You are on page 1of 2

Osnovna škola

Razred:III
Datum:
Nastavni predmet: Tjelesni i zdravstveni odgoj
Nastavna jedinica: Brzo trčanje do 30 m iz visokog starta
Tip sata: ponavljanje
……………………………………………………………………………………………...........
Cilj sata: Podizanje opće sposobnosti organizma, trčanjem uticati na razvoj aerobne izdržljivosti i brzine.

Zadaci:
• Antropološki: Uticati na pravilan rast i razvoj učenika,razvijanje općih motoričkih
sposobnosti,regulacija fizioloških procesa za vrijema napora i odmora
• Odgojni: Uticati na razvijanje odlučnosti, hrabrosti i upornosti pri izvođenju motoričkih kretanja,
njegovati takmičarski duh, poticati učenike na poštivanje pravila igre , njegovati međusobne
odnose pomaganja i uvažavanja
• Obrazovni: usavršiti i uvježbati već stečena kretanja-brzo trčanje do 30 m iz visokog starta.
Nastavna sredstva i pomagala: lopte,
Metode rada:metoda usmenog izlaganja, razgovor, demonstracija
Oblici rada:frontalni, individualni,grupni, izmjenično-odjeljenski oblik rada

TOK NASTAVNOG SATA

Uvodni dio:

Ptice selice
Na igralištu ili u dvorani „jato ptica“ trči, „seli“ se s jednog mjesta na drugo, od crte do crte. Čim stigne na
crtu, zaustavi se, prikupi se na jedno mjesto, da bi na ponovni znak nastavilo trčati u jednoj vrsti, seljenjem
u jatu do sljedećeg mjesta
Pripremni dio:

Pripremne vježbe s lopticama

• stav spojeni, priručiti, loptica je u desnoj ruci. Poskakivati u raskoračni stav s uzručenjem i
prebacivati lopticu u lijevu ruku.
• stav spojeni, priručiti. Lopticu držati ispod brade, podići glavu da loptica padne na tlo.
• stav spojeni, desnom predručiti, lijevom uzručiti, loptica je u lijevoj ruci. Lopticu ispuštenu iz lijeve
ruke uhvatiti desnom rukom. Nakon tri ponavljanja, zamijeniti ruke.
• stav čučeći, predručiti lopticom. Baciti lopticu u vis i hvatati je objema rukama.
• stav sjedeći, noge pogrčene, priručiti, loptica je u lijevoj ruci. Kotrljati lopticu po tlu ispod pogrčenih
nogu lijevom i desnom rukom.
• stav spojeni, uzručiti s lopticom. Baciti lopticu u vis i uhvatiti je objema rukama u skoku.
• stav spojeni, lopticu „držati“ između unutarnjih strana stopala. Izvoditi sunožne poskoke s
lopticom

Glavni dio:

Brzo trčanje do 30 metara iz visokog starta


U sklopu časa učenici obrađuju trčanje kroz cilj odnosno u cilj. Učenike treba prije svega upozoriti da se
pred ciljem ili nakon dolaska u cilj ne smiju zaustavljati, već trebaju trčati kao da je cilj nekoliko metara
dalje, a tek se zatim polako zaustavljati. To znači da pri prolasku kroz cilj trebaju trčati najbrže. Dionice
brzog trčanja iznose između 20 – 30 m.

Ko će prije stići na cilj?

Završni dio:

More – brijeg
Svi su učenici u jednoj vrsti. Ispred njih je crta i to mjesto označuje „brijeg“, a s druge je strane „more“.
Učitelj se nalazi ispred vrste i na njegov uzvik: „More!“, svi trebaju brzo preskočiti crtu i naći se u
„moru“. Učitelj daje različite zapovijedi, a učenici moraju dobro slušati i paziti trebaju li biti na „brijegu“
ili u „moru“. Pobjednik je učenik koji posljednji ostane u igri.

You might also like