You are on page 1of 6

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT PRIRODE I DRUŠTVA

Redni br.
Učitelj/ica: Nadnevak: 29.
sata:

Nastavna tema: 14. Sadašnjost, prošlost, budućnost - Preci i potomci Razred: 3.

Nastavna
Sadašnjost, prošlost, budućnost, Preci i potomci
jedinica:

Cilj: Osposobiti učenike za snalaženje u vremenu

Ključni pojmovi: sadašnjost, prošlost, budućnost, preci i potomci

Obrazovna razlikovati sadašnjost, prošlost i budućnost na temelju događaja iz vlastite


postignuća: prošlosti i prošlosti svojih predaka; razlikovati pretke i potomke
ponoviti pojmove sadašnjost, prošlost i budućnost, ponoviti i sa sigurnošću
Zadatci:
razlikovati pretke i potomke, razumjeti obiteljsko stablo, razlikovati predmete,
kognitivni
nastambe i poslove koji su bili u prošlosti od onih iz sadašnjosti
razvijanje sposobnosti orijentacije u vremenu i snalaženja, razvijanje misaonih
funkcionalni sposobnosti, sposobnosti analize i sinteze, razvijanje sposobnosti logičkog
zaključivanja
razvijati interes za prošlost, razvijanje osjećaja odgovornosti za budućnost, cijeniti
odgojni
i uvažavati život i djela naših predaka, razvijanje humanih odnosa među ljudima
Tip nastavnog a. obrada novih
b. ponavljanje i vježbanje c. provjeravanje i ocjenjivanje
sata: nastavnih sadržaja
Nastavne usmeno razgovo rad na pisanj crtanj praktični
demonstracija
metode: izlaganje r tekstu e e rad
Materijalna
priprema:
Međupredmetna Likovna kultura: crtanje – točka i crta – ornament, narodni ukras
povezanost: Hrvatski jezik: književni tekst vezan uz temu (baka,djed..)

Mjesto izvođenja:

PLAN PLOČE

• Detaljna prilagodba nastavnih sadržaja, kao i postupci prilagođavanja opisani


su u mjesečnom prilagođenom planu i programu izrađenom za svakoga
Prilagodba za
učenika ponaosob.
učenike s
posebnim
• Strategije i postupci podrške (metode i postupci prilagodbe/individualizacije te
potrebama
aktivnosti učenika opisani su u godišnjem individualiziranom planu i programu
izrađenog za svakoga učenika ponaosob).
Didaktička artikulacija nastavnoga sata

Etapa DOMINANTNA AKTIVNOST


nastavnoga
sata Aktivnosti Socijalni
Aktivnosti učitelja/učiteljice
učenika oblici rada
Na većim karticama pripremimo slova i stavimo u
omote. Učenici u skupinama pokušavaju sastaviti
riječ od zadanih slova. Kada zadatak bude gotov
dobit ćemo temu današnjeg sata ponavljanja. Slažu slova u
UVODNI DIO u skupini
Natpise zalijepimo na ploču. zadanu riječ
PROŠLOST
SADAŠNJOST
BUDUĆNOST
Učenici u parovima rade na jednakim zadatcima,
istražuju, čitaju i rješavaju zadatke, a kada su svi
gotovi prelazimo na izvješćivanje. Učenici čitaju
točne odgovore i odmah zapisuju na
ploči.Izvješćivanje i stvaranje plana ploče: Prvi Uopćavaju
zadatak je bio definirati pojmove prošlost - bliža i nastavne
dalja, sadašnjost i bliža i dalja budućnost. U sadržaje kroz
drugom zadatku svoju sadašnjost, zatim bližu zadatke NL.
prošlost - prije nekoliko godina i dalju prošlost kada
su bili bebe. Na kraju određuju bližu i daleku
budućnost.
U trećem zadatku zadano je crtanje obiteljskog
stabla. Nekoliko učenika objasni svoje obiteljsko
stablo, zatim crteže izložimo na ploči. U četvrtom Crtaju obiteljsko
PONAVLJANJE zadatku treba prepoznati građevine kako su se stablo. u paru
mijenjale kroz povijest. Kako su nastambe izgledale
u prvobitnoj zajednici? Kako su se dalje gradile
kuće? Što su ljudi koristili za gradnju kuća u dalekoj Uspoređuju
prošlosti? Kakvi se materijali danas koriste za djelatnosti ljudi s
izgradnju kuća? Što misliš od čega će se kuće obzirom na
graditi u budućnosti? vremensko
U petom zadatku prikazani su poslovi koje su ljudi razdoblje.
obavljali u prošlosti. Što je sve čovjek izumio kako
bi sebi olakšao svakodnevni život? Što bismo još Promišljaju i
mogli izumiti kako bi nam bilo lakše i brže u ilustriraju izume.
obavljanju svakodnevnih poslova? Pokazivanje
crteža (izuma) koje su učenici nacrtali na temu
predmet u budućnosti (rasvjeta, perilica rublja,
kuća).
UTVRĐIVANJE I Učenici rješavaju nastavni listić utvrđivanje i Rješavaju
individualni
VJEŽBANJE uvježbavanje. zadatke.
Učenici rješavaju nastavni listić sa zadatcima za
PROVJERAVANJE individualni
provjeru.

