You are on page 1of 9

Univerzitet u Zenici

Islamski pedagoški fakultet


Odsjek za predškolski odgoj i obrazovanje

Kineziološka metodika II
Pismena priprema strukture sata
Tema: Tehnika rada sa loptom

Mentor: Studentica:

Van.prof.dr sc. Mirjana Mađarević Selvedina Mehanovic

Zenica, juni 2014.


Čas vodi: Selvedina Mehanovic

Datum održavanja: 28.05.2014.god.

Nastavna tema: razvijanje eksplozivne snage i brzine

IV. METODE RADA: metoda usmenog izlaganja i demonstracije, sintetička metoda učenja, metoda
standardnog ponavljajućeg vježbanja, postavljanje i rješavanje motoričkih zadataka

V. METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA: frontalni, izmjenično-odjeljenski

VI. TIP SATA: kombinirani sat

VII. STRUKTURATRAJANJE SATA:

1. Uvodni dio sata: 5 min


2. Pripremni dio sata: 9 min
26 min
3. Glavni dio sata: 16 min
a) Glavni „A“ dio sata: 10 min
5 min
b) Glavni „B“ dio sata:
4. Završni dio sata

Cilj: razvijati navike zdravog života, zadovoljiti potrebe učenika za kretanjem, poglavito za
pretrčavanje, Pretrčavanjem utjecati na razvoj koordinacije i eksplozivne snage nogu,

Zadaci:

1. ANTROPOLOŠKI:
a) Antropometrijske karakteristike: utjecat na pravila rast i razvoj, pravilan razmjer
mišića i smanjenje masnog tkiva te labavljenje i opuštanje svih mišićnih skupina
b) Motoričke sposobnosti: utjecati na razvoj opće motorike, povećanje spretnosti,
koordinaciju i eksplozivnu snagu, te na razvoj ravnoteže
c) Funkcionalne sposobnosti: poticati razvoj svih organa i organskih sustava i time
posredno utjecati na povećanje funkcije respiratornog i krvožilnog sustava, ali i
dišnog sustava
2. OBRAZOVNI: upoznati novo motoričko gibanje- ritmičko pretrčavanje prepreka do 30 cm
visine.
3. ODGOJNI: razvijanje osjećaja potrebe za kretanjem i formiranje upornosti i ustrajnosti,
poštivanje pravila igre, razvoj svijesti o potrebi suradnje i međusobnom pomaganja, ali razviti
i odlučnost, samopouzdanje, te poticati zajedništvo.

Uvodni dio sata

Nakon ulaska u dvoranu, učenici se postrojavaju u vrstu. Na znak

„pozor“ učenici stoje mirno i gledaju ravno. Pozdravljam ih, a kada

oni odzdrave predstavljam im se. Započinjemo sat sa igrom pretrča-

vanjem vrsti.

Pretrčavanje vrsti:

Učenici se postroje u dvije vrste s tim da dječaci stoje u dvorani

tako da pretrčavaju dužinu dvorane, dok će djevojčice pretrčavati

širinu dvorane. Na znak učenici pretrčavaju naizmjenično, najprije

dječaci, a onda djevojčice i to iz stojećeg, sjedećeg položaja ili iz

čučnja. Također trče unatrag, a moguće su i kombinacije trčanja u

jednom smjeru normalno, a u drugom unatraške, također učenici trče

u jednom dijelu držeći se za ruke. Igra se ne igra za pobjedu stoga

naglašavam učenicima da nema potreba žuriti, već točno izvesti.

Elementarna igra hvatanje na različite načine. Sastoji se od specifičnih kretnji, kao što su: kratki
sprintovi (do 10 m), sunožni poskoci, jednonožni

poskoci, upor pred rukama, upor za rukama i sl. Svi se učenici kreću na jedan od prethodno navedenih
načina (učitelj odlučuje kojim će načinom

kretanja igra započeti i kada će se promijeniti način kretanja). Jedan od učenika hvata ostale sve dok
nekoga ne dodirne i tada se zamijene
Opće pripremne vježbe bez pomagala:

1. kompleksna vježba radi pripremanja organizma za izvođenje

ostalih vježbi. Stav je spojeni, ruke su u predručenju. Iz predru-

čenja kroz polučučanj ruke stavljamo u zaručenje, a zatim na isti

način vraćamo se u početni položaj. Pogledom pratimo pokrete

ruku.

