You are on page 1of 10

Osnovna škola

LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

PRIPREMA ZA PEDAGOŠKU RADIONICU


Datum održavanja : 18. svibanj 2021.
Nositelj radionice: Ivan Lenard, stručni suradnik pedagog
Razred: 5. razred
Planirano vrijeme rada: 1 školski sat (45 minuta)
Mjesto izvođenje sata/aktivnosti: Učionica br. 6
Način izvođenja: kombinirani način (neposredan rad s učenicima uz online praćenje)
Tip nastavnog sata/aktivnosti: Pedagoška radionica
Tema radionice: Imenovanje i prepoznavanje emocija
Cilj pedagoške radionice: Osvijestiti da emocije predstavljaju jedan od najosnovnijih doživljaja sebe te da nas
način na koji ih doživljavamo i pokazujemo čini osobama kakve jesmo.
Odgojno-obrazovni ishodi sata/aktivnosti:
o imenovati osnovne emocije,
o prepoznati različite vrste emocija,
o povezati emociju s izrazom lica,
o objasniti zašto ne postoje pozitivne i negativne emocije.
Odgojno-obrazovna očekivanja međupredmetnih tema:
Osobni i socijalni razvoj
o osr A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem
o osr B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.
Učiti kako učiti
o uku C.2.4. 4. Emocije - Učenik se koristi ugodnim emocijama i raspoloženjima tako da potiču učenje i
kontrolira neugodne emocije i raspoloženja tako da ga ne ometaju u učenju
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
o ikt A.2.1. Učenik prema savjetu odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje zadatka

Korišteni oblici rada:


a) individualni
b) rad u parovima
c) grupni
d) rad s razrednim odjelom

Korištene metode rada:


a) razgovora (pitanje-odgovor-zaključak, dijalog, razgovor)
b) usmenog izlaganja (pripovijedanje, objašnjavanje, opisivanje, dokazivanje)
c) eksperimenta (upoznaje pojave i svojstva i dr.)
d) praktičnih radova (izrezivanje, lijepljenje, modeliranje, rastavljanje, mjerenje i dr.)
e) učenja kroz igru (pogađanje, istraživanje, povezivanje i dr.)
f) čitanja, pisanja
g) dramska igra

Didaktičko-metodička sredstva korištena u radu (korištenje neposrednog iskustva, audio-vizualna, vizualna, IT,
pribor): pametna ploča, projektor, aplikacija Wordwall, radni listići, video zapisi, PowerPoint prezentacija, listić
za evaluaciju, laptop, online aplikacija za prijenos radionice
1
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Učenici teškoćama u učenju i razvoju: 2 (Redoviti program uz individualizirane postupke iz Hrvatskog jezika,
Matematike, Prirode i društva te Redoviti program uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke iz
Hrvatskog jezika, Matematike i Prirode i društva)

Artikulacija nastavnog sata/aktivnosti


(sadržaj, način i tijek rada)
Aktivnosti/metoda Razrada Očekivanje MPT

Uvodni dio - motivacija i najava teme (5')


Na početku susreta pedagog pozdravlja učenike i najavljuje da će danas imati
pedagošku radionicu na kojoj će biti i gosti. Ističe učenicima da se ne trebaju zamarati
gostima, da se opuste i ponašaju kao da je bilo koji nastavni sat.
Pedagog pokreće PPT prezentaciju i u uvodnom dijelu sata s učenicima kratko prolazi
kroz pravila ponašanja na pedagoškoj radionici (PPT slajd 2).

Pedagog učenicima u uvodnom dijelu postavlja pitanje: Osr A.2.2. Upravlja


„Kako se danas osjećate?“ (umorno, dobro, sretno, pospano, uzbuđeno…..) emocijama i
ponašanjem
Učenici iznose svoje trenutne emocije, a pedagog kroz razgovor pokušava osvijestiti
razgovora učenike da se većinom razlikujemo u tome kako se osjećamo, ali da ponekad više ljudi osr B.2.1. Opisuje i
usmenog izlaganja ima i istu emociju u istom trenutku.
uvažava potrebe i
osjećaje drugih
Nadalje, pedagog učenicima postavlja sljedeća pitanja i time potiče kratku raspravu:
o „Razgovarate li o svojim osjećajima s roditeljima?“
o „Pitaju li vas roditelji kako ste se osjećali u školi, što vas je razveselilo, što
rastužilo ili možda naljutilo?“

Nakon što učenici ponude svoje odgovore, pedagog najavljuje da će ovaj i sljedeći sat
razgovarati o emocijama. Zajedno će, uz razgovor, otkrivati što već znaju o njima te što
o njima ne znaju, a bilo bi korisno da znaju (PPT slajd 4).

