicu


koristeći multimediju.

Učenicima na osnovu prezentacije objašnjavam šta je to uloga odijevanja, sirovine za


proizvodnju platna i kože, te način izrade praktične vježbe.

Prije pronalaska načina izrade i upotrebe tekstila čovjek je koristio materijale koje je
pronalazio u prirodi. Tijelo je omotavao listovima biljaka, perjem i kožom ubijenih
životinja da bi se zaštitio od različitih uticaja. Međutim, čovjekove potrebe da se
odjećom zaštiti od klimatskih nepogoda se povećavaju. Zato je primoran da različitim
postupcima izrađuje tkanine od prirodnih materijala (vlakana). Mnogo kasnije,
potrebe za odjećom se povećavaju i čovjek nastoji različitim tehnološkim postupcima
da proizvodi vještački materijal (vlakna), te izrađuje tkanine kombiniranjem
prirodnih i vještačkih materijala. To potvrđuju različiti materijali od kojih je
napravljena naša odjeća.
Materijali od kojih se različitim postupcima izrađuju tkanine,su:
1) Prirodni materijali koji mogu biti:
a) Biljnog porijekla- materijali od lana,konoplje i pamuka
b) Životinjskog porijekla- svileni i vuneni materijali,krzno različitih životinja
2) vještački materijali - celuloza,sintetika i PVC materijali
3) Mješoviti materijali -npr. 35% pamučnog materijala i 65% sintetičkog.
Proizvodnja tekstila (tkanina)
Proizvodnja tekstila sastoji se iz više različitih postupaka koji se mogu izvoditi
ručno,ako se želi dobiti orginalna tkanina, i mašinski, kojim se može proizvesti veća
količina tkanina, brže i jeftinije.
Postupci pri izradi prirodnih tkanina su:
1) Proizvodnja osnovne sirovine npr. Vune (runo ovaca, čahura pamuka) i sl.
2) Pranje sirovina u cilju odstranjivanja nečistoće, mirisa i izbjeljivanja vlakana,
3) Češljanje, izvlačenje vlakana,
4) Predenjem vlakana dobije se nit (predivo),
5) Upredanjem više vlakana dobije se višežično predivo (konac),
6) - tkanjem preiva dobije se tkani tekstil,
-pletenjem prediva dobiva se pletena tkanina,
7) dorada tekstila (bojenje,glačanje,mjerenje,savijanje i pakovanje tkanina),
8) otpremanje tkanina – u tvornice za izradu odjeće, u trgovine za prodaju na
metar.
Postupci pri izradi vještačkih tkanina su još složeniji od prethodnih. Potrebno je
proizvesti vještačka vlakna iz sirovina kao što su ugalj, kuhinjska so, nafta, zemni plin i
drugo. O tome ćete se upoznati u starijim razredima iz predmeta Hemija.

Svojstva prirodnih i hemisjkih vlakana


Već ste vidjeli različitu vsrtu vlakana i zapazili da se međusobno razlikuju. Zbog toga
tekstil koji se od njih izrađuje ima različitu namjenu.

Svojstva lanenih vlakana- tekstil lanenog porijekla


- vlakna imaju mjestimična zadebljanja
- hrapava su pod rukom i djeluju hladno
- dobro provode toplotu
- pogodna su za izradu ljetne odjeće
- lanene tkanine su čvrste
- podnose visoku temepraturu
- dobro se otkuhavaju i peglaju
Nedostatak im je što nisu elastične i lahko se gužvaju.
Pamučna vlakna- pamučni tekstil
- nježna su
- mehka
- topla
- podnose otkuhavanje i peglanje
To je nezamjenjljiv materijal za izradu ličnog rublja.

Tekstil vunenog porijekla


- odjeća od vune i krzna je topla,lagana,pogodna za niske temperature
Svilena vlakna (svilena buba)
- imaju lijep sjaja
- mehkoću
- ugodne su
- podnose visoku temperaturu
- gušvaju se ali peglanjem se dobije prvobitni sjaj
Hemijska – vještačka vlakna
Su proizvodi hemijske industrije.
Prednosti vještačkih vlakana:
- brži proces izrade
- dostupne širokim masama
- brzo se peru i suše
Nedostatak vještačkih vlakana:
- zadržavaju zrak pa su neprijatne za ljetne uvjete
- ne podnose više temperature
- ne daju se peglati
- ne mogu se koristiti za odjevne predmete koji se otkuhavaju i peglaju.

