Professional Documents
Culture Documents
VRIJEDNOSTI: 1. znanje
2. solidarnost
3. identitet
4. odgovornost
OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: vizualno opaziti i istražiti doživljaj crta, izražavati se i stvarati točkama i crtama,
razlikovati crte
ISHODI UČENJA: Učenik razlikuje različite crte i točke te ih prikazuje u vlastitom likovnom izričaju,
prepoznaje likovne probleme na zadanoj reprodukciji umjetničkog djela.
ZADATCI NASTAVE: a) istražiti, uočiti i razlikovati vrste crta i točaka; usvajati tehniku crtanja olovkom; učiti
a) obrazovni (materijalni) crtati različitim crtama i točkama; prepoznati različite crte na likovno-umjetničkom
b) funkcionalni djelu
c) odgojni b) razvijati sposobnost vizualnog opažanja; razvijati sposobnost primjene uočenog na
likovni rad; razvijati divergentno mišljenje; razvijati sposobnost kritičkog promišljanja
c) razvijati estetske kriterije; razvijati radne navike
NASTAVNI IZVORI, SREDSTVA ploča, kreda, papir za demonstraciju, olovka, reprodukcija (V. van Gogh: Čempresi)
I POMAGALA:
KORELACIJA: Hrvatski jezik(crte kao gradivni element slova), Priroda i društvo (različite crte u
prirodi), Matematika (vrste crta)
CRTE REPRODUKCIJA
TOČKE
aktivnosti za
TIJEK NASTAVNOGA SATA oblik rada
učenike
Prethodna priprema ⁄
Kakva ste točka prvo bili? (mala i sama) Što ste postali kada ste se sakupili u
kolonu? (crta, skupljeno) Što se desilo kada ste se odvojili (raspršeno), a što kada
ste se primili u parove? Kakve ste sada bili točke? (velike, stisnute, skupljeno)
Kako je crta putovala: je li išla samo ravno ili još nekako? Kako? Učenici
samostalno iznose doživljaj i svoja zapažanja, a potom zajednički izričemo što
smo danas naučili o točki i crti:
Danas smo naučili da točka može biti sama ili u skupini, (skupljeno/raspršeno),
može biti mala ili velika. Naučili smo da točkom do točke nastaje crta. Ona može
biti tanka, debela, ravna ili zakrivljena, kratka ili duga. Crte, dakle, mogu biti
različite.