Glavni dio sata/aktivnosti (35')


Pedagog učenicima najavljuje da će pogledati kratak isječak iz animiranog filma
„Izvrnuto – obrnuto“ (PPT slajd 5). Moli učenike da pažljivo gledaju i slušaju kratak
isječak nakon čega će ga zajednički prokomentirati.
„Film prati odrastanje djevojčice Rajke kroz različite situacije u kojima ona uči o svojim
emocijama. Njene emocije žive u kontrolnom centru njenog uma i pokušavaju ju
svakodnevno savjetovati.“

razgovora Kada kratki isječak završi pedagog s učenicima komentira pogledano i zajedno
usmenog izlaganja nabrajaju emocije koje su se pojavile. Učenici trebaju prepoznati pojavljivanje 5 Osr A.2.2. Upravlja
emocija (sreća, tuga, ljutnja, strah i gađenje). Pedagog naglašava da su navedene emocijama i
emocije zapravo osnovne/temeljne emocije (PPT slajd 6). ponašanjem
Nakon razgovora o osnovnim emocijama, pedagog upućuje učenike da samostalno
riješe radni listić na kojemu se nalazi osam likova koji pokazuju određenu emociju
(Prilog 1, PPT slajd 7). Njihov će zadatak biti da samostalno ispod svakog lika napišu ikt A.2.1. Učenik
koja je to emocija. Nakon što naprave zajedno će se proći svaki lik te provjeriti kako su prema savjetu

2
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

prepoznali emociju. Pedagog ističe da možda neće znati prepoznati svaku emociju koji odabire
razgovora lik predstavlja, ali da se oko toga ne moraju brinuti jer će sve zajedno proći i opisati. odgovarajuću
usmenog izlaganja Kada učenici završe, pedagog otvara kreiranu aktivnost u online aplikaciji Wordwall digitalnu
učenja kroz igru (Prilog 2). Pedagog proziva po jednog učenika do pametne ploče i traži da u online tehnologiju za
čitanja, pisanja aktivnosti spoji lik s emocijom. Ostali učenici pomažu učeniku koji je pred pločom. Kada obavljanje zadatka
spojimo sve likove i emocije, radi se provjera točnosti. Učenici mogu ispraviti na svojim
radnim listićima ukoliko su nešto netočno napisali te dopisati odgovore ukoliko nešto
nisu znali.
ikt A.2.1. Učenik
prema savjetu
Pedagog se zahvaljuje učenicima na njihovoj aktivnosti i suradnji te pohvaljuje rad.
odabire
Ističe da se prelazi na sljedeću aktivnost u kojoj će učenici rješavati radni listić (Prilog
odgovarajuću
3). Pedagog dijeli radni listić i objašnjava kako će se isti rješavati. Naime, pedagog će digitalnu
otvoriti na online aplikaciji Wordwall kreiranu igru „Kotač emocija“ (Prilog 4, PPT slajd tehnologiju za
8). Na kotaču su napisane emocije koje su u prethodnom zadatku proučene, odnosno obavljanje zadatka
njih 6 (sreća, tuga, ljutnja, ljubomora, usamljenost i strah). Svaki put kada pedagog osr A.2.2. Upravlja
razgovora klikne da se kotač zavrti pokazivač će stati na jednu emociju. Ako stane na emociju emocijama i
usmenog izlaganja „Tuga“, onda učenici na svojim listićima upisuju, na primjer „Osjećam tugu kada se ponašanjem
učenja kroz igru moji prijatelji ne žele družiti sa mnom.“ Kotač se emocija vrti dok se ne istroše sve
čitanja, pisanja pripremljene emocije. Po završetku, svaki učenik, prema osobnom izboru, čita što je
napisao za neku od emocija.

Sljedeća je aktivnost glumljenje emocija. Pedagog upućuje učenike u zadatak osr A.2.2. Upravlja
glumljenja neke od emocija, odnosno oponašanja emocija izrazima lica. Tijekom emocijama i
aktivnosti, razred će nastojati prepoznati emociju. Za to je pedagog pripremio ponašanjem
učenja kroz igru plastificirane kartice sa 6 emocija (iznenađenje, gađenje, tuga, sreća, ljutnja i strah). osr B.2.1. Opisuje i
razgovora Učenici dolaze do pedagoga i biraju karticu s likom koji oponaša neku od spomenutih uvažava potrebe i
emocija (Prilog 5, PPT slajd 9). Ukoliko učenik ne prepoznaje emociju, na stražnjoj je osjećaje drugih
strani kartice napisano ime emocije (da učeniku bude lakše). Učenik ima zadatak svojim
uku C.2.4.4.
facijalnim ekspresijama prikazati emociju, a ostali učenici pogađaju. Pedagog pomaže u
Emocije - Učenik
prepoznavanju i ohrabruje učenike na aktivnost.
se koristi ugodnim
usmenog izlaganja Nakon ove aktivnosti, pedagog kroz razgovor navodi učenike da shvate da prema izrazu emocijama i
lica mogu prepoznati emocije. Svi ljudi na svijetu imaju gotovo isti izraz lica za osnovne raspoloženjima
emocije. Na taj način možemo prepoznati kako se netko osjeća, ali također netko može tako da potiču
prepoznati kako se i mi sami osjećamo. učenje i kontrolira
neugodne emocije
Pedagog najavljuje gledanje još jednog kratkog isječka iz animiranog filma „Izvrnuto- i raspoloženja tako
razgovora obrnuto“ (PPT slajd 10). Moli učenike da pažljivo gledaju i slušaju kratak isječak koji će da ga ne ometaju
usmenog izlaganja se zajednički prokomentirati. Nakon završetka kratkog isječka, pedagog s učenicima
u učenju
kratko komentira što su vidjeli. Pokušava osvijestiti učenike da emocije prate sjećanja;
da se uz svaku emociju veže neko sjećanje i događaj koje pamtimo, a što se može
povezati s određenom emocijom.

