You are on page 1of 17

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva

Osobine vode

Pisana priprema za realizaciju


nastavne jedinice iz prirode i
drutva
Interaktivno uenje u stvaralakoj nastavi

OSOBINE VODE

,,ovjek ne umije dovoljno da cijeni vodu dok ne presui izvor"

Mongolska poslovica

Katarina Vuen

1
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode

I Opti podaci
Naziv kole: O..,,Srbija; PALE
Razred i odjeljenje: III
Datum: 28.IV 2011.
Pripravnik: Katarina Vuen

II Metodiki podaci o asu


Nastavni predmet: Priroda i drutvo
Nastavna tema: Osnovni uslovi za ivot na
Zemlji
Nastavna jedinica: Osobine vode
Tip asa: Obrada
Cilj asa: Osposobljavanje uenika za
samostalno istraivanje i
sposobnost aktivnog
upoznavanja prirodnog
okruenja, pravljenja zabiljeki
i izvjetavanja.

Zadaci asa:

A) Obrazovni Razvijanje sposobnosti


uoavanja osnovnih
svojstava objekata, pojava i
procesa u okruenju;
Razvijanje
radoznalosti,interesovanja i
sposobnosti za aktivno
upoznavanje prirodnog
okruenja.

2
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
B) Vaspitni Njegovanje i razvijanje
pravilnog odnosa prema
prirodi; Razvijanje ekoloke
svijesti i savjesti; formiranje
stavova i naina ponaanja,
uvanja i zatite ivotne
sredine. Razvijanje
pravilnog ,saradnikog
odnosa,prema drugovima u
grupi. Razvijanje istraivakog
duha kod uenika putem
vrenja kratkotrajnih ogleda

C) Funkcionalni Formiranje vjetina, navika i


sposobnosti posmatranja,
analize, sinteze, uporeivanja,
pojava i procesa; Osposobiti
uenike za samostalno
zapaanje, pravljenje
zabiljeki i izvjetavanje.

Oekivani ishodi: Uenik e biti sposoban da:


Prepozna osnovna svojstva
vode (miris, ukus, boju,
stanje) i oblike njenog
pojavljivanja u prirodi;
Posmatra i istrauje promjene
u okruenju i kroz jednostavne
oglede iskazuje svoja
opaanja i predvianja;
Izvodi jednostavne
istraivake zadatke.

Nastavne metode: A) Verbalno-tekstualna :


Metoda usmene rijei
(dijalog)
Metoda pisane rijei ( tekst
kao ilustracija )

B) Ilustrativno-demonstrativna :
Ilustracija slikom , crteom,
projekcijom;
C) Metoda igre;
D) Metoda samostalnog rada
uenika:

3
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
Kratkotrajni ogledi.

Oblici rada: Individualni, frontalni, grupni.

Nastavna pomagala: Raunar, projektor


Nastavna sredstva: A) Vizuelna : objekti slobodne
prirode,Power Point prezentacija,
materijali dati na instruktivnim
listiima,kartice za evaluaciju
nastavnog asa od strane
uenika, kartice za oznaavanje
grupa.
B) Tekstualna- Udbenici,
prirunici, nastavni listovi,
instruktivni listii, sveske.

Artikulacija asa: 45 minuta-jedan kolski as

Osnovni koraci u artikulaciji asa

1. Emocionalna priprema uenika- uvod u rad


2. Frontalni rad nastavnika (pripravnika) sa uenicima na ponavljanju
ranije nauenog i uvoenju u nastavne sadraje
3. Formiranje grupa za samostalan rad
4. Uputstva za rad grupama
5. Samostalan rad po grupama
6. Izvjetavanje grupa
7. Analiza toka stvaralakog procesa i rezultata rada
8. Uoptavanje rezultata rada
9. Zadaci za samostalan rad
10. Evaluacija nastavnog asa od strane uenika

METODSKA UPUTSTVA

Nastavna jedinica se uklapa u realizaciju NPiP i predstavlja vanu sponu


ive i neive prirode . Nastavna jedinica Osobine vode povezana je sa
prethodnim( Znaaj i rasprostranjenost vode) i narednim nastavnim
jedinicama (Zagrijavanje i hlaenje vode; Stanje vode), sa kojim ini
smisaonu cjelinu u okviru teme Osnovni uslovi za ivot na Zemlji.
Nauene lekcije imaju praktian znaaj za uenike, za njihov odnos
prema vodi u svakodnevnom ivotu.
Za realizaciju asova potreban je raunar, video bim, obina uionica sa rasporedom klupa
za grupni rad. Praktina primjena nauenog realizuje se u okruenju kole, naselju, gradu i
ivotnoj sredini.

