You are on page 1of 13

I OPĆI PODACI UČITELJSKI FAKULTET

SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
Ime i prezime studenta: Angelina Jakopin Vuk
Odsjek za učiteljske studije
Studijski program: 903 (modul: informatika)
Studijska godina: 5. Akademska godina: 2019./2020.
Osnovna škola: Augusta Šenoe Metodika: MPID 3
Učitelj mentor: učiteljica Ana Dujmović Profesor metodike: doc.dr.sc. Alena
Nadnevak izrade priprave: 22.10.2019. Letina
Voditelj vježbi: doc.dr.sc. Alena
Letina

PRIPRAVA ZA NASTAVNU DJELATNOST


( samostalna djelatnost studenta)

METODIKA NASTAVE PRIRODE I DRUŠTVA

II OPĆI METODIČKI PODACI


1. Nadnevak održavanja nastave: 29.10.2019.
2. Razred i odjel: 3.d
3. Vrsta nastavne djelatnosti (javna, individualna…): javni sat
4. Vremensko trajanje: 45 min.
5. Mjesto održavanja: školska učionica
III PRIPREMA NASTAVNE DJELATNOSTI
1. Nastavna tema (prema nastavnom programu): Plan mjesta
2. Nastavna jedinica (prema izvedbenom programu): Plan mjesta
3. Ključni pojmovi: plan
4. Obrazovna postignuća (NPIP): snalaziti se na planu mjesta ili dijelu grada
5. Izvori za izradu priprave ( stručna, didaktička i metodička literatura, udžbenici,
priručnici, nastavna dokumentacija i dr.)
MZOŠ: Nastavni plan i program za osnovnu školu, Zagreb, kolovoz 2006.
A. Letina, T. Kisovar Ivanda, I.Nejašmić, I. De Zan: Naš svijet 3, Zagreb, 2019.
I. De Zan: Metodika nastave prirode i društva, Zagreb, 2005.

1
Google karte (https://www.google.hr/maps/@43.5179061,16.3572243,17524m/data=!
3m1!1e3?hl=hr)
„Exit cards“
(https://www.google.hr/maps/@43.5179061,16.3572243,17524m/data=!3m1!1e3?hl=hr)

6. Ciljevi nastavnog procesa: uspješno se snalaziti na planu vlastitog mjesta


7. Odgojno-obrazovni zadaci
a) spoznajni: objasniti nastanak plana mjesta, navesti sastavne dijelove plana
mjesta, objasniti značenje znakova i simbola koji su sastavni dio tumača
znakova /legende, razlikovati dogovorni znak od tumača znaka ili legende
b) funkcionalni: uspješno se snalaziti na planu vlastitog mjesta koristeći se
glavnim stranama svijeta i tumačem znakova
c) odgojni: uočiti važnost pravilnog snalaženja na planu mjesta, uvažavati ostale u
učenike prilikom rada u skupini
Nastavne strategije i metode: metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda
čitanja, metoda pisanja, heuristička nastava, problemska nastava

8. Nastavni mediji i didaktički materijali:


PPT prezentacija, prikazi planova s Google karata, nastavni listići za spoznavanje,
„Izlazne“ kartice,
9. Oblici rada u nastavi (frontalni, u skupinama, u parovima, individualni)
Frontalni, individualni i rad u skupinama
IV STRUKTURA I TRAJANJE NASTAVNOG PROCESA ( unosi se shema za
nastavni proces, faze, nastavne situacije i dr.)
1. Motivacija – Igra- „Pogodi riječ“ i najava nastavne jedinice
2. Spoznavanje novih nastavnih sadržaja: Obrazloženje pojma „PLAN MJESTA“ te
znakova i simbola koji su sastavni dio tumača znakova/legende
3. Utvrđivanje nastavnih sadržaja
a) Uvježbavanje: „Pomozi učenicima naći točan put do odredišta“
b) Ponavljanje: Kviz
c) Provjeravanje: „Moja kartica“

