You are on page 1of 9

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU

UČITELJSKI FAKULTET
STUDIJ RANOG I PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

Ime i prezime:
Patricija
Jalševac
Skupina: RiPOO
Datum:7.4.2022.
Mjesto rada: dvorana

PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE

VRTIĆ: Dječji vrtić „Petrinjčica“

SKUPINA: Mlađa dobna skupina

MENTOR: izv. prof. dc.dr.sc. Marija Lorger

BROJ DJECE: 20 okvirno

TEME: _1. Različita trčanja s nošenjem i kotrljanjem lopte


2. Hodanje četveronoške po švedskoj klupi

STRUKTURA SATA:

1. Uvodni dio: „Lovac i medvejdići“

2. Pripremni dio: Opće pripremne vježbe bez pomagala

3. Glavni dio:

A. Glavni ''A'' dio: 1. Različita trčanja s nošenjem i kotrljanjem lopte


2. Hodanje četveronoške po švedskoj klupi

2. Glavni ''B'' dio: Natjecateljska igra „Daj sve od sebe i pobjedi“

3. Završni dio: Igra: „Gore-dolje“

CILJ : poticanje opće sposobnosti dječjeg organizma, pomoću tjelesnih vježbi poticati učenje
pravilne tehnike trčanja na različite načine, kotrljanje lopte i četveronoško hodanje

ZADACI:

1. ANTROPOLOŠKI:
A. Antropometrijske karakteristike: Stimulirati rast i razvoj s naglaskom na pravilno
držanje tijela

B. Motoričke sposobnosti: poticati razvoj opće motorike s naglaskom na brzinu i


koordinaciju tijela
C. Funkcionalne sposobnosti: Poticanje rada krvožilnog i dišnog sustava

2. OBRAZOVNI: Usavršavanje i usvajanje motoričkih znanja vezanih uz trčanje i


kotrljanje lopte

3. ODGOJNI: Poticanje djece na ustrajnost u vježbama, stvaranje ugodnog raspoloženja


u vježbanju, poštivanje pravila, poticati djecu na samostalno vježbanje, te razviti
svijest o timskom igrama i međusobnom pomaganju.

III. SREDSTVA I POMAGALA: 2 švedske klupe, 4 lopte, 12 kapica, 4 strunjače, 2 obruča

IV: METODE RADA: metoda usmenog izlaganja, metoda demonstracije, metoda


promjenjivog vježbanja, sintetička metoda učenja

V: METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA: paralelno odjeljenski oblik


rada, poligon

VI: TIP SATA: kombinirani tip sata

VII: STRUKTURA I TRAJANJE: 25 minuta

1. Uvodni dio sata 4 min


2. Pripremni dio sata 7 min
3. Glavni dio sata: 12 min
a) Glavni '' A'' dio sata: 8 min
b) Glavni '' B'' dio sata: 4 min
4. Završni dio sata: 2 min

PLAN IZVOĐENJA SATA

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

1. Uvodni dio sata:

Nakon ulaska u dvoranu djeca stanu u vrstu. Pozdravimo se


pozdravom „Hip hip hura!“ Krećemo s igrom „Lovac i
medvjedići“. Djeca „medvjedići“ hodaju četveronoške po
dvorani. Na nekoliko mjesta postavljeni su obruči koji
predstavljaju medvjeđe spilje. Na moj znak svi se medvjedići
zavuku u svoje spilje. (mogu stati u obruč ili pored obruča)

2. Pripremni dio sata:

Nakon uvodnog sata djeca se rasporede po dvorani te svako


nađe svoje mjesto za vježbanje, bitno da svako dijete ima
dovoljno mjesta.

PRVA VJEŽBA: “Čučanj skok“


POČETNI POLOŽAJ: stav čučeći, ruke su u zaručenju
OPIS VJEŽBE: Istovremeno se izvodi zamah
rukama prema uzručenju i sunožni skok uvis opruženih nogu.
CILJ VJEŽBE: aktivacija mišića nogu, ruku i cijeloga tijela
Ponavljamo 4x

DRUGA VJEŽBA: „Hoću- neću“


POČETNI POLOŽAJ: Uspravan stoj spojenih stopala, ruke uz
tijelo.
OPIS VJEŽBE: Izvođenje pokreta glavom „HOĆU“
naizmjenično spuštamo bradu na
prsni koš te ju zabacujemo prema natrag.Nakon toga pokreta
slijedi pokret „NEĆU“
okrećemo pogled i glavu naizmjenično u desnu pa u lijevu
stranu.
CILJ VJEŽBE: istezanje mišića vrata i vratne kralježnice.
BROJ PONAVLJANA: 6x, 3x neću i 3x hoću

TREĆA VJEŽBA: „Policajac“


POČETNI POLOŽAJ: Uspravan stoj, nogu u raskoračenom
stavu
OPIS VJEŽBE: Ruke na prsa zatim desnu ruku ispužimo u
stranu, a zatim lijevu
CILJ VJEŽBE: Istezanje mišića ruku
Ponavljamo 6x, 3x desna ruka i 3x lijeva ruka

