You are on page 1of 6

OSNOVNA ŠKOLA: …………………………………………………………………………………………………………………………………

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT GEOGRAFIJE

RAZRED: 5. REDNI BROJ SATA: ……….. DATUM: ………………………….

NASTAVNA
Uvod u geografiju
TEMA:
NASTAVNA
Važnost geografije
JEDINICA:
TIP SATA: obrada

ODGOJNO-
OBRAZOVNI GEO OŠ AB 5.1 - Učenik objašnjava važnost geografije u svakodnevnom životu.
ISHOD:

RAZRADA ODGOJNO-OBRAZOVNIH ZADACI ZA PROVJERU ISHODA


ISHODA
- navodi definiciju geografije kao znanosti Što je geografija?
- opisuje geografske sadržaje koji se poučavaju u Navedi elemente prirodne osnove. Navedi
GEOGRAFSKA ZNANJA I

nastavnome predmetu društvene elemente koje poučava geografija. Što


je kartografska pismenost? Opiši kako elementi
prirodne osnove utječu na život i rad ljudi u tvom
VJEŠTINE

kraju.
- objašnjava svrhu učenja geografije Razmisli i zaključi koja je svrha učenja geografije.

uku C.2.1. Vrijednost učenja


Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. Može objasniti zašto je važno učiti
KOMPETENCIJE

pojedine školske predmete. Želi naučiti što više u pojedinim predmetima.


METODIČKE

uku C.2.2. Slika o sebi kao učeniku


Učenik iskazuje pozitivna i visoka očekivanja i vjeruje u svoj uspjeh u učenju. Iskazuje pozitivna
očekivanja povezana s učenjem svakoga pojedinog predmeta.
uku C.2.3. Interes
Učenik iskazuje interes za različita područja, preuzima odgovornost za svoje učenje i ustraje u
učenju.

uku A.2.4. Kritičko mišljenje


Može artikulirati i obrazložiti svoje mišljenje u kratkim crtama.
KOMUNIKACIJSKE uku D.2.2. Suradnja s drugima
KOMPETENCIJE Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i
spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
SOCIJALNE osr B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i osjećaje drugih.
KOMPETENCIJE osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.

TIJEK NASTAVNOGA SATA

ETAPE CILJ ETAPE AKTIVNOSTI UČITELJA AKTIVNOSTI UČENIKA


Motivacija Čita naglas ili projicira ulomak XV. Slušaju/čitaju ulomak iz knjige
poglavlja iz knjige „Mali Princ“ koji
govori o geografu. Potiče učenike Promišljaju o postavljenim pitanjima. Iznose
neka odgovore na sljedeća pitanja: svoja zapažanja i razmišljanja.
UVODNI DIO SATA

Tko je geograf? Što on zna o svome


planetu? Od kuda mu ta znanja?
Zašto su geografu važni istraživači?
Poticanje znatiželje i Najavljuje cilj – upoznati što proučava Upisuju naslov u bilježnice.
motivacija geografija i zašto je važna. Piše naslov
Najava cilja na ploču.
Postavlja problemsku situaciju: Ako Promišljaju o postavljenim pitanjima,
želite sami otputovati iz svoga raspravljaju, argumentiraju. iznose svoja
mjesta u grad Pariz, kako biste zapažanja i razmišljanja.
otputovali tamo? Što vam treba za
taj put? Kroz koje prostore biste
prošli na tom putu? Kojim
prijevoznim sredstvom biste išli? Koji Očekivani zaključak: treba im geografska
bi jezik trebali poznavati da se tamo karta da bi odredili put do Pariza, te drugi
možete razgovarati sa ljudima? Gdje izvori (knjige ili web stranice) sa
pronaći informacije koje će vam informacijama o Parizu i Francuskoj)
pomoći u odgovorima na ova
pitanja?
Ostvariti ishode učenja Piše definiciju geografije na ploču. Zapisuju u bilježnicu
Naglašava da geografija proučava i
istražuje odnos prirodne osnove i
društvenih pojava. Na ploču piše Slušaju, promišljaju
prirodna osnova na lijevu stranu i
društvene pojave na desnu stranu.
Učenike dijeli u nekoliko skupina
(ovisno o broju učenika u razredu) i Prate upute za rad, izrađuju plan rada,
svakoj skupini daje paket slika (u koristeći upute, biraju predstavnika skupine.
prilogu). Daje upute za rad: svaka Promatraju i analiziraju fotografije,
skupina treba imenovati što slika razvrstavaju ih u skupinu prirodne osnove i
prikazuje i razvrstati slike koje skupinu društvenih pojava.
prikazuju prirodnu osnovu a koje
GLAVNI DIO SATA

društvene pojave. Imenuju i razvrstavaju slike (pojmove)