Pedagog postavlja učenicima pitanje: „Postoje li dobre i loše emocije?“ Očekivani Osr A.2.2. Upravlja
razgovora odgovor: Da (PPT slajd 11). Pokušava osvijestiti učenike da ne postoje dobre i loše emocijama i
usmenog izlaganja emocije. Emocije mogu biti ugodne ili neugodne. Na popisu emocija koje su se ponašanjem
spominjale i obradile (sreća, tuga, ljutnja, strah, gađenje, iznenađenje, usamljenost,
ljubomora) zajednički se prepoznaju emocije koje pobuđuju ugodne i neugodne
osjećaje.

3
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Završni dio (5')


U završnom dijelu pedagog ponavlja što su na radionici radili (PPT slajd 12). Zajednički
se donosi zaključak o tome što su to emocije. Emocije – reakcija na ono što vidimo, osr A.2.2. Upravlja
čujemo, dodirujemo, o čemu razmišljamo… mogu biti intenzivne, kratkotrajne i emocijama i
popraćene različitim fizičkim promjenama ponašanja….pronalaze se u svim kulturama ponašanjem
bez obzira na rasu, jezik, religiju i običaje
razgovora
o svi imamo emocije
usmenog izlaganja
o Sve su emocije u redu
o emocije nam nešto govore
o emocije se mijenjaju
Učenike se moli da na kraju ispune kratku evaluaciju o tome kako su se danas osjećali
na radionici (prilog 6).
Pedagog se zahvaljuje učenicima na današnjem druženju i suradnji.
Dodatna aktivnost
Dramska igra „Kipovi“
Pedagog poziva učenike da izađu iz svojih klupa. Igrat će igru „Kipovi“. Za ovu će se igru koristiti kreirani kotač emocija na online
aplikaciji Wordwall. Pedagog će zavrtjeti kotač. Kada kotač stane na određenu emociju, učenici ju trebaju odglumiti svojim tijelom i
ekspresijama lica te se zadržati u tome položaju dok pedagog ne kaže da je gotovo. Igra traje onoliko koliko vrijeme dopušta ili dok ne
se potroše emocije na kotaču.

Popis korištene literatura i izvora


• Bouillet, D., Bičanić J., Ivančan A., Guzsak Novosel D., Brandić Rovis A., Sitar M. (2018). Socijalnopedagoški mozaik. Zagreb:
Školska knjiga.
• Sučević, M. (2019). Mala škola životnih vještina – pedagoške radionice za učitelje i stručne suradnike. Zagreb: Školska knjiga.
• Odluka o donošenju kurikuluma za međupredmetnu temu Osobni i socijalni razvoj za osnovne i srednje škole u Republici
Hrvatskoj (NN 7/2019 ), preuzeto s: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_01_7_153.html
• Odluka o donošenju kurikuluma za međupredmetnu temu Učiti kako učiti za osnovne i srednje škole u
Republici Hrvatskoj (NN 7/2019), preuzeto s: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_01_7_154.html
• Link na isječak animiranog filma „Izvrnuto – obrnuto“ – Emocije
https://www.youtube.com/watch?v=2by5efvJ21U&t=16s&ab_channel=DisneyKing
• Link na isječak animiranog filma „Izvrnuto – obrnuto“ – Tužan dan u školi
https://www.youtube.com/watch?v=V9THMt347rU&ab_channel=DisneyKing
Popis priloga
Prilog 1 - R 1 - Imenovanje i prepoznavanje emocija
Prilog 2 – snimka zaslona aktivnosti u online aplikaciji Wordwall „Prepoznaj emocije“
Prilog 3 - R2 - Osjećam emociju
Prilog 4 – snimka zaslona aktivnosti u online aplikaciji Wordwall „Kotač emocija“
Prilog 5 - R 3 - Izražavanje emocija
Prilog 6 – listić za evaluaciju
Prilog 7 - PPT prezentacija

4
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Prilog 1 - R 1 - Imenovanje i prepoznavanje emocija

Prilog 2 – snimka zaslona aktivnosti u online aplikaciji Wordwall „Prepoznaj emocije“

5
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Prilog 3 - R2 - Osjećam emociju

Prilog 4 – snimka zaslona aktivnosti u online aplikaciji Wordwall „Kotač emocija“

6
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Prilog 5 - R 3 - Izražavanje emocija

Prilog 6. – listić za evaluaciju

7
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

Prilog 7 - PPT prezentacija

8
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

9
Osnovna škola
LADIMIREVCI
Đuke Maričića – Munje 21, 31550 Valpovo
tel: 031/671 – 066 fax : 031-677-189 e-mail: ured@os-ladimirevci.skole.hr

10

You might also like