ČETVRTA VJEŽBA: „Izvlačenje mreže iz mora“


POČETNI POLOŽAJ: Lagani preklon, noge u raskoračenom
stavu
OPIS VJEŽBE: stav raskoračeni, izvlačenje mreže
naizmjenično desnom pa lijevom rukom
CILJ VJEŽBE: jačanje ramenog pojasa
Ponavljamo 6x, 3x desna ruka i 3x lijeva ruka
PETA VJEŽBA: „Vjetar puše“
POČETNI POLOŽAJ: uspravan stav, raširene noge u širini
ramena, ruke iznad glave
OPIS VJEŽBE: izvodimo savijanje u jednu pa u drugu stranu s
obje ruke.
CILJ VJEŽBE: istegnuti mišiće trupa, ruku i nogu.
Ponavljamo 8x, 3x jedna strana i 3x druga strana

ŠESTA VJEŽBA: „Preklon-zaklon“


POČETNI POLOŽAJ: raskoračeni stav sa stopalima u širini
ramena, ruke iznad glave
OPIS VJEŽBE: Izvođenje kretnje trupa prema naprijed i prema
natrag.
CILJ VJEŽBE: istegnuti mišiće leđa, trbuha i nogu.
Ponavljamo 8x, 3x naprijed i 3x natrag

SEDMA VJEŽBA: Trbušnjaci


POČETNI POLOŽAJ: ležeći na leđima, noge zavijene u
koljenu
OPIS VJEŽBE: podizanje u sjedeći položaj
CILJ VJEŽBE: jačanje mišića trbuha
Ponavljamo 5x

OSMA VJEŽBA: Avion


POČETNI POLOŽAJ: ležeći na trbuhu
OPIS VJEŽBE: podizanje nogu i ruku kao avion
CILJ VJEŽBE: jačanje mišića leđa

DEVETA VJEŽBA:
POČETNI POLOŽAJ: stav spojeni, ruke uz tijelo
OPIS VJEŽBE: poskakivati u raskoračni stav s rukama u
uzručenju
CILJ VJEŽBE: aktivacija mišića nogu, ruku i cijeloga tijela
Ponavljamo 6x
3.Glavni dio sata:

A dio sata
1. Različita trčanja s nošenjem i kotrljanjem lopte
Djecu postavljam u kolone (2), zatim ispred svake kolone postavljam
3 kapice. Prva vježba je trčanje oko kapica i nošenje lopte na glavi te
dolazak na kraj kolone. Sva se djeca moraju izredati. Druga vježba je
trčanje između kapica i nošenje lopte na leđima te odlaze na kraj
kolone. Nakon toga kotrljaju loptu oko kapica te predaju loptu
sljedećem djetetu i odlaze se na kraj kolone. Rade uz lagano trčanje.
U četvrtoj vježbi kotrljaju loptu između kapica te predaju loptu
sljedećem djetetu i odlaze na kraj kolone.

2. Hodanje četveronoške po švedskoj klupi

Postavljam polukružni poligon koji se sastoji od švedskih klupa, markera,


strunjači. Djeca kreću sa linije i izvode zadatke.
1. hodanje četveronoške po švedskoj klupi (jedna do druge )
2. trčanje preko niskih markera (3 markera)
3. hodanje četveronoške po strunjači
4. ,,glista'' po strunjači
B dio sata

Ringe ringe jaja


Primimo se svi za ruke i stvorimo jedan veliki krug i tako
hodamo. Dok kružno hodamo, u isto vrijeme pjevamo
pjesmu koja glasi „Ringe, ringe, raja puna zdječla jaja jedno
jaje muć, a mi djeco čuć!“. Na kraju otpjevane pjesme, na
riječ „čuč“ svi čučnemo. Nakon toga se igra ponavlja
nekoliko puta (3)

4. Završni dio sata


Djeca stanu na liniju. Igramo završnu igru pod
nazivom „Dan-noć“ Kada kažem „dan“ djeca dižu
ruke gore, a kada kažem „noć“ spuštaju ruke uz
tijelo. Nakon igre pozdravimo se pozdravom „Hip
hip hura.“
.

PLAN IGRALIŠTA – DVORANE

UVODNI DIO SATA PRIPREMNI DIO SATA

GLAVNI ''A'' DIO SATA GLAVNI ''B'' DIO SATA

ZAVRŠNI DIO SATA LEGENDA:

djeca studentica kapica

lopta obruč strunjača klupa

LITERATURA:
Ivanković, A. (1977). Fizički odgoj djece predškolske dobi . Zagreb: Školska knjiga Findak, V.,
Delija, K. (2001). Tjelesna i zdravstvena kultura u predškolskom odgoju . Zagreb: EDIP
Findak, V. (1999). Metodika tjelesne i zdravstvene kulture . Zagreb: Školska knjiga

OCJENA

You might also like