4
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
Kroz planirani nastavni as uspostavlja se korelacija sa: muzikom
kulturom, srpskim jezikom, fizikim vaspitanjem.
Oekivane aktivnosti uenika:uoavanje, opisivanje,
eksperimentisanje, igranje, zakljuivanje
Priprema nastavnika (pripravnika)
Nastavnik treba da obnovi znanja o uslovima ivota na Zemlji, znaaju i
osobinama vode, vodi ,uopte.
Takoer, neophodno je unaprijed isplanirati i sastaviti zadatke za
uenike, instruktivne listie, pripremiti potrebni materijal i osmisliti i
pripremiti PowerPoint prezentaciju.

TOK ASA

Emocionalna priprema uenika- uvod u rad

Nakon predstavljanja zapoinjem relaksacionu igru (voena fantazija)


Voda, koja e posluiti kao emocionalna priprema uenika za rad. Uenici
formiraju jedan vei krug, pri emu vodim rauna da svaki uenik ima
dovoljno prostora za izvoenje pokreta.
Objanjavam uenicima da treba da unu i skupe svoje tijelo, kao da su
mali potok. Uenicima dajem upute, a aci se, pratei upute, polako
otvaraju i pokretima se pretvaraju u veliku ,snanu rijeku.

VODA relaksaciona igra


,,Drugari,brojte polako do pet, zatvorite oi. Diite ravnomjerno, opustite se.
Toplo vam je. Osjetite na leima tople suneve zrake. Toplota prodire kroz
cijelo vae tijelo. Osjetite kako vas unutra neto svrbi. Vae tijelo se polako
Frontalni rad nastavnika (pripravnika) sa uenicima na ponavljanju
pomjera. Dolo je proljee. Snijeg se topi I vi- mali potoi , bujate.Polako
ranije nauenog i uvoenju u nastavne sadraje
postajete mala rijeka .Kreite se ,protiete lagano kroz sela i gradove.Druge
male rijeke i potoci se lagano ulivaju u vas. Vae ruke su sada vae pritoke.
Nakon relaksacione igre sa uenicima vodim razgovor o crtanim
Protegnite vae ruke, razgranajte pritoke prema Suncu. Osjetite u svojim
filmovima i podsjeam ih na crtani film koji je veina uenika vidjela- Mala
pritokama vjetar. Dozvolite mu da pomjera vae pritoke da ih talasa. Polako
Sirena.
kao male Objanjavam im da
talase. Zamislite da e pogledati
poinje dio crtanog
jaka kia, pljusak, filma u kojem
nevrijeme. Vae rak
Sebastijan
pritoke su pjeva pjesmu
podivljale, vi steUnder
sada the sea /Voda
snana, nemirnaoko nas. Njiite
rijeka. Od uenika
se,
zahtjevam
zapljuskujteda budusvojom
obale paljivi, jer emo
vodom, o njoj
utite razgovarati.
Sada je opet Sunce i vi ste opet
Tekst pjesme, nakon odgledanog
mala ,mirna rijeka.Umirite se odlomka istiem pomou raunara i
projektora, putem PowerPoint prezentacije i itam naglas, izraajno.
Razgovaramo o pjesmi, ime vrim obnavljanje ranijih znanja i uvodim
uenike u obradu nove nastavne jedinice: O emu govori pjesma koju
pjeva rak Sebastijan? mogui odgovor:O vodi. Gdje sve ima vode oko
nas,ta kae pjesma? mogui odgovor:Voda,led, vodena para, kia,rijeka i
bara, sve je to voda oko nas.Koji su osnovni uslovi za ivot? mogui

5
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
odgovor:Vazduh,voda,Sunce, zemljite... Da li je mogue ivjeti bez vode?
Kada je voda tetna i opasna?i sl. pitanja .
Nakon obnavljanja ranijih znanja o vodi, istiem bocu u kojoj se nalazi
poruka i pitam uenike da li znaju ko obino alje poruku na ovaj nain.
Zatim ih priom motiviem za dalji tok aktivnosti govorei kako se Mala
Sirena nala u nevolji i kako je vodenom potom poslala poruku u boci
njihovom razredu jer je ula da su oni vrijedni i dobri uenici i da e joj
pomoi da rijei zadatke koje je dobila od zle Mrakulije, kako bi spasila
kraljevstvo svoga oca -kralja Tritona.
Poruku Male Sirene prezentujem putem slajda u okviru PowerPoint
prezentacije.

