You are on page 1of 3

STUDENTICA: Antonija Nikolić

Razred Datum
UČITELJICA: Roberta Barić

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE
4. 29.3.2024.
NASTAVNOG SATA LIKOVNE KULTURE

Tema: SVIJET OKO MENE, SVIJET ZA MENE NAČINI RADA:


Vrijeme trajanja: 45 minuta
1.prema promatranju
Odgojno – obrazovni ishodi: 2. nakon promatranja
3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
OŠ LK A.4.1. Učenik likovnim i vizualnim izražavanjem interpretira različite sadržaje. 5. prema izmišljanju
- učenik u stvaralačkom procesu i izražavanju koristi: likovni jezik (obvezni pojmovi
likovnog jezika i oni za koje učitelj smatra da mu mogu pomoći pri realizaciji ideje u
određenom zadatku), iskustvo usmjerenog opažanja, doživljaj temeljen na osjećajima,
iskustvu, mislima i informacijama, slobodne asocijacije te razlikuje doslovne (stereotipi i OBLICI RADA:
šablone) i udaljene slobodne asocijacije (originalna rješenja i ideje)
1. Frontalni
2. Individualni
OŠ LK A.4.2. Učenik demonstrira fine motoričke vještine upotrebom različitih likovnih 3. Rad u parovima
materijala i postupaka u vlastitom likovnom izražavanju. 4. Grupni
- učenik istražuje likovne materijale i postupke u svrhu izrade likovnog uratka
- uočava i izražava osobitosti likovnih materijala i postupaka pri njihovoj upotrebi
- demonstrira fine motoričke vještine (preciznost, usredotočenje, koordinacija prstiju i
NASTAVNE
očiju, sitni pokreti) METODE:
OŠ LK B.4.1. Učenik analizira likovno i vizualno umjetničko djelo povezujući osobni 1. Analitičko
doživljaj, likovni jezik i tematski sadržaj djela. promatranje
- učenik opisuje osobni doživljaj djela i povezuje ga s vlastitim osjećajima, iskustvom i 2. Demonstracija
mislima 3. Razgovor
- učenik opisuje: materijale i postupke, likovne elemente i kompozicijska načela, 4. Usmeno izlaganje
tematski sadržaj djela (motiv, teme, asocijacije) 5. Metoda scenarija
6. Rad s tekstom
OŠ LK B.4.2. Učenik opisuje i uspoređuje svoj likovni ili vizualni rad i radove drugih 7. Kombiniranje
8. Variranje
učenika te opisuje vlastiti doživljaj stvaranja. 9. Građenje
- učenik opisuje i uspoređuje likovne ili vizualne radove prema kriterijima: likovnog 10. Razlaganje
jezika, likovnih materijala, tehnika i/ili vizualnih medija, prikaza tema i motiva te
originalnosti i uloženog truda
- učenik prepoznaje poticaj, osnovnu ideju/poruku te način na koji je to izraženo u
likovnom ili vizualnom radu NASTAVNA
SREDSTVA I
- učenik prepoznaje i opisuje kako je zadani likovni/vizualni problem moguće riješiti na POMAGALA:
više (jednakovrijednih) načina
- učenik prepoznaje razinu osobnog zadovoljstva u stvaralačkom procesu 1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
OŠ LK C.4.1. Učenik objašnjava i u likovnom i vizualnom radu interpretira kako je djelo
oblikovanje vizualne okoline povezano s aktivnostima i namjenama koje se u njoj 3. Prirodni oblici
odvijaju. 4. Načinjeni oblici
5. Power Point
Ciljevi sata (podishodi): 6. Tablet, PC
Kognitivni: 7. Fotoaparat
8. Fotografije
- imenuje tople i hladne boje 9. Grafoskop
- prepoznaje tople i hladne boje u svom vizualnom okruženju i na likovnim djelima 10. Televizor
11. Video
Psihomotorni: 12. Ploča, kreda
- izražava se slikarskom tehnikom tempera 13. Ostalo: projektor
- stvara likovni rad u slikarskoj tehnici tempera

Afektivni:
- procjenjuje uspješnost izvršenog zadatka na vlastitom radu i tuđim likovnim
radovima
- razvija samopouzdanje i samostalnost u radu
Povezanost s odgojno-obrazovnim očekivanjima međupredmetnih tema:

osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.


osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
pod B.2.3. Prepoznaje važnost odgovornoga poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i
zajednice.
uku A.2.4. Učenik razlikuje činjenice od mišljenja i sposoban je usporediti različite ideje.

Povezanost s ishodima drugih predmeta:

OŠ HJ A.4.1. Učenik razgovara i govori u skladu s komunikacijskom situacijom.

PID OŠ D.4.1. Učenik opisuje prijenos, pretvorbu i povezanost energije u životnim


ciklusima i ciklusima tvari u prirodi.

NASTAVNA JEDINICA

Likovno područje: oblikovanje na plohi - slikanje


Likovni pojmovi: dizajn, toplo hladni kontrast
Motiv: dizajn perja kokoši
Likovni materijali i likovne tehnike: tempere, karton
Digitalni alati: PowerPoint prezentacija, računalo, projektor
Nastavno sredstvo – reprodukcija:
Henry Matisse Crvena soba, 1909.
Vincent van Gogh Vincent van Gogh: Terasa kafića noću (1888.)

