You are on page 1of 9

Bosna i Hercegovina Босна и Херцеговина

BRČKO DISTRIKT BIH БРЧКО ДИСТРИКТ БИХ


VladaBrčkodistrikta ВладаБрчкодистрикта
Odjeljenje-Odjel za obrazovanje Одјељење-Oдјелза образовањe
JU ПРВА OSNOVNA Š KOLA ЈУ ПРВА ОСНОВНА ШКОЛА

MOJA OKOLINA

Мentor: Mirzeta Muratović


Savjetnik :
Pripravnik :Nataša Tomić

PISMENA PRIPREMA
nastavnika - pripravnika za polaganje stručnog ispita

NAZIV ŠKOLE : ЈU Četvrta osnovna škola


RAZRED : II 3
NASTAVNIK : Nataša Tomić
DATUM REALIZACIJE :. године
NASTAVNI PREDMET :Moja okolina
NASTAVNA TEMA :Porodica
NASTAVNA JEDINICA :Uža i šira porodica
ТIP ČASA : Оbrada novog gradiva
CILJEVI I ZADACI ČASA : Usvojiti pojmove uža i šira porodica. Znati imenovati članove
uže i šire porodice

а) ОBRAZOVNI (ученик ће да зна):


 odrediti šta je porodica/obitelj,
 imenovati članove porodice/obitelji
 na crtežu pokazati pojedine članove porodice/obitelji
 opisati pojedine članove porodice/obitelji

1
 objasniti obaveze pojedinih članova porodice/obitelji

b) VASPITNI - ODGOJNI (učenik će razumjeti):

 razvijati pravilan stav prema porodici/obitelji,


 ukazivati na stalnu potrebu brige za pojedine članove porodice/obitelji,
 poticati ljubav prema zajedništvu u porodici/obitelji,
 poticati ljubav prema razmjevanju među šlanovima porodice/obitelji,
 poticati razumjevanje za različitosti u porodicama/obiteljima.

c) FUNKCIONALNI (učenik će moći):


 osposobljavati učenike da prepoznaju članove porodice/obitelji
 razvijati sposobnost uočavanja, upoređivanja, opisivanja i logičkog
zaključivanja
 primjenjivati postojeća znanja u svakidašnjem životu

ISHODI NASTAVNOG ČASA:


Nakon obrađene nastavne jedinice učenik će učenici će znati pojam porodica,
obitelj i nabrojati članove porodice.

ОBLICI RADA:Frontalni, individualni.

NASTAVNE METODE:Метоda razgovora, demonstrativno - ilustrativna metoda , metoda


usmenog izlaganja, metoda pisanih radova.

NASTAVNA SREDSTVA : Zapis sa table , aplikacije, nastavni listići, udžbenik.

КОRELATIVNE VEZE: Likovna kultura, Srpski/Bosanki jezik i književnost

STRUKTURA ČASA :
- uvodni dio časa: 5 минута
- glavni dio časa : 35 минута
- završni dio časa:5 минута

TOK ČASA

UVODNI DIO ČASA :

-Emocionalno -intelektualna priprema

2
Nastavu započinjem zanimljivom pitalicom koja će potaknuti učenike na razmišljanje:
Ja sam mamino i tatino dijete, a nisam njihov sin. Ko sam ja? (Kći.)
Nakon pitalice, služeći se porodičnim/obiteljskim fotografijama koje su učenici/učenice
donijeli na ovaj nastavni čas, postavljam sljedeža pitanja
- Ko živi s tobom u porodici/obitelji?
- Učenici daju individualne odgovore (Mama, tata, sestra , brat…)
- Ko je najstariji u tvojoj porodici/obitelji?
- Učenici daju individulne odgovore…
- Ko je najmlađi u tvojoj porodici/obitelji?
- Učenici daju individulne odgovore…

Nakon uvodnog razgovora najvljujem nastavnu jedinicu:


- Danas ćemo učiti o pororodici, užoj i žiroj porodici.
Obradu nastavne jedinice radim kroz male spoznajne korake, plan rada:
1. Uža porodica/obitelj,
2. Š ira porodica/obitelj.
Zapisujem naslov na tabli a učenici u svoje sveske.

Uža i šira porodica/obitelj

GLAVNI DIO ČASA :

Služeći se plakatom učenicima ću objasnit pojam uže i šire porodice/obitelji.

