You are on page 1of 17

PONAVLJANJE

Dijagram 1. Bloomova taksonomija

Dijagram 2. Revidirana Bloomova taksonomija


 
Anderson, L. W., Krathwohl, R. D. (ur.) (2001), A Taxonomy for Learning, Teaching, and Assessing: A
Revision of Bloom's Taxonomy of Educational Objectives. New York: Longman
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
Slikovna

Pisana,
tekstualna
1. Početna analiza;

2. Sakupljanje i klasificiranje
informacija;

3. Sintetiziranje i stvaranje
zaključaka.
Ime i prezime učitelja/nastavnika:
Škola:
Razredni odjel:
Školska godina:
Dan izvedbe i broj nastavnih sati (jedan školski sat, blok sat ili rad izvan učionice):

Priprema za nastavni sat:


(Naslov)

 
 
 

Iz Kurikuluma.

 
 
 
Iz nastavne teme:
  Obrada novog
 
nastavnog sadržaja;
 
Tip sata: ponavljanje.
 
 Tema: 

 Domena: 

 Ishod na razini nastavnog predmeta: 

 Predviđeni broj sati za realizaciju teme: 


 
 Povezanost s nastavnim predmetima: 

 Povezanost s međupredmetnim temama:


I. CILJEVI I ISHODI UČENJA NASTAVNOGA SATA(znanja, vještine i stavovi)  

Odgojno-obrazovni cilj nastavnog sata:

Pojasniti učenicima povod, uzroke i posljedice te potaknuti učenike na razmišljanje o


nužnosti poticanja.

Željeni rezultat
odgojno-obrazovnog
procesa.

Očekivani ishodi učenja:


Učenik će moći/biti sposoban ili Učenik će:
Konkretizacija
cilja.
Ishod 1. navesti ključne ličnosti i događaje;
Ishod 2. opisati relevantne događaje i procese koji se vežu uz … uz pomoć karte;
Ishod 3. analizirati ritam i trajanje ključnih događaja…;
Ishod 4. objasniti povod, uzroke i posljedice događaja;
Ishod 5. procijeniti značenje …uvažavajući širi povijesni koncept .

PAZITI NA MOGUĆNOSTI Što nedostaje


OSTVARIVANJA POSTAVLJENIH ovim ishodima?
ISHODA
II. KLJUČNE ČINJENICE I KONCEPTI

 
  Navesti ključne činjenice
a) Ključne činjenice te suštinske koncepte
 
 
(terminologija;povijesni
  pojmovi).

 
b) Koncepti
 
 
 
  Voditi računa da su
  koncepti povezani s
ishodima.

III. PRETHODNO ZNANJE UČENIKA


 
 
  Navesti ono što učenici znaju, a važno je za
  razumijevanje novog sadržaja. Imati u vidu ključne
 
 
činjenice, ali i koncepte.
 
IV. DIDAKTIČKO-METODIČKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI
Konkretizirati nastavo
sredstvo.
Npr. slikovno
Etape nastavne  UVOD (5-10 min.), OBRADA (30-35 min.), ZAVRŠNI DIO SATA (5-10 min.) (karikatura); pisano
jedinice (trajanje u (dokument)
minutama):

Oblici  
rada:
Metode učenja i  
poučavanja:
Mediji (nastavna  
sredstva i pomagala):   Vode ostvarenju
  cilja i ishoda.
Načini vrednovanja: Vrednovanje za učenje, vrednovanje kao učenje i vrednovanje naučenoga
Popis priloga:  Prilog 1. Paziti kako se navodi literatura!
  Prilog 2.
  Prilog 3.
 
 
 
 
 
 

V. KORELACIJA – povezanost s drugim nastavnim predmetima

Obavezno navesti objašnjenje.


Npr. Geografija – smještanje poznatih
srednjovjekovnih gradova na karti Europe.
Politika i gospodarstvo – poznavanje feudalnog
društvenog uređenja i načina privređivanja u
srednjem vijeku.
 
VI. LITERATURA Pranjić, M. (2013). Nastavna metodika u riječi
i slici. Zagreb: Hrvatski studiji
 
a)Izvori znanja za nastavnika: Akmadža, M., Jareb, M., Radelić, Z. (2009).
Povijest 4: Udžbenik za 4. razred gimnazije.
Zagreb: Alfa
a.1. stručno-znanstvena  
Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa.
(2011). Nacionalni okvirni kurikulum za
a.2. pedagoška, psihološka, metodička predškolski odgoj i obrazovanje te opće
obvezno i srednjoškolsko obrazovanje.
Zagreb: Ministarstvo znanosti obrazovanja i
b) Izvori znanja za učenika: športa RH
 
Matijević, M. (2005.). Socijalni oblici u
odgojno-obrazovnom procesu. U Bognar, L.,
Matijević, M. (ur.), Didaktika (str. 235 – 249).
Zagreb: Školska knjiga

Dovoljno je pisati samo udžbenik.


Ukoliko se na satu koriste neki pisani
izvori onda je i njih potrebno navesti.
VII. PLAN PLOČE
Koristiti racionalno – ne
pretrpavati nevažnim detaljima.

Pisati prema slijedu kojim se


nastava izvodi.

Ne prepisivati ono što učenici


imaju u svojim udžbenicima –
osim ako su izrazito bitne
činjenice.
Na ploči se piše naslov nastavne
jedinice te jasno, pregledno i Ne pisati kratice.
sistematizirano samo osnovni
pojmovi.
VI. RAZRADA NASTAVNOG SATA
ETAPE    
NASTAVNOG ŠTO RADI NASTAVNIK ŠTO RADI UČENIK OBLICI RADA METODE POUČAVANJA NASTAVNA SREDSTVA
SATA I POMAGALA

   Aktivnost 1  
UVODNI DIO    
   
 
 
 
 

   Aktivnost 2  
GLAVNI DIO  
 
 
 
  Aktivnost 3
 

   Provjera postavljenih ishoda  


ZAKLJUČNI   učenja
DIO  
 
 

VAŽNO: Oblike rada, nastavne


metode te nastavna sredstva i pomagala
treba navesti za svaku etapu i podetapu
nastavnog sata zasebno, onako kako se
izmjenjuju.
 

You might also like