Artikulacija nastavnog sata


Praćenje, vrednovanje,
Aktivnosti učitelja i učenika
prezentacija
Vrednovanje kao učenje i
vrednovanje za učenje:
1. Uvodni dio:
Priprema OŠ LK A.1.1. Učenik
prepoznaje umjetnost kao
Pozdravljam učenike i predstavljam se. Provjeravam imaju li svi pribor (karton, način komunikacije i
podlogu za rad, tempere, kistove). Učenici pripremaju radna mjesta. odgovara na različite
poticaje likovnim
izražavanjem.
Praćenje:

2. Srednji dio:
Motivacija
OŠ HJ A.4.1. Učenik
Učenike pitam Koje vam je najdraže godišnje doba? (Ljeto/ Zima) Zašto? (Toplo razgovara i govori u skladu
je./ Hladno je.) Na što vas u likovnom jeziku podsjeća da je nešto toplo ili hladno? s komunikacijskom
(Podsjeća nas na boje koje mogu biti tople ili hladne.) U kakvom su odnosu tople i situacijom.
hladne boje? (Boje su u kontrastu.) Što znači kontrast? (Kontrast znači
suprotnost.) PID OŠ D.4.1. Učenik
opisuje prijenos, pretvorbu
Pokrećem PowerPoint prezentaciju gdje se nalaze boje koje učenici trebaju i povezanost energije u
rasporediti s obzirom na to jesu li tople ili hladne. životnim ciklusima i
ciklusima tvari u prirodi.
Prikazujem im reprodukcije umjetničkih radova. Prozovem jednog učenika da na ,
slici pokaže dvije boje po želji (toplu ili hladnu). Kada učenik pokaže na toplu
boju, ostali moraju stajati, a kada pokaže na hladnu trebaju čučnuti. Isto ponovim
i s drugim umjetničkim radom.
Zatim učenike zamolim da se udobno smjeste i poslušaju priču:
osr A.2.3. Razvija osobne
Jednog dana među domaćim životinjama proširila se vijest o natjecanju u modi. potencijale.
Od domaćih životinja očekivalo se da budu lijepe, sređene i odjevene u šarenu, osr B.2.2. Razvija
proljetnu odjeću. Domaće životinje: ovce, koze, krave i kokoši krenule su se komunikacijske
sređivati. Svatko od njih imao je već ideju.Odijevali su se u žarke boje kako bi se kompetencije.
dopali žiriju. Međutim, jedna kokoš među njima bila je tužna „Uistinu ne znam što pod B.2.3. Prepoznaje
učiniti, nemam ideju kako svoje perje ukrasiti“ – pomislila je. Njenu tugu osjetile važnost odgovornoga
su Tople i Hladne boje koje su nadgledale kako se domaće životinje uređuju. poduzetništva za rast i
Odlučile su joj pomoći ukrasiti perje. Kada su završile s ukrašavanjem perje koje razvoj pojedinca i
je kokoš dobila bilo je zadivljujuće prelijepo. Kokoš je bila toliko sretna što se zajednice.
može uputiti na natjecanje bez brige. uku A.2.4. Učenik razlikuje
činjenice od mišljenja i
U čemu je bilo natjecanje? (Natjecanje u modi.) sposoban je usporediti
Koje životinje su se natjecale? (Domaće životinje.) različite ideje.
Tko je bio tužan? (Kokoš.)
Tko je pomogao kokoši? (Tople i hladne boje.)
Što mislite kako je perje izgledalo? (Šareno, bogato bojama.)

Ima li tko ideju što bi to bio dizajn? (Oblikovanje uporabnih predmeta.)


Mi ćemo danas zamisliti i zajednički osmisliti šarenu kokoš. Njeno perje treba biti
bogato toplim i hladnim bojama.

Najava zadatka:
Dizajniraj šareno perje kokoši koristeći tople i hladne boje.
Realizacija:

Učenici slikaju radove prema vlastitom vizualno-likovnom doživljaju. Individualno obilazim učenike i potičem na
likovno izražavanje.

3. Završni dio:

Analiza i vrednovanje OŠ LK B.4.2. Učenik


uspoređuje svoj likovni ili
Radove stavljam na uzvišeno. Razgovaramo o radovima. Postavljam pitanja: vizualni rad i radove drugih
učenika te opisuje svoj rad
Kojom tehnikom ste danas radili? Što je bio današnji zadatak? Navedite na kojim i vlastiti doživljaj stvaranja.
radovima se vidi više, a na kojim manje toplih i hladnih boja? Koji vam se rad
najviše sviđa? Zašto? Koji rad biste poklonili dragoj osobi? Koji je rad uku B.2.4. Na poticaj i uz
najneobičniji? pomoć učitelja procjenjuje
je li uspješno riješio
Učenici provode samovrednovanje. Učenici koji su zadovoljni radom podižu obje zadatak ili naučio.
ruke visoko, oni koji smatraju da su mogli bolje napraviti rad, jednu ruku podižu u
zrak, a oni koji nisu zadovoljni ruke spuštaju. Učenike pohvali, zahvalim se na
suradnji te ih pozdravim.

Plan ploče

You might also like