You are on page 1of 3

Mr.sc.

Fehim Terzić
Pedagoški zavod Zeničko-dobojskog kantona/
Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA


NAČINI RADA:
a) DIDAKTIČKO METODIČKE 1. prema promatranju
2. nakon promatranja
ODREDNICE Nastavni predmet: Likovna kultura 3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
Razred: II 5. prema izmišljanju
Nastavna cjelina: Linija/crta
Nastavna jedinica: Linije po toku, obliku i karakteru (osjetljivosti) OBLICI RADA:
Likovno područje: crtanje 1. Frontalni
Likovni problem: kontrast 2. Individualni
Motiv: a) vizualni 3. Rad u parovima
b) nevizualni 4. Grupni
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj
Likovne tehnike: hemijska olovka, flomasteri, tuš, grafitna olovka, kreda NASTAVNE
Tip sata: Vježbanje METODE:
Nastavna sredstva i pomagala: 1. Analitičko
Multimedijalni projektor, Notebook PC, PowerPoint prezentacija (vrste promatranje
2. Demonstracija
linija, četka, mreža, granje), CD player, kompozicija '' Labud'' K.S.Sans,
3. Razgovor
udžbenik, kartice sa slikama, lopte, flomasteri 4. Usmeno izlaganje
Lokacija: učionica 5. Metoda scenarija
Korelacija: Muzička kultura , Priroda, Društvo, Matematika 6. Rad s tekstom
Pristup nastavi: aktivno učenje 7. Kombiniranje
8. Variranje
b) CILJ I ZADACI NASTAVNOG SATA 9. Građenje
10. Razlaganje
Cilj nastavnog sata: Upoznavanje sa vrstama linija po toku, obliku i 11. Praktični radovi
karakteru (osjetljivosti), konrasta među linijama (npr. debela- tanka, duga-
kratka, prava-kriva i sl.) primjena znanja u vježbama crtanja vizuelnih
motiva direktnim posmatranjem

Zadaci nastavnog sata:


1. OBRAZOVNI: Produbiti pojam linija/crta, vrste linija prema obliku
(zatvorene, otvorene, isprekidane, izlomljene), prema toku (vodoravne,
uspravne, kose), osjetljivosti (tanka, debela). Uvježbati predstavljanje
vizuelnih motiva (šešir, šal, klupko vune, džemper, korpa) uz upotrebu
crtačke tehnike (flomasteri ili hemijska olovka)
2. FUNKCIONALNI: Formiranje i razvoj kreativnih i stvaralačkih
sposobnosti, mašte i divergentnog mišljenja. Razvoj vizuelno-perceptivnih,
praktičnih i manipulativnih sposobnosti. Razvoj vještina crtanja primjenom
tehnike flomasteri i/ili hemijska olovka. Razvoj sposobnosti uočavanja veza i
odnosa među oblicima i linijama kao dijelovima oblika u prostoru.
3. ODGOJNI: Razvoj ljubavi prema likovnoj umjetnosti. Razvoj interesa za
likovno stvaranje i izražavanje. Poticaj senzibiliteta za prepoznavanje
estetskih vrijednosti u likovnom djelu. Razvoj kreativnog i stvaralačkog
potencijala te osjećaja za stvaranje lijepog i prepoznavanje lijepog u
samostalnom i praktičnom radu.
c) ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Sintetička struktura sata

Uvodni dio sata (8 minuta):


- Tehnička priprema
- Kritička procjena znanja
- Uočavanje likovnog problema: Kontrast
- Igra i psihološka priprema: Klupko
- Isticanje cilja nastavne jedinice
Glavni dio sata (30 minuta):
- Podjela u grupe kroz aktivnost ''Kartice sa slikama''
- Upoznavanje sa radnim zadacima
- Realizacija zadataka unutar malih grupa
Završni dio sata (7 minuta):
- Tehnička i estetska analiza unutar malih grupa
- Odabir radova za razrednu izložbu
- Prezentacija na nivou velike grupe
- Evaluacija radionice

Analitička struktura sata

Uvodni dio sata


a) Tehnička priprema je realizirana tokom malog odmora, a odnosi se na
organizaciju prostora i pripremu materijala za rad, te zauzimanje prostorne
formacije krug zbog kružne komunikacije među učenicima u etapi dogovora:
Geometrijski likovi:
b) Kritička procjena znanja se odnosi na prethodno formirane likovne
pojmove koji se odnose na oblike (pravilni i nepravilni oblici u prostoru).
Služeći se prezentacijom u PowerPoint-u učenicima demonstriram oblike
kvadrat- izlomljena zatvorena četverodijelna linija, trougao- izlomljena
zatvorena trodijelna linija, krug-zatvorena kriva linija). Uočavanje linija na
geometrijskim tijelima – kocka, kvadar, piramida, valjak, kupa,
c) Uočavanje likovnog problema: Kontrast
- Šta vidite na stolu? (Dvije lopte.)