Potiče predstavnike skupina da dođu
do ploče i magnetima pričvrste sliku u
odgovarajuću skupinu.
Između dvije skupine sa slikama crta
most i naglašava da je geografija Zapisuju u bilježnice.
„most koji povezuje elemente
prirodne osnove i društvene pojave u
prostoru.
Postavlja pitanje učenicima: Zašto je Promišljaju, argumentiraju, iznose svoja
važno poznavati prostor u kojem razmišljanja i zaključke
živimo? Zašto je geografija važna u Očekivani zaključci: Geografija je važna zbog
svakodnevnom životu? poznavanja svijeta u kojem živimo, upozorava
Podpitanjima navodi učenike na na probleme u prostoru, potiče očuvanje
zaključivanje i zapisuje neke odgovore okoliša, razvija razumijevanje drugačijih
učenika na ploču kultura, ljudi, upozorava na probleme u
prostoru, nudi moguća rješenja za te
probleme.
Postavlja problemsko pitanje
učenicima: Gdje se može pronaći
najviše podataka o prostoru u kojem
živimo? Što najbolje prikazuje prostor Promišljaju i iznose svoja razmišljanja.
sa svim sastavnicama prirodne Očekivani zaključak: Najviše informacija o
osnove i društvenih pojava? prostoru nalazi se na geografskoj karti.
Naglašava važnost geografskih karata
u geografiji i njihovog pravilnog
korištenja.
Na ploču piše pojam kartografska Čitaju, promišljaju, izdvajaju bitne informacije
pismenost i potiče učenike neka u iz teksta, zapisuju u svoje bilježnice.
udžbeniku pronađu što taj pojam
označava i zapišu u svoje bilježnice.
Ponavljanje naučenoga Potiče učenike na rješavanje zadataka Samostalno rješavaju zadatak u radnoj
ZAVRŠNI DIO u radnoj bilježnici na stranici 4 - 6. bilježnici. Samovrednuju rezultate pomoću
SATA Daje upute za rad i dodatna rješenja.
pojašnjenja. Formativno vrednuje
učenička postignuća.

Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, neizravna grafička metoda


NASTAVNE METODE I Frontalni rad, rad u skupinama, samostalni rad
OBLICI RADA

Udžbenik, radna bilježnica, knjiga „Mali Princ autora Antoinea de Saint-Exuperya,


NASTAVNA slike za grupni rad, magneti
SREDSTVA I
POMAGALA

PLAN ŠKOLSKE PLOČE

ŠTO JE GEOGRAFIJA?

• geografija – znanost koja proučava i istražuje međusobne odnose prirodne osnove i društvenih
pojava i procesa u prostoru i vremenu.

PRIRODNA OSNOVA DRUŠTVENE POJAVE


rijeke ljudi (stanovništvo)
mora naselja (sela i gradovi)
oblaci (vrijeme) prometnice
biljni svijet tvornice
životinje oranice
planine
nizine

 važnost geografije:
o uočava stanje u prostoru, upozorava na probleme u prostoru, nudi moguća rješenja,
potiče razumijevanje drugačijih ljudi i kultura…..
 kartografska pismenost – znanja i vještine koji su potrebni za pravilnu uporabu geografskih karata
i snalaženje na njima
POPIS Cvitanović, A., 2002: Geografski rječnik, Hrvatsko geografsko društvo, Zadar
LITERATURE I
IZVORA ZA
UČITELJA

U prilogu se nalaze nastavni listovi sa fotografijama za rad u skupinama.


POPIS PRILOGA I
NAPOMENE

SLIKE ZA RAD U SKUPINAMA:

You might also like