You are on page 1of 9

Univerzitet u Sarajevu

Pedagoški fakultet

Odsjek za razrednu nastavu

Godina studija: III

Studentice: Brkić Arnela i Rotić Velida

Priprema za sat tjelesne i zdravstvene kulture

Mr. Elvira Beganović

Sarajevo, maj, 2013.


Priprema za sat tjelesne i zdravstvene kulture

Sat vode: Brkić Arnela i Rotić Velida

Osnovna škola:

Grupa-razred: II-1

Broj učenika: 14

Nastavna tema: Elementarne igre s trčanjem, bacanjem, skakanjem, dizanjem i


nošenjem

Tip sata: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Metoda usmenog izražavanja, metoda demonstracije, metoda


vježbe, metoda imitacije.

Rekviziti, sprave: flaše, hulahop, marama.

Cilj nastavnog sata: Razvijanje snage, pokretljivosti, brzine, skočnosti,


preciznosti, fleksibilnosti i koordinacije kroz elementarne igre

Antropološki zadaci:

a) Uticati na dinamiku rasta i razvoja organizma, povećanje


eksplozivne snage, brzine, koordinacije, uticati na povećanje aerobnih i
anaerobnih sposobnosti.

b) Sticanje novih motoričkih znanja.

Obrazovni zadatak: Intenziviranje motoričkih znanja, poboljšanje


motoričkih dostignuća.

Odgojni zadatak: Utjecati na razvijanje pozitivnih osobina kod učenika,


moralnih osobina i istrajnosti u izvršavanju zadataka.

Metodičko-organizacijski oblici rada: Frontalni, grupni.

Mjesto izvođenja: U Sali.


Struktura sata-nastavna jedinica
Nastavna oblast: Elementarne igre s trčanjem, bacanjem, skakanjem, dizanjem i
nošenjem

Sadržaj Organizaciono-metodičke
napomene
Uvodni dio -Uvod u organizaciju časa GRUPNI OBLIK RADA
(5 min.) -Učenicima ukratko saopštavam
temu i provjeravam da li su učenici
u adekvatnoj opremi, zdravi i
spremni za rad.
ELEMENTARNA IGRICA
Prirodni oblici kretanja uz igru:
SOVA
Djeca predstavljaju ptice i nalaze
se čučeći na jednoj strani sale.
Jedno od njih, po izboru učitelja,
postaje sova. Stavlja maramu na
oči i odlazi na drugi kraj sale.
Djeca trče mašući rukama. Oni
predstavljaju ptice koje lete. Zatim
se zaustavljaju na rastojanju od
nekoliko koraka od sove. Učitelj
izgovara riječi:
Velika sova
Na granu sjeda,
Očima ne gleda
Al’ polijeće... iznenada!
Poslije riječi „iznenada“ sova
potrči mašući rukama; sve ptice
bježe na svoju teritoriju i moraju
ostati nepomične u čučećem stavu
dok sova oblijeće oko njih. Pticu
koja nije uspjela da se sakrije ili se
pomjerala sova odvodi kod sebe. I
ta ptica postaje sova, a dotadašnja
sova se pridružuje ostalim
pticama...i tako nekoliko puta.
Pripremni
dio (7 min.) Vježbe oblikovanja prema
uticaju na pojedine
dijelove tijela:
1.Za rameni pojas i ruke
2.Za stomak i leđa
3.Za karlični pojas i noge

Vježba br. 1.

Prije vježbanja dobro se


rastegnite.

Vježba br. 2.

Stav spetni, ruke u


uzručenju i širimo ruke
kao ptica krila.

Vježba br. 3.

Stav spetni,ruke u
odručenju gore zgrčeno,
dlanovi na potiljku, mali
zaklon trupa i glave,
polučučanj i vraćamo se u
početni položaj.

Vježba br. 4.

Raskoračni stav, ruke u


odručenju, okrećemo se u
jednu i drugu stranu, ruke
prate pokret trupa.

Vježba br. 5.
Raskoračni stav,
naginjemo se u desnu pa u
lijevu stranu, tako da
zatežemo trup bez
savijanja koljena.

Vježba br. 6.

Trčimo u mjestu. Na naš


znak naizmjenično
dižemo lijevu pa desnu
nogu i pljesnemo objema
rukama.

Vježba br. 7.

Sjednemo na pod,
raširimo noge zatim se
savijamo prema stopalu
kao da vežemo pertle.

Vježba br. 8.

Legnemo na leđa,
stopala su na podu,
razmaknuta u razini
kukova. Sastavimo ruke
u priručenje, noge
savijemo i podižemo
gornji dio tijela.

Sadržaj Organizacija časa


Glavni dio Tema: Elementarne igre GRUPNI OBLIK RADA
časa (20-25 s trčanjem, bacanjem,
min.) skakanjem, dizanjem i
nošenjem
A Uzrast: Učenici II
razreda
Organizacija: Sala za
tjelesno
Sprave-rekviziti: flaše i
hulahop.
Opis izvođenja:
Podijelimo učenike u
dvije kolone. Postavimo
dva hulahopa na
određenoj udaljenosti
ispred učenika. Svaki
učenik ima zadatak da
ubaci predmet u
hulahop. Polazimo od
prvog učenika u koloni,
on ubacuje predmet u
hulahop, uzima ga, daje
slijedećem učeniku i ide
na kraj kolone.

Sadržaj Organizacija časa


Glavni dio
časa Tema: Elementarne igre s
B trčanjem, bacanjem,
skakanjem, dizanjem i
nošenjem
Uzrast: Učenici II razreda
Organizacija: Sala za
tjelesno
Sprave-rekviziti: flaše i
hulahop.
Opis izvođenja:
Učenike podijelimo u
dvije kolone. Ispred
učenika je postavljen
hulahop. Zadatak je da
učenici spoje šake i
postave flašu između
ruku. Tu flašu nose
poskakujući do hulahopa,
spuštaju flašu unutar
hulahopa, potpisuju se,
ponovo podižu flašu i
nose do slijedećeg
učenika u koloni. Ona
kolona koja prije završi
je pobijedila.

Sadržaj Organizacija časa


Završni Igra: Pogodi ko je
dio Uzrast: II razred
(5 minuta) Organizacija: igra se
izvodi u otvorenom i
zatvorenom prostoru.
Sprave, rekviziti:
marama
Opis igre: Učenici su u
kružnoj formaciji. Učitelj
traži dobrovoljca, stavlja
mu maramu na
oči,odvodi ga u sredinu
kruga i okrene nekoliko
puta. Ostali učenici se
smiju, a učenik s
maramom polahko prilazi
osobi za koju smatra da
je poznaje i pokušava
odgonetnuti. Pri tome
ima pravo na jedno
opisno pitanje. Ukoliko
ne pogodi nastavlja dalje,
a ako pogodi, taj učenik
zauzima njegovo mjesto.
Literatura:
Findak, V., „Metodika
tjelesne i zdravstvene
kulture“, Školska knjiga,
Zagreb, 1999.
Tomić, D., „Elementarne
igre“, Beograd, 1968.

You might also like