- Koje linije možemo napraviti povlačeći flomaster po lopti?


(Zakrivljene linije)
- Šta je suprotno od riječi zakrivljeno? (Pravo.)
Putem prezentacije na drugom slajdu, uz elemente vizualizacije,
demonstriram vrste linija i njihove kontraste: debela – tanka, prava-kriva,
puna, isprekidana, vidljiva-nevidljiva, zatvorena-otvorena, duga-kratka)
d) Igra i psihološka priprema- Igra ''Klupko'' Učenici sjede u formaciji kvadrata
zajedno sa nastavnikom. Nastavnik uzima kraj vune i baca klupko učeniku koji je
preko puta. On hvata vunu, zateže je i klupko baca dalje do narednog u grupi. Na taj
način nastaje mreža od vune koja podsjeća na paukovu mrežu. Zatim se igra završava
tako što spuštaju mrežu na patos. Ponoviti koje se sve linije vide, a nastale su od
vune. Zatim nastavnik postavlja pitanje: Šta se sve može napraviti od vune? Šta se
sve može nacrtati a da je od vune?
Likovno područje: Crtanje
Likovni problem: Konrast

Glavni dio sata


Nakon isticanja nastavne jedinice, upoznavanja učenika sa likovnim
područjem i likovnim problemom slijedi podjela individualnih zadataka
pomoću kartica na kojima se nalaze slike (klupko, džemper, pleteni šešir, Novi pojmovi:
korpa, šal). Učenici izvlače po jednu karticu, a zatim se usmjeravaju u kutak
za likovno izražavanje prema slikama, tj. odjeljenje se dijeli u tri kutka za Kontrast- suprotnost:
individualan kreativni rad. Koristimo štafelaj za stvaranje radova. - debelo-tanko
Postavka vizuelnih motiva na radne stolove: klupko vune, džemper, pleteni - pravo-krivo
- puno-isprekidano
šešir, šal od vune i pletena korpa od vune - dugo-kratko
Nakon toga slijedi podjela radnih naloga sa uputama. - otvoreno-zatvoreno
Radni zadatak se odnosi na crtanje po direktnom posmatranju vizuelnih
motiva uz primjenu različitih crtačkih tehnika.
Likovne tehnike, motivi i likovni problemi su izdiferencirani a njihova
upotreba prema grupama je sljedeća:
1. KUTAK: Crtanje klupka vune primjenom tehnike flomasteri.

Kontrast: debelo-tanko

2.KUTAK: Crtanje džempera primjenom tehnike hemijska olovka

Kontrast: puno-isprekidano

3.KUTAK: Crtanje vunenog šala primjenom tehnike grafitna olovka


Kontrast: dugo-kratko
ALTERNATIVA Likovne tehnike:
1. alternativa: Crtanje pletene korpe primjenom tehnike tuš
Kontrast: otvoreno-zatvoreno
2. alternativa: Crtanje pletenog šešira primjenom tehnike kreda
Kontrast: pravo-krivo
Slušanje kompozicije '' Labud'' K. S. Sansa ima za cilj stvaranje atmosfere za
opušten stvaralački rad.
U radnom dijelu sata uobičajene su tri korekture:
a) pomoć učenicima koji još uvijek nisu počeli sa realizacijom zadatka
b) pomoć učenicima koji su započeli sa realizacijom zadatka pa stali
c) pomoć učenicima koji su pri kraju realizacije zadatka
U ovoj fazi stvaralačkog rada nastavnik ima ulogu moderatora i facilitatora.

Završni dio sata


U završnom dijelu sata realiziram završnu etapu koja se odnosi na tehničku i
estetsku procjenu. Unutar velike grupe učenici prelaze na posljednju etapu, tj.
na sljedeće:
- estetsku vrijednost radova
- uspješno riješen likovni problem- kontrast
Nakon procjene na nivou velike grupe slijedi i postavka razredne izložbe.
Učenici postavlajju radove izvještavaju o sredstvima koje su koristili,
likovnim elementima i tehnikama rada, te likovnom problemu. Upoznavanje
učenika sa materijalom koji trebaju pripremiti za naredni sat likovne kulture.

You might also like