Vrste tkanina

Pamučne Lanene Vunene Svilene Sintetičke

Šifron Platno Kamgarn Sirova svila Najlon


Puplin Batist Tvid Šantung Perlon
Flanel Damast Krombi Brokat Orlon
Cic Velur Dralon
Panama Tartan Poliester
Angin (škotska vuna) Poliueretan
Cvilih

KOŽA

Koža je proizvod životinjskog porijekla, koja se dobiva štavljenjem.

To je proces potapanja kože u hemikalije radi sprječavanja truljenja i raspadanja


proizvoda.

Najpoznatija tvornica kože u BiH nalazi se u Visokom.

Koža se dobiva od:

· domaćih životinja: krava, volova, konja, svinja, koza i ovaca,

· divljih životinja: jelena, srna, antilopa,


· gmizavaca: guštera, zmija, krokodila, aligatora.

Proizvodi od kože:

· obuća

· odjevni predmeti

· kožna galanterija

· sportski rekviziti

Prilikom prezentacije gradiva, učenicima pokazujem prirodnu i vještačku kožu.

Praktična vježba: Napraviti novčanik od vještačke kože

Učenici vježbu rade individualno

Potreban materijal:

- vještačka koža
- šabloni (novčanika)
- olovka i gumica
- makaze

Radni postupci:

- pronaći materijal u dnevniku rada


- prenijeti mjere na materijal pomoću šablona
- voditi računa o uštedi materijala (ne crtati na sredini)
- izrezati dijelove koje ste nacrtali
- voditi računa o rukovanju sa makazama
- paziti na estetski izgled dijelova koje režete.

Prilikom izrade praktične vježbe, obilazim učenike, dajem sugestije i primjedbe,


ukazujem na eventualne greške i propuste, te im pomažem pri radu.
ZAVRŠNI DIO SATA
(Funkcija sistematizacije i integracije, sumiranje rezultata.)

Pregled i diskusija o urađenoj praktičnoj vježbi.


Napomena za učenike da slijedeći čas ponesu iglu i konac kako bi mogli zašiti svoj
novčanik,završiti vježbu i dobiti ocjene.

IZGLED TABLE

Vrste materijala za izradu odjeće

Materijali od kojih se različitim postupcima izrađuju tkanine,su:

1) Prirodni materijali koji mogu biti:


a)Biljnog porijekla- materijali od lana,konoplje i pamuka
b)Životinjskog porijekla- svileni i vuneni materijali,krzno različitih životinja
2) Vještački materijali - celuloza,sintetika i PVC materijali
3) Mješoviti materijali -npr. 35% pamučnog materijala i 65% sintetičkog.

Koža:

-prirodna i vještačka
ETAPE
NASTAVNOG SATA NASTAVNA
ŠTA RADI ŠTA RADI
I NJEGOVA OBLICI RADA METODE POUČAVANJA SREDSTVA I
NASTAVNIK UČENIK
VREMENSKA POMAGALA
STRUKTURA

UVODNI DIO (5-10 Nastavnik donosi Učenici izvlače Frontalni i 1.verbalna metoda Tabla
minuta) učenicima kutiju u materijale iz kutije i individualni 2.demonstracijska metoda Kreda
kojoj se nalaze pokušavaju oblik rada 3. metoda usmenog Multimedija
različiti materijali i prepoznati o kojem izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
na taj načinin se materijalu
motivira učenike za radi,zatim diskutuju
rad i saopštava im sa nastavnikom o
cilj časa kao i šta se materijalima.
od njih očekuje na
ovom času.
GLAVNI DIO Nastavnik izlaže Učenici slušaju Frontalni i 1.verbalna metoda Tabla
Vrste materijala za novo gradivo uz nastavnika i zapisuju individualni 2.demonstracijska metoda Kreda
izradu odjeće (30 pomoć prezentacije. osnovne podjele oblik rada 3. metoda praktičnih radova Multimedija
minuta) Nastavnik organizira materijala za izradu 4. metoda usmenog
i priprema učenike za odjeće izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
izradu praktične Učenici počinju
vježbe izradu praktične
Objašnjava materijale vježbe uz instrukcije
i usmjerava učenike nastavnika.
prema ishodu

