You are on page 1of 6

Priprema za nastavni sat tjelesnog i zdravstvenog

odgoja

Realizator časa: Brkić Arnela

Osnovna škola:

Grupa-razred: II-1

Broj učenika: 22

Nastavna tema: Elementarne igre sa trčanjem, skakanjem, bacanjem, hodanjem i


gađanjem

Tip sata: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Metoda verbalne komunikacije, metoda demonstracije,


metoda vježbe, metoda imitacije.

Rekviziti, sprave: 2 lopte, 2 obruča, čunjevi, lastika

Cilj nastavnog sata: Razvijanje snage, pokretljivosti, brzine, skočnosti,


preciznosti, fleksibilnosti i koordinacije kroz elementarne igre

Antropološki zadaci:

a) Antropometrijske karakteristike: Uticaj na pravilan stav i na pravilno


držanje tijela, uticajna razvoj i rast djece
b) Motoričke sposobnosti: Uticaj na koordinaciju i fleksibilnost ruku, nogu i
tijela
c) Funkcionalne sposobnosti: Poboljšanje funkcije respiratornog i
kardiovaskularnog sistema.

Obrazovni zadatak: Razvijanje preciznosti i tačnosti u izvođenju pokreta, brzina

Odgojni zadatak: Poštivati pravila igre, ovladavanje sobom u svakoj situaciji,


disciplina u izvršavanju zadataka, samopouzdanje i pravilan odnos prema
kolektivu, upornost

Metodičko-organizacijski oblici rada: Frontalni, grupni, kružni.

Mjesto izvođenja: Sala za tjelesno vježbanje.


Struktura sata-nastavna jedinica
Sadržaj Organizaciono-metodičke
napomene
Uvodni dio Elementarna igrica GRUPNI OBLIK RADA
(5 min.) Igra: '' Hvatalica u paru ''
Uzrast: Igra je namijenjena
učenicima od 1. do 4. razreda.
Organizacija: Igra se može
izvoditi u otvorenom i
zatvorenom prostoru.
Opis igre:
Učenici se nalaze u parovima u
raspoređeni u ograničenom
prostoru gdje se odvija igrica,
tako što jedan par predstavlja
„lovce“ hvatajući ostale parove
koji predstavljaju „bjegunce“.
Kada „lovci“ dodirnu par
„bjegunaca“, automatski dolazi do
promjene uloga.

Pripremni
dio (7 min.) Vježbe oblikovanja prema uticaju
na pojedine dijelove tijela:
1.Za rameni pojas i ruke
2.Za stomak i leđa
3.Za karlični pojas i noge

Vježba br.1.

Kažem djeci da stanu u polukrug


tako da svako ima dovoljno
prostora, ja sam u sredini, da bi
mw svi vidjeli, a i ja njih.
Počinjem s vježbama za rameni
pojas. Djeca prave pokrete kao da
plivaju na razne načine.
Vježba br.2

Prelazimo na vježbe za stomak ,


leđa i noge. Učenici su u
raskoračnom stavu. Prave pretklon
sa zgibom tako da rukama dodirnu
tlo.

Vježba br.3.

Kako skače žaba? Učenici


zauzimaju stav u čučnju i počinju
skakutati.

Vježba br.4.

Nakon toga poskaču s objema


nogama: naprijed-nazad, lijevo-
desno.

Vježba br.5.

„Rastemo, rastemo visoko“


Iz čučnja se djeca polahko podižu
u stojeći stav. Onda se istežu uvis
na prstima sa ispruženim rukama
iznad glave.
„Sad smo ponovo mali“
Djeca naglo spuštaju ruke i
vraćaju se u čučanj.
Sadržaj Organizacija časa
Glavni dio Tema: Poligon prepreka GRUPNI OBLIK RADA
časa (20-25 Uzrast: Učenici II razreda
min.) Organizacija: Sala za
tjelesno
A Sprave, rekviziti: 2 obruča,
2 lopte, 4 čunja, 6 kolaž
papira
Opis izvođenja: U sali su
raspoređeni rekviziti, a
učenici su podijeljeni u dvije
grupe koje se formiraju
izvlačenjem imena iz kutije.
Prva prepreka je gađanje
loptom mete na zidu.
Ukoliko učenik pogodi
metu, sljedeću prepreku
savladava u stojećem
položaju, a ako ne u
čučećem. Ta prepreka je
prolazak kroz raspoređene
čunjeve. Kada prođe
čunjeve, dolazi do
slj.prepreke, tj.obruča u koji
treba uskočiti i uraditi 4
čučnja. Iza obruča je kutija s
papirićima na kojima su Čuvanje i pomaganje:
napisana imena učenika iz Dužnost učitelja je da pazi da ne
grupe. Učenik bira jedan i dođe do neke povrede pri
čita ime učenika koji sljedeći savladavanju prepreka, da uputi
kreće.Nakon toga iskače iz učenike kako će savladati te
obruča i skače od jednog do prepreke i da hvata loptu i daje
drugog označenog područja. sljedećem učeniku.
Vraća se u svoju grupu, a Moguće pogreške:
drugi učenik kreće. Koja -nepravilno skakanje
grupa prije završi, ona je -nepravilno držanje tijela pri
pobjednička. Igru izvođenju čučnjeva
ponavljamo 2 ili 3 puta.
Glavni dio
časa Tema: Preskakanje lastike
B Sprave, rekviziti: lastika
Opis izvođenja: Po već
napravljenim grupama
zadatak učenika je da
preskaču lastiku. Učitelj
postavi lastiku tako da obje
grupe imaju prostora za
preskakanje. Nakon što svi
učenici iz grupe uspješno
preskoče prvu postavljenu
visinu, učitelj podiže lastiku
na sljedeće visine. Pri tome,
učenici koji ne uspiju
preskočiti ispadaju iz igre i Čuvanje i pomaganje:
imaju zadatak da urade 5 U ovom dijelu časa zadatak učitelja
trbušnjaka. U kojoj grupi je čuvanje lastike i briga da se djeca
bude više onih koji preskoče ne povrijede pri preskakanju, kao i
zadnju visinu, ta grupa je da obave pravilno kazneni zadatak.
pobjednik.

Sadržaj Organizacija časa


Završni Igra: „Pogodi ko je“
dio Uzrast: II razred
(5 minuta) Organizacija: Igra se izvodi
u otvorenom i zatvorenom
prostoru.
Sprave, rekviziti: marama
Opis igre: Učenici su u
kružnoj formaciji. Učitelj
izvlači ime iz kutije i toj
osobi se stavlja marama na
oči,odvodi se u sredinu kruga
i okrene nekoliko puta. Ostali
učenici se smiju, a učenik s
maramom polahko prilazi
osobi za koju smatra da je
poznaje i pokušava
odgonetnuti. Pri tome ima
pravo na jedno opisno
pitanje. Ukoliko ne pogodi
nastavlja dalje, a ako pogodi,
taj učenik zauzima njegovo
mjesto.

Literatura:
Findak, V., „Metodika
tjelesne i zdravstvene
kulture“, Školska knjiga,
Zagreb, 1999.
Bešović, M. „Kineziološka
metodika u edukaciji (II)“,
Bosanska riječ, Sarajevo,
2011.

You might also like