You are on page 1of 6

UNIVERZITET CRNE GORE

FILOZOFSKI FAKULTET
NIKŠIĆ

Studijski program za predškolsko vaspitanje

Pisana priprema za realizaciju praktične aktivnosti iz metodike fizičkog


vaspitanja

TEMA: Zajedno smo jači

Profesor: Student:
Prof. Dr Rašid Hadžić Anđela Milićević 1060/12

Nikšić, April 2020. god.


Predškolska ustanova: JPU “Dragan Kovačević” Nikšić
Vaspitna jedinica: “Kosovka djevojka”
Vaspitna grupa: Srednja
Broj djece: 20
Mjesto izvođenja: radna soba
Datum: 01.04.2020
Vrijeme: 09:30h do 09:50h
Trajanje aktivnosti: 20 min
Cilj aktivnosti: Razvoj i povećenje nivoa fizičkih
sposobnosti, povećanje nivoa fizičke
spremnosti, podsticanje na pravilan
razvoj organizma
Zadaci aktivnosti:
a. Vaspitni zadaci: -Razvijanje smisla za saradnju
-Zajedničko djelovanje u rešavanju
zadataka
- Razvijanje takmičarskog duha

b. Obrazovni zadaci: -Razvijanje motornih sposobnosti


(opšta koordinacija, gipkost, snaga,
ravnoteža, brzina i kondicija)
- Učvršćivanje stečenih navika
-Sticanje znanja o potrebi vježbanja

c. Antropološki zadaci: -Zadovoljavanje potrebe za


kretanjem, igranjem
- Uticanje na aktiviranje različitih
skupina mišića
- Razvijanje ljubavi prema određenoj
fizickoj aktivnosti
Oblici rada: -Frontalni oblik rada
-Grupni oblik rada
- Individualni oblik rada
Metode rada: - Metoda usmenog izlaganja
- Metoda demonstracije
- Metoda praktičnog vježbanja

Nastavna sredstva i pomagala: CD player

Djeca sjede na tepihu. Predstavljam


Uvodni dio: im se. Zatim djeci kažem da ustanu i
(3 min) formiraju dva reda jedni iza drugih.
Okrećem se licem prema djeci da bi
mogla da me prate. Zatim
kombinujem različite oblike kretanja
od tzv „vojničkih koraka“ do
laganog trčanja.
Vježbe oblikovanja: Rasporediti djecu da imaju dovoljno
(4 min) prostora za izvođenje vježbi. Svaku
vježbu pokazati i objasniti na slikovit
i poznat način djeci, zatim sa njima
ponavljati tri puta. Prva vježba se
odnosi na vratne mišiće. Zauzeti
raskoračni stav, ruke na bokovima.
Kružiti vratom u jednu stranu zatim
u drugu. Druga vježba je za jačanje
ramena i ruku. U stojećem
raskoračnom stavu postaviti ruke u
visini ramena zatim ih prisloniti uz
kukove. Treća vježba se odnosi na
mišiće ruku. U stojećem stavu ruke
staviti u visini ramena zatim u
pravcu kazaljke na satu praviti
kružne pokrete. Četvrta vježba se
odnosi na jačanje mišića trupa.
Napraviti raskorak, ruke na
bokovima. Praviti kružne pokrete
trupom. Peta vježba se se odnosi na
aktiviranje mišića nogu.
Zauzeti stojeći stav, ruke uz kukove.
Napraviti iskorak lijevom nogom,
zatim desnom.

1.

2.

3.

4.
5.

Glavni dio A: Djeca slušaju objašnjenje o


(4 min) izvođenju igre „Daj druže vojsku“
koja će im biti pokazana. Zajedno sa
djecom igram pomenutu igru. Djecu
podijelimo u dvije ekipe. Zatim se
čvrsto uhvate za ruke formirajući jak
„lanac“ (slika broj 1). Izabere se
ekipa koja če početi- ekipa A. Oni se
obraćaju ekipi B sa rečenicom
:“Daj druže vojsku“. Ekipa B
odgovara : „Ne damo“. Ekipa A:
„Koga birate“. Ekipa B mora da
odabere jednog člana iz ekipe A koji
će pokušati da probije „lanac“ vojske
B. Ukoliko probije, bira jednog člana
ekipe B koji će preći u njihovu
ekipu. Igra traje dok svi članovi
jedne ekipe ne budu osvojeni.
Slika broj 1.
Nakon što je djeci objašnjeno i
Glavni dio B: pokazana pravila igre,oni počinju da
(6 min) se takmiče. Pobjednička ekipa biće
nagrađena aplauzom.
Završni dio: U ovom dijelu puštamo pjesmu „
( 3 min) Deca su ukras sveta“ uz koju će
djeca slobodno igrati, kada ja
stopiram muziku oni se moraju
„smrznuti“. Ova aktivnost je
osmišljena kako bi djecu opustili.

You might also like