ZAVRŠNI DIO (5-10 Nastavnik diskutuje Učenici prezentiraju Frontalni i 1. verbalna metoda Tabla
minuta) sa učenicima o svoje radove,donose individualni 2. demonstracijska metoda Kreda
praktičnoj vježbi, odgovarajuće oblik rada 3. metoda usmenog Multimedija
traži od učenika da zaključke o tome izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
sami donesu kako su svatili
zaključke o vježbi današnju novu
Napominje učenike lekciju.
šta trebaju donijeti za Pospremaju radni
naredni čas, kako bi prostor i pakuju
kompletirali stvari.
praktičnu vježbu.
Kompetencije Ishodi učenja Metode poučavanja Vrednovanje

Nastavnik je kreirao uvodni dio Učenik će moći 1.verbalna metoda Minimalna postignuća
časa tako da motivira učenike za prepoznati materijal koji
2.demonstracijska metoda Zadovoljavajuće
rad. Pripremio je kutiju je do sada znao i naučiti
iznenađenja,kako bi učenici nove materijale za izradu posjedovanja znanja o
3. metoda usmenog
povezali dosadašnje znanje o odjeće. materijalima.
izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
materijalima sa novim znanjima.

Nastavnik poučava učenike uz Učenik će znati osnovnu 1.verbalna metoda Dovoljna postignuća
upotrebu IKT-a, prezentaciju je podjelu
2.demonstracijska metoda Da se učenici osposobe da
prilagodio njihovom materijala,razlike između
psihofizičkom uzrastu. Kroz materijala i način na koji nauče osnovnu podjelu
3. metoda usmenog
primjere navodi učenike da su ti materijali nastali materijala, način na koji su
izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
povezuju teoriju i praksu, to jeste materijali nastali i da znaju
da znaju razliku između razlike između materijala.
materijala, njihovu osnovnu
podjelu i na koji način su ti
materijali nastali.

Kroz teorijski dio nastavnik Učenik će razviti svoje 1.verbalna metoda Visoka postignuća
motivira i uključuje učenike u individualne vještine 2.demonstracijska metoda
razrednu aktvinost postavljajući prilikom izrade Da učenici uspješno
im pitanja i diskutovanje o praktičnog rada. 3. metoda praktičnih radova komuniciraju , poštuju
materijalima za izradu odjeće. kulturu dijaloga i
4. metoda usmenog
izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje međusobno se uvažavaju, i
učestvuju aktivno u
nastavnom procesu.

Nakon teorijskog dijela nastavnik Učenik će putem ove 1.verbalna metoda Visoka postignuća
organizira praktični dio nastavnog praktične vježbe razviti 2.demonstracijska metoda
sata. Objašnjava, daje instrukcije, svoju kreativnost koja će Da učenik bude
usmjerava, poučava učenike na mu u životu koristiti da 3. metoda praktičnih radova osposobljen samostalno
koji način će od vještačke kože stvara bolje uvjete uraditi praktičnu vježbu
4. metoda usmenog
napraviti novčanik. življenja izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje (novčanik od vještačke
kože)

Usmjerava učenike da sami izvedu Učenik će biti sposoban 1.verbalna metoda Visoka postignuća
zaključke o urađenoj vježbi, to stvoriti vlastito kritičko Da se kod učenika razvije
jeste usmjerava učenike na mišljenje i sposoban da 2.demonstracijska metoda kreativnost, kao i
samoocjenjivanje. ocjeni svoj rad. samostalno uočavanje
3. metoda usmenog
nedosatataka kod
izlaganja,razgovor,diskusija,objašnjavanje
praktičnog rada i da se kod
učenika razvije osjećaj za
lijepim

You might also like