Dragi drugari,

aljem vam ovo pismo iz tamnice morske peine bez dna, gdje me je
zajedno sa mojim ocem kraljem Tritonom i mojim sestrama zarobila
strana opaka Mrakulija. Ona eli da uniti Vodeno carstvo, kako bi
svijetom zavladala njena mo prljavtine i tame.

Svijet moemo da spasimo samo ako odgovorimo na pitanja koja nam


je ona zadala. Zato vas molim da mi u tome pomognete, jer sam ja ula
od vae uiteljice da ste vi jako vrijedno i slono odjeljenje. Ako ne
uspijemo da rijeimo zadatke nestae Vodeno carstvo,a samim tim i sva
voda na svijetu. Svi znate ta bi se desilo kad ne bi bilo vode.

Zadaci su kod uiteljice, paljivo je sluajte a ona e vam rei ta i


kako treba da radite.

U nadi da ete mi pomoi

Vaa Mala Sirena

Formiranje grupa za samostalan rad

Formiram pet grupa, od 5-4 uenika( heterogene,neujednaene). Grupe


formiram prema rasporedu sjedenja.Svaka grupa ima simbolino ime: Voda
(iz vodovoda,esme), Led, Kia, Rijeka,Mineralna voda(gazirana prirodna

6
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
mineralna). Grupe odabiraju vou (kapitena), koji rukovodi radom grupe i
vrimo prostorni razmjetaj-spajanje stolova za rad po grupama.

Uputstva za rad grupama

Predstavnici grupa dolaze do katedre gdje se u kovertama na kojima su napisani


nazivi grupe, nalaze instruktivni listii sa istraivakim zadacima. Grupama
objanjavam da rad tee tako da voa grupe proita zadatak da svi lanovi grupe
uju, ako treba i ponovi, zatim grupa izvodi kratkotrajne oglede, dogovara se o
odgovoru i zatim voa grupe pie odgovor na instruktivni listi. Naglaavam da se
grupa tiho dogovara ,kako ih Mrakulija ne bi ula, da svi uestvuju u radu , da
koristite udbenik koji im moe pomoi u rjeavanju zadataka.
Na poetku svakog instruktivnog listia1 nalazi se tekst:
Paljivo proitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomo udbenika
odgovorite na pitanja. Sreno!

Samostalan rad po grupama

U ovom dijelu asa uenici samostalno rade na zadacima. Rad grupa


nadgledam, motiviem, usmjeravam ponavljajui: Ako neto ne moete da
odgovorite, jo jednom proitajte va zadatak; Zajedno osmislite odgovor,
pa tek onda napiite; Rad mora biti zajedniki,grupni,zato saraujte, i sl.

Izvjetavanje grupa

Predstavnici grupa itaju zadatke svoje grupe i odgovore .Ostali lanovi


grupa dopunjavaju, razgovaraju.

Analiza toka stvaralakog procesa i rezultata rada

U ovom koraku zajedniki provjeravamo tanost rezultata do kojih su


grupe dole, instruktivne listie sa tanim odgovorima grupe lijepe na
plakat sa temom Osobine vode. Osnovne zakljuke do kojih su doli uenici
u vidu kraih teza prikazujem putem slajda (PowerPoint) koji e uenici na
kraju prepisati u svesku .Istiem mali (improvizovani) koveg sa dodatnim

1 Instruktivni listii za grupni rad dati kao prilog pripremi.

7
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
zadatkom, (od strane Mrakulije), od koga zavisi da li e Malu Princezu i
kralja pustiti iz tamnice. Zadatak je da uenici od ispremetanih slova
sastave reenicu. Zadatak prezentujem putem slajda2.

Uoptavanje rezultata rada


Uenicima uruujem pohvalu od kralja i princeze za uspjeno rjeene
zadatke,kojom kralj pohvaljuje sve uenike, to su mu svojim radom
omoguili da pobjedi zlu Mrakuliju. Pohvalu prezentujem slajom i u
tampanoj formi dajem predsjedniku razreda.

Zadaci za samostalan rad

Za one uenike koji ele da provjere svoje znanje o Vodi i naue neto
vie dijelim nastavni listi sa instrukcijama za dodatni rad.3

Evaluacija nastavnog asa od strane uenika

Uenici ocjenjuju dananje nastavne aktivnosti preko skale: svia mi se i


ne svia mi se .Uenicima dijelim kartice na kojima su Mala Sirena i
Mrakulija4. Objanjavam uenicima da svoje miljenje o dananjim
asovima mogu dati tako: ako im se ovaj naina rada svidio da visoko
podignu aplikaciju Male Sirene, ako im se dananji nain rada nije dopao
da podignu aplikaciju Mrakulije.

