You are on page 1of 9

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU

UČITELJSKI FAKULTET
ODSJEK ZA IZOBRAZBU UČITELJA

Ime i prezime: Kim Kolarić


Skupina: V9
Nadnevak: 02.12.2014.
Mjesto rada: školska dvorana

PRIPREMA ZA SAT KINEZIOLOŠKE KULTURE

OSNOVNA ŠKOLA: Kralja Tomislava


RAZRED: 4.a
MENTOR: Danijela Draganić
BROJ UČENIKA: 16
PROFESOR METODIKE: Snježana Mraković
NASTAVNE TEME: 1. Povezivanje koluta naprijed i natrag na različite načine
2. Ubacivanje lopte u koš odozgora nakon vođenja
3. Narodni ples iz zavičajnog područja

STRUKTURA SATA – NASTAVNA JEDINICA:

1. Uvodni dio: Igra „Nasuprotno pretrčavanje igrališta“

2. Pripremni dio: Opće pripremne vježbe bez pomagala

3. Glavni dio:

Glavni „A“ dio:


1. Povezivanje koluta naprijed i natrag na različite načine
2. Ubacivanje lopte u koš odozgora nakon vođenja
3. Narodni ples iz zavičajnog područja

Glavni „B“ dio: Štafeta Poligon

4. Završni dio: Igra „Pogodi tko te dotaknuo“


I. CILJ: utjecati na razvoj koordinacije tijela i spretnosti, razvijati navike zdravog života, zadovoljiti
potrebe učenika za kretanjem, uvježbati kolut naprijed i nazad, usavršiti poznata motorička znanja iz košarke
II. ZADACI
1. ANTROPOLOŠKI:
a) Antropometrijske karakteristike: utjecati na pravilan rast i razvoj, pravilan razmjer mišića i
opuštanje svih mišićnih skupina.
b) Motoričke sposobnosti: utjecati na razvoj općih motoričkih sposobnosti s naglaskom na
razvoj koordinacije i preciznosti.
c) Funkcionalne sposobnosti: poticati razvoj svih organa i organskih sustava i time posredno
utjecati na povećanje funkcije respiratornog i krvožilnog sustava i dišnog sustava.
2. OBRAZOVNI: uvježbati kolut naprijed i nazad, utjecati na razvoj smisla za lijepo i točno izvođenje
pokreta, usvojiti osnovna košarkaška pravila.
3. ODGOJNI: utjecaj na estetsku komponentu izvođenja motoričkih gibanja, utjecaj na samodisciplinu
i upornost, higijenske navike, samostalnost u radu i pomaganje drugima, poštivanje pravila igre,
poticati na zajedništvo, stvaranje ugodnog ozračja za rad.

III. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: 2 strunjače, 3 koluta, 8 košarkaških lopti, 3 plastičnih


kvadara, 3 lopte, 3 čunj, 3 vijače, marama
IV. METODE RADA: Nastavna metoda: metoda usmenog izlaganja i demonstracije
Metoda učenja: sintetička metoda učenja
Metoda vježbanja: standardno – ponavljajuća metoda vježbanja
V. METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA: frontalni, izmjenično-odjeljenski
VI. TIP SATA: kombinirani sat
VII. STRUKTURATRAJANJE SATA:
1. Uvodni dio sata:
3 min
2. Pripremni dio sata:
3. Glavni dio sata: 9 min
a) Glavni „A“ dio sata: 30 min
b) Glavni „B“ dio sata:
4. Završni dio sata 20 min
10 min
3 min
br.str.
PLAN IZVOĐENJA SATA – NASTAVE
TIJEK SATA ZAPAŽANJA

UVODNI DIO:

Učenici ulaze u dvoranu i slažu se u vrstu na plavu liniju na sredini dvorane. Sat
započinjem pozdravom: „Sat je započeo! Pozdrav!“, a učenici odgovaraju:
„Pozdrav!“ Pregledavam imaju li svi adekvatnu opremu za sat, jesu li svi
zavezali tenisice, jesu li učenice zavezale kosu. Ukoliko netko nosi naočale,
napominjem da pripazi na njih ili da ih skine ukoliko želi.
Najavljujem da ćemo za početak odigrati igru koja se zove „Nasuprotno
pretrčavanje dvorane“. Učenike podijelim na dvije jednake vrste (prebrojavanje
prvi drugi) tako da se svaka nalazi na jednoj strani dvorane iza uzdužne crte,
poredani uredno jedan pokraj drugoga. Na moj znak svi učenici istodobno potrče
kako bi što prije stigli na suprotnu stranu dvorane (učenici mogu trčati iz
različitih položaja, ali ih upozoravam da trče u međuprostorima kako se ne bi
sudarali). Vrsta koja prva stigne i postroji se iza uzdužne crte dvorane, osvaja
jedan bod, a pobjeđuje ona koja ima najviše bodova.
Planirano izvođenje igre 6 puta.

