You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni Priroda i društvo

škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj 62.
učiteljica: sata:
Razred: 4. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Udžbenička jedinica: Naselja primorskih krajeva


Domena/koncept: B. PROMJENE I ODNOSI; A. ORGANIZIRANOST SVIJETA OKO NAS;
A.B.C.D. ISTRAŽIVAČKI PRISTUP
Ishod: PID OŠ B.4.4.
Učenik se snalazi i tumači geografsku kartu i zaključuje o
međuodnosu reljefnih obilježja krajeva Republike Hrvatske i
načina života.
PID OŠ A.4.3.
Učenik objašnjava organiziranost Republike Hrvatske i njezina
nacionalna obilježja.
PID OŠ A.B.C.D.4.1
Učenik uz usmjeravanje objašnjava rezultate vlastitih istraživanja
prirode, prirodnih i/ili društvenih pojava i/ili različitih izvora
informacija.
Razrada ishoda: Snalazi se na geografskoj karti, istražuje i uspoređuje različita
prirodna obilježja krajeva Republike Hrvatske koja uvjetuju način
života toga područja (npr. izgled naselja, izgled ulica, materijali za
gradnju, gospodarske djelatnosti/zanimanja određenoga
područja).
Čita geografsku kartu Republike Hrvatske pomoću tumača
znakova, pokazuje na njemu reljefne oblike, mjesta, državne
granice, navodi susjedne zemlje i sl.
Promatra i opisuje.
Međupredmetna ikt C.2.1. Učenik uz povremenu učiteljevu pomoć ili samostalno
tema: provodi jednostavno istraživanje radi rješenja problema u
digitalnome okružju.
uku A.2.4. Učenik razlikuje činjenice od mišljenja i sposoban je
usporediti različite ideje.
Međupredmetna HJ – Opis fotografija. Snalaženje u tekstui. Veliko početno slovo u
povezanost: imenima naselja.
LK – Urbana i tradicijska arhitektura.
Vrednovanje za Povratna informacija i prijedlozi za unapređivanje učenja tijekom
učenje: rješavanja radne bilježnice, rada na dodatnim digitalnim
sadržajima i izvršavanja postavljenih zadataka.
Vrednovanje:

Vrednovanje kao Učenici/učenice procjenjuju svoju uspješnost u izvršavanju


učenje: zadataka. (Listić za samoprocjenu u prilogu.)
Vrednovanje /
naučenog:
Metode učenja i metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda usmenog
poučavanja: izlaganja, metoda pisanja
Nastavna sredstva i udžbenik Istražujemo naš svijet 4, radna bilježnica Istražujemo
pomagala: naš svijet 4, dodatni digitalni sadržaji dostupni na e-sferi, nastavni
listići Istražujemo naš svijet 4
Mjesto izvođenja: učionica
Literatura: Kurikulum nastavnog predmeta Priroda i društvo. 2019. MZO.
Udžbenik Istražujemo naš svijet 4, radna bilježnica Istražujemo
naš svijet 4, dodatni digitalni sadržaji dostupni na e-sferi, nastavni
listići Istražujemo naš svijet 4

Uvodni dio sata: 10


Dogovor / motivacija / problemska situacija min
Demonstracija razglednica (fotografija ili PP prezentacija)
primorskih krajeva.
Kratki opis fotografija. Učenici/učenice čije je to
zavičajno područje prepoznaju pojedina naselja i govore
o njima. Učenici/učenice kojima to nije zavičaj, ali su
posjetile neka naselja primorskih krajeva iznose svoje
spoznaje o njima na osnovu svog iskustva.
Najava novih nastavnih sadržaja i plana rada.
1. Naseljenost
2. Sela
3. Gradovi
4. Promet
Središnji dio sata: 20
Spoznavanje novih nastavnih sadržaja min
Učitelj/učiteljica usmjerava učenike na čitanje odjeljaka
Tijek nastavnog sata:
u udžbeniku. Učenici/učenice samostalno čitaju zadane
odjeljke i postavljaju pitanja o pročitanom. Odgovaraju
usmeno u frontalnom radu. Nakon svakog odjeljka
dopunjava se plan ploče.
Sažimanje/uopćavanje
Usmeni odgovori na pitanja u udžbeniku.
Završni dio sata: 15min
Utvrđivanje novih nastavnih sadržaja
Uvježbavanje
Rješavanje radne bilježnice 70. i 71. str. (1. – 4. zad.)
Ponavljanje
Dodatni digitalni sadržaji – Interaktivna brošura.
Provjeravanje
Dodatni digitalni sadržaji – Kviz.
Samoprocjena – Učenici/učenice procjenjuju svoju
uspješnost u izvršavanju zadataka.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
- priprema razglednice, - otkrivaju i opisuju izgled
fotografije ili PP prezentaciju naselja na fotografijama i
- najavljuje nove nastavne prema svom iskustvu
sadržaje - razvijaju interes za učenje
novog gradiva
- upoznaju planirane korake
koji ih očekuju u radu,
osvješćuje važnost planiranja
aktivnosti učenja
- usmjerava na čitanje odjeljaka - snalaze se u udžbeniku i na
u udžbeniku, potiče geografskoj karti, istražuju i
postavljanje pitanja o povezuju reljef i izgled naselja
Nastavne aktivnosti:
pročitanom - čitaju i izdvajaju bitno
- usmjerava zajedničko - usvajaju nove spoznaje
stvaranje bilješki
- upućuje na rješavanje radne - snalaze se na geografskoj
bilježnice karti, istražuju i povezuju reljef i
- daje povratnu informaciju o izgled naselja
točnosti odgovora
- upućuje na zajedničko čitanje - koriste se različitim izvorima
dodatnih digitalnih sadržaja znanja
- upućuje na rješavanje kviza - procjenjuje učinkovitost
- provjerava jesu li učenici svojeg učenja u konkretnoj
usvojili predviđene ishode situaciji učenja

Dodatni zadaci Istraživačka pitanja iz udžbenika i radne bilježnice.


(problemski,
istraživački i sl.)
Prilagodbe za učenike - ovisno o vrsti teškoće osigurati individualizirani pristup
s teškoćama: učeniku/učenici
- prilagoditi nastavne metode i postupke učeniku/učenici ovisno o
njegovim/njezinim potrebama i mogućnostima
- prilagoditi nastavne materijale potrebama i mogućnostima
učenika
Aktivnosti za rad s Odaberi jedan grad u primorskim krajevima. Virtualno prošeći
darovitim učenicima: središtem grada s pomoću Street Viewa na Google kartama
(google.hr/ maps). Opiši što si vidio/vidjela.

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/d0c8f86c-f7f9-
interaktivni sadržaji: 47d1-b34e-5b93aa6697fd/
Projektni zadaci: /
Plan ploče
Naselja primorskih krajeva

Naseljenost
- najnaseljeniji krajevi uzduž obale
- slabije naseljeni otoci i krajevi udaljeni od mora

Sela
- uz obalu zbijena
- u unutrašnjosti raštrkana

Gradovi
- najveći uz morsku obalu: Split, Rijeka, Zadar, Pula, Šibenik, Dubrovnik
- najveći na otocima Mali Lošinj
- u unutrašnjosti manji gradovi: Knin, Drniš, Pazin, Sinj

Promet
- cestovni i željeznički promet
- zračni promet – najviše međunarodnih zrakoplovnih luka
- pomorski promet

Listić za samoprocjenu

Moja procjena:
Koliko sam danas bio/bila uspješna u
izvršavanju zadataka.

vrlo uspješno

neuspješno

You might also like