Literatura za nastavnika Literatura za uenike


(pripravnika)
1.Grdini,B., Brankovi, N.: Metodika 1.Stanojlovi, S., Fati, M.,
poznavanja prirode i sveta oko nas u akovi,P., Spasojevi, P.: Priroda i
nastavnoj praksi, Baki Petrovac, drutvo za 3 razred,Istono
Kultura, 2005. Sarajevo, Zavod za udbenike i
2. Radonji,S.: Nastava poznavanja nastavna sredstva,2009.
prirode i ekologije u teoriji i praksi, 2. Stanojlovi, S., Fati, M.:Radna
Podgorica,AP Print, 2010. sveska za prirodu i drustvo za 3
3. Suzi,N. i dr.:Interaktivno uenje, razred osnovne kole, Istono

2 Uz pripremu dat DVD na kome je prezentacija u PowerPoint-u sa koristenim


slajdovima.

3 Nastavni listi sa zadacima za dodatni rad, dat kao prilog pripremi

4 Aplikacije za evaluaciju nastavnih asova od strane uenika date kao prilog

8
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
Banjaluka,Ministarstvo prosvjete Sarajevo, Zavod za udbenike i
Republike Srpske i UNICEF nastavna sredstva,201.
kancelarija u Banjaluci, 1999.

Paljivo proitajte
Paljivo zadatke,
proitajte razmislite
zadatke, zajedno,
razmislite pa pa
zajedno, uz uz
pomo
pomo
udbenika
udbenika
Prilog 1. odgovorite na
odgovorite pitanja.
na Sreno!
pitanja. Sreno!
Grupa : Voda
Grupa : za rad: aa sa Led
Materijal vodom za ,pie, malo eera,kaika.
Materijal za rad: aa sa vodom kocka leda

1. Ispitaj osobine
1. Ispitaj osobinevode zaapie
leda a zatim
zatim utablici
u tablici zaokrui
zaokrui ispitanu
ispitanu osobinu:
osobinu: (paljivo osmotri, pomirii i probaj malo vode
(paljivo osmotri, pomirii i vrhom jezika dotakni led) iz ae)

BOJA
BOJA MIRIS
MIRIS UKUS
UKUS PROZIRNOST
PROZIRNOST
DADA NENE DADA NENE DADA NENE DADA NENE

2. U
2. au vode
U au vodeza stavi
pie stavi
kockukaiku eera,
leda. ta promjeaj i malo saekaj.
se desilo?
ta se desilo?Zaokrui odgovor sa kojim se slae.
Led je hladan, vrst i tei od vode (tone na dno ae)
eer
Led je
je rastvorio vodu.i laki od vode (pliva na povrini ae)
topao,mekan
Voda
Ledjejerastvorila eeri laki od vode (pliva na povrini ae)
hladan, vrst
eer je isplivao na povrinu
3. Ako bi kocku leda stavili u erpu i zagrijavali ,ta bi se desilo?
3. U prirodi voda kao tenost moe biti u obliku:
Led bi postao vei
kie
Led bi postao voda
blata
snijega
rose

9
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode

Grupa: Rijeka

Paljivo proitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomo udbenika


odgovorite na pitanja. Sreno!

Materijal za rad: aa sa vodom iz rijeke , sol, kaika

1. Ispitaj osobine vode iz rijeke a zatim u tablici zaokrui ispitanu osobinu:


(paljivo osmotri, pomirii - ne probati)

BOJA MIRIS PROZIRNOST


DA NE DA NE DA NE

2. U au vode stavi kaiku soli, promjeaj i malo saekaj. ta se desilo?


Zaokrui odgovor sa kojim se slae.

Sol je rastvorila vodu.


Voda je rastvorila sol.
Sol je isplivala na povrinu.

3. Nabroj gdje sve ima vode u prirodi!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------

10
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
Grupa: Kia
Paljivo proitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomo udbenika
odgovorite na pitanja. Sreno!

Materijal za rad: aa sa kinicom, kaika, ria

1. Ispitaj osobine kinice a zatim u tablici zaokrui ispitanu osobinu: (paljivo


osmotri, pomirii - ne probati)

BOJA MIRIS PROZIRNOST


DA NE DA NE DA NE

Paljivo proitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomo udbenika


2. U auna
odgovorite vode staviSreno!
pitanja. kaiku rie(pirina), promjeaj i malo saekaj. ta se
desilo?Zaokrui odgovor sa kojim se slae.