PRIPREMNI DIO:

Nakon uvodnog dijela sata kažem prvoj i drugoj skupini gdje da se stanu kako bi
se mogli razgibati i opustiti mišiće. Napominjem da svatko mora imati mjesta
oko sebe i neka odruče i okrenu se oko sebe kako bi vidjeli imaju li dovoljno
mjesta. Vježbe se izvode frontalno. Napominjem im da prvo ja demonstriram
vježbu, a potom je oni ponavljaju na moj znak.

Opće pripremne vježbe bez pomagala, trajanje 9 min:

1. Kompleksna vježba – „Poskakivanje s pljeskom iznad glave“


Učenici čučnu, ruke su im uz tijelo. Skaču uvis tako da su im noge u zraku
opružene, a ruke su im podignute iznad glave i spajaju ih u pljesak. Tijelo im je
također opruženo. Doskaću mekano. Vraćaju se u početni položaj. Ponavljanje
10 puta (svatko za sebe broji).

2. Vježbe za vrat - „Odakle dolazi zvuk“


Stav je spojeni, a ruke su u priručenju. Pokretima glave, desno lijevo, gledamo
odakle dolazi zvuk. Vježbu izvodimo polagano kako ne bi ozlijedili vrat.. Na moj
znak učenici kreću. Taktiram im pljeskom ritam, a vježbu ponavljaju 10 puta (5 u
desno, 5 u lijevo).

3. Vježbe za vrat - „Spavanje - buđenje“


učenici sjede u turskom sjedu. Prvo glavu lagano spuste na prsa (spavamo), a
zatim istodobno podižu glavu i ruke (budimo se). Taktiram pljeskom ritam. Svaki
moj pljesak je glava na prsima. Ponavljamo 5 puta.

4.Vježba ramenog pojasa i ruku – „Pranje ruku“


Stav spojeni, predručiti. Prvo prati desnom rukom lijevu, sve do ramena, zatim
lijevom desnu, sve do ramena. Svaku ruku 5 puta oprati. Svatko broji za sebe.

5. Vježba ramenog pojasa i ruku – „Opisivanje malih krugova“


Stav spojeni, odručiti. Istodobno objema rukama opisivati male krugove. 10 puta
u jednu stranu i 10 puta u drugu stranu. Svatko broji za sebe.

6.Vježba trupa – „Kazaljka na vagi“


Stav je raskoračni, priručiti. Izvoditi trupom pokrete u desnu, pa u lijevu stranu
oponašajući kazaljku na vagi. Polagano. Ja ću taktirati pljeskom 10 puta.
7. Vježbe trupa – „Zvonjenje zvonara“
Stav je raskoračni i uzručiti. Izvoditi pokrete rukama i tijelom do pretklona i
ponovno se vratiti u početni položaj. Taktiram pljeskom 5 puta. Moj pljesak je
tijelo u pretklonu.

8. Vježbe zdjeličnog pojasa i nogu – „Vožnja na romobilu“


Stav je raskoračni i predručiti. Stajati na desnoj nozi, a drugom izvoditi pokrete
kao u vožnji na romobilu. Nakon toga stajati na lijevoj i ponoviti isto. Svakom
nogom zamahnuti 5 puta. Svatko broji za sebe.

9. Kompleksna vježba: „Poskakivanje sa zadacima“


Stav je spojeni i priručiti. Sunožni poskoci na mjestu i na moj znak (pljesak),
čučnu. Tako će 5 puta čučnuti na pljesak.
„A“ DIO SATA:
Nakon pripremnih vježbi kažem učenicima da ćemo danas raditi dvije vježbe, da
ćemo imati dva radna mjesta. Po radim mjestima su raspoređeni onako kako su
stajali za vrijeme pripremnih vježbi. Dijelim im zadatke, tko će donijeti koje
rekvizite i na koje mjesto će ih točno staviti (upozoravam na pogreške prilikom
nošenja rekvizita ukoliko je potrebno).
Slijedi demonstriranje vježbi. Učenici i dalje stoje na svojim mjestima, a ja svaku
temu pokazujem i upućujem ih na greške i pravilno izvođenje. Također kažem da
će biti promjene radnih mjesta u smjeru kazaljke na satu.

1.TEMA: Povezivanje koluta naprijed i natrag na različite načine


Učenici stoje u koloni ispred strunjače. Iz uspravnog stava učenici izvode kolut
naprijed s mjesta koji završava u uspravnom stavu, iz kojeg se kolutom natrag
vraćaju u početni položaj. Nakon tog ciklusa, učenici opet ponavljaju kolut
naprijed s mjesta tako da u završni položaj dođu u upor čučeći. Iz tog se položaja
kolutom natrag vraćaju u početni položaj. Reći ću kada da prijeđu s jednog
načina izvođenja koluta na drugi.
Upozoravam na položaj ruku prilikom koluta natrag i asistiram ukoliko je
potrebno.
Dopunska vježba je 3 puta zavrtiti obruč!

