You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni

Matematika
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
68.
učiteljica: sata:
Razred: 1. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Zbrajanje brojeva do 5
Nastavna jedinica:
spoznaja novih nastavnih sadržaja
Domena/koncept: A. BROJEVI
MAT OŠ A.1.4. Zbraja i oduzima u skupu brojeva do 20.
Ishodi: MAT OŠ A.1.5. Matematički rasuđuje te matematičkim jezikom
prikazuje i rješava različite tipove zadataka.
MAT OŠ A.1.4.Zbraja brojeve do 5. Računsku operaciju zbrajanja
zapisuje matematičkim zapisom
Razrada ishoda: MAT OŠ A.1.5. Koristi se stečenim spoznajama u rješavanju
različitih tipova zadataka. Odabire računsku operaciju u
tekstualnim zadatcima.
uku A.1.2. – Koristi se jednostavnim strategijama učenja i
Međupredmetna rješavanja problema.
tema: odr A.1.1. – Razvija komunikativnost i suradništvo.
osr a.1.4. – Razvija radne navike
Hrvatski jezik – početno čitanje
Međupredmetna
Glazbena kultura – brojalice
povezanost:
Priroda i društvo – snalaženje u prostoru
Vrednovanje za Promatranje učenika- promatranje točnih odgovora podignutih u
učenje: zrak- bilježenje podataka.
Vrednovanje:

Vrednovanje kao Procijeni svoj trud – učenici procjenjuju koliko su se trudili na


učenje: satu- pomoću prstića.
Vrednovanje
/
naučenog:

Metode učenje i metoda razgovora, metoda demonstracije,


poučavanja: metoda rada na tekstu, rad na računalu
Nastavna sredstva i
udžbenik, radna bilježnica Matematička mreža 1, pisanka, DDS
pomagala:
Mjesto izvođenja: učionica
Literatura: udžbenik, radna bilježnica Matematička mreža 1
Trajanje:
Razrada sata:
Motivacija: 10 min
Učenici iz svojih kompleta vade jedan predmet
(ponavljaju nastavne sadržaje o geometrijskim
tijelima). Učitelj/učiteljica ih pita koliko predmeta su
izvadili. Vade još jedan predmet.
Koliko imaju sada? Koliko su predmeta dodali da bi
imali dva?
Postupak se ponavlja dok na stolu nemaju 5
predmeta.
Na užetu su pomiješani brojevi od 1 do 5. Učenici ih
trebaju pravilno poredati. Broje.

Spoznavanje novih nastavnih sadržaja:


Učenici promatraju ilustraciju u udžbeniku.
Učitelj/učiteljica (ili učenik čitač) čita računsku priču.
Iz priče izdvajamo ono što je poznato.
Koliko životinja ima Rita? Koje životinje ima?
Učitelj/učiteljica na ploču crta dvije
Tijek nastavnog sata: životinje/crtice/kružiće. Što je Riti poklonila baka za
rođendan?
Zaključujemo da je baka dodala Riti još jednu
životinju.
Učitelj/učiteljica na ploču crta još jednu 20 min
životinju/crticu/kružić.
Koliko životinja sada ima Rita?
Učenici broje životinje/crtice/kružiće.
Zapisuje na ploču: 2 + 1 = 3.

Učitelj/učiteljica upoznaje učenike s matematičkim


zapisom zbrajanja. Upućuje učenike da će od danas
koristiti znak + u zbrajanju, da ga čitamo plus (ili više),
podsjeća ih na znak = (jednako je), pokazuje im da se
znak jednako nalazi između dviju strana na kojima se
nalazi jednak broj, da je zbrajanje računska radnja ili
operacija.

Učenici glasno izgovaraju rečenicu: Dva plus jedan


jednako je tri.
Učenici prepisuju u bilježnice.

Učenici uz pomoć učitelja/učiteljice rješavaju idući


zadatak iz udžbenika.
Učenici izdvajaju što je poznato, učitelj/učiteljica ih
upućuje da će ono što je nepoznato naći u pitanju.
Učenik čitač još jednom čita zadatak i pitanje. Ostali
učenici glasno izgovaraju matematički zapis (dva plus
dva jednako je četiri). Odgovaraju na pitanje.

Utvrđivanje/ponavljanje nastavnih sadržaja:


Učenici iz pernice vade 1 bojicu. Stavljaju je na klupu
s lijeve strane. Zatim vade još 3 bojice. Stavljaju ih na
desnu stranu svoje klupe. Broje koliko imaju bojica s
10 min
lijeve strane, koliko bojica s desne strane, koliko
ukupno imaju bojica. Zapisuju jednakost
matematičkim zapisom : 1 + 3 = 4.
Učenici na glas čitaju matematički zapis.

Učitelj/učiteljica postavlja učenicima pitanja:


Što smo radili? (zbrajali), Koji smo znak koristili?
(plus), Kako se naziva računska radnja u kojoj
koristimo znak + ? Što je zbrajanje?
Učenici rješavaju 1. i 2. zadatak iz udžbenika. 10 min
Koriste pripremljene digitalne materijale.

Samostalni rad kod kuće:


Riješiti preostale zadatke iz udžbenika.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
- vodi heuristički razgovor
- upoznaje učenike s - ponavljaju sadržaje o
matematičkim zapisom geometrijskim tijelima
zbrajanja - zbrajaju brojeve do 5
- postavlja učenicima pitanja: - računske operacije zapisuju
Nastavne aktivnosti:
Što smo radili? (zbrajali), matematičkim zapisom
Koji smo znak koristili? (plus), - učenici se služe tiskanim i
Kako se naziva računska radnja digitalnim materijalima
u kojoj koristimo znak + ? Što je - učenici primjenjuju naučeno
zbrajanje?

Dodatni zadaci Kada u svakidašnjem životu zbrajamo brojeve?


(problemski, DDS TAB ISTRAŽI
istraživački i sl.)
Prilagodbe za učenike pružiti primjerenu individualnu podršku u rješavanju zadataka i
s teškoćama: omogućiti korištenje konkreta ( štapića, kocaka,…)
Aktivnosti za rad s
Smisli računsku priču zadanim brojevima.
darovitim učenicima:

Multimedijski i dodatni digitalni sadržaj


https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/db8c6660-7142-4ab6-a74e-
interaktivni sadržaji: 69ba9c7d033f/
Projektni zadaci:

Plan ploče

ZBRAJANJE BROJEVA DO 5

2 + 1 = 3

+ PLUS, ZNAK ZA ZBRAJANJE

You might also like