You are on page 1of 8

PISANA PRIPREMA ZA OGLEDNI ČAS MATEMATIKE

ŠKOLA: Osnovna škola „Turbe“


RAZRED: III 1
REALIZATOR: Jasmin Kokić
DATUM REALIZACIJE: 09.04.2019
NASTAVNA TEMA Dijeljenje brojeva do 100
NASTAVNA JEDINICA Dijeljenje brojem 4

DOMINANTNA ETAPA Obrada novog gradiva


NASTAVNOG SATA

CILJ I ZADACI:
CILJ SATA Usvojiti dijeljenje brojem 4

OBRAZOVNI ZADACI Ponoviti tablicu množenja i utvrditi znanje sa


prethodnog časa: "Dijeljenje brojem 3".
Usvojiti i ovladati dijeljenje brojem 4.
Stečeno znanje primjenjivati u različitim zadacima.
FUNKCIONALNI ZADACI Razvijati mišljenje, pamćenje, zaključivanje,
razvijati sposobnost brzog i tačnog dijeljenja brojem
4, osposobljavati učenike za brže prihvaćanje novih
rješenja te za primjenu stečenih znanja u
svakodnevnom životu.
ODGOJNI ZADACI Razvijati savjesnost i samostalnost u radu,
formiranje osjećaja poštovanja i solidarnosti prema
drugim učenicima i učitelju, razvijati kulturu
slušanja i govora.

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA:


Uvodni dio Glavni dio Završni dio
Nastavne metode Metoda usmenog Metoda usmenog Metoda rada s
rada izlaganja, metoda izlaganja, metoda tekstom, metoda
razgovora razgovora, metoda razgovora
demonstracije,
metoda rada sa
tekstom
Nastavni oblici Frontalni , Frontalni, Individualni
rada individualni, igra individualni i
grupni
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
LITERATURA  Jagodić, B.: Matematika-Udžbenik za treći razred
devetogodišnje osnovne škole, Sarajevo, 2013.
 Jagodić, B.: Matematika-Radna sveska za treći razred
devetogodišnje osnovne škole, Sarajevo, 2013.
NASTAVNA Osnovna nastavna sredstva, nastavni listići, listići sa
zadacima , zdjelice i bombone, kartice "DA/NE".
SREDSTVA
NASTAVNA Tabla, kreda
POMAGALA

ARTIKULACIJA SATA:
ETAPA ČASA SADRŽAJ VRIJEME
- ponavljanje prethodnog gradiva
Uvodni dio časa (množenje i dijeljenje)
8 minuta
Najava cilja - igra „DA/NE“
Glavni dio časa
Obrada - obrada novog gradiva kroz tri zadatka
30 minuta
Vježbanje - rješavanje različitih tipova zadataka na plakatu,
ploči i sveskama
-rješavanje nastavnog listića

4. Završni dio - didaktička kutija sa zadacima


7 minuta
časa - zadavanje domaćeg rada (nastavni listić)

DETALJAN TOK ČASA:


Uvodni dio časa:
Ulazim u učionicu i pozdravljam učenike. Predstavljam se te kažem da ću im ja danas
održati čas iz matematike.
Početkom uvodnog dijela ponavljamo šta su dijeljenik, djelilac, količnik, faktori i
proizvod.
Kako nazivamo broj koji dijelimo? (djeljenik), Kako nazivamo broj sa kojim dijelimo?
(djelilac), Kako nazivamo broj koji dobijemo dijeljenjem? (količnik), Kako nazivamo
brojeve koji se množe? (faktori) Kako nazivamo broj koji dobijemo operacijom
množenja? (proizvod)
Najavljujem igru koja se zove DA ili NE, te objašnjavam pravila igre. Dijelim
učenicima kartice DA/NE. Svi učenici pažljivo slušaju tvrdnju koju govorim i podižu
karticu DA ili NE zavisno da li je tvrdnja tačna ili ne. Nakon što su učenici shvatili
pravila igre, kažem im da se naslone na klupu i kreće igra. Zadaci su:
4×8=32 DA ili NE? ; 5×5=30 DA ili NE? ; 12:3=4 DA ili NE? ; 21:3=8 DA ili NE? ;
27:3=9 DA ili NE?
Nakon svake tvrdnje pratim koliko je odgovora DA i NE, ukoliko je mnogo
izmješanih odgovora , dobrovoljac koji se javi govori da li je tvrdnja tačna, ukoliko
nije govori tačan rezultat.

Najava cilja

Nakon igre DA ili NE, učenicima govorim da se udobno smjeste i poslušaju sljedeći
zadatak.
U četiri zdjele se nalazi 40 bombona. Koliko bombona je u jednoj zdjeli ako je u
svakoj zdjeli jednak broj bombona?
To ćemo saznati dijeljenjem!

Glavni dio časa:

Obrada novog gradiva


Učenicima pokazujem zdjelice sa bombonama. Dakle djeco koliko vidimo zdjelica?
(4), u svakoj se nalazi jednak broj bombona, a ukupno ima 40 bombona. Kada
podijelimo ukupan broj bombona sa brojem 4 dobit ćemo tačan broj bombona u
svakoj zdjelici.
Pišem naslov današnje nastavne jedinice na tablu: "Dijeljenje brojem 4"
Potom na tabli matematičkom operacijom dijeljenja rješavam problemski zadatak sa
zdjelicama i bombonama: 1.) 40:4=10, jer je 10×4=40
Dakle u jednoj zdjelici se nalazi 10 bombona.
Zatim na drugom primjeru im ponavljam metodom demonstracije i razgovora da je
dijeljenje suprotna radnja od množenja.
2.) Dijelimo brojem 4.
4:4=1
8:4=2
12:4=3
16:4=4
20:4=5
24:4=6
28:4=7
32:4=8
36:4=9
40:4=10

Idemo sada da vidimo na jednom primjeru tekstualnog zadatka kako ga postaviti i


riješiti.
3.) Koji broj je četiri puta manji od broja 8?
8:4=2, jer je 2×4=8
Broj 2 je četiri puta manji od broja 8.
Vježbanje
Zatim na tablu lijepim hamer papir sa ilustriranom tablicom množenja i dijeljenja
brojem 4 kojeg učenici rješavaju i upisuju rezultate na hamer.