2.TEMA: Ubacivanje lopte u koš odozgora nakon vođenja


Učenici stoje na svom radnom mjestu. Svatko ima košarkašku loptu. Početni
polažaj vođenja lopte je označen čunjom. Učenik vodi loptu, prima loptu s obje
ruke, radi odraz desnom nogom, doskače na lijevu nogu s kojom radi odraz i
baca loptu prema košu. Napomenut ću da ćemo lakše pogoditi koš ukoliko ćemo
gađati označen pravokutnik. Nakon što je bacao, odlazi na kraj kolone i čeka red.
Ukoliko je netko ljevak i baca loptu lijevom rukom:
Učenik vodi loptu, prima loptu s obje ruke, radi odraz lijevom nogom, doskače
na desnu nogu s kojom radi odraz i baca loptu prema košu.
Ispravljam najčešće pogreške: greška u koracima, odraz i polaganje lopte
istoimenom rukom i nogom, bacanje lopte prema košu objeručke, prebrzi zalet
do koša.

Svaka skupina mijenja radno mjesto na moj znak, u smjeru kazaljke na satu.
Kada obje skupine odrade sva radna mjesta, kažem im da pospreme sve onako
kako su i donosili.

3.TEMA: Narodni ples iz zavičajnog područja


Nakon što su učenici pospremili radna mjesta, zamolim ih da se slože u vrstu na
liniju i najavljujem učenje koraka uz pjesmu Staro sito i korito. Prvo pokazujem
korake, a zatim oni ponavljaju. Nakon što vidim da su usvojili, puštam glazbu i
zajedno plešemo.
„B“ DIO SATA: Poligon Štafeta
Na kraju A dijela sata učenici su ostali u vrsti. Zamolim ih da se prebroje „prvi
drugi treći“, a zatim pokažem gdje da koja kolona stane. Zamolim sve prve da
odu plastične kvadre i stave ih gdje im pokažem, zatim sve druge da odu po jedan
obruč, sve treće po jednu vijaču, sve četvrte po jedan čunj i sve pete po jednu
loptu.
Nakon što smo postavili štafetu, demonstriram je: na moj znak pljeskom učenici
trče i dolaze do plastičnog kvadra koji preskaču kako žele, zatim trče do obruča u
koji skaču sunožno, pa trče do vijače koju uzimaju i preskaču kako žele 3 puta i
na kraju uzimaju loptu koja se nalazi pokraj čunja i jednom rukom ju vode oko
njega i ostavljaju na mjesto gdje su je i pronašli. Nakon toga se trčeći vraćaju do
svoje kolone, a drugi može početi štafetu tek kada ga prvi pljesne po ruci.
Pobjedila je ona kolona koja je lijepo, uredno stajala i digla ruke u zrak.
U onoj koloni gdje je manje učenika, prvi ide dvaput.
Trajanje 10 min.
Nakon štafete učenici pospremaju stvari onako kako su ih i donosili.

ZAVRŠNI DIO: Igra „Pogodi tko te dotaknuo“


Kažem učenicima da formiraju krug na sredini dvorane.
Svi su učenici u krugu, a jedan učenik stoji u sredini kruga zavezanih očiju. Na
dogovoreni znak jedan mu učenik prilazi s leđa, dotakne ga po ramenu i kaže
izmijenjenim glasom: „Kuc, kuc, tko sam?“ i vraća se na mjesto. Učenik koji je u
krugu skine povez s očiju i treba pogoditi tko ga je dotaknuo. Ako pogodi,
mijenja ulogu s tim učenikom, a ako ne pogodi, igra se nastavlja, ponovo s njim u
krugu.
Nakon što smo odigrali igru 3 min, kažem im da se vrate u vrstu na plavu liniju s
početka sata. Pohvalim ih! Sat završava pozdravom: „Sat je završio! Pozdrav!“, a
učenici odgovaraju „Pozdrav!“.

PLAN IGRALIŠTA - DVORANE

UVODNI DIO SATA PRIPREMNI DIO SATA


GLAVNI „A“ DIO SATA GLAVNI „B“ DIO SATA

ZAVRŠNI DIO SATA LEGENDA:

LITERATURA:
Findak, V.: „Tjelesna i zdravstvena kultura u osnovnoj školi“, ŠK, Zgb. 1994.
Findak, V.: „Metodika tjelesne i zdravstvene kulture“, ŠK, Zgb. 2003.

OCJENA:

You might also like