You are on page 1of 7

Pisana priprema nastavnika

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA TEMA: Elementarne igre
NASTAVNA JEDINICA: Igre u prirodi

TIP ČASA: Uvježbavanje

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: verbalna, demonstrativna, samostalan rad
NASTAVNA SREDSTVA: potrebni rekviziti za igru učenika
KORELACIJA: Priroda i društvo (slobodno vrijeme i rekreacija), matematika (brojevi)
CILJ I ZADACI ČASA: Dalje podsticanje na kretnu inventivnost i samostalan rad u okviru naučenih
nastavnih sadržaja. Razvijati koordinaciju, spretnost i maštovitost.
TOK ČASA

MOTIVACIONA PRIPREMA:
-Hodanje na različite načine

UVODNI DIO ČASA:


- Promjena mjesta brzim trčanjem iz različitih početnih položaja.
- Vježbe oblikovanja.
GLAVNI DIO ČASA:
A:

Ponoviti naučene igre koje koreliraju sa nastavom matematike:

Elementarna igra "Trka brojeva"

-Tri grupe učenika stanu u jednakobrojne paralelne kolone na udaljenosti 2 m jedna od druge. Nastavnik
stoji na 10 m ispred kolona i podiže kartončiće na kojima je ispisan jedan broj od 1 do broja koliko ima
učenika u koloni npr. 7). Tada svaki učenik koji je imenovan tim brojem trči do nastavnika da prvi uzme
karton, koji nosi svojoj ekipi. Cilj je da kolona osvoji što više kartončića.

Elementarna igra "Postrojavanje brojeva"

- Svi učenici se podjele u dvije jednakobrojne grupe koje stanu u vrste jedna prema drugoj na oko 10 m
razmaka. Učenici u grupama su razbrojani od 1 do ...n, tako da brojevi u svakoj vrsti rastu s lijeva na desno
(naspram broja 1 u jednoj koloni biće, recimo broj 12, tj. zadnji u drugoj). Na znak nastavnika učenici iz
obe vrste potrče na suprotnu stranu postavljajući se tako da brojevi opet rastu s leva na desno (više puta).

B:

-Slobodna igra loptom po izboru učenika. Dječaci na poljani mogu fudbal na male goliće, a djevojčice
„Između jedne vatre”

ZAVRŠNI DIO ČASA:


-Formiranje reda i povratak u učionicu.
Pisana priprema nastavnika

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA TEMA: Elementarne igre
NASTAVNA JEDINICA: Igrali smo se u predškolskom

TIP ČASA: Uvježbavanje

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: verbalna, demonstrativna
NASTAVNA SREDSTVA: Zavise od igara koje učenici predlože
KORELACIJA: Muzičko vaspitanje, Priroda i društvo
CILJ I ZADACI ČASA: Utvrđivanje i provjeravanje igrolikih kretnih iskustava djece sa ciljem
njihovog povezivanja sa novim zahtjevima. Vježbanje slušanja druga koji
objašnjava. Poštovanje pravila igre.

TOK ČASA

MOTIVACIONA PRIPREMA:

-Igra „Poplave” - učenici trče po prostoru za vježbanje. Na znak nastavnika i povik „Poplava” - svi učenici
se na nešto penju (neku spravu ili predmet u dvorištu). Na znak i povik „Grad" svi se podvlače pod sprave
ili sakriju glavicu. Na povik „Opasnost je prošla” nastavljaju da trče po vježbalištu.

UVODNI DIO ČASA:

-Učenici slobodno raspoređeni po vježbalištu. Izvode vježbe oblikovanja.

Upozoriti djecu da vježbe rade lagano, pravilno držeći tijelo, postepeno objašnjavati termine / odruči,
priruči, spetni stav,.../

GLAVNI DIO ČASA:

A.

-Ponoviti neka podražavajuća hodanja, trčanja, jednonožne i sunožne poskoke.

B.

-Razgovor o igrama koje su ranije naučili. Zajednički izdvajaju 2-3 igre koje će svi naučiti na ovom času.
Jedan učenik će objasniti jednu igru, pa će je odigrati 2-3 puta, a zatim drugi učenik objašnjava drugu igru...
Što više inicijativu prepustiti učenicima, samo ih usmjeravati i podsticati da pažljivo slušaju vođu igre.

ZAVRŠNI DIO ČASA:

-Par puta odigrati igru sa prethodnog časa „Berem, berem grožđe...”

Pisana priprema nastavnika


NASTAVNIK: Snežana Jovanović
NASTAVNA TEMA: Različiti oblici kretanja
NASTAVNA JEDINICA: Hoću da hodam kao...

