You are on page 1of 3

Osnovna Nastavni

Priroda i društvo
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
8.
učiteljica: sata:
Razred: 1. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Nastavna jedinica: Pravila ponašanja – na putu od kuće do škole


A. Organiziranost svijeta oko nas B. Promjene i odnosi
Domena/koncept:
C. Pojedinac i društvo A.B.C.D. Istraživački pristup
PID OŠ A.1.3.
PID OŠ B.1.3.
Ishod:
PID OŠ C.1.2.
PID OŠ A.B.C.D. 1.1.
Opisuje organiziranost zajednice u svome okružju te prepoznaje
važnost pravila za njezino djelovanje.
Snalazi se u neposrednome okružju doma i škole uz poštivanje i
primjenu prometnih pravila.
Razrada ishoda: Ponaša se odgovorno u domu, školi, javnim mjestima, prometu,
prema svome zdravlju i okolišu.
Predlaže načine rješavanja problema.
Prepoznaje uzročno-posljedične veze u neposrednome okružju.
Donosi jednostavne zaključke.
goo C.1.1. Sudjeluje u zajedničkome radu u razredu.
z B.1.1.A Razlikuje primjereno od neprimjerenog ponašanja.
z C.1.1.A Opisuje kako se oprezno i sigurno kretati od kuće do
škole.
Međupredmetna
odr A.1.1. Prepoznaje svoje mjesto i povezanost s drugima u
tema:
zajednici.
osr B.1.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr C 1.2. Opisuje kako društvene norme i pravila reguliraju
ponašanje i međusobne odnose.
Međupredmetna
Hrvatski jezik, Tjelesna i zdravstvena kultura, Sat razrednika
povezanost:
1. Po čemu se krećeš na putu od kuće do škole?
Vrednovanje za 2. Kuda se kreću vozila?
Vrednovanje:

učenje: 3. Što nam kazuju prometni znakovi?


4. Zašto se potrebno pridržavati prometnih pravila?
Vrednovanje kao Razlikovanje primjerenog od neprimjerenog ponašanja u
učenje: prometu.
Vrednovanje
naučenog:

Metode učenje i Metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda čitanja i


poučavanja: rada na tekstu, metoda pisanja
Nastavna sredstva i Dodatni digitalni sadržaj u e-Sferi
pomagala: udžbenik Eureka 1; radna bilježnica Eureka 1
Mjesto izvođenja: učionica
Literatura: udžbenik Eureka 1; radna bilježnica Eureka 1

Razrada sata: Trajanje:


1. Uvodni dio
Motivacija
Učitelj/učiteljica učenicima čita zagonetku.
Imam oka tri, al' ni jedno ne vidi. Moje oči mnogo
znače za pješake i vozače. (semafor)
7 min
Nakon pogađanja skrivenog pojma, učiteljica s
učenicima nastavlja razgovor:
Gdje susrećemo semafor? Čemu on služi?
Najava cilja sata: Danas razgovaramo o putu od kuće
do škole.
2. Središnji dio
Spoznavanje novih nastavnih sadržaja / istraživanje /
rješavanje problemske situacije:
Učitelj/učiteljica potiče učenike na razgovor kako su
danas došli u školu. Učenici opisuju svoj put od kuće
do škole.
Učitelj/učiteljica upućuje učenike na promatranje
20 min
ilustracije u udžbeniku str. 24. i 25.
Analitičkim promatranjem učenici temeljem
metodički oblikovane ilustracije iz udžbenika
Tijek nastavnog sata:
razgovaraju i osvješćuju pojmove promet,
prometnica, pješaci, vozači, prometni znakovi.
Uopćavanje: Što je promet? Kako vi dolazite do
škole? Zašto moramo poznavati prometne znakove?
3. Završni dio
Utvrđivanje novih nastavnih sadržaja:
Uvježbavanje
Učitelj/ učiteljica u razredu prostor između klupa
formira kao prometnice. Dio učenika su pješaci, dio
vozači. Zamišljaju pješački prijelaz te kroz igru
simuliraju promet.
Ponavljanje
Pomoću DDS-a učiteljica reproducira zvučni zapis, a 18. min
učenici na njega odgovaraju.
https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-
sadrzaji/d272e67f-d8f7-43f7-a857-f26d9dafbc76/
Vrednovanje
Učenici rješavaju zadatke u udžbeniku str. 26. i 27.
kojima procjenjuju svoje ponašanje u prometu.
Učenici rješavaju zadatke u radnoj bilježnici str. 26. i
27.
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
- odgovaraju na postavljena
- učiteljica učenicima čita
pitanja učitelja s ciljem
zagonetku.
osvješćivanja i usvajanja novih
- vodi motivacijski razgovor
nastavnih sadržaja
- vodi heuristički razgovor:
- potkrepljuju svoje stavove i
- navodi i osvješćuje s
mišljenja dokazima iz
učenicima pojmove promet,
svakodnevnog života
prometnica, pješaci, vozači,
- sudjeluju u raspravama
prometni znakovi
- zapisuju podatke u bilježnicu
Nastavne aktivnosti: - osvješćuje što je to promet
- iznalaze rješenja za određene
- otkriva i objašnjava važnost
problemske situacije koje
poštivanja prometnih znakova
učitelj/učiteljica postavlja pred
-naglašava važnost sigurnog
njih
kretanja u prometu
- rješavaju postavljene zadatke
-potiče učenike na aktivnost u
u DDS-ovima
radu
- čitaju tekstove u udžbeniku i
-organizira simulaciju prometa
pojmove iz DDS-a
u učionici
- rješavaju zadatke u radnoj
-pomaže u rješavanju zadataka
bilježnici

Dodatni zadaci
(problemski, Istraživati koliko je prometnih znakova od kuće do škole
istraživački i sl.)
- prilagoditi pisani materijal
- unaprijed osigurati preslike radnog materijala
Prilagodbe za učenike - koristiti različite vrste podražaja pri poučavanju (vidne, slušne,
s teškoćama: taktilne)
- dati prednost češćim usmenim oblicima u poučavanju i
provjeravanju znanja
Aktivnosti za rad s
Istražite zašto uspornici smanjuju prometne nesreće
darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/d272e67f-d8f7-
interaktivni sadržaji: 43f7-a857-f26d9dafbc76/
Projektni zadaci:

Plan ploče
VOZAČIMET PROMET PJEŠACI

PROMETNI ZNAKOVI

You might also like