You are on page 1of 4

DNEVNA PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE

KULTURE

DATUM: 11. prosinca 2018.

SAT I BROJ SATA: 1. sat (13:30h – 14:15h)

MJESTO RADA: OŠ Pehlin

NASTAVNA JEDINICA BR.: II. Skakanja, 5. Sunožni i jednonožni poskoci u mjestu


i kretanju s različitim zadacima; III. Bacanja, hvatanja i gađanja, 9. Gađanje lopticom u cilj
s različitih udaljenosti

STRUKTURA NASTAVNI SADRŽAJI TRAJANJE


SATA DIJELOVA
SATA

1. Uvodni dio Elementarna igra „Ledena baba“ 5 minuta

2. Pripremni Kompleks opće pripremnih vježbi bez pomagala 9 minuta

dio

3. Glavni dio

a) Glavni A dio 1. Sunožni i jednonožni poskoci u mjestu i kretanju s različitim 18 minuta


zadacima

2. Gađanje lopticom u cilj s različitih udaljenosti

b) Glavni B dio Elementarna igra „Ne miči se“ 8 minuta

4. Završni dio Elementarna igra „Ide maca oko tebe“ 5 minuta


I. CILJ: Sunožnim i jednonožnim poskocima u mjestu i kretanju s različitim zadacima
kod učenika razvijati snagu mišića nogu te jačati zglobove nogu. Gađanjem lopticom u
cilj s različitih udaljenosti kod učenika razvijati snagu mišića ruku i ramenog pojasa te
razvijati sposobnost preciznosti, koordinacije i brzine.

II. ZADACI:
1. Antropološki:
a. Antropometrijske karakteristike – utjecati na pravilan rast i razvoj učenika te na
skladan odnos proporcija pojedinih dijelova tijela
b. Motoričke sposobnosti – utjecati na razvoj općih motoričkih sposobnosti, utjecati
na razvoj mišićne snage nogu i ruku te na razvoj preciznosti, koordinacije i brzine
c. Funkcionalne sposobnosti – utjecati na povećavanje funkcija kardiovaskularnog,
respiratornog i endokrinog sustava za vrijeme napora i odmora
2. Obrazovni: usvajanje i usavršavanje različitih motoričkih znanja te poboljšanje
motoričkih postignuća – skakanja, bacanja, hvatanja, gađanja
3. Odgojni: utjecati na razvoj pozitivnih osobina ličnosti i formirati pozitivna stajališta
učenika prema Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi, razvijati higijenske i radne navike,
poticati učenike na međusobnu suradnju i pomaganje

III. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: 2 teniske loptice, 14 obruča, 2


čunjića

IV. METODE RADA: /

V. METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA: paralelno-odjeljenski


oblik rada

VI. TIP SATA: kombinirani tip sata


TIJEK SATA

Uvodni dio Dva učenika su „ledena baba“. Kada „ledena baba“ dotakne nekog
učenika, taj se učenik treba zalediti odnosno ostati stajati u mjestu
gdje se nalazio kada ga je „ledena baba“ dotaknula. Dok „ledene
babe“ love i zaleđuju učenike, ostali učenici trebaju trčati odnosno
bježati od „ledenih baba“ kako ih ne bi zaledile. Učenici koji nisu
zaleđeni mogu odlediti učenike koji su zaleđeni tako da ih dotaknu.
Pripremni dio 1. Kruženje glavom u krug (5x u lijevu i 5x u desnu stranu), 2.
Kruženje ramenima (5x unaprijed i 5x unazad), 3. Kruženje rukama
u odručenju (5x unaprijed i 5x unazad), 4. Otkloni trupom u lijevu i
desnu stranu s rukama u uzručenju (5x u lijevu i 5x u desnu stranu),
5. Pretklon i zaklon trupom (5x unaprijed i 5x unazad), 6. Spajanje
suprotne ruke i noge u predručenju/prednožju (10x), 7. Zabacivanje
potkoljenice (10x), 8. Pljesak ispod noge s poskokom (10x), 9.
Otkloni tijelom u preponskom sjedu (5x lijeva noga i 5x desna
noga), 10. Odnoženje u ležećem položaju (5x lijeva noga i 5x desna
noga), 11. Podizanje jedne pa druge ruke u zaručenje ležeći na
trbuhu (5x lijeva ruka i 5x desna ruka), 12. Čučnjevi (10x).
Glavni „A“ dio Učenici su podijeljeni u dvije skupine i obje skupine paralelno
obavljaju isti zadatak. Zadatak je da učenici sunožnim i
jednonožnim poskocima preskaču obruče koji su postavljeni na tlu.
Unutar jednog obruča učenici skaču jednonožno, a unutar obruča
koji su postavljeni jedan do drugoga, učenici skaču sunožno. Nakon
skakanja unutar obruča, učenici uzimaju tenisku lopticu s čunjića i
gađaju lopticom u cilj/metu odnosno trebaju lopticom pogoditi
nacrtane kružnice na zidu. Kada učenik odradi zadatak, vraća se na
kraj kolone i kreće sljedeći učenik.
Glavni „B“ dio Učenici su podijeljeni u dvije skupine tako da je jedna skupina
obilježena vrpcama, a druga nije. Učenici slobodno trče po
određenom cijelu dvorane, no kada učitelj/ica prozove nekog
učenika, taj učenik trči prema lopti i uzima ju. Za to vrijeme
protivnički se igrači razbježe što dalje. Kada prozvani učenik uzme
loptu, vikne: „Ne miči se!“ te se svi protivnički igrači moraju
zaustaviti na mjestu gdje su se zatekli. Učenik loptom gađa
protivničke igrače i ako ih pogodi donosi 1 bod svojoj skupini, a
ako promaši, bod dobiva protivnička skupina. Učenik u mjestu
može izbjeći pogodak ako poskoči ili čučne, ali se ne smije
pomaknuti s mjesta. Pobjednik je skupina koja sakupi više bodova.
Završni dio Učenici sjede u krugu. Jedan učenik predstavlja mačku i hoda u
krug iza ostalih učenika koji sjede te iza nekog učenika stavi
lopticu. Cijelo vrijeme se treba pjevati pjesmica „Ide maca oko
tebe“. Kada se pjesmica otpjeva, učenici koji sjede trebaju pogledati
je li loptica ostavljena iz njih. Učenik iza kojeg je ostavljena
loptica, uzima lopticu, ustaje se i počinje trčati u krug, a učenik koji
je ostavio lopticu (koji je predstavljao mačku), treba također trčati u
krug i pokušati sjesti na mjesto učenika koji se ustao sa svog
mjesta. Onaj učenik koji nije uspio sjesti na mjesto u krugu postaje
mačka.
PLAN DVORANE

Uvodni dio Pripremni dio Glavni „A“ dio Glavni „B“ dio Završni dio

Cilj/meta

Čunjići

Obruči

Učenici u
kolonama

- učenici

- učenik-lovac („ledena baba“, učenik koji gađa, mačka)

- jedna skupina

- druga skupina

- učitelj/ica

You might also like