NAPIŠI SVA MNOŽENJA I DIJELJENJA SA BROJEM 4.

×4 ×4 ×4
1 4 2 8 3 12

:4 :4 :4

×4 ×4
4 16 5 20

:4 :4

×4 ×4 ×4
6 24 7 28 8 32

:4 :4 :4

×4 ×4
9 36 10 40

:4 :4

Potom pišem jedan zadatak na tablu. Jedan učenik (dobrovoljac) izlazi pred tablu
riješiti zadatak dok ostali isti zadatak rješavaju u svoju svesku.
4.) Koji broj je četiri puta manji od broja 20?
20:4=5, jer je 5×4=20
Broj 5 je četiri puta manji od broja 20.
Zatim učenicima dijelim nastavne listiće sa zadacima koje trebaju riješiti za 5 minuta,
zatim se mijenjaju nastavnih listića i grupno provjeravaju tačnost riješenih zadataka.
1.)Podijeli i provjeri množenjem.

16:4=4 jer je 4×4 = 16

28:4=7 jer je 7×4 = 28

32:4=8 jer je 8×4 = 32

Završni dio časa

U završnom dijelu časa iznosim na stol didaktičku kutiju sa zadacima.


Pogledajte ovu lijepu kutiju! U njoj se nalazi mnoštvo zadataka. Ko će izvući neki
zadatak i riješiti ga na tabli?
Dobrovoljac izlazi, izvlači zadatak iz didaktičke kutije i rješava ga.
Sada ću vam podijeliti zadatke za domaću zadaću koje ćete prepisati u sveske za
domaću zadaću i riješiti ih.
Zahvaljujem vam se na pažnji i bilo mi je danas predivno sa vama.
Za nagradu što ste bili dobri i pokazali zavidno znanje zasladite se na odmoru sa
bombonama. (Dijelim im bombone na kojima smo učili dijeljenje početkom časa)
Nastavni listić br1.
1.)Podijeli i provjeri množenjem.

16 : 4 = ___ jer je ___ × 4 = 16

28 : 4 = ___ jer je ___ × 4 = 28

32 : 4 = ___ jer je ___ × 4 = 32

Nastavni listić br2.


Prepiši zadatke u svesku za domaći rad pa ih riješi.
1.) Napiši Brojeve koji su četiri puta manji od brojeva 8,16,20 i 28.
2.)U voćnjaku su 32 stabla raspoređena u redove i kolone. Koliko je redova, ako su
stabla raspoređena u 4 kolone?
3.)Šta je veće i za koliko: količnik brojeva 20 i 4 ili količnik brojeva 20 i 5?
Prilog 1. Plakat na hamer papiru sa ilustriranom tablicom množenja i dijeljenja.

NAPIŠI SVA MNOŽENJA I DIJELJENJA SA BROJEM 4.

×4 ×4 ×4
1 2 3

:4 :4 :4

×4 ×4
4 5

:4 :4

×4 ×4 ×4
6 7 8

:4 :4 :4

×4 ×4
9 10

:4 :4

Zadaci iz didaktičke kutije:


1. Uporedi zbir brojeva 7 i 4 i količnik brojeva 36 i 4. Izračunaj i napiši odgovor
pomoću znaka > ili <.
2. Kenan može na televizoru pratiti 16 kanala, a Emina četiri puta manje. Koliko
kanala prati Emina?
3. Šta je veće i za koliko, količnik brojeva 24 i 4 ili količnik brojeva 27 i 3?
4. Izračunaj redom kako je napisano: 32:4×3=
5. Izračunaj redom kako je napisano: 24:4×9=
6. Izračunaj redom kako je napisano: 28:4×5=
7. U voćnjaku je zasađeno 36 stabala u 4 reda. Koliko je stabala u jednom redu?
8. Izračunaj redom kako je napisano: 8×3:4=
9. Izračunaj razliku ako je umanjenik broj za 4 manji od 40, a umanjilac broj 4 puta
manji od 40.
10. Emir ima 32 sličice, a Armin 4 puta manje od Emira. Koliko Armin ima sličica?
PLAN ŠKOLSKE TABLE:
Školski rad 09.04.2019
Dijeljenje brojem 4
1.) 40:4=10 , jer je 10×4=40
2.) Množimo brojem 4. Dijelimo brojem 4.
ZADACI
1×4=4 4:4=1 MJESTO GDJE LIJEPIM HAMER
2×4=8 8:4=2 PAPIR SA ILUSTRIRANOM
3×4=12 12:4=3 TABLICOM MNOŽENJA I KOJE
4×4=16 16:4=4 DIJELJENJA BROJEM 4 KOJE
UČENICI RJEŠAVAJU.
5×4=20 20:4=5
UČENICI
6×4=24 24:4=6
7×4=28 28:4=7
8×4=32 32:4=8 RJEŠAVAJU.
9×4=36 36:4=9
10×4=40 40:4=10
3.) Koji broj je četiri puta manji od broja 8?
8:4=2, jer je 2×4=8
Broj 2 je četiri puta manji od broja 8.

You might also like