2. vježba za vrat- stav je pozor, a ruke su u priručenju. Pokrećemo

glavu lijevo-desno tako da na brada bude najprije iznad lijevog

ramena, pa iznad desnog. Nakon toga pokrećemo glavu gore-dolje

tako da naslonimo glavu na prsa, a zatim je pokušavamo što više

zabaciti u natrag. Funkcija ove vježbe je jačanje i istezanje mišića

vrata.
3. vježba za ruke i ramena- stav je pozor, ruke su u priručenju.

Kružimo bočno rukom u jednu stranu pa u drugu stranu, a zatim

mijenjamo ruku i isto radimo s njom. Ovom vježbom želimo

ojačati mišiće ruku i ramenog pojasa.

4. vježba za trup- stav je raskoračni, ruke su u predručenju. Zamahu-

jemo rukama iznad glave u uzručenje i iza glave, te se podižemo

na prste, a potom se nagnemo prema naprijed i spuštamo do

pretklona. Vježba se ponavlja više puta.

5. vježba za noge- stav je spojeni, a ruke su nam u odručenju. Stoji-

mo na jednoj nozi, a drugom zamahujemo prema naprijed i


opuštenu ju vraćamo natrag u početni položaj. Jednako izvodimo

vježbu i s drugom nogom. Funkcija ove vježbe je ojačati mišiće

nogu.

6. korektivna vježba- vježba se izvodi na podu, nogu su raširene.

Prsti na nogama su zategnuti, a ruke su u zaručenju i oslanjamo

se na njih. Naizmjenično dižemo jednu nogu i lagano ju spuštamo

na pod, a pa to isto radimo i s drugom nogom.


7. korektivna vježba- vježba se izvodi na podu. Noge su nam

raširene. Prsti na nogama su zategnuti, a ruke su u priručenju, te

rukama dotičemo prste jedna pa druge noge. Tijekom vježbe pa-

zimo da nam se noga ne grči u koljenu. Funkcija ove vježbe je

jačanje i istezanje leđnih mišića.

8. vježba poskakivanja sa zadacima- stav je raskoračni, a ruke u

priručenju. Zamahujemo lijevom nogom i dižemo ju što više u

zrak te pljesnemo ispod nje. Nakon toga to isto radimo s desnom

nogom. Funkcija ove vježbe je podizanje pulsa i pripremanje

učenika za glavni dio sata.


9. vježba poskakivanja sa zadacima- stav je spojeni, ruke su nam u

priručenju. Radimo sunožne poskoke u mjestu, na moj znak

pljeska, raznožimo i pljesnemo rukama po koljenima. Nastavljamo

dalje poskakivati na mjestu do slijedećeg znaka kada radimo isto.

Funkcija ove vježbe je podizanje pulsa i pripremanje učenika za

glavni dio sata.

GLAVNI „ A“ DIO SATA

1. TEMA: Ritmično pretrčavanje prepreka do 30 cm visine:

Učenici su poslagani u kolonu, prvi u koloni trči do prve prepreke,

odnosno do prvog okvira sanduka, skače u njega na jednu nogu, a

drugom iskače iz njega i trči do slijedećeg okvira gdje radi isto. Na

kraju ga čeka obruč u koji uskače dvonožno i provlači ga preko


sebe.Nakon obruca ucenik puze ispod prepreka nakon kojih slijedi naskakanje na sanduk.Zavrsavaju
saskakanjem sa sanduka.

GLAVNI „B“ DIO SATA

Ucenici su podijeljeni u dvije kolone,i takmice se na nacin da ucenici koji su na prvom mjestu kolone
krecu u isto vrijeme. Igra se sastoji od poligona koji je postavljen na sljedeci nacin: na prvom zadatku
su postavljeni obruci koje treba preskakati desna-lijeva noga trce nakon toga do sanduka koji
preskacu. Nakon toga slijedi puzanje iza kojeg dolazi sunozno preskakanje cunjeva,postavljenih
pravolinijski.Zadnje sto ucenici u igri rade jeste naskakanje na sanduk i saskakanje sa njega.Vracaju se
trcecim korakom.Igra traje dok se svi ucenici ne izredaju,kolona koja prva zavrsi je pobjednik.

ZAVRSNI DIO SATA

Ucenici pomazu pri rasklanjanju sprava i pomagala koja su koristena za vrijeme casa,na taj nacin
smanjuju podignuti fizioloski nivo zagrijanosti organizma.

You might also like