Na tablu lijepim plakat (prilog 1) na kome se nalazi slika članova uže porodice. Učenicima
naglašavam da sada trebaju dobro pogledati plakat jer ćemo zajedno isti opisati.
Pošinjem sa pitanjima:
- Koga vidite na ovom plakatu?
- Učenici daju različite odgovore (Mamu, tatu, djevojčicu, dječaka).
- Šta mislite šta oni zajedno predstavljaju? Da li vam izgledaju kao porodica?
- Učenici daju različite odgovore (Da izgledaju to je jedna porodica).
- Hajde onda da zajedno nabrojimo I imenujemo članove ove porodice!
- Učenici daju različite odgovore (Mamu, tatu, kćeka i sin.
- Da li vam ova porodica izgleda srećno?
- Učenici daju odgovore (Da).
Napominjem da je veoma važno uvažavati, poštovati i voljeti sve članove porodice zato što
ćemo onda svi biti srećni i zadovoljni.
Zajedno zaključujemo da se porodica kao što je na plakau (roditelji i djeca) naziva uža
porodica.
Nakon što su učenici usvojili pojam uže porodice/obitelji na tablu pored postojećeg plakata
lijepim još jedan plakat (prilog 2) na kome se nalaze roditelji, djeca i baka/nena i djed.
Učenicima ističem da sada pažljivo pogledaju ovaj plakat. Učenici posmatraju i zaključuju da
je i na ovom plakatu takođe porodica.
Postavljam pitanja:
- Po čemu se ovaj plakat razlikuje od prethodnog.

3
- Učenici daju različite odgovore (Na ovom plakatu ima više članova).Ukoliko odgovor
nije očekivani različitim podpitanjima usmjeravam učenike kako bi došli do željenog
odgovora.
- Hajde da pokušamo onda imenovati članove ove porodice.
- Učenici daju odgovore (Tu se nalaze mama, tata, baka/nena, djed i djeca).
- Po čemu se ova porodica razlikuje od prethodne na kojoj su bili roditelji i djeca?
- Učenici daju odgovore (Po broju članova).
- Ko se još nalazi na ovom plakatu?
- Učenici daju odgovore (Na ovom plakatu su još i baka/nena i djed).
- Zajedno zaključujemo I ističem da se takva porodica naziva šira porodica/obitelj!

Nakon usvojenih pojmova uže i šire porodice/obitelji, provjeravam razumiju li učenici


uzajamne rodbinske odnose u porodici/obitelji postavljanjem sljedećih pitanja:
- Što su djed i baka/nena tvojoj majci ili ocu?
- Učenici daju odgovore (Oni su roditelji mojoj mami, oni su roditelji moga tate).
- Što si ti djedu i baki/neni?
- Učenici daju odgovore (Ja sam baki/neni i djedu unuka, ja sam baki/neni i djedu
unuk).
- Što si ti majci i ocu?
- Učenici daju odgovore (Kćerka, sin).
- Šta si ti svome bratu/ sestri?
- Učenici daju odgovore (sestr, brat).
Sažimanje/uopštavanje nastavljam ptanjima:
- Što je porodica/obitelj?
- Učenici daju odgovore
- Kakva porodica/obitelj može biti?
- Učenici daju različite odgovore (Uža i šira porodica).
- Ko čini užu porodicu/obitelj?
- Učenici daju odgovore (Užu porodicu čine roditelj i djeca ).
- Ko čini širu porodicu/obitelj?
- Učenici daju odgovore (Širu porodicu čine roditelj,djeca, bake/nene, djedovi).

Učenicima najavljujem rad na nastavnim listićima. Dijelim listiće, učenici počinju sa


radom. Učenike obilazim, nadgledam njiov rad i pomažem ukoliko je to potrebno.

Nastavni listovi

4
5
6
7
Sažimanje utisaka

Naglašavam još jednom da je jako važno poštovati i uvažavati članove svoje porodice.
Naglašavam da postoje različite porodice, da su neke brojnije od drugih, da neke
porodice iamju više djece a neke manje.
Naglašavam da roditelji vole i brinu se o svojoj djeci, a djeca im svojom ljubavlju zahvaljuju
na brizi. Ako je potrebno, zavisi od sastavu učenika, ističem i moguće nedostatke i probleme
u porodici. Pomoć šire zajednice porodici s problemima je nužna.
Objašnjavam i ističem da u porodici treba postojati ljubav koja održava porodicu.

ZAVRŠ NI DIO:

Učenici prepisuju sadržaj sa ploče.


Dogovor oko domaće zadaće. Potrebno je pronaći fotografije članova svojih porodica/obitelji
i zalijepiti ih u svoju svesku te da apisati imena i prezimena članova svoje porodice/obitelji

PLAN TABLE

Uža i šira poodica

Porodica je zajednica roditelja i djece.


Užu porodicu čine roditelji i djeca.
Š iru porodicu čine roditelji, djeca, bake/nene i djedovi.
Š iru porodicu čine još tetke, teče, stičevi/amidže, ujaci/daidže, ujne, strine....

U složnu  porodicu  sreća sama od sebe dolazi!

8
Prilog 1.

Prilog 2

_____________________________
Prof.razredne nastave, Nataša Tomić

Potpis mentora :____________________________________

Potpis savjetnika:___________________________________

You might also like