You are on page 1of 2

Predmet: Bosanski , hrvatski, srpski jezik i književnost

Nastavna cjelina: Pravopis


Nastavna jedinica: Pisanje glasovnih skupova –je i -ije
Tip nastavnog sata: obrada
Cilj je naučiti pravopisno pravilo upotrebe glasovnih skupova –je i -ije.
Zadaci:
a) Odgojni: razvoj ljubavi i znatiželje za proširivanjem znanja iz oblasti pravopisa;
razvijanje smisla za tačnost, urednost, preciznost u radu, stvoriti vedru radnu
atmosferu
b) Obrazovni: pravilna upotreba glasovnih skupova –je i –ije u češće korištenim
riječima
c) Funkcionalni: osposobljavati učenike za snalaženje u svakodnevnim situacijama,
ovladati jezičkim sredstvima potrebnim za uspješnu komunikaciju, uticati na kvalitetu i
bogatstvo rječnika, razvijati logičko mišljenje, zapažanje, zaključivanje

Nastavne metode: razgovor, objašnjenje, aktivnost učenika;

Oblici rada: frontalni, individualni ;

Nastavna sredstva: osnovna nastavna sredstva;

STRUKTURA SATA
Uvodni dio sata:
Učenike dijelimo u dvije grupe koje rješavaju ukrštenicu.
Pobjednik je grupe koje prva riješi tačno.
U ukrštenicu treba upisati sljedeće pojmove.

Noću na nebu vidimo –mjesec.


Prije spavanja popijemo šolju toplog...-mlijeko.
Mala svijeća-svjećica....
Učitelj u ukrštenicu stavlja one riječi za koje je primijetio da učenici griješe.
Učenici mogu imati poteškoća u popunjavanju polja jer riječi nisu napisali pravilno.
Tačnost provjeravamo upisujući rješenja u ukrštenicu na grafofoliji.
Isticanje cilja sata

Glavni dio sata:

Učenici su dobili tekst Sijač sreće. Razgovor o tekstu.


Iz teksta u dva stupca izdvajamo riječi sa je ili ije.

Sijač sreće

Jednog dana vidješe dječaci nekog starca kako ide ulicom s velikom košarom ispod
miške,prepunom blistavih zvijezda. Laganim zamahom ruke on bi, s vremena na
vrijeme, zagrabio iz košare i zavitlaooko sebe kao da sije. Tada bi mnogo prekrasnih
zvjezdica zalepršalo oko njega kao jato krijesnica.
-Šta to radite?- upitaše dječaci goreći od znatiželje.
-Sijem sreću!-odgovori čovjek i mirno nastavi svoj posao.
Učenici dopunjavaju stupce još nekim riječima.
Završni dio sata:
Kratak diktat za provjeru usvojenosti sadržaja.
Diktiramo rečenice:

Dječak je izašao iz cvjećarnice. Zapuhao je jak vjetar. Odnio je cvijeće. Jedan


cvjetić uhvatila je djevojčica. Napravila je od njega lijepu sliku. Dobila je dobru
ocjenu.

Zajedno s učenicima provjeravamo tačnost.

DZ
Zadaci iz Čitanke.

You might also like