2
V TIJEK NASTAVNOG PROCESA ZAPAŽANJA

1. MOTIVACIJA: Igra „Pogodi riječ“ i najava nastavne jedinice


Na prezentaciji se nalazi riječ koja je prekrivena pravokutnim
okvirima u boji. Učenici odgovaraju na pitanja, a za svaki točan
odgovor otkriva se jedno slovo, a za određena pitanja i dva slova
sakrivene riječi. Pitanja su vezana uz nastavni sadržaj iz ostalih
predmeta koji su već usvojili. Kada se većina slova otvori učenici
pokušavaju odgonetnuti o kojoj se riječi radi. Nakon otkrivanja riječi
učenici navode svoje asocijacije o značenju pojma „plan mjesta“ (Što
je to plan mjesta? Što mislite?- učenici navode svoje asocijacije).
Nakon nekoliko učeničkih odgovora slijedi najava: Danas ćete
saznati što je točno plan mjesta, kako nastaje i kako se snalazimo na
njemu. (učenici zapisuju naslov: PLAN MJESTA u bilježnicu).
Pitanja za igru „Pogodi riječ“ nalaze se u prilogu priprave. (prilog 5)

2. SPOZNAVANJE NOVIH NASTAVNIH SADRŽAJA:


Obrazloženje pojma „PLAN MJESTA“ te znakova i simbola koji su
sastavni dio tumača znakova/legende
Na prezentaciji je prikazana snimka okolice škole u kojoj se učenici
nalaze (OŠ Augusta Šenoe- preuzeta s Google Maps-a) s
pripadajućim ulicama. Slijedi heuristički razgovor u kojem učenici
aktivno sudjeluju i postupno dolaze do zaključka o načinu izrade
plana mjesta i načinu prikaza pojedinog mjesta (ponavljanje
usvojenog pojma tlocrta). Postavljam pitanja: Ovo je snimka mjesta
Prepoznajete li zgradu koja se nalazi na snimci i možete li prema
tome zaključiti o kojem mjestu je riječ? (približena snimka škole OŠ
Augusta Šenoe). Ako želimo napraviti kartu na kojoj će se nalaziti
vaša škola, trebamo ju nacrtati. Možemo li ju nacrtati jednake
veličine kao u stvarnosti ili trebamo nešto napraviti kako bismo tako
veliku zgradu mogli nacrtati na karti? Pogledajte ponovno snimku
škole. Kako je napravljena ova snimka? (Je li fotograf uzeo
fotoaparat i stao ispred škole pa ju fotografirao ili su ove snimke
škole nastale na drugačiji način?) Kartu nekog mjesta izrađujemo na

3
temelju snimke tog mjesta pa ako je snimka vaše škole i okolnih
objekata (zgrada, ulica, kuća…) snimana odozgo, kako će biti
nacrtana ta ista škola, zgrade, kuće, ulice? Uzimam bijeli omotni
papir i polažem ga na ploču preko snimke škole i okolice te iscrtavam
školsku zgradu i važnije ulice. Postavljam pitanje: Sada imamo
nacrtan crtež škole i važnijih ulica pokraj nje. Imamo početak jedne
karte koju nazivamo plan mjesta. Promotrite sad ovaj crtež škole.
(pokazujem na omotni papir) Ima li crtež puno detalja kao na snimci?
Prisjetite se, kako se nazva crtež nekog predmeta ili objekta gledan
odozgo? Što zaključujete, što je to plan mjesta? Kada bismo pomoću
plana mjesta nekom turistu htjeli objasniti put do njegovog odredišta
bi li smo put opisivali primjerice ovako: Idi gore pa skreni lijevo pa
desno pa zatim idi dolje ili bismo to nekako drugačije opisivali? Što
se na planu mjesta ili na bilo kojoj drugoj karti nalazi uvijek gore, što
dolje, što lijevo, što desno? (nakon učeničkih zaključaka, određujemo
gdje se na omotnom papiru nalazi sjever, jug, istok i zapad).

Objašnjenje znakova i simbola koji su sastavni dio tumača znakova


Na prezentaciji pokraj snimke škole i okolice škole, prikazan je i plan
istog. Postavljam pitanje: Kako ste prepoznali da je baš ova zgrada
(pokazujem na zgradu škole) vaša školu? Po čemu ste to zaključili?
Zbog čega je potrebno da se na planu mjesta nalaze znakovi? Dijelim
učenicima listiće za spoznavanje na kojima se nalaze neki primjeri
znakova preuzetih iz udžbenika. Pokušajte otkriti što bi značio ovaj
znak? (za svaki pojedini znak na listiću) Učenici pokušavaju
samostalno otkriti značenje pojedinog znaka te navode svoje
asocijacije. Na prezentaciji se za svaki pojedini znak pojavljuje i
njegovo značenje. Popis svih znakova koji se nalaze na nekom planu
mjesta, nazivamo TUMAČ ZNAKOVA ILI LEGENDA. Osim znakova
na papirnatim planovima mjesta, danas se češće koriste planovi koje
otvaramo na svojim mobilnim uređajima (mobitelima). Ovako
izgledaju znakovi koji se nalaze na tim planovima. (prikazujem
primjer znakova). Koji vam se znak čini najzanimljivijim i zašto?
Nakon što ste ovo sve naveli, što zaključujete, što sve treba sadržavati

