You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Predmet: Likovna kultura Razred: V (peti)


Nastavna jedinica: Primjenjena umjetnost kao inspiracija: Ploha- slikanje; MOTIV: Slobodna
tema
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje,
e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crteži-šeme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
da učenici upoznaju likovni pribor, podloge i materijale, te da se njima služe, da upoznaju sadržaj i
likovni jezik, te osnovne likovne nazive i bez opterećenja stvaraju svoj rad.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): koristiti različite materijale pri
demonstraciji osobina oblika, usvojiti znanja o višebojnoj grafici, uočavanje i razumijevanje kontrasta
u likovnoj umjetnosti;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijati sposobnost vizuelnog
opažanja, motoriku, kreativnost i maštu;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): formirati i njegovati estetske
navike,interes za lijepo i ljubav prema likovnoj umjetnosti.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


a) Tehnička priprema: Pregledam i dijelimo LTS (tuš).
Uočavanje na reprodukcijama i učeničkim radovima:
b) Kritička procjena znanja:
Upotrebom više matrica moguće je ostvariti grafiku u boji,.
c) Likovni problem:
KONTRAST (suprotnost)
d) Igra i psihološka priprema:
Vizuelno- estetska procjena reprodukcije, prepoznavanje i imenovanje boja, uočavanje kontrasta.

d) Isticanje cilja sata i zapisivanje naslova na tabli: Ploha- slikanje; MOTIV: Slobodna tema

2. GLAVNI DIO SATA:


Ukratko objašnjavam zadatak.
Učenici pristupaju rješavanju likovnog problema.
U toku rada obilazim učenike i vršim korekcije u pogledu pravilne upotrebe LTS-a.
Učenike podstičem na rad i upozoravam na vrijeme preostalo za ovu aktivnost.

3. ZAVRŠNI DIO:
Vizuelno- estetska procjena radova sa aspekta likovnog problema.
Najaktivnije učenike ocjenjujem.
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c

You might also like