Domaća zadaća

Bilješke učitelja
ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Najprije će se dogoditi _______budućnost, a tek onda __________ budućnost.

2. Najprije se dogodilo nešto u __________ prošlosti, a tek poslije nešto u __________.

3. Tvoji preci žive i u sadašnjosti . DA NE

4. Tvoj sin i unuci su tvoji preci. DA NE

5. Predmeti koji su sada u muzeju nekada su bili vrlo moderni. DA NE

ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Najprije će se dogoditi _______budućnost, a tek onda __________ budućnost.

2. Najprije se dogodilo nešto u __________ prošlosti, a tek poslije nešto u __________.

3. Tvoji preci žive i u sadašnjosti . DA NE

4. Tvoj sin i unuci su tvoji preci. DA NE

5. Predmeti koji su sada u muzeju nekada su bili vrlo moderni. DA NE

ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Najprije će se dogoditi _______budućnost, a tek onda __________ budućnost.

2. Najprije se dogodilo nešto u __________ prošlosti, a tek poslije nešto u __________.

3. Tvoji preci žive i u sadašnjosti . DA NE

4. Tvoj sin i unuci su tvoji preci. DA NE

5. Predmeti koji su sada u muzeju nekada su bili vrlo moderni. DA NE


ZADATCI ZA PONAVLJANJE

1. ISTOM BOJOM OBOJI POJMOVE I DEFINICIJE.


BLIŽA PROŠLOST SADAŠNJOST
BLIŽA BUDUĆNOST
ONO ŠTO ĆEŠ RADITI ZA JEDAN SAT
DOGAĐAJI OD PRIJE VIŠE GODINA

ONO ŠTO SADA RADIŠ


DOGAĐAJI OD PRIJE NEKOLIKO DANA

ONO ŠTO ĆE SE DOGODITI ZA NEKOLIKO GODINA


DALJA PROŠLOST
DALJA BUDUĆNOST

2. POZORNO PROUČI TABLICU. U PRAZNA POLJA UPIŠI POJMOVE KOJI


NEDOSTAJU.

SADAŠNJOST
dalja bliža bliža dalja

SLOVA ISPOD SLIČICA UPIŠI U POSLJEDNJI RED GORNJE TABLICE. PORED


SLOVA NAPIŠI KOLIKO GODINA BI TADA MOGAO IMATI.

D C E A B

3. NACRTAJ JEDNO OBITELJSKO STABLO, UVRSTI SVE MOGUĆE PRETKE I


POTOMKE.
4 . NA SLIČICAMA SU NASTAMBE IZGRAĐIVANE KROZ POVIJEST. POKRAJ SVAKE
SLIČICE STAVI REDNI BROJ ONAKO KAKO MISLIŠ DA SE GRAĐENJE KUĆA
USAVRŠAVALA DO DANAS.

5. NACRTANI SU RADOVI KAKO SU IH LJUDI OBAVLJALI U PROŠLOSTI. U


KVADRATIĆ POKRAJ SVAKOG CRTEŽA NACRTAJ KAKO LJUDI DANAS OBAVLJAJU
TE ISTE POSLOVE.

6. NACRTAJ NA POSEBAN PAPIR NEKE KUĆANSKE PREDMETE ONAKO KAKO IH TI


ZAMIŠLJAŠ U BUDUĆNOSTI.
NASTAVNI LISTIĆ ZA UTVRĐIVANJE I UVJEŽBAVANJE
1. NA LENTI VREMENA SU UPISANE GODINE.
Oboji godinu koja je naša sadašnjost žutom bojom. Godine u budućnosti oboji
crvenom bojom ali tako da bliža budućnost bude svjetlija, a dalja budućnost sve
tamnije crvena. Prošlost oboji plavom bojom - bližu prošlost svjetlijom, a dalju
tamnijom plavom.
2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018.

Nacrtaj školsku torbu ispod godine kada si krenuo u 1. razred. Nacrtaj loptu ispod onih
godina kada si pohađao vrtić. Upiši broj 5 ispod godine kada krećeš u peti razred.
Nacrtaj diplomu ispod godine kada završavaš osmi razred.

2. SLJEDEĆE RIJEČI RAZVRSTAJ U TABLICU PREMA TOME JESU LI NAVEDENE


OSOBE TEBI PRECI ILI POTOMCI.

mama, djed, unuk, sin, pradjed, unuka, kći, baka, tata, stric

MOJI PRECI MOJI POTOMCI

3. NACRTNE SU ALATKE KOJIMA SU LJUDI OBAVLJALI POSLOVE U PROŠLOSTI.


ISTE POSLOVE DANAS OBAVLJAMO PUNO BRŽE POMOĆU RAZNIH
STROJEVA.
Imenuj sve alatke i strojeve pod istim brojem.

1. ____________________________ 2. ________________________________

3._____________________________ 4. ________________________________

5._____________________________ 6. ________________________________

You might also like