TIP ČASA: Obuka

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: verbalna, demonstrativna
NASTAVNA SREDSTVA: --------
KORELACIJA: Muzičko vaspitanje, Priroda i društvo
CILJ I ZADACI ČASA: Proširivanje kretnog iskustva jednonožnim i sunožnim poskocima;
Razvijanje snage mišića nogu i izdržljivosti; Podsticanje dečijeg kretnog
stvaralaštva i mašte.

TOK ČASA
MOTIVACIONA PRIPREMA:

-Učenici dva puta ponavljaju igru „laste na žici".


UVODNI DIO ČASA:
-Sa početne pozicije učenici kreću laganim hodom, jedan po jedan u krug oko vježbališta.
-Hodaju na vrhovima prstiju sa podignutim rukama, kao da nešto beru;
-Hodaju na petama, ruke pored tijela;
-Hodaju kao: roboti, vojnici...
-Lagano trčeći vraćaju se u vrstu.

GLAVNI DIO ČASA:


A.

-Iz vrste, učenicima pomoći da se razmjeste slobodno u prostor za vježbanje, okrenuti prema nastavniku.
Svi učenici poskakuju u mjestu, a nastavnik govori kako: kao vrabac, roda, zec, žaba, kengur, lopta. Mogu
se izvesti učenici koji pravilno oponašaju skokove ( vrabac - „sitni” poskoci...).
-Isto, krećući se naprijed, nazad, u stranu, kako nastavnik najavi.
-Pustiti učenike da se malo odmore uz pitanje kako se još može skakati, da li oni mogu da izmisle neke
poskoke. Skakuću slobodno, a najzanimljivije poskoke svi ponavljaju.
-„Ko će brže?” Svi stanu na jednu liniju, na znak nastavnika sunožnim poskocima (kao kenguri) prelaze
stazu od 8 metara.
B.

-Elementarna igra „Berem, berem grožđe” Djeca formiraju kolu. U sredini kola je čuvar. Djeca stoje i
pjevaju, a pokretima podražavaju berbu grožđa. Dok pjevaju oprezno posmatraju čuvara. Kod posljednje
riječi pjesme, djeca se razbježe. Dijete koje čuvar uhvati dobija ulogu čuvara.
Berem, berem grožđe
dok čiča ne dođe,
a kad čiča dođe,
presešće mi grožđe.
ZAVRŠNI DIO ČASA:
Pisana priprema nastavnika

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA JEDINICA: Hodanje i trčanje različitim tempom

TIP ČASA: Uvježbavanje

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: Dijaloška, demonstrativna
NASTAVNA SREDSTVA: Loptice
KORELACIJA: Priroda i društvo, muzičko vaspitanje
CILJ I ZADACI ČASA: Razvijanje osjećaja za vremenske odlike kretanja, poboljšanje izdržljivosti i
voljnih osobina (istrajavanje u uslovima većih tjelesnih napora). Dalje
utvrđivanje racionalne tehnike bacanja u daljinu iz zaleta

TOK ČASA

UVODNI DIO ČASA:


- Formiranje vrste.
- Vježbe zagrijevanja i oblikovanja.

GLAVNI DIO ČASA:


A.

- Svi učenici formiraju kolonu po dvoje i kreću se u krug po vježbalištu. Nastavnik


naizmjenično izgovara: "hodom", "laganim trčanjem", "brzim hodom", "brzim trčećim
korakom", "najbržim hodom", "najbržim trčećim korakom", na šta kolona reaguje
adekvatnim tempom kretanja;
- staza duga 40-50 metara izdijeli se poprečnim crtama na 3-4 dijela raznih nejednakih dužina
(5,10, 8,12, 5 m ili slično). Učenici stoje u više vrsta (po 5-6 u vrsti) jedni iza drugih iza
startne crte i u talasima (jedna vrsta za drugom), pretrčavaju ovu stazu nekom zadatom
kombinacijom različitog tempa kretanja od crte do crte (npr. prvih 5 m umjereno brzo,
sljedećih 10 m najbržim hodom i tako dalje).

B.

-Ponoviti više puta izbacivanje loptice desnom i levom rukom iz zaleta sa 7 koraka (početi
lijevom nogom kada se izbacuje desnom rukom, i obrnuto).

ZAVRŠNI DIO ČASA:

-Formiranje vrste i napuštanje igrališta u koloni.

Pisana priprema nastavnika - Matematika

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA JEDINICA: Krive i prave linije

TIP ČASA: Obrada

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: Dijaloška, ilustrativno-demonstrativna
NASTAVNA SREDSTVA: Udžbenik, lenjir
NASTAVNI CILJ: Razvijanje logičkog i elemenata matematičkog mišljenja i zaključivanja
koriste lenjir, te da stiču umješnost rukovanja lenjirom Uvođenje učenika
da razlikuju i uočavaju modele pravih i krivih linija.

