You are on page 1of 1

PRIPREMA RADA

Školska godina: 2007/2008 Broj: 64.


Predmet: BOSANSKI JEZIK Razred: IV-D
Nastavna jedinica: Pridjevi:opisni,prisvojni,gradivni
Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) utvrđivanje, c) ponavljanje, d) vježbanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustacije, e) teksta, f) diskusija
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, j) kombinovana
Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d )grafoskop, e) dijaprojektor, f) kasetoprojektor,
g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme, j) prirodni materijal
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) individualni

Cilj časa: proširiti znanje o pridjevima


Zadaci časa:
a) obrazovni: produbljivanje i proširivanje znanja o vrstama pridjeva i njihovo razlikovanje

b) funkcionalni: formiranje radnih i voljnih navika,zapažanja ,uočavanja,logičkog mišljenja

c) odgojni: razvoj interesa,tačnosti,dosjetljivosti,urednosti

ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio: - Pregled zadaće.Radni sastanak.Ponoviti naučene vrstepridjeva, te šta one označavaju.Zajedničko
nabrajanje primjera za svaku vrstu pridjeva
-Najava cilja časa.

Glavni dio:
-Pridjevi su važni u svakom tekstu.Oni nam pomažu da uočimo osobine predmeta,bića,pojava.
-Pronalaženje pridjeva u predviđenom tekstu Breza na strani 132.

-Rješavanje ukrštenice na grafo-foliji.

-Rješavanje zadatka na plakatu:Prisvojne pridjeve u rečenicama podvucite crvenom bojom,a imenicu uz koju stoje
plavom bojom:
Svi smo pažljivo slušali učiteljevo pisanje.Zatim se podigoše dječije ruke.Najbolji je bio Majin odgovor.
Mirzin crtež je bio na izložbi đačkih radova.

-Pomoću samoljepljivih listića na tabli uraditi zadatak:Pored svakog opisnog pridjeva dodaj pridjev suprotnog
značenja:mali-_________ hladno-___________ plitko-__________
veseo-_________ visoko-___________ težak-___________
brza-__________ tamno-___________ krive-___________
lijep-__________ staro-____________ suha-___________
vrijedna-_________ krupan-___________ mutna-__________

Završni dio:- Ponavljanje naučenog.Samostalan rad na nastavnim listićima.


-Zadaća:Nastavni list 47.

-Dati upute za rad zadaće.

Nastavnik:

You might also like