You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni

Priroda i društvo
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
2.
učiteljica: sata:
Razred: 1. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Nastavna jedinica: Tko sam ja


Domena/koncept: C. Pojedinac i društvo A.B.C.D. Istraživački pristup
PID OŠ C.1.1.
Ishod:
PID OŠ A.B.C.D. 1.1.
Prepoznaje svoju posebnost i vrijednosti kao i posebnost i
vrijednosti drugih osoba i zajednica kojima pripada.
Otkriva svoju ulogu u zajednici i povezanost s ostalim članovima s
Razrada ishoda:
kojima je povezan događajima, interesima, vrijednostima.
Prepoznaje uzročno-posljedične veze u neposrednome okružju.
Donosi jednostavne zaključke.
goo C.1.1. Sudjeluje u zajedničkome radu u razredu.
z B.1.2.A Prilagođava se novom okruženju i opisuje svoje obaveze
i uloge.
z B.1.2.C Prepoznaje i uvažava različitosti
Međupredmetna
odr A.1.1. Prepoznaje svoje mjesto i povezanost s drugima u
tema:
zajednici.
osr A 1.1. Razvija sliku o sebi.
osr B 1.1. Prepoznaje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.
osr B.1.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
Međupredmetna
Hrvatski jezik, Glazbena kultura, TZK
povezanost:
1. Zna li se učenik/učenica predstaviti?
2. Razlikuje li fizička obilježja, sposobnosti i interese?
Vrednovanje za
3. Je li učenik/učenica osvijestio/la svoju ulogu u zajednici?
Vrednovanje:

učenje:
4. Prihvaća li nove prijatelje i kako se snalazi u novome
okruženju?
Vrednovanje kao Umna mapa
učenje:
Vrednovanje
naučenog:

Metode učenje i metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda čitanja i rada


poučavanja: na tekstu, metoda pisanih radova
Nastavna sredstva i Dodatni digitalni sadržaj u e-Sferi,
pomagala: udžbenik Eureka 1; radna bilježnica Eureka 1
Mjesto izvođenja: učionica
Literatura: udžbenik Eureka 1; radna bilježnica Eureka 1
Tijek nastavnog sata:
Razrada sata:
Trajanje:
1. Uvodni dio
Motivacija
Učitelj/učiteljica predstavlja se učenicima te zapisuje
na ploču svoje ime i prezime. Čita s kartice imena
učenika te prethodno pripremljene izjave njihovih
7 min
roditelja o onom što učenici najviše vole raditi/ u
čemu su najbolji. Učenici se prepoznaju te im
učiteljica dijeli kartice.
Najava cilja sata: Danas ćemo se međusobno
upoznati.
2. Središnji dio
Spoznavanje novih nastavnih sadržaja / istraživanje /
rješavanje problemske situacije:
Učitelj/učiteljica upućuje učenike na promatranje
slike u udžbeniku na stranici 8.
Tko je prikazan na slici? Što djevojčica radi? Koji
instrument svira? Svirate li vi neki instrument? S kim
Ana živi? Kako se zabavlja s prijateljima? Na koje
načine provodi vrijeme u prirodi?
Učenici odgovaraju na postavljena pitanja.
Učitelj/učiteljica upućuje učenike na promatranje
slike u udžbeniku na stranici 9.
Tko je na slici? Što radi Jan? Kojim se sportom bavi?
Bavite li se vi sportom?
Kako Jan pomaže roditeljima? Pomažete li vi
roditeljima? Ispričajte kako! 20 min
Učenici odgovaraju na postavljena pitanja.
Učitelj/učiteljica upućuje učenike na promatranje
slike u udžbeniku na stranici 10.
Koga vidite na slici? Kako Fran pomaže svojim
ukućanima? Kojim se sportom bavi? Gdje živi? Kojim
je životinjama okružen?
Učenici odgovaraju na postavljena pitanja.
Učitelj/učiteljica upućuje učenike na promatranje
slike u udžbeniku na stranici 11.
Tko je na slici? Kako provodi vrijeme s prijateljima?
Kako se Dora brine o biljkama?
Učenici odgovaraju na postavljena pitanja.
Uopćavanje: Tko nam se predstavio? Čime se bave
djeca? Kako pomažu ukućanima? O kome brinu
djeca?
3. Završni dio 18 min
Utvrđivanje novih nastavnih sadržaja:
Uvježbavanje
Učitelj/ učiteljica daje upute za rješavanje 1. zadatka.
u radnoj bilježnici str.8. Učenici povezuju aktivnosti s
učenikom.
U prilogu Moja osobna mapa crtaju početno slovo
svoga imena. U digitalnom nastavnom sadržaju
rješavaju zadatke iz Aninog kutka. Učiteljica po
potrebi pomaže učenicima.
Ponavljanje
Učiteljica upućuje učenike na rješavanje zadataka u
radnoj bilježnici na stranici 5.
Učenici povezuju aktivnosti s učenikom. U digitalnom
nastavnom sadržaju rješavaju zadatke iz Franovog
kutka.
Vrednovanje
Nakon kratkih uputa učenici u bilježnicu crtaju umnu
mapu. U centru crtaju sebe, a mapu granaju u
nekoliko njima važnih ključnih pojmova/crteža s
ovoga sata (prijatelji, interesi, kućni ljubimci).
Učiteljica/učitelj prati rad i pomaže učenicima.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
- predstavlja se i piše ime i - aktivno slušaju i otkrivaju
prezime na ploču svoje interese
- čita aktivnosti s pripremljenih - predstavljaju se
kartica i navodi učenike na - odgovaraju na postavljena
predstavljanje pitanja učitelja s ciljem
- vodi razgovora o slikama i osvješćivanja i usvajanja novih
zvučnom zapisu nastavnih sadržaja
- osvješćuje s učenicima njihova - sudjeluju u razgovoru
fizička obilježja, sposobnosti i - zapisuju podatke u bilježnicu
interese - rješavaju postavljene zadatke
Nastavne aktivnosti:
- navodi i osvješćuje ulogu u DDS-ovima
pojedinca u zajednici - čitaju tekstove u udžbeniku i
- upućuje na važnost pojmove iz DDS-a
prijateljstva i uzajamne pomoći - rješavaju zadatke u radnoj
- otkriva i objašnjava važnost bilježnici
pomaganja u obiteljskom - crtaju umnu mapu
okruženju, brige o kućnim
ljubimcima
- upućivanje i pomoć pri
rješavanju različitih zadataka i
aktivnosti učenika

Dodatni zadaci
(problemski, - popis aktivnosti koje mogu raditi u razredu s prijateljima
istraživački i sl.)
Prilagodbe za učenike - prilagoditi pisani materijal
s teškoćama: - unaprijed osigurati preslike radnog materijala
- koristiti različite vrste podražaja pri poučavanju (vidne, slušne,
taktilne)
- dati prednost češćim usmenim oblicima u poučavanju i
provjeravanju znanja
Aktivnosti za rad s
- istražite što sve podrazumijeva briga o biljkama
darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/28ba0181-
interaktivni sadržaji: c502-4fc4-9c96-eaada1aed22c/
Projektni zadaci:

Plan ploče

TO SAM JA
(umna mapa)

PRILOG 1
Kartice s aktivnostima:

NOGOMET ČITANJE SLIKOVNICA CRTANJE SLUŠANJE GLAZBE


SVIRANJE PLES PLIVANJE VOŽNJA BICIKLOM
ŠETANJE PLANINARENJE ROLANJE UČENJE STRANIH JEZIKA

You might also like