You are on page 1of 1

Četvrtaosnovna škola Učitelj: Nataša Tomić

Brčko
NASTAVNAPRIPREMA
NASTAVNIPREDMET: Bosanski jezik i književnost
Srpski jezik i književnost
REDNIBROJSATA: 27
RAZRED:II-3 Školskagodina: 2019/20. Datum: 18.10.2019.

NASTAVNA JEDINICA: Lektira: Ježeva kućica usvajanje


TIP ČASA: Usvajanje
OLICI RADA: Frontalni, individualni,
METODE RADA: Usmeno izlaganje,razgovor demonstracije
NASTAVNA SREDSTVA: Osnovna (udžbenik, tabla, sveska, nastavni listići)
CILJEVI ČASA:
obrazovni: Osposobljavanje učenika za razumijevanje, tumačenje i doživljavanje
teksta (uočavanje toka događaja-sadržaj lektire);
funkcionalni: Razvijanje logičkog mišljenja i zaključivanja, sposobnosti analize i
sinteze, izražajnih sposobnosti, pamćenja, pažnje i saradničkog odnosa
Odgojni: Razvijanje ljubavi i pozitivnog odnosa prema radu i jeziku, prema
svome domu
STRUKTURA ČASA
- Pogodi o kojoj je životinji reč:
Igle ima, krojač nije.
UVODNI DIO:
Šumom hodi, zmije lovi.
U bodljikavu loptu zgodno se pretvori.(JEŽ)
Sa djecom razgovarati koju su lektiru trebali pročitati, na koji način su
trebali uraditi i kakve bilješke su trebali voditi i donijeti za ovaj čas.
(Ukoliko djeca nisu imala mogućnosti pročitati lektiru, posilije objašnjenja
načina čitanja lektire, nastavnik će pročitati djeci lektiru, a potom slijedi
razgovor o pročitanom)

- Kako čitamo lektiru?


- Vaš zadatak prethodnih dana je bio da pročitate lektiru ’’Ježeva kućica’’.
Nju je napisao Branko Ćopić. Da bi smo jednu knjigu pročitali i pri tome
razumjeli moramo se držati nekog reda.
* Prvo pogledamo ko je pisac i pokušamo da o njemu nešto saznamo.
Obično se na početku knjige nalaze podaci o piscu.
* Zatim prelistamo knjigu, pogledamo naslove, ilustracije, sadržaj.
* Vratimo se na početak i čitamo pažljivo i redom.
* Čitamo poluglasno, trudeći se da razumjemo pročitano.
* Ako nešto ne razumjemo tražimo objašnjenje.
* Svaki novi lik možemo obilježiti.
* Najljepše dijelove priče podvučemo.
** Poslije čitanja svake lektire:
- zapišemo naziv lektire
- imena glavnih likova - njihove osobine
- imena sporednih likova – njihove osobine
- Mjesto radnje
- Vrijeme radnje
- u dvije, tri rečenice o čemu se radi
- pokušamo izvući poruku priče
Potom slijedi čitanje bilješki od strane učenika.
ZAVRŠNI DIO DZ Ilustrovati i prepisati dio koji ti se najviše dopao u ovoj knjizi

You might also like