TOK ČASA

Aktivnosti nastavnika: Aktivnosti učenika:


-Prezentuje predmete Uočiti predmete koji se kotrljaju i ne kotrljaju

-na njima uočiti ivice, prevlačiti prstima preko njih i


zaključiti da su neke prave, a neke krive

-prethodno donete konce i komade vune koristiti za


prikazivanje pravih i krivih linija u različitim
položajima

-Upućuje ih da otvore udžbenik -analizirati sliku u udžbeniku; na datim crtežima


uočiti krive i prave linije

-Pokazuje način crtanja pravih linija -crtati ove linije u prvom zadatku; posebno istaći da
se prave linije uvek crtaju pomoću lenjira

-raditi preostale zadatke u udžbeniku

Nacrtaj pravougaonik i kvadrat rukom i lenjirom. Crtaju i uočavaju razlike

Uoči razliku.

Pisana priprema nastavnika - Matematika

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA JEDINICA: Položaj predmeta (iznad, ispod, ispred, iza, gore, dolje)
TIP ČASA: Obrada

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: Verbalno-tekstualna, ilustrativno-demonstrativna, usmeno izlaganje, pisani
rad
NASTAVNA SREDSTVA: Lopta, predmeti iz okoline, udžbenik, nastavni listić
NASTAVNI CILJEVI I Orijentisanje u prostoru uz korišćenje odrednica: gore, dolje, iznad, ispod,
ZADACI ČASA: ispred, iza; shvatanje položaja objekata jednih prema drugima, kao i u
odnosu na nas.
TOK ČASA

UVODNI DIO ČASA:


- Igra- Lopta i stočić
- staviti predmete u zadati položaj:
- pernicu gore u odnosu na svesku
- pernicu dolje u odnosu na svesku
- gumicu iznad sveske
- olovku ispod sveske.
Analiza slike u udžbeniku

GLAVNI DIO ČASA:


Gdje je ko?
- Ko je iza drveta?
- Ko je ispred drveta?
- Ko je na grani?
- Gde je veverica u odnosu na vuka?
- Gde je vuk u odnosu na lisicu?
- Gde je kornjača u odnosu na drvo?
- Ko je ispod, a ko iza pečurke?
Gdje se šta nalazi u prodavnici igračaka?
- Šta je ispred čigre?
- Šta je iza pajaca?
- Šta je iznad lutke?
- Šta je ispod broda?
- Gde je leptir u odnosu na kamion?
- Gdje je zmaj u odnosu na brod?
- Napraviti odgovarajući zapis u svesci

ZAVRŠNI DIO ČASA:


-Nastavni listić - prilog br.1.
- Igra - Dan i noć

Pisana priprema nastavnika - Crnogorski jezik

NASTAVNIK: Snežana Jovanović


NASTAVNA JEDINICA: Jesen
TIP ČASA: Obrada

OBLICI RADA: Frontalni, grupni, individualni


NASTAVNE METODE: Dijaloška, demonstrativna, pisani rad
NASTAVNA SREDSTVA: Udžbenik, slike
NASTAVNI CILJEVI I Razvijanje sposobnosti uočavanja osnovnih svojstava objekata, pojava i
ZADACI ČASA: procesa u okruženju i uočavanje njihove povezanosti. Razvijanje
odgovornog odnosa prema sebi, okruženju i uvažavanje drugih. Razvijanje
radoznalosti, interesovanja i sposobnosti za aktivno upoznavanje
društvenog okruženja. Uviđanje osnovnih karakteristika jeseni kao
godišnjeg doba.

TOK ČASA

UVODNI DIO ČASA:

Sadržaj ove nastavne jedinice najbolje je i najočiglednije realizovati izlaskom u školsko dvorište ili obližnji
park.
Od učenika tražimo da posmatraju: drveće, lišće, travu, ptice, bubice i da uoče što više detalja u njihovom
ponašanju, izgledu.

GLAVNI DIO ČASA:


Opisujemo uočene promjene.
Lišće žuti i opada sa drveća. Često pada kiša. Sve je manje sunčanih dana. Česte su magle. Životinje se
pripremaju za zimu - neke ptice se sele u toplije krajeve. Pijace su pune voća i povrća. Pripremamo zimnicu.
Jesenji mjeseci su: septembar, oktobar i novembar. Kako se odijevaju ljudi? Šta rade ljudi u jesen? Šta se
radi u voćnjaku?

Šta u povrtnjaku?
Šta na njivi?
Kako se neke životinje pripremaju za nastupajuću zimu? Analiziramo slike iz udžbenika.
Čitamo pjesmu „Jesen”.

ZAVRŠNI DIO ČASA:


Razgovaramo o urađenim zadacima i ujedno vršimo provjeru.

You might also like