You are on page 1of 2

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 3.
RB. SATA 26. TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA ISTRAŽUJEM SVIJET


PRESKAKIVANJE DUGE VIJAČE
NASTAVNA JEDINICA NASKOK NA NISKU PRITKU U UPOR PREDNJI, SMAK
DODAVANJE I HVATANJE LOPTE U MJESTU (R)
✘ A – KINEZIOLOŠKA TEORIJSKA I MOTORIČKA ZNANJA

B – MORFOLOŠKA OBILJEŽJA, MOTORIČKE I FUNKCIONALNE SPOSOBNOSTI


DOMENA
C – MOTORIČKA POSTIGNUĆA

✘ D – ZDRAVSTVENI I ODGOJNI UČINCI TJELESNOG VJEŽBANJA

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
OŠ TZK A.3.1. Usavršava prirodne načine gibanja.
- izvodi prilagođene prirodne načine gibanja temeljnih struktura

OŠ TZK A.3.2. Igra i razlikuje elementarne igre prema složenosti.


- razlikuje vrste elementarnih igara prema složenosti

OŠ TZK D.3.3. Surađuje sa suigračima i poštuje pravila igre.


- surađuje tijekom igre i prihvaća pravila igre

ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA


goo B.2.2. Sudjeluje u odlučivanju u demokratskoj zajednici.
osr A.2.3. Razvija osobne potencijale.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti

MJESTO IZVOĐENJA AKTIVNOSTI dvorana


NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA obruč, loptice, duga vijača, lopte, preča, strunjača, mlatić
izlaganje, demonstracija, postavljanje i rješavanje motoričkih zadataka, metoda
METODE RADA
standardno-ponavljajućeg vježbanja i sintetička metoda učenja
METODIČKI OBLICI RADA izmjenično odjeljenjski

ISHOD
AKTIVNOST RAZRADA AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
Dva učenika drže obruč i hvataju ostale koji se kreću u prostoru za vježbanje.
Hvatanje obručem
OŠ TZK A.3.1.
Uhvaćen je svaki onaj učenik kojemu uspiju nataknuti obruč na glavu.
Uhvaćeni učenik tada mijenja ulogu s jednim od „lovaca”.
PRIPREMNI DIO SATA
Opće pripremne vježbe s 1. Kompleksna vježba s lopticom, stav spojeni, priručenje, loptica u desnoj OŠ TZK A.3.1.
lopticama ruci, poskakivanje u raskoračni stav s uzručenjem i prebacivanjem loptice u
lijevu ruku.
2. Ispuštanje loptice, stav spojeni, priručiti, lopticu držati ispod brade, podići
glavu i loptica padne na tlo.
3. Bacanje loptice uvis objema rukama, stav raskoračni, predručiti lopticom,
baciti lopticu uvis objema rukama, a hvatati je jednom rukom.
4. Hvatanje „ispuštene” loptice jednom rukom, stav spojeni, desnom
predručiti, lijevom uzručiti, loptica je u lijevoj ruci, lopticu ispuštenu iz lijeve
ruke uhvatiti desnom rukom. Nakon tri ponavljanja izmijeniti ruku.
5. Bacanje i hvatanje loptice u čučnju, stav čučeći, predručiti lopticom, baciti
lopticu uvis i hvatati je objema rukama.
6. Kotrljanje loptice ispod nogu, stav sjedeći, noge pogrčene, priručiti, loptica
je u lijevoj ruci, kotrljati lopticu po tlu ispod pogrčenih nogu lijevom i desnom
rukom.
7. Bacanje i hvatanje loptice uz okret, stav spojeni, priručiti, loptica je u desnoj
ruci, baciti lopticu uvis desnom rukom, okrenuti se za 180° i uhvatiti je objema
rukama.

8. Skakanje s lopticom, stav spojeni, lopticu „držati” između unutrašnjih strana


stopala, izvoditi sunožne poskoke s lopticom.
GLAVNI DIO SATA
Utrčavanje, preskakanje, istrčavanje
Zadatak je utrčati sa strane, jedanput preskočiti i istrčati. Nakon utrčavanje
Preskakivanje duge vijače
preskače se dva puta, pa tri puta, više puta i istrčava. OŠ TZK A.3.1.
Dopunska vježba – obruč.

Učenik stoji licem okrenut prema niskoj pritci i za nju se drži nathvatom.

Naskok na nisku pritku u Poslije sunožnog odraza naskoči na pritku u upor prednji (noge i trup su
OŠ TZK A.3.1.
upor prednji, smak opruženi, a na pritku se upire rukama i prednjim dijelom tijela na mjestu
pregiba, na granici između nogu i trupa). Iz tog položaja izvodi zamahom nogu
prema natrag i istodobnim odrivom rukama smak nazad.
Bacanje lopte u vis, hvatanje i dodavanje
Dodavanje i hvatanje lopte Učenici su podijeljeni u dvije vrste, jedna je nasuprot drugoj na udaljenosti od
u mjestu (R) 2 do 3 m. Prije dodavanja učenik baci loptu uvis, uhvati je i dodaje svom paru OŠ TZK A.3.2.
jednom rukom.

Učenici su podijeljeni u dvije ekipe, svaka u svom polju.


Svaka ekipa određuje jednog igrača koji dobiva mlatić i prelazi u protivničko
OŠ TZK A.3.2.
polje. Na učiteljev znak učenici koji imaju mlatić nastoje u pola minute
Momčadska igra Mlatić „uhvatiti udarcem” što više igrača, pri čemu svakog „uhvaćenog” registriraju
OŠ TZK D.3.3.
glasnim brojenjem.„Uhvaćeni” igrači ostaju u igri, a pobjednik je ekipa koja
primi manje udaraca, odnosno koja ima manje „uhvaćenih” igrača.
osr A.2.3.
Svake pola minute treba mijenjati učenike koji hvataju.
ZAVRŠNI DIO SATA
Svi učenici sastave krug, podignu podlaktice vodoravno, dlanova okrenutih
gore. Jedan učenik uđe u krug i hoda ispred ostalih sa zadatkom da ih udari po
dlanovima. Čim zamahne rukom prema dlanovima nekog učenika, taj ih treba OŠ TZK A.3.2.
Lupanje tanjura
brzo povući. Ako u tome ne uspije, odnosno, ako bude udaren po dlanu,
zamjenjuje učenika u krugu, a ovaj postaje slobodan i odlazi na njegovo goo B.2.2.
mjesto.

PLAN DVORANE ILI IGRALIŠTA

REFLEKSIJA I
(Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
SAMOPROCJENA UČITELJA

You might also like