You are on page 1of 1

PR I PR E MA RADA

Školska godina: 2017/2018.


Predmet: Bosanski jezik i književnost Razred: V
Nastavna jedinica: Rečenica ( provjera naučenog )
Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) utvrđivanje, c) ponavljanje, d) vježbanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustacije, e) teksta, f) diskusija
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, j) kombinovana
Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d )grafoskop, e) dijaprojektor, f) kasetoprojektor,
g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme, j) prirodni materijal, k) DVD
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) individualni

Cilj časa: Upotreba usvojeog znanja o rečenici..


Zadaci časa:
a) obrazovni: Proširiti i produbiti znanje o rečenici.
b) funkcionalni: Razvoj intelektualnih, senzornih i praktičnih sposobnosti.
c) odgojni: Razvoj osjećaja za rad , red i disciplinu.

ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio: - Pregled zadaće.
- Ponaviti o rečenici što smo učili.
- Najava cilja časa.

Glavni dio:

1. Putnici vire kroz prozor.


Ova rečenica po značenju je __________ , a po sastavu ____________ .
2. Odredi i označi u rečenicama subjekst, predikat, atribut i objekat.
Vesele djevojčice se igraju ganje kraj rijeke.
Pjesmu sluša mala Emina.
Uvehlo lišće je šuštalo ispod starih hrastova.
Visoka trava je skrivala puža.
Od bibliotekara tražim knjigu.
3. Napiši jednu prostu rečenicu.
4. Sljedeću rečenicu napiši i sadašnjem i budućem vremenu.
Ptice su pažljio obilazile gnijezdo.

Završni dio:

- Prikupljanje i vrednovanje učeničkih radova..


- Dati domaći rad.

You might also like