4
jedan plan mjesta? Zašto je važno poznavati što sve sadrži jedan
plan mjesta? Primjer nastavnog listića za spoznavanje nalazi se u
prilogu priprave. (Prilog 2)

a) UVJEŽBAVANJE: „Pomozi učenicima naći točan put do


odredišta“- rad u skupinama
Učenici su podijeljeni u 4.skupine. Svaka skupina ima na stolu svoj
mali plakat na kojem se nalazi plan njihovog kvarta – Trešnjevke s
označenom početnom i krajnjom točkom te opis zadatka i crtovlje za
odgovor. Dajem upute učenicima: Sada imam jedan zadatak za vas.
Svaka skupina treba koristeći ovaj plan mjesta pomoći učeniku ili
učenici da dođe do određenog mjesta. Oba mjesta su označena na
karti točkama A i B. Točka A predstavlja mjesto gdje se
učenik/učenica nalazi, a točka B mjesto na koje treba stići. Jeste li
razumjeli zadatak? Prije no što počnete rješavati, Važno je da prije
rješavanja označite na svom planu mjesta olovkom glavne strane
svijeta. Nabrojite koje su to glavne strane svijeta? Osim strana
svijeta kada opisujete ovaj put pripazite na nazive ulica i na objekte
koji se nalaze u blizini (nazive dućana itd.) koje također trebate
zapisati kako bi učenici još jednostavnije pronašli put do svog
odredišta. Pripazite na pisanje velikog slova u imenima ulica, trgova
itd. Učenici rješavaju zadatak, obilazim ih i potičem na uočavanje
znakova i objekata te ulica na planu mjesta. Unaprijed odabirem
nasumičnim odabirom predstavnika/predstavnicu skupine osim ako
određeni učenik/učenica izrazi želju da bude on/ona). Nakon što
riješe zadatak, predstavnici predstavljaju rješenja zadatka ostalim
učenicima u razredu. Postavljam pitanje: Primjećujete li da su svi
učenici imali zajedničko odredište? Koje je to odredište? Primjeri
planova mjesta nalaze se u prilogu priprave. (Prilog 4)

b) PONAVLJANJE: Kviz
Učenici rješavaju kviz znanja izrađen u POWER POINTU (natjecanje
u skupinama). Pitanja iz kviza, nalaze se u prilogu priprave (Prilog 1)

c) PROVJERAVANJE: „Moja kartica“


Učenici popunjavaju unaprijed napravljene „Izlazne“ kartice kao
oblik samovrednovanja. Svoje odgovore čitaju naglas. Primjer
„Izlazne“ kartice nalazi se u prilogu priprave. (Prilog 3)

5
VI PRESLIKE PROZIRNICA, POPIS SLAJDOVA I PREZENTACIJA

Prilog 1 (popis slajdova)

6
7
8
9
Prilog 2 (nastavni listić)

Prilog 3 ( „Izlazna kartica“)

Prilog 4 ( Planovi mjesta za svaku skupinu)


RAD U SKUPINAMA:

1. skupina (Početna točka: ZET-Ljubljanica- Krajnja točka: OŠ Augusta Šenoe)

10
2. skupina (PT: Kazalište Exit- ista krajnja točka)

3. skupina (PT: Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski- ista krajnja točka)

4. skupina (PT: Trgovina Vrutak- ista krajnja točka)

11
Prilog 5 (pitanja za uvodnu aktivnost)

VII ZABILJEŠKE VODITELJA VJEŽBI

VIII ZABILJEŠKE UČITELJA MENTORA

12
IX OCJENA:
OPISNA Potpis voditelja vježbi
_______________________
BROJČANA: Potpis učitelja mentora
_______________________

13

You might also like