Materijal za rad:
Ria aa sa mineralnom
je rastvorila vodu. vodom, aa sa vodom sa esme, malo ulja
Voda je rastvorila riu.
1. Ispitaj osobine mineralne vode a zatim u tablici zaokrui ispitanu osobinu:
Voda nije rastvorila riu.
(paljivo osmotri, pomirii probaj)
3. Kia na zemlju pada iz:
BOJA MIRIS PROZIRNOST UKUS
DA
a)oblaka NE DA
b)aviona NE DA
c) Sunca NE DA NE

2. U au vode naspi dvije kaike ulja, promjeaj i malo saekaj. ta se desilo?


Zaokrui odgovor sa kojim se slae.

Ulje se ne rastvara u vodi i lake je od vode.( ispliva na povrsinu ae)


Ulje se ne rastvara u vodi i tee je od vode.(palo je na dno ae)
Ulje se rastvorilo u vodi.

3. Potrai u udbeniku i objasni kako nastaju mineralne vode!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

Grupa: Mineralna voda

11
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode

Prilog 2. Nastavni listi za dodatni rad

Za one koji ele znati vie


Provjeri svoje znanje o vodi, a zatim provjeri tanost odgovora koje e
nai na pomonom Nastavnom listiu.

1. Zaokrui tane tvrdnje. Osobine vode su:

a) tenost bez boje, mirisa i ukusa

b) kada se zagrijava pretvara se u led

12
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
v) zauzima prostor i ima oblik posude u kojoj se nalazi

g) kada se mrzne pretvara se u led

d) nije providna

2. Dopuni:

Voda mrzne na __________ , a kljua na __________ .

3. Zaokrui vodu:

kamen led kia snijeg

stijena grad oblak sunce magla

4. Zaokrui taan odgovor:

Voda isparava : a) uvijek

b) samo kada je zagrijavamo

v) ponekad

5. Kada u staklene ae sa vodom sipamo kaiicu: eera,


ulja,soli i pijeska

ta e se rastvoriti:

______________________________________________________

ta se nee rastvoriti:

______________________________________________________

6. Voda kao rastvara:

Kako nastaju mineralne i ljekovite vode:

______________________________________________________

Kakve mogu biti:

______________________________________________________

emu slue:

______________________________________________________

13
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
7. Vodu ovek koristi za : pie ...

_____________________________________________________
______________________________________________________
8. Dodaj:

Potronja vode je sve __________ , a rezerve sve ________, zato vodu


treba __________ svakodnevno.

9. Navedi:

Najvei zagaivai vode su:

_________________ , ________________ , ____________ .

10. Zato zagaena voda predstavlja opasnost:

______________________________________________________
______________________________________________________

ODGOVORI:

1. Tane tvrdnje su:

a) tenost bez boje, mirisa i ukusa

v) zauzima prostor i ima oblik posude u kojoj se nalazi

g) kada se smrzne pretvara se u led

14
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode
2. 00, 1000

3. Zaokruiti:

led kia snijeg grad oblak magla

4. Voda isparava: a) uvijek

5. __rastvorie se: eer i so___

__nee se rastvoriti : ulje i pijesak___

6. voda postepeno rastvara stijene i mineralne materije

tople i hladne

lijee razliite vrste bolesti, za pie, kupanje

7. pie... ___u domainstvu za kuvanje, pranje, ienje, odravanje


higijene____

8. ___vea__ , __manje__ , __tedjeti___ .

9. __fabrike___ , __eljezare___ , __termoelektrane__ .

___otpadnim vodama____ .

12. Zato to izaziva razne bolesti , pomor biljnog i ivotinjskog svijeta...

15
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode

AKO ELI DA ZNA VIE


10 istina o vodi 5 zabluda o vodi
1. ovjek bez vode moe da 1. Vode ima na pretek!
ivi samo nekoliko dana! 2. Voda je besplatna!
2. Od roenja do smrti,
3. Voda je svaija i
ovjek se drui sa vodom!
3. Voda je inspiracija pjesnika niija!
i slikara! 4. Voda se beskrajno
4. Na planeti Zemlji uvijek je obnavlja!
ima u sva tri agregatna
5. Vodu moemo
stanja (tenom, vrstom,
gasovitom)! neracionalno troiti!
5. Vodom se hladi i zagrijava!
6. Vodom se navodnjava,
rastvara, rastapa!
7. Osnova je hidroenergetike
i plovidbe!
8. Kraj vode su nastale
najpoznatije svetske
civilizacije!
9. U vodi je nastao organski
svet!
10. Vodu moramo
bezuslovno potovati!

Prilog 3 . Aplikacije za evaluaciju nastavnog asa

16
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i drutva
Osobine vode

17

You might also like