You are on page 1of 2

Osnovna škola ________________________

Razred: III – treći


Datum:_______________________

PISMENA PRIPREMA NASTAVNIKA ZA ČAS

Predmet: Bosanski jezik i književnost

Nastavno područje: Književnost


Nastavna jedinica:RNKT „List na putu“ , Š Pandžo

Tip sata: obrada

Cilj je da učenici razumiju sadržaj pjesme i emotivno je dožive.

Zadaci:
 Odgojni: osposobljavanje učenika da emotivno dožive sadržaj pjesme , razvijanje
pravilnog odnosa prema lirskoj pjesmi
 Obrazovni: razumijevanje sadržaja, uočavanje pjesničkih slika, određivanje strofa i
stihova, uočavanje i osjećaj ritma i rime;
 funkcionalni: razvijanje samostalnog mišljenja i logičkog zaključivanja

Nastavne metode: razgovor, rad na tekstu


Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavna sredstva: udžbenik, osnovna nastavna sredstva

STRUKTURA ČASA
Uvodni dio:

Asocijacija na PPT prezentaciji s konačnim rješenjem LIST.

Razgovor:
Koje je godišnje doba nastupilo?
Kako se osjećaš kad dođe jesen?
Šta je u jesen lijepo?
Šta je tužno?

Najava cilja časa:

Danas ćemo razgovarati o jeseni analizirajući jednu pjesmu koju je napisao pjesnik Šukrija
Pandžo, a zove se „List na putu“
Glavni dio:

Čitam pjesmu.(udžbenik strana 19. )


Emocionalna pauza.

Globalna analiza
Šta osjećate nakon što ste čuli ove stihove?..... ( nježnost, tugu)
O čemu pjesnik pjeva?...................................... .( o prolaznosti)
Pjesnik opisuje jesen. Kako on to radi?.............( jesenjim bojama, kapima kiše)
Šta je djevojčica mislila o listu?..........................( da je bolestan)
Šta je s njim uradila?..........................................( stavila ga na dlan, poljubila)

Pjesma znači, pjesma znači:


Ponovimo šta je pjesma:
Pjesma je književno djelo napisano najčešće u stihovima.

Čitajte lagano pjesmu! – detaljna analiza teksta.


Kako se osjećate dok čitate ovu pjesmu?
Šta pjesnik opisuje u pjesmi?
Kakav je bio list?
Zašto se mala seja sagnula na utrti put?
Šta je tada pomislila?
Na šta je seja položila list sa zemlje?
Šta je na njemu ugledala?
Šta je seja spustila na list?
Na šta je sletio list?
Šta mu se potom dogodilo?
Kako se vi osjećate nakon ovog razgovora?

„List na putu“
Šukrija Pandžo

PPT prezentacija uz digitalni udžbenik:

Osnovna osjećanja u pjesmi su nježnost i tuga.


Tema pjesme: U pjesmi se govori o listu koji je pao na zemlju, o prolaznosti života.
Poruka pjesme pjesme: Sve što se rodi, mora i umrijeti! Sve u životu je prolazno!

Završni dio

Poslušajmo zajedno kompoziciju List na putu.


Igrajte se kiše. Kapajte, pljuštite, šuštite. Koga ste sve smočili, oprali?

DZ- Naučiti napamet pjesmu.

You might also like